Přestože od představení hodinek Orient Star Classic Moonphase M45 F7 už uběhlo několik měsíců, stále patří mezi jedny z nejzajímavějších novinek, které tato Japonská značka v poslední době vydala. Důvodů je hned několik, a proto se na tento kousek s referenčním číslem RE-AY0119L podíváme v dnešní recenzi trochu blíže.
Obsah recenze
Hvězdy z Orientu až k vašim rukám
Abychom pochopili důvod, proč tento model vůbec vznikl a jakým způsobem zapadá do zbytku kolekce, určitě se hodí si představit i firmu Orient Star jako takovou. Ta vznikla v roce 1951 v Japonsku a oproti své sesterské firmě Orient se již od začátku zaměřovala na produkci špičkově zpracovaných hodinek s kvalitními strojky. To vše za cenu, která je sice například oproti hodinkám ze “základních” řad Orientu podstatně vyšší, avšak v porovnání s další konkurencí nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Více o značce se dozvíte v tomto článku.
To ostatně dokazuje i jedna z nejnovějších modelových řad s označením M45, která spadá do nejprémiovějšího segmentu značky. Cenovky zde přesahují i 80 tisíc korun, avšak s jistotou lze konstatovat, že za tuto vyšší cenu dostanete i pořádnou porci muziky.
Inspirací pro vytvoření této řady byla především řecká mytologie a vesmír. Samotné označení M45 je zkratka pro hvězdokupu v souhvězdí býka, která je známá především pod názvem Plejády nebo Sedm sester. Tato jména také označují postavy ze starověkých bájí. Měly jimi být dcery Titána Atlanta, který je proměnil ve hvězdy, jež lze i dnes pouhým okem spatřit na obloze.
Jak se noční obloha dostane na ciferník?
Hodinky mají ocelové pouzdro potažené vrstvou PVD v černé barvě, což se velmi dobře doplňuje s řemínkem a tmavým gradientem na okrajích ciferníku. Na první pohled ale jistě nejvíc zaujme právě nádherně zpracovaný číselník, který připomíná hvězdnou oblohu.
Jeho výrobní proces zahrnuje celkem tři části. V té první se na něj nejdříve vyrazí vzor, který tvarem připomíná hvězdy jako takové. Následně se pomocí gradačního stroje nanese barva, která zajistí dynamičtější rozložení odstínů modré a černé. V dalším kroku se pak ještě povrch nalakuje a aplikuje se na něj speciální nátěr, který dále prohloubí efekt noční oblohy.
Mimořádné jsou i funkce, ale má to i háček
Na šesté hodině je možné si všimnout ukazatele data, který je na tomto modelu vyobrazen v podobě subciferníku se samostatnou ručičkou, nikoliv klasického datového okénka, které lze najít u většiny hodinek. Ve stejné pozici se také nachází ukazatel měsíční fáze, což sice v dnešní době není nijak užitečná funkce, avšak k těmto hodinkám vzhledem ke kontextu pasuje naprosto trefně.
U dvanácté hodiny si pak můžeme všimnout i velmi jemného vyobrazení rezervy chodu, kterou lze u značky Orient Star spatřit i na mnoha dalších modelech. V tomto případě je ale její provedení o něco neobvyklejší, protože zde chybí klasické číslice indikující jak velkou rezervu chodu hodinky ještě mají, a jsou nahrazeny pouze dvěma světlými tečkami.
Celkově dokáží tyto Orient Star na první pohled opravdu uchvátit, nicméně je třeba zmínit, že i za běžných světelných podmínek je jejich čitelnost dost obtížná. Barvy ručiček, číselníku i hodinových indexů do sebe dost zapadají, a tak je i přes skvělou antireflexní vrstvu poměrně těžké se na první pohled zorientovat kolik je hodin.
Překvapí strojek, ale i řemínek
Co se týče dalších specifikací, tak zde je Orient Star zaslouženě na předních pozicích v poměru ceny a výkonu. Chod hodinek zajišťuje automatický in-house strojek Orient F7M65, který disponuje rezervou nátahu až 50 hodin a pracuje s přesností +15 až -5 sekund za den.
Pozorovat je ho možné přes průhledné zadní dýnko, díky kterému si lze prohlédnout i krásné zdobení na můstcích a rotoru. Za zmínku stojí také safírové sklíčko s již zmíněnou antireflexní vrstvou nebo například voděodolnost do 50 metrů. Ta zajistí, že do hodinek se nedostane vlhkost ani při náhodném kontaktu s vodou při mytí rukou nebo při dešti. Na plavání se tento kousek ale určitě nehodí.
Všechny tyto parametry pak doplňuje řemínek z Cordovanu, který se řadí mezi jedny z nejkvalitnějších, nejluxusnějších a nejodolnějších na trhu. Jde o speciálně upravenou část koňské kůže, na které se díky specifickým vlastnostem netvoří vrásky, a protože tento materiál nemá póry (je velmi hladký a lesklý), je svrchní část řemínku i přirozeně voděodolná. I přesto ale nedoporučujeme vystavovat řemínek vodě, ostatní části z klasických usní jsou na ni mnohem choulostivější.
Nositelnost a dostupnost
Aby byla tato recenze kompletní, určitě je dobré si něco málo říci o tom, jak hodinky vypadají na ruce. Při nasazení na zápěstí je ihned možné si všimnout, že pouzdro je na hodinky formálního stylu poměrně hodně vysoké. Je pravdou, že 13,8 milimetru není úplně málo, avšak pod rukáv se tento model stále vejde relativně dobře a na celkové eleganci mu to určitě neubírá.
Lug to Lug rozměr činí 49 milimetrů a průměr pouzdra je 41 milimetrů, díky čemuž se hodinky vcelku jasně řadí do kategorie časomír pro muže. I na průměrné pánské zápěstí však tento model padne bez problémů.
A jak jsou na tom hodinky s dostupností? Vzhledem k tomu, že se jedná o limitovanou edici pouhých 80 kusů, si může být potenciální majitel jistý, že dalšího člověka se stejným modelem na zápěstí rozhodně jen tak nepotká. Do Česka dorazí pouze velmi malé množství z celkového počtu vyrobených kusů a se svou cenovkou 72 900 Kč se hodinky jednoznačně řadí do luxusního segmentu. Pro milovníky hvězdné tématiky a poctivé hodinářské práce, kteří jsou ochotni přimhouřit oko nad horší čitelností, se však jedná o pozoruhodného kandidáta na rozšíření kolekce.