SEIKO 5 GMT – cenově dostupné hodinky s mechanickým strojkem a s funkcí GMT

V dnešním světě nic není zadarmo a ve světě hodinek obvykle platí pravidlo, že si musíte u solidní značky za mechanické hodinky připlatit. Pokud navíc touží po nějaké komplikaci (tj. funkci navíc ke zobrazení hodin, minut a sekund), musíte si připravit ještě větší finanční obnos. Proto vás příjemně překvapí a potěší dnešní recenze, v níž vám představím 3 bílé vrány, které oba zmíněné nepříjemné zvyky boří. Jde o vybavenou řadu automatů SEIKO 5 GMT s modely SSK001, SSK003 a SSK005. Něco o nich a kdy k nám nejspíš z Japonska doletí, zjistíte v článku.

Novinky řady SEIKO 5 GMT očekáváme v létě.

Nové modely SEIKO 5 GMT

Seiko 5 Sports SRPD59K1 – nástupce za SEIKO SKX011

Seiko (článek o značce zde) prostřednictvím těchto hodinek oživuje vzpomínky na legendární řadu SKX (tato modelová řada byla pohlcena řadou SEIKO 5). Kompletní historie modelové řady SKX je hezky popsána zde. Novinková řada, kterou očekáváme v létě a kterou si už nyní můžete na Helveti.cz předobjednat, si zachovává hlavní rysy – mechanický strojek s automatickým nátahem, zobrazení data a dne, umístění korunky na pozici 4. hodiny, vodotěsnost a odolnost. Samozřejmě v ní najdete i něco navíc…

Ale zpět k novým SEIKO 5 GMT (popis funkce GMT najdete zde), které po svém předchůdci SKX zdědily potápěčskou DNA a doplnily ji o cestovatelskou funkci GMT:

 • Tzn., že hodinová ručka ukazuje klasický čas ve 12hodinovém režimu – obejde číselník 1x za 12 hodin.
 • Naproti tomu GMT ručka pracuje v režimu 24hodinovém – obejde číselník 1x za 24 hodin.

Vysvětlivky k ciferníku a lunetě SEIKO 5 GMT

Jediná komplikace, kterou cestovatelé uvítají

Vzhledem k tomu, že GMT ručka je nastavitelná nezávazně na hodinové ručce, je možné na hodinkách odečítat trojí čas:

 • čas udaný hodinovou ručkou
 • čas udaný GMT ručkou – vzhledem k vnitřní GMT stupnici
 • čas udaný GMT ručkou – vzhledem ke GMT otočné lunetě (za předpokladu, že je luneta pootočená vůči vnitřní GMT stupnici)

SEIKO 5 Sports GMT Series SSK003K1

Pohon a průhled na strojek

Model SEIKO 5 Sports GMT pohání spolehlivý a robustní mechanický strojek 4R34 s automatickým nátahem a rezervou chodu kolem 41 hodin. Je vybaven hackingem (zastavení sekundové ručky při seřizování času). Výhodou je také možnost nátahu pomocí korunky. Strojek je možné pozorovat průhledným dýnkem.


Průhled na strojek 4R34

Přehledné a nositelné i při kancelářském sportování

Od svého potápěčského předka si hodinky zachovaly velmi dobrou luminiscenci a vodotěsnost 100 mPrůměr pouzdra zůstal stejný (42,5 mm), výška hodinek narostla o 0,2 mm (13,6 mm).

Hodinky skvěle doplňuje ocelový náramek (tah), který ve stylu jubilee a má šířku 22 mm. Číselník je krytý tvrzeným minerálním sklem Hardlex a nad datumovkou lupu (tzv. kyklopa), která usnadňuje čitelnost.

3 barevná provedení SEIKO 5 Sports GMT

 1. SEIKO 5 Sports GMT Series SSK001K1: cena 11890 Kč – podrobné info ZDE.
 2. SEIKO 5 Sports GMT Series SSK003K1: cena 11890 Kč – podrobné info ZDE.
 3. SEIKO 5 Sports GMT Series SSK005K1: cena 11890 Kč – podrobné info ZDE.

Seiko boří cenové zvyky

SEIKO opět překvapilo. Zaprvé nasazením GMT komplikace u tohoto modelu a za druhé tím, že cena hodinek od renomované značky s mechanickým strojkem a komplikací GMT je nižší než 12 tisíc Kč. Tedy zatím, finální cenu se dozvíme nejspíš v létě, až hodinky dorazí do Helveti.

Aktualizováno 11.7.: cena hodinek je 11890 Kč.

Text: Vít Černý.

Fotografie: Helveti, Seiko.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “SEIKO 5 GMT – cenově dostupné hodinky s mechanickým strojkem a s funkcí GMT

  • Dobrý den, pane Musile,
   děkujeme za upozornění. V článku kolega Vít psal, že: „že cena hodinek od renomované značky s mechanickým strojkem a komplikací GMT je nižší než 12 tisíc Kč. Tedy zatím, finální cenu se dozvíme nejspíš v létě, až hodinky dorazí do Helveti.“. Máte ale pravdu, že nyní už cenu víme, tak jsem ji k jednotlivým produktům doplnil.
   Přeji fajn den, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *