Proč vteřinová ručička nelícuje s indexy

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: ObecnéProč vteřinová ručička nelícuje s indexy
Radoslav Výborný zeptal se před 3 roky

Dobrý den,

koupil jsem si nové hodinky a až při detailnějším pohledu jsem si všiml, že ručička „netrefuje“ při svém poskakování přesně indexy po obvodě ciferníku, ale jde mimo ně. Je to závada hodinek nebo je to normální?

Děkuji, Radoslav Výborný

3 Odpovědi
Nejlepší odpověď
Jiří Štencek Personál odpověděl před 3 roky

Dobrý den, pane Výborný,

toto je častá otázka a ve zkratce vám mohu odpovědět, že je to "normální". Ale stejně jako jsou hodinky, které lícují naprosto perfektně, tak jsou lidé, kteří to od hodinek také vyžadují.

Čím je to způsobeno?

Je to dáno vůlí v soukolí quartzového strojku, které mají všechny bateriové hodinky. Z výroby odchází hodinky s perfektně nasazenou ručičkou na 12. pozici, ale vlivem gravitace a vůli v soukolí se může při běhu ručička mírně vychýlit mimo indexy. Tato vůle je nutná pro správný a dlouhodobý chod strojku.

U kterých hodinek se s tím setkáte?

Prakticky u každých značek se najde kus, který půjde mimo výseč indexů. Tímto neduhem trpí i hodinky věhlasných značek jako Omega, Longines, Grand Seiko a další. Nemusíte se tak se svými hodinkami stydět.

Například hodinky Traser a Luminox mají těžší sekundovou ručičku, protože nesou ještě tritiovou trubici na jejím konci, a proto se někdy můžete pozorovat i malý záchvěv. Samotný TAG Heuer s tím seznamuje své zákazníky zde.

Kde je výskyt menší?

U hodinek s malými a lehkými ručkami a podle mých zkušeností tím trošku méně trpí japonské hodinky (s japonskými strojky). Ale nemusí to být pravidlo. Samozřejmě u mechanických hodinek se s tímto jevem vůbec nesektáme, protože nemají vteřinové skoky, ale jdou v mnochem vyšší frekvenci a chod ručičky je takřka plynulý.

Co se s tím dá dělat?

  • Hodinkám lze ručky přesadit, ale je to podle mého zbytečný zásah (otevírání hodinek, demontáž strojku, sundání a nasazení ruček) do hodinek, který vždy může být zdrojem byť sebemenších problémů v budoucnu.
  • Pokud jste na to háklivý, můžeme s vámi vybrat z několika stejných modelů ten nejlepší (co mu nejlépe lícují ručičky) a ten si následně zakoupíte. Můžeme to za vás udělat i sami a poslat vám jej pak dopravcem.
  • Zkusíte na to zapomenout a budete se těšit z toho, že hodinky perfektně fungují a jdou přesně.

Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Petr Růžička odpověděl před 3 roky

Pro lidi, kterým tohle vadí, jsem vždycky doporučoval:

  • hodinky bez vteřinovky
  • mechanické hodinky (automaty, manuály)
  • hodinky bez označení indexů (pak může vteřinovka skákat jak chce, ale nikdy neuvidíte, že jde mimo)

Je to holt bolístka některých quartz strojků.

Jiří Štencek Personál odpověděl před 2 měsíce

Na toto téma jsme dokonce zpracovali rozsáhlý článek zde na našem blogu. https://blog.helveti.cz/hodinarska-akademie-sekundova-rucka-nelicuje-s-indexy/

Autorem publikovaného příspěvku je Radoslav Výborný. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek: