Okurková sezóna je v plném proudu a hodinářský svět – stejně jako většina z vás – nasadil klidnější letní tempo. Značky nás tak konečně nechávají vydechnout a alespoň po nějakou dobu nás nebombardují každý den svými novinkami. Je proto ideální čas nahlédnout zpět – na to, co vám v roce 2025 mohlo uniknout. Jako třeba tahle vyvedená limitka Captain Cook Over-Pole od Rado!
Obsah článku
Asi i bez naší pomoci byste dokázali přijít na to, že hodinky Rado Captain Cook Over-Pole jsou reedicí nějakého dřívějšího modelu. Už na první pohled z nich doslova vyzařuje vintage charakter. Nevyhneme se tak krátkému výletu do minulosti.
Něco málo o značce Rado
Rado založili bratři Schlupové, a to tak že v roce 1917 přestavěli dům svých rodičů v Lengnau na hodinářskou továrnu. A pak že je startupová kultura věcí 21. století! Ani náhodou.
Zájem o náramkové hodinky během 2. světové války jenom rostl a Rado rostlo s ním. V té době se značka mimochodem ještě nazývala Schlup & Co. Název Rado se objevil až spolu s představením kolekce Golden Horse v 50. letech.


Vintage reklamy na Rado
A z čeho že název Rado vlastně vychází? V překladu z esperanto jde prostě o „kolo“!
Už první modely Golden Horse byly symbolem toho, čím je značka známá dnes – symbolem inovace (v té době šlo konkrétně třeba o anti-magnetismus). Na ně pak návázaly třeba první „nepoškrabatelné“ hodinky DiaStar 1. Jejich pouzdro bylo částečně keramické a jako jedny z prvních hodinek vůbec se pyšnili pouzdrem ze safíru!
Kolekce Captain Cook a model Over-Pole
V roce 1962 uvedla značka na trh své první potápky Captain Cook (pojmenované samozřejmě po britském objeviteli Jamesi Cookovi). Bohužel pro Rado už byl trh v té době ale potápěčskými kousky celkem přesycený a výroba Captain Cook proto byla ještě v 60. letech zastavena.

Vintage reklama na Rado Captain Cook i model Over-Pole (zdroj Fratello)
Novinka Rado Captain Cook Over-Pole ale nenavazuje jen na zmíněné potápky. Vychází především z modelu Over-Pole – z worldtimeru představeného také v 60. letech.
Ten sázel na identické pouzdro jako Captain Cook. Potápěčskou lunetu ale vyměnil za lunetu s názvy měst a i ciferník si ve srovnání s Captain Cook prošel menším face-liftem (objevily se na něm třeba aplikované indexy obklopené čísly od 1 do 24).
Nové Rado Captain Cook Over-Pole



Zdroj Rado
Jak je vidět na fotkách kolem (a jak je poznat z reklam na původní modely), Captain Cook Over-Pole jsou ne jen tak ledajakou předělávkou, ale předělávkou opravdu do detailu věrnou. Nejsou ale předělávkou první. Už v roce 2022 představilo Rado 37mm limitovanou edici Captain Cook Over-Pole s šedým fumé ciferníkem a s klasickým pouzdrem z oceli.
Ty dnešní zlaté Over-Pole jsou vlastně jen takovou letní variantou těchto (zimních?) worldtimerů a ve většině parametrů jsou tak hodinky identické.

Předchozí Rado Captain Cook Over-Pole z roku 2022 (zdroj Hodinkee)
Pouzdro
Ve většině parametrů ale neznamená ve všech. Pouzdro téhle zlaté verze je například větší, a to o celé 2 milimetry. Jeho průměr činí 39 mm a jeho výška od konce jedné nožičky ke konci té naproti (tzv. lug-to-lug) je 45,5 mm.
Hodinky jsou tak i nadále pohodlně nositelné fakticky na kterémkoliv zápěstí, ale nepůsobí tolik starožitně a titěrně jako ta 37mm verze z roku 2022. Pouzdro je zároveň o něco vyšší, ale bavíme se tu přibližně jen o půl milimetru, což na ruce nepozná ani ten největší puntičkář a naopak je díky tomu všechno proporčně tak, jak by být mělo.

Zdroj Fratello
Tou nejzásadnější novinkou je samozřejmě barva celého pouzdra. Hodinky jsou i tentokrát vyrobené z oceli, ale tu pak pokrývá vrstva žluto-zlatého PVD. A jestli něco dokáže kompletně přetransformovat to, jak na člověka nějaké hodinky působí, pak je to právě takováhle zlatá sprška.
Z relativně studeně a seriózně působících hodinek se pak v mžiku stávají hodinky, které by si spousta z nás snad ani neodvážila obléknout. Opravdu totiž září. Ale v dobrém! Zvlášť pak v kombinaci se zlatým tahem. A jak jste mohli vidět výše, právě tahle zlatá byla k dispozici už v těch 60. letech, takže i tady se Rado věřně drží předlohy.


Zdroj Fratello
Ciferník a luneta
A stejně jako v 60. letech kombinuje i tato moderní reedice zlaté pouzdro s bílým (pod určitým světlem možná spíš stříbrným) ciferníkem s jemným vzorem slunečních paprsků.
Bílý podnos doplňují aplikované zlacené indexy, 24hodinová škála, jednoduché zlacené ručičky a chybět nemůže ani moderní logo Rado s otáčející se (zlacenou!) kotvičkou.
Potápěčský původ hodinek se nezapře, takže i tady najdete luminiscenci, ač samozřejmě v menším množství než u klasický Captain Cook – na hodinové a minutové ručce a vedle zmíněných indexů v podobě maličkých (ale v noci přece jen viditelných) ťupek.

Zdroj Rado
Na závěr tu máme datové okénko, a to s nápadně červenými číslicemi. Přesně takovými, jaké bychom u vintage reedice očekávali. Jedna věc tu ale schází – kyklops! Ten (minimálně u některých) původních modelů na datovým okénkem byl, ale v dnešní době jeho oblíbenost (mimo Rolex) zřejmě klesá a Rado se jej proto rozhodlo vypustit.
Jedna věc tu ale schází – kyklops!
Číselník tedy chrání jen klasické safírové sklíčko a obklopuje jej otočná luneta. A i ta si zaslouží vaši pozornost. Je netradičně zahnutá dolů směrem k ciferníku (což je u Captain Cook takový ne zrovna praktický trademark – většinou totiž nechcete, aby se vám třeba voda shromažďovala kolem sklíčka), její lesklá vložka je z keramiky (co bychom taky u Rado čekali jiného) a její povrch pokrývají vyryté názvy měst.
Jak že se taková worldtimer luneta vlastně používá? Stačí otočit lunetu tak, aby vaše město sedělo na 24hodinové škále u aktuálního času. Pak hned vidíte aktuální čas i v ostatních městech.
Strojek

Zdroj ablogtowatch.com
Jedním z mých nejoblíbenějších prvků těchto hodinek je jejich strojek. Nejspíš byste tu čekali nějakou automatickou všudypřítomnou klasiku typu ETA 2824. Ale ne! Tyhle hodinky sice pohání kalibr založený na strojku od ETA, ale na strojku s manuálním nátahem – na ETA 2804.
A co je nejlepší – výhled na (ne úplně ošklivý – např. díky Côtes-de-Genève) strojek vám nezakrývá ani pevné dýnko a ani rotor. Můžete se jím tak kochat dle libosti. Kalibr R862 tiká frekvencí 21 600 polokmitů za hodinu a jeho rezerva dosahuje slušných 80 hodin.


Zdroj ablogtowatch.com
Závěrem: Cena a dostupnost
Limitovaná edice Rado Captain Cook Over-Pole se prodává s beads-of-rice tahem (samozřejmě také kompletně pozlaceným) a s hnědým koženým řemínek se zlacenou sponou – v jednom balení! Obě varianty navíc nabízí rychlostěžejky, takže je budete moct střídat klidně několikrát za den podle nálady.
Celkem Rado vyrobí 1 962 kusů těchto hodinek a ačkoliv jsou venku už nějaký ten měsíc, stále jsou v některých obchodech dostupné. Vyjdou vás přitom na necelých 80 tisíc korun. A jestli za to stojí? To povězte vy nám – dole v komentářích!
Zdroj: Rado
Tip na další čtení: aBlogToWatch
Parametry
- Ref.: R32193018
- Velikost pouzdra: 39 x 45,5 mm
- Výška: 10,9 mm
- Materiál pouzdra: ocel se zlatou PVD úpravou
- Sklíčko: safírové (s AR)
- Vodotěsnost: 10 ATM
- Strojek: Rado R862 (vychází z ETA 2804)
- Typ: manuální nátah
- Rezerva chodu: 80 hodin
- Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
- Cena: 3 150 EUR (aktuálně 79 990 Kč)
Komentáře 1 komentář
Rado je jedna z mých skutečně oblíbených značek. Stále však v ČR neprávem opomíjených. Captain Cook dnes dozrály a je z nich kult. Zpracování naprosto excelentní, převyšuje cokoliv v dané cenové kategorii. Na rejži extrémně pohodlné a kulervoucí.