Označení Limited Edition ztratilo v posledních pár letech na výjimečnosti. Proč? Ruce a ručičky v tom tak trochu mají velké značky. Ty totiž označení limitovaná edice používají spíš pro propagaci, než k omezení počtu kusů nebo doby výroby daného modelu.
Jsou tu ale i hodinky, které označení limitované edice nesou hrdě a v jejichž podání to skutečně něco znamená. A přesně na takové bychom vám rádi dali tipy. Protože v případě, že hledáte něco speciálního a zároveň se vám nechce investovat čas do hledání toho nej modelu mezi malými značkami a nezávislými hodináři, jsou limitky to pravé hodinkové.


Obsah článku
- Co si pod limitkou představujeme?
- 1. Návrat ke kořenům: Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium
- 2. Symbolika svornosti: Biatec Heritage LE Helveti
- 3. Pro letecké nadšence: Vostok Europe LE Aviatická pouť
- 4. Bronz je stále víc v kurzu: Helveti H02
- Značky, jejichž produkce je limitovaná sama o sobě
- Ve vyšších nákladech, ale za nás stále limitky
Co si pod limitkou představujeme?
V nedávno vydaném díle podcastu jsme s Ondrou Vislockým, velkým milovníkem microbrandů a hodinkovým nadšencem zavedli na toto téma řeč (díl ke zhlédnutí najdete zde). Plně s ním souhlasíme, i přes to, že máme rádi velké i ty obří značky. Podstatné pro nás totiž je, že vám hodinky udělají radost. Pokud ale model výrobce označí jako limitovanou edici, představujeme si náklady v desítkách kusů. Maximálně do nižších stovek, ale to už jen za určitých okolností.
Opravdová limitka podle našeho gusta je přibližně do sta kusů, nebo omezená třeba výrobou v kalendářním roce, nebo jeho části. Jedině tak se vám do ruky dostane model, který přesněji definuje váš osobní příběh. A je jedno, jestli bude téma limitky spojené s nějakou událostí, osobností, výročím, a nebo jestli bude ze speciálních materiálů či v originálních barvách.
Důležité na tom všem je pocit výjimečnosti, který zkrátka limitka v počtu 9000 kusů nevytvoří. Následující seznam tipů na konkrétní modely doplníme i komentáři, které vám pomohou se lépe zorientovat napříč značkami.
1. Návrat ke kořenům: Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium
Military hodinky Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium v limitované edici, která je pro ČR určená na 10 kusů pro model na pryži a 10 kusů pro model na NATO pásku se na první pohled nezdají ničím speciální. Pokud si ale projdete nabídku military modelů, zjistíte, že původnímu konceptu se kvůli barvám a designovým předělávkám už podobá málokterý model.
Charakteristický vzhled kontrastního číselníku, odolnost dovedená na hranice možností a tritiová luminiscence jsou ideálním balíčkem pro outdoorového nadšence a milovníka vojenského stylu, stejně tak profesionála. Vše završující už je jen korelace s certifikací vojenské normy MIL-PRF-46374G, typ 3, Class 1 a označení Swiss Made. Obě verze dostanete za 12 630,-.



2. Symbolika svornosti: Biatec Heritage LE Helveti
Odkaz knížete Svatopluka si jistě mnozí z vás vybaví: „Zůstanete-li svorni a v lásce, nepřátelé vás nebudou moci porazit. Povstane-li mezi vámi svár a rozdělíte-li se ve tři vlády, nepodléhajíce prvému bratrovi, zahubíte se navzájem a nepřáteli budete zničeni!“. Symbolem této myšlenky jsou pak 3 pruty. Nejen ty najdete na limitované edici luxusních společenských hodinek Biatec Heritage LE Helveti.
Chod zabezpečuje švýcarský mechanický strojek s automatickým nátahem Sellita SW221-1 ve verzi Premium. Ukazatel data potěší uživatele, kteří nevyhledávají datumové okno rušící celek číselníku. Datum totiž ukazuje 4. ručka na vnější stupnici. Strojek je zdobený modřenými šroubky a natažení pera kromě korunky zabezpečuje vlastní rotor slovenského Biatecu. Na ruce hodinky drží řemínek z kůže aligátora. K dostání je 5 kusů stříbrné a 5 kusů zlaté verze za 59 990,-.





3. Pro letecké nadšence: Vostok Europe LE Aviatická pouť
Pánské hodinky Vostok Europe Limitovaná edice Aviatická pouť 6S21-595A441-F jsou věnovány jedinečné letecké show Aviatická pouť v Pardubicích. Zároveň připomínají i průkopníka letectví v Čechách Ing. Jana Kašpara. Pozici 12 zdobí logo Aviatické pouti. Totéž logo je také vygravírované na dýnku hodinek.
Model je vybavený funkcí stopek a praktickým ukazatelem data. Pro lepší čitelnost za zhoršených světelných podmínek jsou ručičky a indexy opatřeny luminiscencí Superluminova. Vše chrání tvrzené minerální sklíčko K1 s vnitřní antireflexní úpravou a šroubovací korunka posouvá voděodolnost až na 200 M. Průměru pouzdra 47,3 mm předurčuje hodinky na zápěstí s obvodem alespoň 19,5 cm – tak jak jsme u značky Vostok Europe zvyklí. Hodinky byly vyrobeny v limitované edici v počtu 50 kusů.
▶️ Tip na společenský a menší model Pokud jste příznivci letectví, ale nemáte zápěstí, na něž se vtěsnají tak masivní hodinky, případně sháníte společenštější model, mrkněte na PRIM Jan Kašpar LE 73-096-526-00-1. Jde o limitku v počtu 121 kusů s průměrem pouzdra 40 mm.



4. Bronz je stále víc v kurzu: Helveti H02
Limitovaná edice Helveti H02 je volným pokračováním úspěšného modelu navigátorských hodinek Helveti H01, které doplňuje číselníkem typu A. Bronzové pouzdro jsme tentokrát nechali vyrobit německým výrobcem Junkers. Symbolika číselníku je pro nás spojena s 13. rokem fungování Helveti a na číselník přináší šťastnou 13 v podobě 13 červených indexů.
Hodinky jsou osazené automatickým strojkem Seiko NH35 s funkcí hackingu a s rezervou chodu 41 hodin. Pouzdro má rozměr 42 mm (s diamantovou korunkou 46,5 mm), lug-to-lug rozměr je 48 mm. Číselník kryje safírové sklíčko s antireflexní úpravou. V noci oceníte velmi silnou luminiscenci Super Luminova C3. Praktický je i náhradní řemínek a cestovní kožené pouzdro. K dispozici je posledních pár číslovaných kusů za 19 990,-.





Značky, jejichž produkce je limitovaná sama o sobě
Co model, to velmi speciální design. Tak by se dala charakterizovat produkce dvou značek, které kromě tohoto neobvyklého přístupu k výrobě hodinek spojuje i značka Swiss Made. A to přesto, že obě mají své kořeny na opačných koncích světa.
Cuervo Y Sobrinos
Cuervo y Sobrinos je jediná luxusní značka hodinek s latinskoamerickým odkazem. Historie značky sahá až do roku 1862. V její nabídce najdete velké množství edic limitovaných rozumným počtem. Kromě toho mají ale i modely z ostatní produkce velmi originální design, na němž se nesmazatelně podepisuje právě havanský a klenotnický původ značky. Limitky CyS startují přibližně na 70 000,- a šplhají se přes milion korun za modely s hodinářskými komplikacemi haute horologerie.
Milovníky dotažených řešení potěší i to, že hodinky SyC dostanete v luxusní krabičce nebo rovnou v symbolickém humidoru. Velmi detailně propracované jsou i spony.




Alexander Shorokhoff
Alexander Shorokhoff je německá společnost vyrábějící mechanické hodinky s naprosto nepřehlédnutelným designem. Jde o německou značku založenou Alexanderem Shorokhovem s cílem umožnit komercializaci značky Poljot v evropských zemích. Unikátnost hodinek AS je kopletní, od materiálů řemínků, přes číselníky, až po strojky a komplikace.
Charakteristická jjsou prvky jako častá dominující 60 na 12. pozici, ručně vyráběné designové číselníky, exotické materiály řemínků (např. rejnočí, nebo žabí kůže) a jedinečná pouzdra (např. kulovité, nebo výklopné). Velké množství limitek v obvykle velmi nízkých nákladech doplňuje neméně originální standardní produkce. Ceny startují lehce nad 30 000,-, a to nehledě na to, zda jde o limitku, či nikoliv. Na druhém konci cenového spektra se nacházejí relativně velmi dostupné modely s top hodinářskými komplikacemi, avšak na rozdíl od výše uvedených CyS za poloviční cenu.





Ve vyšších nákladech, ale za nás stále limitky
Následující tipy se týkají modelů s produckí limitovanou hodnotou nad 100 kusů. Přesto je podle nás lze stále považovat za limitky, protože jsou omezeny počtem v rámci českého trhu, nebo nabízejí speciální design. A vezte, že nižší stovky kusů se v porovnání s tisíci (s nimiž se potkáte velmi často), zdají stále omezené.
5. Junghans 1972 Chronoscope Sports Edition 2024 LE
Limitka po 200 kusech od každé barvy (červené, zelené a šedé) odkazuje na bohatou historii značky Junghans coby časoměřiče sportovních výkonů. Vrcholem byla účast značky Junghans na OH 1972 v Mnichově, kdy byl sportovcům čas měřen díky použití quartzového strojku poprvé v historii s přesností na setinu sekundy. Tento model nejvíce připomíná měření času na automobilových závodech, čemuž odpovídá design číselníku i řemínku. Tento sportovní retro model seženete za 22 390,-.

6. Davosa Ternos Professional 68h Carbon LE
Model z řady Diving ocení nejen profesionálové, ale i ambiciózní amatéři pro jeho absolutní spolehlivost. Pouzdro je vyrobeno z ušlechtilé oceli s PVD úpravou ve stylu gunmetal a skrývá v sobě mechanický strojek DAV 3121 (základem je La Joux-Perret) s rezervou chodu až 68 hodin. Při výrobě číselníku a vložky do lunety z materiálu Forged Carbon vzniká náhodným spojováním jednotlivých uhlíkových vláken jedinečný vzor. To mimo jiné znamená, že každý z 200 kusů, které jsou očíslovány a dodávány s příslušným certifikátem, je jedinečný. To vše za 42 300,-.


7. Dvojice číselníků Laco Augsburg Grün 42 a Laco Aachen Grün 42
Tyto dva modely navigátorských hodinek s číselníkem typu A a B jsou netradiční díky zelené barvě číselníku. Ostatní charakteristiky navigátorských hodinek jsou však zachované – získáte tak především pro jejich čitelnost a skvělou výbavu velmi oblíbené hodinky. Oba modely jsou omezené počtem 250 kusů a získáte je za rovných 11 000,-.


8. Společenské Orient Star Contemporary M34 F8 Date LE
Nevšední číselník zhotovený mistrem Takumim Kobo z dílny Shinshu Watch Studio se inspiruje meteorickým rojem Perseid rozlévajícím se po noční obloze. Hodinky potěší krom speciálního číselníku také detaily v podobě modřené vteřinovky, ručně aplikovaných indexů, signované korunky, pohledu na strojek proskleným dýnkem, či zpracování pouzdra a přechodů leštěných a broušených ploch. Limitovaná edice je omezena krásným počtem 160 kusů a cena je stanovena na 75 900,-. Recenzi s podrobnými fotografiemi si můžete přečíst zde.


9. Nakonec tip na dárek pro jedinečné ženy: Orient Star Classic Semi Skeleton LE
Model nabízí čistý a elegantní design, díky kterému jsou hodinky vhodným doplňkem k šatům, kostýmku, ale i mnohem ležérnějším modelům. Omezení kusů se týká modelů s nebesky modrým číselníkem, inspirovaným zasněženou krajinou. Strojek Orient 55C22 s automatickým nátahem nabízí rezervu chodu kolem 40 hodin. Mnohé potěší průhled na setrvačku strojku, tzv. open heart. Jemné modřené ručky doplňují jemnost všech detailů a výjimečné kvality zpracování. Počet je omezen na 400 kusů, a to za cenu 15 900,-.

