🆕 O novinkách v hodinkách: Odbíjejí a skvěle vypadají

Christopher Ward před dvěma lety osnil hodinkovou komunitu modelem C1 Bel Canto. Jsou to hodinky, které bychom nazvali demokratizací cen obvykle nedostupných komplikací. C1 Bel Canto se totiž pyšní komplikací odbíjení hodin. A navíc ji směle předvádí přímo na svém číselníku. A to s cenou několikanásobně nižší než veškerá konkurence. První verzi nyní následuje druhý model s přídomkem Classic. A už na první pohled je zřejmé, že Christopher Ward pokračuje tím správným směrem…

Dále nás dnes čeká i krátký pohled na rádiem řízené Promastery od Citizenu vydané u příležitosti 35. výročí řady a podíváme se i na nové Tudor Pelagos FXD – nově s GMT. Možná si říkáte, že jde o celkem nesourodou směs, ale vězte, že všechny 3 dnešní modely spojuje titanové pouzdro.

Obsah novinek

C1 Bel Canto Classic: Odbíjejí hodiny a skvěle při tom vypadají

Ve filmovém průmyslu nemají druhé díly a všelijaká pokračování tu nejlepší reputaci. Málokdy se něco vydaří tak dobře jako originál. V hodinkách je tomu ale jinak. Minimálně tedy v případě C1 Bel Canto od britské manufaktury Christopher Ward. Jednička byla excelentní. A co nová dvojka (C1 Bel Canto Classic)? Ta je ještě lepší!

Nedošlo přitom k žádným masivním změnám. Základ zůstává stejný a updaty jsou čistě estetického rázu. C1 Bel Canto Classic sází stejně jako jejich předchůdci na moderní 41mm titanové pouzdro s výškou 13 mm. Rozměry tak rozhodně nedávají najevo, že by mělo jít o nějak zvlášť komplikované hodinky. Sklíčko je safírové a z pouzdra lehce vyčnívá. Dýnko je stejně jako zbytek pouzdra z titanu, a to z důvodu lepší akustiky.

A nyní konečně k věci

K tomu, co dělá tyhle hodinky výjimečnými: k číselníku a akustickému systému zabírajícímu jeho velkou část.

Číselník je tím, co odlišuje model Classic od původních C1 Bel Canto. Honosí se totiž povedeným guilloché vzorem. Christopher Ward jej sice vytváří pomocí laserového leptání – nikoliv tradiční technikou, kdy stroj ovládá lidská ruka – ale na kvalitě vzoru bychom to nepoznali. A značka je díky tomu schopná výrábět číselníky ve větším množství – zatímco jeden člověk by jich za týden stihl přibližně pět, laser zvládne až 84!

Změny doznal i subčíselník na 12. hodině. Moderní hranaté indexy a sportovně laděné ručičky vyplněné luminiscencí nahradil prstenec s římskými číslicemi a elegantní modřené ručičky.

Zdroj obrázků Fratello

Hodinky sice pohání klasická a prověřená Sellita SW200-1, ale Christopher Ward (a konkrétně pak Frank Stelzer) pro strojek vyvinul zvláštní akustický modul. Každou hodinu proto budete moct sledovat, jak relativně velké kladívko ve spodní části číselníku udeří na titanovou spirálu a hodinky vydají jemné cinknutí (v tónu D).

Pokud by se vám celá tahle show snad někdy ohrála a oposlouchala, nemusíte se hned hodinek zbavovat. Stejně jako naše mobilní telefony se totiž i C1 Bel Canto pyšní tichým režimem. Po stisknutí tlačítka na 4. hodině si tak dá kladívko pohov.

Zdroj: christopherward.com

Tipy na další čtení: fratellowatches.com, wornandwound.com

Parametry:

  • Velikost pouzdra: 41 mm
  • Výška: 13 mm
  • Materiál pouzdra: titan (Grade 5)
  • Sklíčko: safírové
  • Voděodolnost: 30 m
  • Strojek: Sellita SW200-1 (s CW FS01 modulem)
  • Typ: automatický s odbíjením hodin (a s tichým režimem)
  • Rezerva chodu: 38 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • Cena: 4 550 EUR na koženém řemínku a 4 885 EUR na titanovém tahu

Citizen Promaster Geo Trekker: Poháněné sluncem, regulované rádiem

Zdroj obrázku Fratello

Sportovní kolekce Promaster od japonského Citizenu slaví tento rok 35 let od svého vzniku. A slaví ve velkém – hned několika novými modely! Dnes se podíváme na tři z nich – na ty spadající do kategorie Sky, tedy obloha. Vedle toho bychom vám ale určitě doporučili se podívat i na analogové a digitální hybridy z kategorie Land (viz např. ref. JV1007-07E).

Ale zpátky k té obloze, resp. k modelům Citizen Promaster Geo Trekker dostupných ve třech barevných variantách: šedá s bílými detaily, černá se žlutými detaily a limitovaná modro zelená s bílými a červenými detaily a se zvláštní IP vrstvou pokrývající její pouzdro. Limitka je vydaná dokonce ke 100. výročí vzniku Citizen.

Zdroj obrázků Fratello

Všechny tři modely mají 46mm ocelové pouzdro, solidní ocelový tah a informacemi nabitý číselník. I přes to, kolik toho zmíněný číselník pojme, si ale zachovává čitelnost a pěkně se na něj kouká (a není právě to důvod, proč si většinu hodinek pořizujeme?).

Co všechno vám hodinky poví?

Kromě toho, kolik je právě hodin (o nastavení času se přitom hodinky postarají víceméně samy), vám například řeknou, zda je ráno či večer (AM/PM), jaké je dnešní datum, jakou má strojek rezervu chodu a k navigaci budete budete moct využít třeba i logaritmickou škálu na lunetě… Pokud jste náhodou piloti a víte, jak na to.

Zdroj obrázků Fratello

Co může být zpočátku matoucí, je přítomnost dvou tlačítek pod a nad korunkou na pravé straně pouzdra. Tlačítek, která nápadně připomínají tlačítka stopek. Stopky byste ale na těchto hodinkách hledali marně. Tlačítka slouží pouze k nastavení hodinek, resp. pro přepínání mezi režimy.

Další věcí, která si zaslouží krátké vysvětlení, je registr na 6. hodině s mapou severní hemisféry. Registr ukazuje koordinovaný světový čas (UTC) a nelze jej přenastavit, aby vám například ukazoval aktuální čas v New Yorku (můžete ho ale přibližně odhadnout podle té mapky).

I přes tyto drobnosti si nás ale Promaster Geo Trekker získaly a máte-li větší zápěstí a chuť na něco sportovnějšího, doporučujeme vám tyto Citizeny zařadit do vašeho užšího výběru.

▶️ Citizen Promaster Geo Trekker v naší nabídce: BY3006-53H, BY3006-53E, BY3005-56E

Tipy na další čtení: fratellowatches.com

Parametry:

  • Velikost pouzdra: 46 mm
  • Výška: 12 mm
  • Materiál pouzdra: ocel
  • Sklíčko: safírové
  • Voděodolnost: 200 m
  • Strojek: Citizen H864 (Eco-Drive)
  • Typ: solární, řízený rádiovým signálem
  • Rezerva chodu: až 6 měsíců
  • Cena: 15 400 Kč (ref. BY3006-53E a BY3006-53H) a 20 500 Kč (BY3005-56E)

Tudor Pelagos FXD GMT: Z vody do nebes

Nevyhnutelné. Tak bychom vám jedním slovem představili Pelagos FXD GMT, nejčerstvější novinku z dílen Tudor. Proč právě nevyhnutelné? Protože Pelagos – kolekce, která je tu s námi již 12 let (sic!) – se dosud s komplikací GMT míjela. Ve skrytu duše jsme ale všichni věděli, že jednou to přijít musí. Zvlášť když Tudor v minulém roce představil dokonce i Pelagos FXD Chrono. Otázkou bylo jediné: „Jakou podobu budou tyto Pelagos GMT mít?“

A odpověď tu nyní stojí před námi! GMTčka jsou součástí podkolekce Pelagos FXD, kterou charakterizuje pouzdro s pevnými stěžejkami (resp. pouzdro, které stěžejky vůbec nepotřebuje). A stejně jako ty vůbec první modré Pelagos FXD z roku 2021, vznikl i tento model ve spolupráci s francouzskými Marine Nationale (specificky Aéronautique Navale).

Čím se nová GMT liší od původních potápěčkých Pelagos FXD? Tradiční modrou nahradila černá. Bílé indexy, ručičky a bílý text nahradil retro nažloutlý odstín. Místo potápěčské lunety zde najdeme lunetu 24hodinovou. Tudor nezapomněl ani na gravírování na dýnku. A zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na novou oranžovou GMT ručičku, kterou na ciferníku doplňuje oranžový nápis Pelagos GMT a na přítomnost datumového okénka.

Změny se logicky odehrály také uvnitř 42mm titanového pouzdra. Hodinky pohání manufakturní automatický strojek MT5652-U s 65hodinovou rezervou chodu, s přenosní 0/+5 sekund za den a s něčím, co se u Tudoru pomalu ale jistě stává pravidlem – s METAS certifikací.

Na identickém kalibru stojí například i Tudor Black Bay Pro. Narozdíl od Black Bayů se ale Pelagos FXD GMT honosí mnohem rozumnější výškou pouzdra 12,7 mm.

Hodinky budou dostupné na zeleném textilním řemínku s klasickou trnovou sponou. Sucháč, kterým prosluly původní Pelagos FXD, byste tu hledali marně.

Zdroj: tudorwatch.com

Parametry:

  • Velikost pouzdra: 42 x 52 mm
  • Výška: 12,7 mm
  • Materiál pouzdra: titan (Grade 2)
  • Sklíčko: safírové
  • Voděodolnost: 200 m
  • Strojek: Tudor MT5652-U
  • Typ: automatický („flyer GMT“)
  • Rezerva chodu: 65 hodin
  • Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
  • COSC a METAS certifikace
  • Cena: 4 740 EUR
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *