Nedávno jsme si představili model Bulova Super Seville, který tak trochu vystavil své základy na starším modelu, který své základy vystavil na ještě starším a daleko známějším modelu 🙂. Trochu jsme tím nakousli téma kopie a inspirace hodinek napříč značkami (které jsme pěkně dojedli zde).
A v dnešní recenzi mi přijde, jako bych musel v daném tématu pokračovat. Ale nebojte, nebudu. Toto téma se bude řešit ještě hodně dlouho mezi nadšenci a dotyčná značka si je jistě vědoma, že opět hodinkové fanoušky rozdělí na dva tábory 🏕️ 🏕️. Řeč je totiž o značce Seiko a její novince Prospex SPB48!
Obsah článku:
Mimo zajeté koleje
Japonský gigant a stálice Seiko již dlouhou dobu nepřinesl nic nového, respektive nový model. Jeho produkce stále jede na plné obrátky, ale převážně nám nabízí barvy na všechny způsoby a nespočet limitovaných a speciálních edic. Seiko však neusíná na vavřínech, jak by se mohlo zdát, a přináší jak inovace zajetých modelových řad, tak vývoj svých strojků.
Minulý rok jsme mohli spatřit nový, moderní model Samurai, staronové Marinemastery (návrat k původnímu, legendárnímu pouzdru) a třeba již stokrát upravenou reedici 62MAS, která s sebou přinesla zcela nový kalibr. No a ke konci roku nenápadně oceán vyplivl zbrusu nový model, opět z řady Prospex! Proč taky dělat velkolepé antré, když o rozruch se postará hodinková komunita sama 🔊.
Video verzi recenze najdete na YouTube
Na první pohled mnoho nového?
Kde jsem jen podobný design viděl? Ale dost, dnes žádné přirovnávání. Každý produkt je přizpůsoben poptávce a u hodinek to platí jak by smet. Pamatujete si, když jsme vám už několikrát naznačili, že hranatá pouzdra jsou v kurzu? Kdo ví, třeba nás Seiko svou lunetou nenápadně připravuje na hranáče Prospex 🤷?
Každopádně model z řad SPB48 vás zaujme hned na první pohled a nemusíte být ani Seika znalí. Je to právě ta osmihranná luneta, která ukradne vaši pozornost. O to přeci jde ne? Je mnoho hodinek, ale jen o některých řeknete u vitrínky, tyhle sou zajímavý mámo viď ? 😁
Nejmladší řada Seiko Prospex SPB vyniká elegantním, ale zároveň sportovním vzhledem, který z hodinek dělá univerzály vhodné pro všechny příležitosti. Design je, jak jinak, inspirován oceánem a mořskou tematikou. Avšak spíše zde převládá romantické charisma, nad brutální toolovostí, na kterou jsme u Japonců zvyklí. Ciferník je čistý a přehledný, s dobře čitelnými ručičkami a indexy, které jsou pokryty vrstvou Lumibrite pro lepší čitelnost za zhoršených světelných podmínek. To je u Seika pověstné a zde si drží svou vysokou laťku 👍.
O číslech to není
Nebo alespoň ne těch prodejních. Jak je známo, Seiko jsou mistři iluzí a i zdánlivě velké hodinky na ruce působí naprosto komfortním a nerušeným dojmem. A co víc, budete si jejich přítomnost doslova užívat! Už po prvotním nasazení na ruku a následném zkrácení náramku jsem měl pocit, jako bych ani neměl nové hodinky na ruce. Jako bych nasadil své každodenní hodinky na které jsem zvyklý a odešel bez přemýšlení do ulic.
Většinou se člověk musí s hodinkami chvíli sžívat, aby ocenil jejich pohodlnost, nebo naopak jejich přítomnost. Zde se to nekonalo a jistě to není tím, že Seiko je má srdeční záležitost. Jen podotknu, že mé zápěstí – zvlášť přes zimu, spadá do kategorie 17 cm a méně… a přesto, jak vidíte na fotce, hodinky sedí 🙌🏻.
Ty hodinky jsou prostě pohodlné, tečka. Po nasazení pouzdra na Nato strap se pak konal hodinkový trip s tím, jaké barvy a materiály se budou hodit, s čím je kombinovat a zda není škoda nosit takové strap monstry na ocelovém náramku.
V této variantě se žádné překvapení nekonalo. Tříčlánková, bytelná ocel s potápěčskou extenzí, plechovou sponou a zastaralou mikroregulací, ke které je potřeba alespoň kancelářská sponka. To v čem Japonci drtí švýcarskou konkurenci rozhodně nenajdete na náramcích. Je to trochu škoda, protože kdy jindy přinést inovace, když už máte na stole zbrusu nový model! Nebo je to tím, že v Seiku vědí, že jejich hodinky stejně končí na alternativách a na co se tedy snažit 🤷?
Pouzdro hodinek je vyrobeno z kvalitní nerezové oceli a s průměrem 41,3 mm je optimální volbou pro většinu zápěstí. Zároveň je dostatečně velké pro výrazný vzhled a čistou přehlednost. Délka od nožky k nožce je 48,2 mm a ani výška 12,5 mm zde nebude překážet pod žádným rukávem. Toť k povinným parametrům pro matematiky.
Mlaďoch i pod kapotou
Mladistvý vzhled nejnovějších potápek je podpořen i nováčkem na poli kalibrovém. Strojek s označením 6R55 byl představen již na poslední reedici 62MAS, pojmenovaných 1965 Heritage Diver’s a je tak možné, že zcela nahradí kalibr 6R35, ze kterého původně vzešel. Může se pochlubit 24 kameny, 72hodinovou rezervou chodu a přesnost Seiko udává mezi +25 -15 sekundami za den.
Krom přilepšení dvou hodin na rezervě chodu je zde zásadní změnou jeho snížení, což se celkově projeví právě na výšce hodinek (takže i NATO zvládnou obstojně). Jako u předchůdce, kde byl tento kalibr představen, nové modely nabízejí vodotěsnost úctyhodných 300 metrů. Jedná se tak o čistokrevný potápěčský nástroj, na který se můžete spolehnout. Že by nový standard ve vodách Prospex?
Další silná stránka Japonců
Zručnost byla vždy doménou lidí ze země vycházejícího slunce. A číselníky jsou doménou pro Seiko. Strukturované číselníky nových SPB by mohly opět zavánět inspirací jinde, ale to nevadí. Je radost pohledět a nechat se unést vlnkami této novinky.
Každé ze tří barevných provedení pak odkazuje na jiný pohled na japonské pobřeží. Japonci zkrátka myslí na všechno. Je jen na vás, zda dáte přednost podvečerním červánkům nebo hlubokému přítmí u moře. Odvážná, přesto elegantní je kombinace černého číselníku a lunety s bronzovým nádechem, což by byl dejme tomu rozbřesk. To se zas tak často nevidí, zejména u Seika, aby vložka lunety měla světlejší tón, než samotný ciferník. Prozatím zůstalo u třech variant, věřím ale, že nebude dlouho trvat a svět spatří další barevné a tematické kreace.
Další přelomový kousek?
U této značky jeden nikdy neví. Kultovní modely se stávají kultovními až když je prověří zub času. Musíme si tedy počkat. Co ale víme již teď je to, že tato tradiční japonská značka se nebojí vybočit ze svých zajetých kolejí (i když už to vlastně nemá zapotřebí) a sebrat vítr z plachet konkurenci. Přesto že nebudu srovnávat tento model s jinými značkami (to nechám na vás), tak je pravdou, že cenovka v tomto konkurenčním prostředí je opět více než přívětivá, i když lehké zdražování neminulo ani Seiko.
Rozhodně bych se nebál jedny z těchto fešáckých hodinek pořídit, obzvláště za přijatelnou cenu necelých 32 tisíc. A nemusíme chodit zase až tak do historie, stačí se mrknout na cenovku krásných Seiko Prospex SPB473J1, inspirovaných řeckými ostrovy a porovnat je například s cenou předešlých Seiko SPB213J1. A ať mi nikdo netvrdí, že výrobou hezčího ciferníku naroste cena o cca 7 tisíc 🤷.
Nové SPB nejsou žádný náhradník, baby verze něčeho předešlého, ani reinterpretace starých legend. Zde se bavíme o zbrusu novém modelu, který začal psát svou historii právě teď a je stejně čerstvý jako rohlík z pekárny. Podobně bez předchozí historie se kdysi objevil jeden dost divný model, který si vysloužil přezdívku Monster a podívejte se, jak otřásl hodinkovým světem! Vraťme se však na zem, tyto japonské shurikeny svět nepošlou sice do kolen, ale vody již rozvířily. A věřím, že nejen ty japonské.
Pocity stranou
Nová odnož Prospex SPB je skvělou volbou pro každého, kdo hledá kvalitní, odolné a krásné hodinky. Tyto modely jsou odrazem tradičního japonského hodinářství, které spojuje inovace s klasickými hodnotami. S elegantním designem a mechanickým strojkem se skvělými parametry tyto hodinky osloví nejen nadšence do potápění, ale také všechny, kteří si chtějí užívat vynikající hodinky s dlouhou životností a širokou škálou použitelnosti. A možná budou jednou i kultovní a vyslouží si svou přezdívku 😉.