Displej sem, displej tam, displej kam se podívám… I tak by se dal dnešní přehled nazvat. Plejáda různých typů displejů, které se v dnešní době používají u sportovních a lifestyle hodinek, je široká. Ale my se mrkneme na tři nejběžnější typy displejů, které se u sportovních hodinek používají. Názvy jsou to krkolomné, ale nebojte, vše bude srozumitelné. Tyto tři podle nás zároveň dávají smysl, pomýšlíte-li na koupi smart sportovních hodinek:
- LCD transflektivní MIP displej,
- AMOLED displej
- a monochromatický LCD displej
Obsah článku
LCD TRANSFLEKTIVNÍ MIP
Transflektivní MIP displeje se vyznačují extrémně nízkou spotřebou energie, vysokým kontrastem a vynikající čitelností, dokonce i za přímého slunce. Vlastnosti spojené s čitelností má tento typ displeje díky schopnosti odrážet světlo tak, že je využijí k redukci vlastního podsvícení.
Díky tomu pak transflektivní MIP displej mimo jiné dosáhne vysoké výdrže baterie bez ztráty čitelnosti a za stálého rozsvícení displeje, který se nevypíná.
A čím dále dosahují MIP displeje úspory energie? U konvenčních LCD displejů se musí před zobrazením nového obrázku nejprve přenést celý obsah obrazu. Ve srovnání s tím displeje MIP – akronym Memory In Pixel, ke zobrazení využívají pouze jednotlivé pixely. Proto nevyžadují přenesení celého obsahu obrazu.
LCD monochromatický
Jde o v dnešní době už ne tolik využívaný displej. Nicméně se s ním můžete stále potkat díky jeho extrémně nízké spotřebě energie. A to i v porovnání s transfletivními MIP displeji.
Jak už název displeje napovídá, jedná se o LCD displej pouze s jednou zobrazovací barvou oproti klasickým LCD displejům, kde se zobrazuje v různé intenzitě červená, modrá a zelená barva (barevný model RGB, jak jen znáte třeba z obrazovky počítače). Tyto displeje se vyznačují, podobně jako MIP displeje, skvělou čitelností.
AMOLED
Dnes již jeden z nejoblíbenějších displejů. Díky své barevnosti, kontrastu a čitelnosti se stává jedním z nejpoužívanějších displejů napříč celou elektronikou. AMOLED, ve zkratce Active Matrix Organic Light Emitting Diode, znamená, že panel dokáže kontrolovat a rozsvěcet každý pixel zvlášť. Tím šetří energii a dosahuje opravdové černé a vysokého kontrastu.
I přes schopnost kontroly jednotlivých pixelů má v porovnání s MIP a monochromatickými panely i nějaké ty nevýhody. AMOLED displeje jsou stále podstatně náročnější na baterii. Hodinky pak nedosahují takové výdrže, jako je tomu u zmiňovaných LCD panelů.
Naopak výhodami tohoto typu displeje jsou skvělá čitelnost v horších světelných podmínkách a dokonale ostré a detailní zobrazení jednotlivých údajů na displeji.
Závěrem a jak je to u Garminu
Tyto displeje Garmin ve svých modelech hojně využívá. Proto je dobré před koupí hodinek zhodnotit své priority. Výše uvedený přehled vám pak pomůže se rozhodnout, jaký model je ideální právě pro vás.
Výhodou u hodinek Garmin je, že MIP displeje dnes spolu v kombinaci se solárním dobíjením vydrží opravdu dlouho. Údaj o výdrži se pak šplhá až k nekonečnu – samozřejmě za optimálních podmínek dané výrobcem. Tak je tomu například u hodinek Garmin Instinct 2X Solar. MIP displeje jsou tedy ideální pro dobrodruhy, kteří se nebojí ztratit se z dosahu civilizace.
Pro jiné může být první volbou zase boží a barevně krásný AMOLED displej. Nadšení z úžasného zobrazení upozadí menší výdrž baterie. AMOLED displej najdete například v modelech Gen. 2 řady Garmin Epix Budete sice muset myslet na případné dobíjení, ale za to získáte skvělý zážitek při sledování map a tréninkových dat. Tento displej bych vřele doporučil aktivním lidem, kteří mají možnost kdykoliv hodinky dobít a nechystají se na několikadenní túru mimo civilizaci. A naopak upřednostní luxusní zobrazení.