Recenze: Bulova Racer – Chronografy s českými i vesmírnými kořeny

Není to tak dávno, kdy jsem hodinky Seiko Speedtimer označil jako za jedny z nejlepších chronografů pod dvacet tisíc korun. Konkrétně jsem psal recenzi na remake notoricky známých a ikonických hodinek s familiérním označením Pogue. Model se zlatým ciferníkem a modro-červenou lunetou v sobě nese odkaz cesty do vesmíru.

Dnes se podíváme na pomyslného konkurenta, který splňuje podobné parametry jako Seika. Značka Bulova je spojena nejen s vesmírnými kořeny, ale i těmi českými. Řeč bude o Bulova Racer Chronograph.

Obsah recenze

Z Čech do Ameriky a pak až na Měsíc

Pro někoho známá informace, pro někoho zcela nová. Ale na světě vskutku není moc hodinářských společností, které by po staletí nebo desetiletí nesly český odkaz. Zakladatel značky Bulova respektive J. Bulova Company, jak se značka dříve nazývala, je totiž Josef Bulova. Ten značku založil již v roce 1875, a to v New Yorku ve Spojených státech.

Značka poté v roce 1912 přesunula svoji manufakturu do švýcarského Bielu. Zajímavostí také je, že je to první hodinářská značka, která použila ke své propagaci televizní reklamu. Dnes je společnost Bulova vlastněna jinou hodinářskou společností, a to konkrétně japonským Citizenem. 

Vesmírný odkaz hodinek Bulova poté sahá do roku 1971. Tehdy v rámci mise Apollo 15 americký astronaut NASA David Scott vynesl do vesmíru hodinky ze své osobní kolekce. Přesněji řečeno měl model Bulova Chronograph.

Stalo se tak z toho důvodu, že hodinkám, které byly vybrány na tuto misi – ikonickým Omega Speedmaster, prasklo sklíčko. Ty totiž byly původně vybrány pro americký vesmírný program. Od této doby se tak hodinkám začalo přezdívat Bulova Moonwatch, jelikož si Speedmastery, kterým se přezdívá právě Moonwatch, byly velmi podobné s chronografem od Bulovy. 

USA, Švýcarsko, nebo Japonsko?

Když se mi do rukou dostal model Bulova Chronograph Racer se sériovým označením reference 98B428, sám jsem přemýšlel, zdali mám v rukách hodinky americké, švýcarské nebo japonské značky. DNA těchto hodinářských škol a přístupů se totiž v modelu spojuje.

Americký vliv dodává hodinkám na robustnosti a bytelnosti. Když je máte na ruce, cítíte v nich opravdový kus hodinařiny do pohody i nepohody, byť hodinky nejsou nikterak přehnaně těžké.

Švýcarský vliv naopak hodinkám dodává na správných proporcích a smyslu pro estetično. Nejen že hodinky disponují ukazatelem data, což by nebylo tak neobvyklé, i zmíněné Pogue mají datum na čtvrté hodině, avšak Racery mají pouze dva subciferníky a datumovku tak mají umístěnou na šestce. Tímto rozložením je známý například ženevský Tudor. Já osobně jsem těchto proporcí u chrona také příznivcem – tři subcifry a no date nebo dva subcifry a datumovka.

Odkaz Citizenu, a tedy společnosti, která nyní Bulovu vlastní, je pak vidět na typicky kvalitním japonském zpracování, které je v určité cenové kategorii takřka nepřekonatelné.

▶️ Suma sumárum tak dostáváte hodinky, které spojují to nejlepší ze všech třech světů a přístupů. 

Orange is a new black

Kombinace černé a oranžové vždycky fungovala, a tak se vždy u každého nového chronografu podivuji, že ji nepoužívá více značek. Bulova však díky bohu modelem Racer vsadila na jistotu, která je prověřena těmi nejikoničtějšími automobilovými chronografy historie, ať už s jedná o ty od Heuer nebo Porsche Design.

Ručička chronografu je výrazně oranžová, podobně jako malá ručka jednoho ze subciferníků a stejně jako první čtvrtina lunety a vrchní tlačítko stopek. Tomuto osobně říkám dokonalá synergie a důmyslnost řešení, které je nejen efektivní, ale také velmi efektní. 

Všechno spolu hraje

Dokonalou symbiózu dále dotváří černé pouzdro z ušlechtilé oceli s IP úpravou, které má 42 milimetrů, což je takovým standardem u hodinek s funkcí chronografu. Nicméně díky černé barvě hodinky působí lehce menším dojmem a na zápěstí tak padnou skvěle.

Racerům také dokonalé sluší černý kožený řemen, který má černé prošívání a ten správný racingový šmrnc. U japonských hodinek nižší cenové kategorie bývají řemeny často problémem, ale zde bych jej naopak zařadil mezi silné stránky, a to nejen díky designu, ale i kvalitě a pohodlnosti kůže samotné. 

Hodinky bez chyb?

Pro objektivní recenzi by se člověk měl zamyslet i nad špatnými stránkami hodinek, avšak ať hledám sebevíc, nemohu žádnou najít. Hodinky dále mají krásně vypouklé safírové sklíčko, vodotěsnost 100 metrů nebo spolehlivý bateriový strojek od Mioty, který má měsíčně odchylku něco okolo dvaceti sekund. Model Racer si navíc můžete koupit i v tradičnějším provedení na hnědém koženém řemenu se stříbrným ocelovým pouzdrem, který má více oldschoolovější nádech. Co tedy chtít víc za 12 200 Kč? 

Nabízí se tedy už jen srovnání z úvodu se Seiky. Ty disponují cenovkou okolo 20 tisíc, ale solárním pohonem, přičemž jsou k dostání až na pár edicí výhradně na kovovém tahu. Zdali to opravdu stojí za těch zhruba sedm tisíc navíc? To už nechám na vás, avšak pozornost na ruce svým vzhledem budou u kolemjdoucích vzbuzovat určitě více Bulovy, které na první pohled mým okem působí i o něco dražším a luxusnějším dojmem

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *