Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz

Není tomu tak dávno co jsme si v jednom z článků na našem blogu představili solárně napájené strojky Eco-Drive od Citizenu. Dnes budeme pokračovat dalším zajímavým technologickým počinem a vlastně zůstaneme v jedné rodině.

Zaměříme se totiž na takzvané High Performance Quartz kalibry od firmy Bulova. První z nich byl na trh uveden v roce 2010. Nejedná se tedy o technologii, která by tu s námi byla už dekády, ale i za necelých 15 let existence se ukázalo, že tyto strojky byly pro firmu stěžejním krokem kupředu. V současnosti je najdeme v podstatné části kolekce a v tomto příspěvku si zkusíme mimo jiné nastínit, proč jsou tak oblíbené.

Obsah článku

Bulovu založil hodinář z Loun

Než se na vysokofrekvěnční strojky HPQ podíváme blíže, pojďme si pro kontext uvést historii samotné značky. Bulova vznikla už v roce 1875 v New Yorku. Některé čtenáře možná překvapí, že jejím zakladatelem byl český imigrant Josef Bulova z Loun. Ten do Spojených států přicestoval okolo roku 1870. Díky tomu, že se v Čechách vyučil hodinářem, si byl schopen najít místo ve firmě Tiffany & Co, které však po několika letech opustil a začal se věnovat vlastnímu podnikání.

Původní název jeho společnosti byl J. Bulova & Co a ve svých začátcích se logicky věnovala převážně kapesním hodinkám. Většina 20. století se pak pro firmu nesla ve znamení významných událostí. V roce 1912 totiž Josef Bulova otevřel výrobní závod ve švýcarském Bielu. Následně v první polovině dvacátých let 20. století byla značka přetvořena na Bulova Watch Company.

Ladičkovou revolucí to teprve začalo

V inovacích se firma rozhodně nedržela zpátky. Už ve 40. letech totiž jako vůbec první nechala odvysílat televizní reklamu před začátkem baseballového utkání. Koncem 60. let pak dosáhla významného technického milníku v podobě hodinek Accutron. Ty se totiž staly prvními plně elektrickými hodinkami – ano, ještě před Quartzovými. Ve své době tak jejich ladičkový pohon nabízel nebývalou přesnost.

Posuňme se však více do současnosti, konkrétně do roku 2007. Tehdy byla značka prodána investičním konglomerátem Loews Corporation do rukou japonského výrobce hodinek Citizen. V jeho vlastnictví setrvává až do dnešní doby a dá se říct, že nové vlastnictví do určité míry nese ovoce.

Jak bylo zmíněno v úvodu, roku 2010 totiž Bulova představila první ze svých vysokofrekvenčních strojků. Ty se od té doby osvědčily v celé řadě modelů. Zároveň si však značka do jisté míry drží svůj historický odkaz, protože navzdory tomu, že její produkty jsou vytvářené převážně v Japonsku a Švýcarsku, má stále své ústředí v New Yorku.

▶️ Hodinky od Bulovy s vysokofrekvenčním quartzovým strojkem bývají zpravidla poměrně masivní. Podle dostupných informací mají totiž některé kalibry z této rodiny dost velký průměr. Je proto relativně obtížné je osadit do menších časomír.

▶️ I to se však Bulova snaží v poslední době měnit s příchodem nositelnějších modelů Jet Star z řady Archive Series se 40mm pouzdrem o výšce 13 mm anebo v podobě nedávno představených hodinek z řady Super Seville Precisionist s oblíbeným hranatým 38mm TV pouzdrem o výšce 10,5 mm.

Představení strojků

Kalibry, které spadají do kategorie tzv. HPQ (High Precision Quartz, někdy také označovaných jako Ultra High Frequency Quartz), můžeme už na první pohled rozlišit díky plynule se pohybující vteřinové ručičce. Dále také za pomoci nápisu „262 kHz“ na číselníku, který odkazuje na jejich frekvenci. Ta je přesně 8x vyšší, než je tomu u klasických bateriových hodinek a zajišťuje větší přesnost, než mají běžné quartzy.

Odchylka

Co se mezi jednotlivými typy kalibrů může lišit, je odchylka. Alespoň tak by se daly interpretovat specifikace, kterých Bulova o svých produktech uvádí opravdu velmi málo. Z některých zdrojů lze vyčíst, že přesnost vysokofrekvenčních strojků by měla dosahovat hodnot ± 10 sekund ročně. U jiných modelů se ale můžeme dozvědět, že odchylka se pohybuje spíše okolo realističtějších 5 sekund za měsíc. V každém případě se jedná o nadstandardní hodnoty, které svého majitele nemají čím zklamat.

Výdrž baterie

▶️ Vyšší frekvence strojku by logicky mohla vyvolat pochybnosti ohledně délky výdrže baterie. Co z dostupných informací a reálných zkušeností vyplývá? To, že celková životnost jednoho článku opravdu může být oproti klasickým quartzům nižší. Nicméně hodinky by i tak měly bez problémů zvládnout jeden až dva roky chodu.

Kalibry

Když se podíváme na konkrétní vysokofrekvenční kalibry, tak nejčastěji používané jsou ty s označením NP20 (chronograf) a NM50 (klasická tříručka). V některých modelech jsou k nalezení také strojky P102, 8137 nebo NR20. Poslední dva zmíněné jsou navíc zajímavé i tím, že se řadí mezi první zahnuté kalibry se stopkami na světě. Úhel prohnutí sice není nijak extra výrazný, ale i tak je to působivý inženýrský počin, který navíc přidává na komfortu při nošení.

Nejasné informace však bohužel přichází na řadu i pokud bychom se zaměřili na původ strojků. Ani zde totiž není výrobce příliš sdílný. Ve specifikacích některých produktů Bulova uvádí například výše zmíněný strojek NP20. Jak ale zjistili autoři na portále Caliber Corner, po otevření hodinek je možné najít označení 8136.

Toto zdánlivě nelogické pojmenování by se dalo vysvětlit především tím, že Bulova je vlastněna japonským konglomerátem Citizen. A jak víme, Citizen má pod sebou i společnost Miyota. Ta se specializuje pouze na výrobu strojků a zjevně je dodává i Bulově. Značka si je sice může dle svého pojmenovat, ale nelze to v pravém slova smyslu považovat za in-house výrobu. To však nemění nic na tom, že tento typ vysokofrekvenčních kalibrů najdeme pouze v hodinkách od Bulovy. V tomto smyslu se tedy jedná o exkluzivní produkci.

Proč zvolit HPQ strojek?

Většinu věcí, které nám HPQ strojky oproti běžným quartzům mohou nabídnout, jsme si představili. Vcelku logicky by tedy mohla vyvstávat i otázka, zda je za tato „vylepšení“ nutné si připlatit? V porovnání s celou kolekcí, kterou Bulova nabízí, se určitě modely s vysokofrekvenčními kalibry řadí spíše mezi ty dražší.

Je ale nutné poznamenat, že svoji roli v tom často hrají i komplikace samotných hodinek, které jsou schopny navýšit cenu samy o sobě. Navzdory tomu však nejlevnější kousky od Bulovy s HPQ strojky začínají už okolo 13 tisíc Kč, což je stále velmi kompetitivní cenová hladina. Není proto třeba se obávat, že by na koupi některého z těchto modelů bylo nutné vynakládat rozsáhlé množství prostředků.

Na závěr lze asi dodat jediné – pokud váháte, zda dát Bulově a jejím hodinkám s vysokofrekvenčními kalibry šanci, můžeme vás ujistit, že nešlápnete vedle. Jde totiž o kousky, které lze za ty roky považovat za prověřené a z naší zkušenosti s nimi nebývají žádné potíže. Jedná se zkrátka o nekonvenční volbu, s níž zároveň dostanete něco navíc:

  • HPQ strojky přinášejí všechny příjemné výhody quartzových hodinek,
  • zároveň nabízí elegantní plynulý chod sekundové ručičky
  • a završují to nadstandardní přesností.

Přijďte se na hodinky Bulova podívat do prodejny Helveti. Stojí to za to nejen díky zajímavým strojkům (kromě HPQ je Bulova známá také pohonem v hodinkách Accutron), ale i velmi originálním designům. Protože jsou modely Bulova oblíbené, máme jich velké množství skladem, takže si je naživo můžete porovnat s jinými značkami.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *