Recenze: Flígry Laco Leipzig s B-Uhr číselníkem

Dnes bych vám rád představil hodinky Laco Leipzig. Než začnu s popisem hodinek samotných, zabrousím do historie. Ne však do historie horologické, ale té, které vedla k pořízení těchto konkrétních časomír.

Mé první hodinky Laco, konkrétně model Rostock s číselníkem typu A, mě totiž provázely a doposud provázejí v mnoha velmi osobních chvílích. Proto jsem je chtěl už delší dobu doplnit o navigátorský model s ikonickým číselníkem B-Uhr. Očekávání bylo veliké, stejně jako radost ve chvíli, kdy mi z Helveti hodinky dorazily. Jestli mé nadšení přetrvává i po nějaké době, se dozvíte v dnešní recenzi.

Obsah recenze

Z doby, které vévodila potřeba hodinek a karty na telefon

O hodinky jsem se zajímal vždy a již od nějaké druhé třídy mé zápěstí zdobila analogo-digitální Casia s úžasným Illuminátorem. V době předmobilové byly hodinky na základní škole jediným ukazatelem toho, kdy již konečně zazvoní a nudná hodina skončí. Během vyrůstání se nějaká forma měřiče času na mém zápěstí vždy vyskytovala. Konečně s počátkem mého navštěvování vysoké školy se znásobil i můj zájem o tyto malé dokonalé přístroje.

Internet, ač tehdy zdaleka ne tak rozšířený jako dnes, se stal mou studnici vědomostí. Hltal jsem dostupné informace a poměrně brzy se můj vkus vyprofiloval na oblibu tzv. flígrů nebo také hodinek typu B-Uhr. Líbila se mi jejich jednoduchost, čitelnost i historický příběh, který se k nim vázal. Jako student s ještě dalším finančně náročným koníčkem jsem však zůstal jen u obdivování obrázků. 

Moje první flígry

O pár let později – za promoce, jsem si však své první flígry od značky Laco pořídil. Model se jmenoval Rostock s ciferníkem typu A. Dokonce jsem upřednostnil (jako u správných B-Uhr) strojek s manuálním nátahem před automatem za cenu minerálního skla namísto safíru u automatů.

Tyto hodinky jsem hrdě nosil a stále nosím. Jsou stálicí v mé sbírce a označují začátek mé hodinářské cesty. Pevný bod, kolem kterého se otočilo za ta léta mnoho různých hodinek. Některé zůstaly, hromada šla jinam, ale Laca zůstala a zůstanou. Měl jsem je na své svatbě, na pohřbu kamaráda i při narození dcerky. Představují více než jen hodinky, jsou symbolem a svědky mnoha důležitých životních událostí a ve sbírce mají své jisté místo.

Historicky věrné Laco Liepzig

Opět se časem posuneme o mnoho let dopředu do současnosti a konečně se dostaneme k tématu dnešní recenze, hodinkám Laco Leipzig. Dle mého názoru dnes dělá nejvěrnější interpretaci flígrů právě značka Laco, také byla jednou z pěti značek, které tyto vojenské hodinky vyráběly.

Po vyšších modelech pilotek od Laca jsem vždy pokukoval, ale až v nedávné době jsem si je díky Helveti.cz mohl pořídit a splnit si tak dlouholetý sen. A jak si tedy hodinky vedou po týdnu nošení a po obrovském očekávání, které před ně má osobní historie postavila?

Pískované pouzdro

Začnu u pouzdra. Hodinky mají jednoduchý kulatý tvar a pískovanou povrchovou úpravu, která měla zamezit oslnění při odečtu času v útrobách letadla. Pro flígry je typické označení FL23883 na levé straně pouzdra. Odkazuje opět na originální značení hodinek německou Luftwaffe.

Dalším prvkem, typickým právě pro pozorovací hodinky letectva, jsou rovné nožky vystupující z pouzdra. Rozteč nožek je 20 mm, takže různé experimenty s řemeny se samy přímo nabízejí, nicméně ta správná volba se nabízí v podobě koženého řemenu s nýty, o tom však později.

Klasicky na pozici 3 najdeme velkou korunku tvaru diamantu, která umožňuje snadnou obsluhu strojku. Což je mimochodem u navigátorských hodinek zásadní věc, proto Laco věnuje podobě korunky velkou pozornost. Přiobjednat si můžete dokonce korunku s krčkem nebo její umístění na levé straně.

Laco vyrábí originální řadu pilotek standardně ve 3 průměrech (39 mm, 42 mm a 45 mm) a v originálu věrných 55 mm u speciální edice. Leipzig je uprostřed standardní nabídky s velice nositelným rozměrem 42 mm. Díky absenci lunety působí na ruce mnohem větším dojmem. Tloušťka pouzdra je včetně skla 12,9 mm.

Dýnko hodinek je sice nacvakávací, nicméně vodotěsnost výrobce deklaruje až do hodnoty 100 m, což je na pilotky velice slušná hodnota. Na dýnku také najdeme tabulku údajů v německém jazyce, která byla u předlohy z vnitřní strany víčka.

Ciferník B-Uhr

Ciferník je kryt vypouklým safírovým sklem s vnitřní antireflexní úpravou s lehce modrým nádechem. Modrý odstín je naštěstí většinou poměrně nevýrazný, ale osobně bych preferoval bezbarvý antireflex.

Ciferník je, jak se na B-Uhry sluší a patří, prostý všech nápisů a textů, které nijak nesouvisí s přesným a snadným odečtem času při navigaci boji zmítaného stroje. Jelikož jsem již měl hodinky s ciferníkem typu A, rozhodl jsem se tentokrát pro inovovanou verzi s ciferníkem typu B, který se vyráběl v pozdějších letech války.

Tento ciferník je charakteristický upřednostněním plně cejchované minutové stupnice po vnějším obvodu s menší hodinovou stupnicí uvnitř malé kružnice uprostřed. Minutová ručička je masivní a sahá až po samotný okraj ciferníku, menší hodinová ukazuje přesně na hodnoty v kružnici. Vteřinová ručička rovněž sahá až k samotnému okraji a je celá pokrytá luminiscenčním nátěrem.

Na okraji minutové a hodinové ručičky pak můžete spatřit při správném osvětlení modré odstíny. Ty jsou důsledkem tepelného modření, které mělo u originálních hodinek zajistit odolnost vůči korozi. Laco se zde opět drží předlohy a já jen symbolicky skláním imaginární klobouk k zemi

Luminiscence je opět věrná originálu

Nenajdeme zde samozřejmě radioaktivní rádium, ale zelený nátěr SuperLuminova, který je však stejně jako u původní verze nanesen jen na sudá čísla. Překvapilo mě, že mé starší Rostocky svítí lépe. Je to dáno širším potiskem. U modelu Leipzig čísla poměrně rychle ztrácejí na síle, ručičky si však díky velké ploše zachovávají snadnou čitelnost i po několika hodinách ve tmě.

Přesný strojek

Uvnitř hodinek tiká strojek Laco 210, což je interní pojmenování kalibru Sellita SW210. Jedná se o švýcarský strojek s ručním nátahem bez data. Zastavení vteřinovky pro přesné seřízení je samozřejmostí. Ze své dosavadní zkušenosti musím přesnost vyzdvihnout, protože při kvapíku o rychlosti 28 800 polokmitů za hodinu je vteřinová ručička po 1 440 oběhnutích ciferníku jen o 2 sekundy před atomovým časem.

Velké finále – řemínek

Netradičně nakonec jsem si schoval kožený řemínek nebo spíše řemen. K hodinkám jsem si pořídil kus s označením Laco Fliegerlederband. Ten se inspiroval konstrukcí u originálu ze 2 světové války. Řemen tvoří uzavřenou smyčku, takže i při možném selhání spony zůstane viset na rukávu bundy. Samozřejmě nesmí chybět nýty, které zde však mají jen ozdobnou funkci. U původního řešení bylo nutné z důvodu stěžejek napevno použít právě nýty k připevnění řemenu k hodinkám.

U moderní interpretace jsou stěžejky i nožky pouzdra klasické, takže nýtování není potřeba. Každopádně právě tento řemen dává hodinkám ty správné grády. Je vyroben z krásně tlusté kůže, které je však opravdu poddajná a rychle se vytvaruje na zápěstí. Pozor je třeba dát jen na obvod zápěstí. To mé se pohybuje někde pod 18 cm a jsem na první dírce. Každopádně případné vytvoření další dírky nebude problém a horní vrstva řemenu i nepovedenou práci hravě skryje.

Je libo vlastní sestavu?

Je třeba zmínit i možnosti konfigurace hodinek. Za příplatek můžete mít na safírovém skle vnější antireflex, korunku s krčkem, dekorovaný strojek s deklarovanou lepší přesností, nebo pokud chcete něco opravdu výjimečného, můžete si tento model pořídit v provedení Erbstück.

Pod řadou Erbstück najdete hodinky, které prošly časově náročným procesem „zestárnutí“ hodinek. Dokonce si můžete vybrat ze tří úrovní patiny. Příplatek je v tomto případě dvojnásobný, ale výsledek skutečně stojí za to. Více v mojí recenzi Laco Westerland Erbstück: Takhle taky můžou vypadat nové hodinky, nebo ve videu.

Nuže, jak se žije se splněným hodinkovým snem?

Jak jsem nastínil v úvodu, tak očekávání budovaná dlouhými roky, byla veliká. Hodinky jsou fantastické, ruční nátah každé ráno před nasazením na zápěstí vytváří svým způsobem citové pouto s majitelem, přes rituál, který se u automatického strojku vytváří pomaleji.

Odečet času je vynikající, stejně tak jako přesnost.

Jistě všichni hodinkoví nadšenci potvrdí, že pochvala nového přírůstku na ruce jednoho potěší. Ač je má sbírka poměrně rozsáhlá, tak komplimentů nebo povšimnutí, bylo vždy poskrovnu. Tato Laca však nějakým způsobem pozornost přitahují.

Čtyři lidé, nezávisle na sobě, si hodinek sami všimli a dali se se mnou do řeči. Možná to dělá jejich velikost v kombinaci s masivním řemenem nebo neobvyklý ciferník, každopádně hodinky Laco Leipzig nezůstaly bez povšimnutí a mně dělají obrovskou radost.

Děkuji Helveti.cz za tyto skvělé hodinky. Pokud vás model zaujal, můžete si jej pořídit zde, skvělý řemen, pak můžete koupit na tomto odkazu.

▶️ Detaily hodinek natočené pod mikroskopem si můžete prohlédnout v tomto videu.
▶️ Více o flígrech, neboli navigátorských hodinkách typu A a B se dozvíte v článku Proč vypadá číselník B-Uhr přes 80 let stále stejně?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *