Ač se může zdát, že největší hodinkový veletrh Watches & Wonders zastínil vše okolo, není tomu tak. Přes veškerou pozornost, kterou si W&W ukradl pro sebe byl začátek dubna svátkem hodinkovým v centru Švýcarska a přinesl nejednu hodinářskou akci a výstavu. Jednou takovou byla Time To Watches.
Obsah článku:
Intro TTW 2025
Akce jednoduše pojmenováná Time to Watches (čas na hodinky) má svou tradici od roku 2022. Má za cíl usnadnit propojení mezi hodinářskými značkami a jejich trhy. Ani fanouškovské oko však o nic nepřijde, protože je to jedinečná příležitost objevit značky, které jsou méně známé a to vše na jednom místě. U toho jsme samozřejmě nemohli chybět a krom schůzek se zástupci značek, které prodáváme v Helveti, jsme se podívali i na vybrané kousky, které máme v osobním hledáčku.
Zde je tedy malá ochutnávka toho, co nás zaujalo i toho, co se v našich očích úplně nepovedlo. Každý ale umí kritizovat, takže pojďme nejprve chválit.
Formex a jejich dokonalé keramiky
Pár dní před akcí byl oznámen nový Formex Essence z černé keramiky. Jedná se o všem známý model, který nabízí ergonomické pouzdro a nevšední design. Ještě unikátněji však vypadá nejnovější přírůstek, který krom perfektně zpracovaného keramického pouzdra nabízí plně skeletonizovaný „ciferník“.
Zde platí stoprocentně to, že hodinky musíte vidět! Až při bližším zkoumání jsem objevil krásy zpracování, kde leštěné hrany střídají broušené a stylový průhled na strojek. Opět novinka, protože já rozhodně nejsem fanoušek skeletonů. Zde se však konal údiv nad přehledností a čitelností času, díky chytře zvolených barvám a luminiscenci.
Majitel značky Rafael, nám ochotně předvedl horkou novinku ve své stáji. Představil nám také plány do budoucna a odhalil některé interní informace, které jsou stále pod embargem. Za sebe mohu říct, že se rozhodně máte na co těšit a tato značka v mých očích stoupla o kus výš! Formex prostě umí, jsou o několik kroků před ostatními a už se moc těším na chystané novinky.
Nivada Grenchen nehodlá zpomalit
V závodním tempu na nás Nivada chrlí jednu novinku za druhou, a rozhodně neplatí, že by kvantita převažovala nad kvalitou. Právě naopak, přijde mi, že s každým novým přírůstkem jsou hodinky hezčí. Nad kvalitou zpracování nemá cenu přemýšlet, ta je špičková vždy. Je až neuvěřitelné co jsou za danou cenu schopny vytvořit.
To za čím jsme šli v první řadě, byl nejnovější model Chronosport, který je nabízen ve třech nových provedeních a ve dvou co se týče pohonu. Na výběr nyní máte automat i quartz. Jelikož původní varianta byl vzácný prototyp, nebylo možné jej vidět na vlastní oči. Novinky jsme však ochutnali plnými doušky a jsme nadšeni.
U ostatních modelů jsme však mohli vidět i jejich pradědečky a je hezké vědět, že tyto hodinky zrajou jako víno a čím jsou starší, tím jsou hezčí. Zástupce Nivady Grenchen nám prozradil, že vintage kousky skupují od sběratelů z celého světa a nikdy tak neví, co objeví. Jejich práce pak spočívá v tom, vytvořit nový model, co nejvěrnější originálu.
Bohužel ne každý je tak zarytý hodinkový nadšenec a přestože se jim líbí design hodinek, ocenili by trochu větší rozměry (kdy už trend velkých hodinek skončí?). Ani zde značka nezahálí a můžete se těšit na kultovní modely, hozené do většího kabátku. Přestože se jedná o kousky 40 a 41 mm v průměru, stále se bude jednat o nositelnou záležitost. Ochutnat novinky, které nás čekají můžete zatím alespoň z fotografií.
Na co se mohou těšit dámy? Bude zbrusu nový model (dobře, reedice) čistě dámských hodinek. Ty nabídnou jedinečné možnosti použití a budou vám zcela stačit jedny jediné. Ideální doplněk k většině vašich outfitů 😍.
Vulcain pomalu ale jistě
Vulcain jde pomalými krůčky, neznamená to však, že usínají na vavřínech. Těšit se můžete na nové tahy, polyurethanové gumy a v neposlední řadě nové modely hodinek. Tím hlavním tahounem má být znovuzrozený model Skindiver Chrono. Ano, potápěčský chronograf. Znovuzrození legendy nemá na svědomí nikdo jiný, než „archeolog“ Guillaume Laidet. Toho můžete znát především z vlastnictví výše uvedené značky, Nivada Grenchen.
K vidění byla celá stáj a to včetně nejnovější iterace Grand Prix Small Second s mimostřednou vteřinovkou. Rozhodně kousek, který stojí za zvážení, hledáte-li společenské hodinky.


Plány do budoucna zatím nebyly naznačeny, ale nechme se překvapit, protože Vulcain nikdy nespí.
Laco v moderním hávu
Již zavedená stálice z německých končin Laco, je velice oblíbená jak zákazníky, tak námi. Za přijatelné peníze totiž nabízejí nadstandardně propracované hodinky s historií a možnost úprav na přání. Letos navíc v rámci oslav 100 let existence chystají i překvápka, o kterých zatím nesmíme mluvit 🙂.

Co vám ale ukázat již můžeme je nový model chronografu Kiel v krásné, lesklé, modré barvě. Za nás dáváme rozhodně palec nahoru 👍.
Sinn vás vezmou do hlubin
Protože jsme hodinkoví nadšenci, neomezovali jsme se jen na značky, které máme v portfoliu. Čas nám umožnil prozkoumat, co nabízejí ostatní značky a kde jen bylo volno, toho jsme využili. Nemohli jsme tak minout německou značku Sinn, která se vytasila s několika novinkami. Kromě potápěčského GMT modelu 613 St UTC, který si vysloužil pochvalná slova i v redakci Hodinkee, nás především zaujala nová Účka.
Přesněji modely U15, U16 a U18, které svými názvy odkazují na vysloužilé ponorky. A dává to smysl, protože hodinky jsou z jejich oceli vyrobeny a na počest tedy nesou jejich označení. Ocel, která tvořila samotné ponorky je samozřejmě pevná a odolná vůči mořské vodě, což jsou žádané vlastnosti pro potápěčské hodinky. Unikátní je i v tom, že zdroje nejsou nevyčerpatelné a tak se dostalo na pouhých 1000 kusů od každé reference.
Odměnou vám bude naprostý unikát, který nese pro tuto německou manufakturu netradiční barevné pojetí. S vodou má ale mnoho společného 🫧.
Ollech & Wajs, podivné to jméno
Tato značka je takový underground. Má bohatou historii a samozřejmě se jedná o opětovné znovuzrození, které v dnešních dnech vídáme poměrně často. Tyto hodinky však psaly historii v armádním a potápěčském prostředí, kde byly jako doma. Možnost navléknout jeden z vintage kousků jsem ihned využil a mají neskutečné kouzlo.
Nová produkce bohužel nijak nevybočuje například z řady podobně laděných francouzských značek, které mají stejně bohatou historii, ovšem za daleko přívětivější cenu. Pokud vás podobný styl baví a nemusíte mít na ciferníku označení swiss made, zkuste mrknout třeba na H.G.P., nebo Wolbrook. Já na ty své nedám dopustit 🙂.
Co jsme zachytili už jen okem
Nelze reportovat vše, co člověk vidí, stejně jako zážitky a dojmy z hodinek, které budu zpracovávat ještě dlouho. Bohužel čas uplně nedovolil zastavit se u každého stánku a podrobně prozkoumat všechny známé, neznámé značky. A pokud byl čas, již to nedovolila kapacita prostoru, jako například stánek Ming, na který jsme se těšili, ale ke kterému se pro jeho zájem nebylo možné dostat.
To je ostatně jedna z výtek k organizaci Time to Watches. Budova, která na první dojem působí velkým prostorem již tak nepůsobí zevnitř. Stačí se podívat na počet vystavujících značek, který se blížil ke stovce. Pokud jste vlezli do prostoru, kde byla jedna – dvě značky a trefili jste se do doby, kdy bylo plno, měli jste prostě smůlu. Nešlo se podívat ani z povzdálí, protože stánek byl obklopen ze všech stran.
I tak jsme toho ale viděli dost a máme o čem přemýšlet. Za mě je to například nutné pořízení OSAR-D od Marathonu. Nikdy není na škodu se utvrdit v reálu, pokud si nejste jisti velikostí. A tak je na druhou stranu vlastně výhoda, že člověk nemohl vyzkoušet všechny hodinky, na které měl zálusk.


Celkový dojem z Time to Watches 2025
Každá mince má dvě strany. Je těžké organizovat menší veletrh ve stejnou dobu, po boku té největší hodinářské akce, kterou je Watches & Wonders. Na druhé straně lze využít šance zvýšeného počtu hodinkového publika na jednom místě. Tím, že Time to Watches byl co by kamenem dohodil od Palexpa, šanci vidět co nejvíc hodinek jistě využilo mnoho lidí, čehož jsme byli svědky.
Jedná se o malé, nezávislé brandy, které musí usilovat o každého zákazníka a nadšence, aby vůbec přežili. To jde v protikladu ke značkám, které již mají své jisté a mohou si své zákazníky vybírat, nasazovat nesmyslné ceny a zůstat i nadále konzervativní. Nutno říct, že i mě to pohltilo, když jsem viděl krásu předražených hodinek na jednom místě a nevěděl, kam dřív koukat.
TTW pak pro mě byla povinnost, kterou bych i oželel na úkor W&W. Bylo to po dlouhé době, co mi v hlavě kolovala myšlenka, proč vůbec kupovat mikrobrandové značky. Většina z nich se ohání dlouhou historií, ale jedná se jen o vykopávání hrobů a oživování značek? A ty bez historie? No ty všechno dělají nejlépe a mají své postupy a inovace, které nenabízí nikdo jiný. Klasické marketingové řeči, vůči kterým je třeba se lehce obrnit. Tím se ale vlastně neliší od značek z toho vyššího cenového segmentu.
V každém případě jde o hodinky a tam by měl být hlavní spouštěč. Je úplně jedno, zda vaše hodinky stojí 1 000 €, nebo milion, pokud jsou kvalitní. A hlavně pokud k nim máte vztah a milujete je. Flex by měl být až na posledním místě. Nebo si snad myslíte, že každý, kdo čekal frontu u Rolexu, tam šel za nejmodernějšími inovacemi strojku?