Recenze: Limitka Citizen Fujitsubo Promaster: parádní potápění s lehkou rukou

Citizen Fujitsubo Promaster Marine Automatic Diver’s Super Titanium Promaster 35th Anniversary Limited Edition. Tak zní celé jméno testovaných hodinek a vy se ho ani nepokoušejte celé zapamatovat. Co je mnohem důležitější – jde o skvělé hodinky za překvapivě příjemnou cenu. Jak se s nimi těch pár dní žilo? Čtete dál… 

Už z názvu poznáte, že Citizen má s řadou Promaster poměrně dlouhé zkušenosti. 35 let je dostatečně dlouho na to, aby sbíral zkušenosti, získával zpětnou vazbu a zdokonaloval, co se zdokonalit dá. Celá řada se dnes skládá z cca 30 modelů a tří kategorií pro vzduch, zemi a pro vodu. Můžete hádat (už podle vzhledu vám to bude určitě jasné), kam patří Fujitsubo, které nyní vychází v limitované edici o 4 500 kusech pro celý svět. 

Autor textu: Redek Šauer,

Autor fotografií: Jaroslav Klos

Obsah recenze

Krátký výlet do minulosti

Co vlastně znamená japonské slovo Fujitsubo? Pro odpověď musíme udělat pár kroků zpět. V 80. letech měly potápky od Citizenu pověst odolných, kvalitních, a přesto dostupných hodinek. To se potvrdilo v roce 1983, když byly jedny Challenge Divery z roku 1977 nalezené na mořském dně u Austrálie. I když byly pokryté pískem, korály a škeblemi, tak pořád šly! I proto dostaly onu přezdívku Fujitsubo, což znamená „škeble“. Dokážete si představit lepší reklamu nebo test odolnosti? 

Dlužno dodat, že zmíněné Challenge Divery byly předchůdcem řady Promaster, ale už zde najdeme spoustu styčných prvků i s dnešním kouskem. Třeba průměr 41 mm, vnější otočnou lunetu, štědrou porci luminiscence a některé další designové prvky.

Luxusní vzhled s nádechem platiny

Hodinky můžou být skvěle sestrojené, s COSC certifikací, ale pokud se vám nebudou líbit, je všechno špatně. 

V tomhle případě naštěstí nic takového nehrozí. A začít můžeme klidně u použitého materiálu, kterým je Super Titanium s povrchovou úpravou Duratect. O konkrétních vlastnostech si řekneme později, teď je pro nás důležitý luxusní nádech. A i když mají hodinky díky titanu matný povrch, hodí občas zajímavě stříbrný odlesk. Na zápěstí pak tahle kombinace vypadá zatraceně dobře. 

Že jde o limitovaný model poznáte na první pohled díky leskle modré lunetě, se kterou hodinky dostávají příjemný šmrnc. Ne, že by jinak nudily, to vůbec. Ale jde o klasické nadčasové potápky s klasickým designem. A tenhle detail je příjemně povyšuje nad konfekci. Pro úplnost, luneta je klasicky 60minutová a jednosměrná s hliníkovou vložkou.

Ciferník je pak stejně modrý jako luneta. Inspirací pro barvy údajně byla australská pláž Long Reef, ať už jde o světlý písek nebo modré moře, kde se našly zmiňované hodinky v roce 1983. Pro nás je důležité, že kombinace vypadá skvěle a stejně dobře je i čitelná. Na třetí hodině je datumovka, která mi kupodivu nijak nevadila a mohli by ji tak skousnout i přísní milovníci čistého designu.

Tah je ze stejného materiálu jako pouzdro, je tříčlánkový, a hlavně neuvěřitelně pohodlný. Nikde netlačí, příjemně obepíná zápěstí a nic netrhá. Je zakončený překlápěcí sponou s několika příjemnými detaily jako bezpečností tlačítka nebo mikroregulací, pokud byste si chtěli hodinky vzít přes neopren. 

Pohled pod kapotu

Už víme, že hodinky vypadají dobře. Co ale druhá strana mince – míry, váhy a další faktické údaje? Pojďme na to. 

Pouzdro má průměr příjemných 41 mm a ciferník je chráněný safírovým sklem. Lug/lug vzdálenost je cca 49 mm a výška pouzdra je 12,3 mm, což z hodinek dělá překvapivě nositelný kus

Použitým kalibrem je automatický in-house strojek Citizen 9051. Přesnost se sice pohybuje na -10/+20 sekundách, ale jeho síla je jinde. Tiká na frekvenci 4 Hz (28 800 bph), má 24 kamenů a 42hodinovou rezervu chodu. Nabídne vám možnost hackingu a především je antimagnetický. 

Celé hodinky totiž splňují potápěčskou normu ISO 6425 a mohou se pyšnit označením Diver’s na číselníku. Aby potápky tohle označení mohly právem nosit, musí splnit hned několik testů spojených právě s odolností vůči tlaku (125 % deklarované hodnoty voděodolnosti), odolnost proti korozi, otřesům, nárazu, musí mít jednosměrnou lunetu, šroubovací korunku apod.

Zkrátka to není úplně banalita tuhle certifikaci získat. A pokud už ji nějaké hodinky mají, můžete si být jisti, že jde o kvalitu bez kompromisů a pod vodou se na ně můžete spolehnout. Fujitsubo tuhle normu splnily v některých ohledech i s velkou rezervou. 

Parashock, Duratect a hlavně Super Titanium

Dobře vypadající hodinky, na které se mechanicky můžete spolehnout. Už to samo o sobě by stačilo, ale tady máme ještě pár perliček, díky kterým je budete opravdu chtít. 

  • Super Titanium už jsem zmínil v úvodu, ale pojďme se na něj podívat líp. Skoro každá značka, která využívá titan, si ho nějakým způsobem upraví. Ať už mění poměr materiálů nebo povrchovou úpravu. Super Titanium je tak specialita Citizenu, a to první, co byste o něm měli vědět, že je asi 5x tvrdší než ocel a o téměř polovinu lehčí. Navíc je antialergický, odolává korozi a je matný – tohle ocenili například vojáci na svých misích, kdy hrozilo prozrazení pozice kvůli odleskům.
  • Povrch materiálu je navíc tvrzený metodou Duratect a odolnost proti poškrábání je výrazně větší než u ušlechtilé oceli. Navíc tahle úprava dobře vypadá. 
  • Parashock je zjednodušeně systém, který chrání mechanický nebo automatický strojek, resp. jeho blok proti otřesům. Jde o soustavu uchycení a pružinek, které se při jakémkoliv nárazu rozkmitají a pohltí vibrace, které by se jinak přenesly do strojku. 

Jak se vlastně nosí a chtěl bych je? 

Hodinky stojí méně než 22 000 korun. V téhle cenové kategorii je poměrně dost konkurentů a musíte přijít s něčím výjimečným, abyste zaujali. A já si myslím, že Citizen to s modelem Fujitsubo zvládl skvěle. Za celou dobu nošení jsem vlastně neobjevil nic, co by mi vysloveně vadilo nebo otravovalo život. Jasně, asi bych radši 40mm průměr nebo přesnější strojek. Ale v reálu to není nic zásadního. 

Co mě nepřestalo bavit, je muší váha potápek. Při pohledu na ně máte očekávání poměrně velké hmotnosti a pak jsou… No, prostě lehoučké. Váží 101 gramů a mě pokaždé bavilo si je brát. Ciferník a modrá luneta vypadají skvěle a místo klasických šedých titanovek máte na zápěstí designový kousek. 

Asi bych si je nebral do kanceláře, přeci jen tam by působily trochu nepatřičně. Ale do města, do přírody, a hlavně do vody určitě patří. Zrovna tyhle hodinky si totiž zaslouží, aby se podívaly hlouběji než jen metr pod hladinu. 

Komfortní profesionální potápky s originálním designem a pokročilými technologiemi. To jsou pro mě tyto Citizen Fujitsubo a já je můžu s klidem doporučit.

▶️ Hodinky si můžete prohlédnout i ve videu pod mikroskopem zde.

▶️ A v případě, že by vám výroční model úplně nepadnul do oka, jsou tu i jiné Citizen Fujitsubo.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *