Suunto: z vrcholků hor až na dno moře s hodinkami na ruce

Dlouho jsme u nás vítali především značky vyrábějící analogové hodinky. Sportovní hodinky Suunto přitom často nechyběly na našich horských trecích jako měřiče výšky nebo uražené vzdálenosti, a tak bylo jen otázkou času, kdy rozšíří naši nabídku. Jejich chvíle nadešla letos na podzim. Přestože hodinky teprve postupně přidáváme na e-shop, jejich příběh si můžete přečíst už teď. 🙂

Na začátku cesty byl kompas

tuomas-vohlonen-zakladatel-znacky-suunto

Otec značky Suunto – Tuomas Vohlonen.

Firma Suunto se zrodila v roce 1936 ve Finsku, když se její zakladatel, Tuomas Vohlonen, outdoorový nadšenec a orientační běžec, snažil najít způsob, jak zvýšit přesnost kompasu. Při orientačních závodech byla schopnost určit správný směr klíčová, proto se Tuomas Vohlonen jednoho dne rozhodl naplnit svůj kompas tekutinou, střelku vyměnil za lépe čitelnou a robustnější a první výrobek značky Suunto Oy byl na světě.

prvni-namornicky-kompas-suunto

V roce 1953 už Suunto vyváželo své kompasy do více než 50 zemí, přesto byl každý dílem precizní ruční práce.

Kapalinou plněné polní kompasy brzy našly využití nejen mezi sportovci a turisty, ale staly se i součástí výbavy armády a námořnictva. Přestože zakladatel značky Suunto zemřel 3 roky po jejím založení, jeho odkaz žil dál. Během 2. světové války firma začala vyrábět speciální kompasy pro dělostřelecké důstojníky a v roce 1953 přišly na řadu námořní kompasy. Vdova po Tuomasovi Vohlonenovi se rozhodla firmu prodat inženýrovi a dvěma profesorům chemie z firmy REDOX, která vyráběla vosky na lyže, a tak výroba lodních a námořních kompasů probíhala už pod dohledem nových majitelů. V této době znali Suunto a jeho kompasy zákazníci ve více než 50 zemích světa.

Revoluce pod vodou

suunto-prvni-potapecsky-kompas-na-svete

Ani vynález první potápěčského kompasu nepřenechalo Suunto konkurenci. Nesl název Suunto SME-ML.

Rok 1965 přinesl SK-4, první potápěčský kompas na světě. K jeho vzniku pomohl britský sportovní potápěč, který si svůj kompas připnul na zápěstí a zjistil, že funguje i pod vodou. Během následujících let se Suunto stává vedoucí firmou ve výrobě měřících přístrojů pro potápěče. V roce 1987 spatřil světlo světa první potápěčský počítač, díky němuž už potápěči nemuseli provádět složité výpočty pomocí potápěčských tabulek. Potápění bylo rázem snadnější a bezpečnější.

suunto-spyder-prvni-potapecske-hodinky

Suunto Spyder – první potápěčské hodinky

O 10 let později dokázalo Suunto zmenšit celý potápěčský počítač na velikost náramkových hodinek. První potápěčské hodinky Suunto dostaly jméno Suunto Spyder a kromě funkcí užitečných pro potápěče zobrazovaly čas, stejně jako klasické hodinky.

 

 

Směr a živly pod kontrolou i na vrcholcích hor

suunto-vector

Suunto Vector – předchůdce outdoorových hodinek, jak je známe dnes.

Žádné jiné hodinky prý neviděly Himaláje tolikrát jako hodinky Suunto. A není divu. Během jediného roku do nich přibyly funkce výškoměr, barometr a buzola a počet uživatelů mezi horolezci a milovníky outdoorových aktivit strmě stoupal.

Následující roky přinesly spoustu vylepšení. Počet funkcí narůstal, hodinky se zmenšovaly (Suunto Observer uvedený o pár let později byl už o 40 % menší než předchozí modely!) a každý model, který prošel rukama sportovních nadšenců a vrcholových sportovců, znamenal cennou zpětnou vazbu a odrazový můstek pro další užitečné funkce.

Chytré hodinky pro každý sport

V roce 2007 do rodiny Suunto přibyl model Core s informacemi o počasí, vyrobený na míru všem dobrodruhům pod širým nebem. S každým dalším rokem byly představovány novinky v podobě hodinek s funkcí měření srdečního tepu, GPS, měřením nejrůznějších sportovních aktivit nebo s ještě pokročilejšími funkcemi pro potápěče. Dnes si tak u Suunta přijde na své orientační i trailový běžec, horolezec, turista, cyklista, rybář, golfista, vodák i jachtař.

376372_10151219032657621_927050388_n

Suunto v současné době pořád sídlí ve Finsku a neupouští od ruční výroby hodinek. Své hodinky i po 80 letech vývoje stále doplňuje o nové a nové funkce, které usnadňují pobyt v terénu i v opravdu extrémních horských podmínkách. Perfektní obsah v podobě nespočtu funkcí a velké výdrže baterie ladí se skvělou formou v podobě odolného pouzdra a sklíčka a praktických řemínků. Suunto je nositelem mnoha ocenění (např. Best of Fitness Gear, ISPO outdoor award) a vysokou kvalitu svých výrobků zajišťuje neustálými optimalizacemi výrobního procesu, počítači řízenou kalibrací a stovkami hodin náročných testů.

Suunto znamená ve finštině směr, a ten se mu daří udávat na poli sportovní hodinek, potápěčských počítačů a sportestterů i dnes. U nás se budete moci setkat s tím nejlepším z řad Suunto Core, Ambit, Spartan, Traverse nebo Vector.

Zdroje: https://www.suunto.com/

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *