Moderní Prim Orlík: Jak se povedlo znovuzrození legendy?

Prim Orlík. Dvě slova, na která slyší snad každý hodinkový nadšenec z našich zeměpisných délek. O prvním z nich ani nemluvě. Původní model Orlík je legendou, navíc těžce dostupnou. Ještěže tuto legendu, byť v trochu modernějším pojetí, může mít nyní doma každý. Prim totiž nabízí moderní reedici a k tomu naštěstí ani nejde o žádnou limitku.

A já teď novodobé Orlíky podrobím důkladnému testu, abych si udělal vlastní obrázek o této české hodinkové ikoně. Test to ale nebude tak náročný, jakým prošly původní Orlíky. Podívám se na ně totiž očima člověka, který originál neměl nikdy v ruce (dobře, jen na pár chvil na SEWu) a současnou reinkarnaci modelu nebude brát na bitevní pole, nýbrž převážně do městské džungle a možná i kousek za ni. Takže jak u mě Orlíky obstály?

Obsah recenze

Jak to celé vzniklo

V podstatě jako vždycky – a už jsem to několikrát psal i ve svých předchozích recenzích. Na začátku toho všeho byla poptávka armády následovaná soupisem požadavků, co mají hodinky zvládnout a vydržet.

Historie pak jasně ukazuje, že tímto stylem vznikaly skvělé modely, co psaly historii hodinařiny, ať už ve světě a nebo u nás. Záměrně volím tento dovětek, protože značka Prim jako taková má své kouzlo zejména v mezích našich hranic. Mezi nadšenci je určitě známá i v jiných částech Evropy, ale domovem její jedinečné aury je Česko.

Generace našich rodičů hodinky Prim jisto jistě nosila, je to český produkt, hodinky mají jedinečný design a používají mimo jiné strojky vlastní výroby, tzv. in-house kalibry. Jednoduše řečeno je to náš český lovebrand a osobně jsem rád, že v naší malé zemi máme manufakturu, která se dlouhá léta věnuje hodinařině se vším všudy (více o Primu najdete zde). To jsem ale trochu více odbočil…

Armádní zakázka vše odstartovala

V roce 1959 dorazila do Primu se sídlem v Novém Městě nad Metují poptávka Ministerstva národní obrany s návrhem na realizaci hodinek pro průzkumné jednotky ženijního vojska. Hodinky jako takové měly být součástí většího projektu, který řešil kompletní inovaci výstroje vojáků. Tato tikající část výbavy pak měla být odolná vůči změnám teplot, nárazům a otřesům, měla nabídnout adekvátní vodotěsnost.

Po 4 letech vývoje a testování proběhly následující rok, tedy v roce 1964, vojenské zkoušky. Hodinky obstály a zvládly vlastně i více než měly, o čemž kolují historky, které mohou, ale také nemusí být pravdivé. Jistý je ale určitě fakt, že samotný úspěch při armádních testech potvrzuje velmi kvalitní a robustní zpracování původních Orlíků.

Následně byla armádě předána v roce 1965 ověřovací série 300 kusů. A to je celá produkce původního modelu.

A její nedostatek nás udržel hladové…

Už chápete tu nedostupnost a také vysokou pořizovací cenu původního modelu? Tenkrát to byla taková limitka, určená jen do pověřených rukou vojáků, žádný e-shop a dodání hodinek do dvou dnů… Od roku 1965 se toho ale mraky změnilo a Orlíky nyní mohou být do 2 dní u vás. Měl jsem to stejně i já 🙌🏻.

Možná je dobré uvést na pravou míru fakt, že ani dnes se nevyrábí přesně ten stejný model, jak v minulosti. Nový model Prim Orlík 38 kal. 105 se tomu původnímu však velmi přibližuje. Ne že by se chtěl vézt pouze na módní vlně reinkarnací historických modelů, ke kterým přistupuje hodně značek. Ale jestli první edice skončila na pouhých 300 ks a je tolik populární, proč jí nedat druhý život a přiblížit se co nejvíce žádanému originálu? Jen moderní cestou za použití nových materiálů.

Myslím, že zrovna Orlík si to zaslouží.

První dojem

Po vybalení z krabice na vás vykouknou neskutečně subtilní a lehké hodinky, kterým opticky trochu na robustnosti přidávají poměrně dlouhé nožky. Jsou to ony! Na první pohled těžko k rozeznání od originálního modelu, i když doslova voní novotou a jejich pouzdro nenese žádnou stopu z bojiště v podobě vrypů, vlásečnic nebo vybledlé luminescence.

Doslova na mě dýchnul takový zvláštní okamžik, kdy máte před sebou něco, co v podstatě napsalo důležitý milník české, nebo vlastně československé hodinařiny.

Dost ale vzpomínání a nostalgických pocitů, tady je prostor na řádnou recenzi a ověření, jestli dokážou obstát i v současné konkurenci. Bude to těžký boj, protože v této cenové hladině je z čeho vybírat.

Velikost na vlně trendu

Začnu pouzdrem – 38 mm je fajn. Opravdu je to akorát na zápěstí o průměru 18 cm. Hodinky nepřekáží, nejsou malé, ani velké a tento rozměr je dnes trendy. Co je méně obvyklé, je délka nožek. Na délku má pouzdro i s nimi 49 mm 😳. Například pro srovnání má Hamilton Khaki Field Murph o stejném průměru délku 44,7 mm. Z mého pohledu je to ale v pořádku, hodinky tak působí lehce větším dojmem.

Samotné pouzdro je z nerezové oceli 316L, má ostré hrany a je celé broušené, žádná lesklá hranka. To má své opodstatnění (nebo si to aspoň myslím) – nechtěné prasátko vyslané lesklou plochou od hodinek snipera, by mohlo být fatální. Stejně tak jako odlesk na vydatné poradě managementu, kde pokud možno nechcete poutat pozornost šéfa…  

Čím nové Orlíky zaujmou nejvíc

Pouzdru pak vévodí za mě dva prvky, co nejsou běžně používané. Prvním z nich je jednosměrná otočná luneta, která si jde vlastní cestou, a je tvarem, velikostí i zpracováním věrná té původní. Má konvexní tvar, je zapuštěná níže do pouzdra a svítí pouze jeden bod umístněný na dvanácté hodině. Je to vlastně jeden z rozlišovacích znaků Orlíků.

Nově je stupnice s důležitými indexy vyrobena z keramického materiálu HyCeram. A tady mám pár postřehů – je jiná, je svá, ale… Čísla jsou díky prohnutí hodně utopená a ten hlavní vystouplý bod mi nepřijde praktický. Je poměrně ostrý a vyčnívá, takže jasný magnet na zárubně, svetry a další úžasné nástrahy, kterých městská džungle nabízí mnoho.

Druhým zajímavým prvkem, který se mi na jednu stranu líbí a na druhou jsem ho nenáviděl, je sklo. Proč? Safír s antireflexem zde beru jako samozřejmost. Ale ten profil. To není sklo, to je doslova dóm… Z boku to vypadá pompézně a chápu, že bylo cílem přiblížit se originálu a zajistit i minimální zkreslení údajů a zejména indexů na ciferníku.

Ale to se prostě nedá vyfotit, aniž by to doslova nenasálo kompletní obraz okolí, kde jsem se zrovna při focení pohyboval. A vlastně kdykoli jsem se na hodinky podíval, měl jsem tam nějaký cizí element. Rušilo mě to, odvádělo pozornost, a to se mi přitom ta jednoduchost ciferníku moc líbí. Jen jsem ho vlastně nikdy neviděl pořádně celý. Škoda, protože…

Ciferník je krásně čistý

Ciferník je minimalistický s jemnou texturou. Všechny údaje tu jsou natisknuté, barva indexů ze SuperLuminova je cool. Proto je jen škoda, že zase tak cool nesvítí. Nápisy, včetně počtu kamenů, tu jsou napsány hezky česky a logo Prim tu nehledejte.

Stejně tak Orlíky nemají datumové okno. Tady by totiž kazilo jednoduchost a přehlednost. Místo datumovky tu je ale zase mimostředná vteřinovka a právě díky ní se tento model blíží nejvíce svému předchůdci.

Díky zvýšené voděodolnosti je tu pak i šroubovací korunka, která je příjemně velká do ruky. Ručičky jsou také originální svým tvarem a hodí se sem skvěle. Osobně bych jen vyměnil jejich lesklé plochy za broušené, ale to je nepodstatný detail a moje preference.

Kalibr 105

Za průhledným a šroubovacím dýnkem, které tak zajistí voděodolnost 10ATM, se skrývá mechanický kalibr 105 s automatickým nátahem. Tento manufakturní strojek nabízí rezervu minimálně 48 hodin, zvládne 21 600 kyvů za hodinu a má celkem 24 ložiskových kamenů, tedy rubínů. Ty jsou samozřejmě syntetické a nikoli pravé – vydrží toho totiž daleko více, a to je u mechanických kalibrů podstatné. Mají to tak všechny hodinářské manufaktury nebo výrobci samotných strojků. Nechybí ani Incabloc, neboli tlumiče nárazů.

Strojek je hezky dekorovaný, nabízí pohled na modřené šrouby a zlacené komponenty. Nechybí na něm ani symbol novoměstských oblouků, s jehož pomocí Prim rozlišuje tvorbu hodinek s vlastním, tedy in-house strojkem, a který zároveň slouží i jako potvrzení českého původu hodinek. Dokonce i samotný rotor je dekorovaný malým státním znakem.

Co mě ale trochu zamrzelo, je ten zbytečný nápis Czech Made. Jak jsem psal výše – vše ostatní je hezky počeštěné, informativní údaje na obvodu dýnka jsou také česky, tak proč to v Primu nedotáhli k dokonalosti? Možná mi něco uniká, ale nelíbí se mi to.

V nové verzi jsou Orlíky automaty

Ještě doplním, že oproti originálu je strojek automatický. Těch prvních 300 kusů bylo potřeba manuálně natahovat. Já to tak mám rád a tak nějak by mi to k těm hodinkám přišlo přirozenější, ale chápu uživatelský komfort a nutnou evoluci hodinářství. Nakonec je automatický nátah dobrý i proto, že tento model bude majitel hrdě denně nosit a dost možná to budou jeho jediné hodinky. Je to zase věc vkusu a osobních preferencí.

O přesnosti strojku se mi nepodařilo nic konkrétního dohledat a spekulovat nechci. Nejsem posedlý přesností a na schůzky nechodím na vteřinu přesně, takže asi tak. Na druhou stranu, v této cenové relaci bych očekával přesnost na úrovni COSC, tedy -4/+6 sekund za den. Být výrobce manufakturního strojku, určitě bych se pokusil ho vyladit na co nejvyšší přesnost a následně tuto skutečnost hrdě uživatelům naservíroval.

Pozn. redakce: Při absolvování návštěvy výroby nás o tom Prim přesvědčil a dělá pro to maximum i investicí do nových strojů.

Řemínek by zasloužil malinko doladit

Na ruce pak hodinky drží decentní černý kaučukový řemínek se sponou opatřenou opět logem novoměstských oblouků. Ta by ale mohla být lepší, tedy hezčí a korespondující s designem pouzdra. Mám prostě rád věci dotažené do maximálního detailu. Kupuji si zde přeci hodinky za téměř 85 tisíc Kč. Jako fanoušek kaučukových řemenů mu dávám tak 7 z 10 bodů. Je poddajný, má svůj specifický tvar a profil, ale znám lepší.  

Povedla se reinkarnace?

Je dobojováno. Ty dojmy je těžké shrnout do pár závěrečných vět. Tím spíše, že mám stále před sebou legendární, sic novodobý model Orlík❗️ Tímto modelem se Primu opravdu vizuálně povedlo přiblížit se originálu.

Hodinky jsou hezké, určitě se stanou konverzačním tématem při spoustě příležitostí, kam je bude majitel nosit. Tím bude určitě člověk, který se vyzná v historii české hodinařiny, má k ní vztah a značku Prim vnímá jako jakési synonymum české hrdosti a umu v oblasti jemné mechaniky. To je celkem specifická skupina. Další skupina, která chce za své utracené peníze co nejvíce přidané hodnoty bude možná trochu váhat. Zkrátka někdo si cenu odůvodní a někdo ne.

Velkými plusy jsou in-house kalibr a povedený design s krásným a čistým ciferníkem. Ale ještě něco k té dokonalosti chybí, není to moc, je to pár drobných krůčků, který každý z nás vnímá subjektivně. Já se na hodinky neskutečně těšil, až je vyzkouším na zápěstí a prožiji s nimi pár chvil. A dokážu si je představit nosit. Jen se na to dívám lehce jiným pohledem a proto možná nechám závěr otevřený.

Na samotný konec mám ale jedno poděkování, adresované přímo Primu. Díky za to, že pokračujete v tradici české hodinařiny a snažíte se vzbudit vášeň pro mechanické hodinky i u mladších generací, které nepamatují doby, za kterých třeba legendární Orlíky vznikaly. Historie bychom si měli vážit, poučit se z ní a vzít si z ní to nejlepší.


Model PRIM ORLÍK 38 105-001-487-00-1 z recenze je aktuálně k dostání na www.Helveti.cz za 84 900,-. Další informace najdete zde.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

14 komentářů u “Moderní Prim Orlík: Jak se povedlo znovuzrození legendy?

  1. Myslím si , a je to opravdu jen můj osobní názor a myšlenka , že nejvíc případného zájemce překvapila cena jakéhokoliv novodobého modelu hodinek Prim jejich cenovka! Ale doba je už prostě taková. Každý by o ceně mluvil jinak, když by měl možnost vidět na vlastní oči jak se vlastně ty Prim vyrábí ! Možná by nebylo od věci , aby se každý kdo bude cenu komentovat , případně kritizovat , zamyslel nad cenou svého ,, vlastního“ prožívaného času ! Čas v lidském životě je jediné co se koupit nedá , a ostatní je jen o prioritách !

    • Děkuji za komentář 🙂 Souhlasím, že cena u Primu je určitě odrazem pracnosti a podílu ruční práce. Doporučuji všem návštěvu manufaktury. Ale tím zároveň neříkám, že bychom sami neuvítali, kdyby Prim měl i cenově dostupnější modely z řady Manufacture 1949.
      Za tým Helveti.cz – Jiří Štencek

  2. Hodinky jsou nepřesné. V záruce reřízeny, stejně po roce je chod nepřesný, čínská Seika za 4 tisíce jdou přesněji. Safírové sklo se příliš leskne a na hodinky je tedy špatně vidět. lumniscence je velmi slabá téměř zanedbatelná. Za hodinu nevíte že tam něco svítilo. Levné Seiko 5 sport – 5-6 hodin není problém odečíst čas i ve tmě. Řemínek nevydrží ani rok nošení – praská, a pokud je máte i na práci nebo sport tak řemínek nepříjemně zapáchá i když se s hodinkami sprchujete a umývá se. Je to možná horší než běžná kůže. Silikon z Číny za 4 dolary je lepší volba. Bohužel. Jako kdo chce AŤ SI JE KOUPÍ ale cena by byla přiměřená tak poloviční maximálně. Já je dostal k narozeninám tak darovanému stroji na Novoměstské oblouky nekoukám … proto mohu být objektivní…..:o)

    • Dobrý den, pane Novotný,
      předně velmi gratuluji ke krásnému dárku. Osobně bych měl z hodinek obrovskou radost a o to víc mě mrzí, že jste možná neměl štěstí na dobrý kousek. Ale téměř vše se dá vyřešit.
      Nepřesnost – nebojte se je do Primu poslat znovu a poprosit je i o vysvětlení, co s hodinkami přesně bylo a jaká je jejich hypotéza, proč se jim to děje. Jestli nejde i o nějaký možný vnější vliv (např. magnetismus), zda se předbíhají nebo pozdí, .. čím to zkrátka bylo, abyste s tím mohl nějak nakládat.
      Lesknoucí safírové sklíčko – tohle je zvláštní, protože hodinky by měly mít antireflexní vrstvu. To jste s Primem zkoušek konzultovat? Případně antireflexní vrstva lze na sklíčko opatřit (vnitřní i vnější). Vnitřní antireflex je určitě fajn věc a doporučuji.
      Slabá luminiscence je mrzutá a chápu, že u hodinek Seiko máte lepší zkušenost. Ty jsou totiž svou skvělou lumi velmi dobře známé 🙂
      Řemínek – pokud jej čistíte a i přesto zapáchá, tak je to na pováženou. Ale naštěstí je to ta jediná spotřební věc, která se dá poměrně snadno vyřešit. A to už buď čínskou alternativou (které bych zase tolik nedůvěřoval) nebo třeba Hirschem, který může dělat dobrou službu několik let.
      Za Helveti – Jiří Štencek
      PS: Přeji, ať vám hodiny i přes tyto neduhy dělají radost a snad budou v dobrém připomínat vaše narozeniny a člověka, který vám je daroval.

  3. Dobrý den, přemýšlím proč se zde neustále oháníte “ legendou“ legenda by byla, kdyby PRIM ORLÍK byl z dílny Chronotechny Šternberk. Ale tak to není, Orlíky jsou vlastně okopírované Omega Seamaster – ano byla to zakázka pro armádu v počtu 300ks ale pořád se jednalo o okopírovaný stroj “ omega “ takže jen těžko překoušu fakt, že cena za PRIMKY je na úrovni OMEGY což ve srovnání věhlasu značek, kvality, inovací popřípadě patentů pro prim rozhodně nehraje. Prim ve světě bude znát jen několik málo lidí, OMEGU každý druhý. Tím nechci hanobit značku PRIM, ale cena, kvalita i zvuk značky je nadhodnocený. A to opravdu nesmyslně, a můžete ty hodinky obhajovat jak chcete. Za dnešní kupní cenu je neprodàte, to například u OMEGY už zase tolik neplatí. Jinými slovy, z levných hodinek pro masy nevyrobíte hodinky o kterých můžete říct…. ano jde luxusní zboží.. I

    • Děkujeme vám za komentář a rozhodně netvrdíme, že by se PRIM měl rovnat produkcí Omeze. Ale nelze tvrdit, že by se Prim Orlík špatně prodával. Pro spoustu lidí to legendy opravdu jsou a my je nemáme potřebu obhajovat za každou cenu. Dle nás své místo na trhu mají a cena je vždy předmětem nabídky a poptávky. Pokud se vám zdá vysoká, tak holt tento produkt není pro vás ideální a to je přeci v pořádku.

  4. Elton hodinářská se snaží chrlit modely a marketing, to se jim upřít nedá, ale na Švýcarskou kvalitu nemají šanci dosáhnout. Cena sama o sobě není ničím výjimečná, automaty s in-house strojkem prostě něco stojí, problém je ale tragická kvalita. Jedou jen marketing, snaží se pořád vytahovat nějaké legendy, ale je to katastrofa. Není důležitá cena, ale hodnota a tu má Prim naprosto mizernou. Pokud se nepletu, tak stále nemají ani certifikaci COSC, která je základ. Omega už splňuje dokonce i METAS u většiny modelů. A Prim? Jen povídání… bohužel. Mám například Prim MIG 15, 2x vráceno, protože ručky o sebe zadrhávaly, to je naprosto neuvěřitelné. Nepřesnost bezprecedentní, opět řešeno, ale nevyřešeno. Mám je v natahovači s jinými kousky a po nějaké době je u jiných odchylka v řádu nějaké minuty a u Prim klidně hodina. Rád podpořím CZ produkt, ale toto je prostě šunt a žádný marketing to nespraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *