Mohou být již tak oblíbené hodinky ještě oblíbenější? Minimálně Tissot o to usiluje. Použil materiál, který není až tak běžný, ale který si získává více na oblibě v hodinářském průmyslu.
Obsah článku:
Zapomenutý model, který se stal ikonou
Zrod této ikony se datuje do roku 1978. Jednalo se o elegantní, jednoduché, sportovní hodinky, které původně nesly označení Seastar. Tu později Tissot nahradil třemi písmeny PRX, což mělo zdůrazňovat jejich preciznost a robustnost. Tyto quartzové hodinky však za chvíli upadly v zapomnění a nebýt současného ředitele, Sylvaina Dolla, zůstaly by možná bez povšimnutí dodnes.
Zatímco Seastar si vyšlapoval svou vlastní cestou, rok 2020 si vyžadoval nový model, který bude plnit funkci vlajkové lodi. Vzhledem k oblibě retro vlny se tak z PRX stal skvělý adept na tuto pozici. Pouzdro se zvětšilo na univerzálnějších 40 mm a krom quartzu se začaly využívat i mechanické strojky. Ůspěch byl nevídaný a díky vytíženosti výroby se vytvořily čekací listiny. To můžeme znát u značek z daleko vyšších pater. Kdo si počkal, dostal vytoužené hodinky ve skvělém poměru cena / výkon.
Zavedený model, který jde s dobou
Doba si však žádá změny a inovace a kdo by zaspal, jako by neexistoval. PRX je natolik oblíbený model, že by v klidu mohl doplňovat všechna barevná spektra a i to by stačilo k tučným výdělkům. Nebyl by to však Tissot, aby nezkusil něco nového a nevyužil potenciál svých hodinek na maximum.
Krom oceli, bronzu a keramiky je stále populárnější karbon. Ten už můžeme znát například z velice povedeného modelu Sideral, který ovšem nebyl takovým hitem, jako v době svého vzniku. Osobně si však myslím, že se jedná o skvělé hodinky s historií a které nemusí plnit funkci jen letních hodinek. V oblasti tohoto materiálu má Tissot své zkušenosti, a to již od roku 1969, kdy koketoval se švédským sklolaminátem právě pro Sideral.
Videorecenze Tissot PRX Powermatic 80 T137.907.97.201.00
Tissot PRX z karbonu – přelomový to materiál
Vlastnost karbonu umožňuje odolávat korozivním účinkům kyselin a poškrábání, což zaručuje nový vzhled i po letech pravidelného používání. Pokud spojíte oblíbené hodinky s tímto futuristickým materiálem, výsledek musí být více než skvělý.
Tissot ponechává ocelovou konstrukci, ve které je ukryt strojek powermatic 80 a díky tomu je jakoby víc v bezpečí. Karbonové je jen pouzdro, které je nasazeno na kovové tělo hodinek. Jelikož je karbon velice lehký a tyto PRX váží necelých 80 gramů, což je zhruba polovina oproti ocelové variantě, měli by se jim vyvarovat ti, co vyžadují na ruce nějaké to závaží a pocit z dobře utracených peněž. Pro ostatní bude tato nevýhoda hlavní doménou hodinek, o kterých nebudete vědět, že je vůbec máte na ruce. Já sám se řadím právě do této skupiny.

Lepší je i Powermatic 80
Strojek powermatic je záležitost swatch groupu a jedná se o skvělou volbu s 80ti hodinovou rezervou chodu. Frekvence je díky tomu snížena na 21 600 polokmitů. Odchylka většinou bývá o něco lepší než + – 15 sekund za den, které udává výrobce. Teď jistě všem spadne kámen ze srdce, že se jedná o verzi 80.811, která má 25 kamenných uložení a silikonový vlásek setrvačky. Za cenu necelých 28 tisíc je to jistě dobré řešení a Tissot se tak vyhne mnohé kritice, pokud by použil jejich běžnou verzi 80.111.
Staré dobré PRX aneb pohodlnost na ruce
Přestože se jedná o nový, upgradovaný model, co do rozměrů čekejte klasiku, na kterou jste zvyklí. 40,5 mm pouzdro o délce 44,5 mm a výšce příjemných 11,2 mm. Voděodolnost je dostačujících 10 barů, takže letní koupačky nebudou problém.
Jen pro odvážné?
Pokud hledáte jedny univerzální hodinky jako GADA watch, tohle nebude nic pro vás. Díky svému jedinečnému designu se hodí k tomu doplnit sbírku a užívat si jejich nevšednost, když na ně budete mít zrovna náladu. Karbonový ciferník působí temným dojmem, tvoří zajímavou strukturu a nestane se, že uvidíte stejný totožný kousek, jako je tomu u běžné ocelové verze.
Naopak ti co hledají něco neobvyklého, lehkého a spolehlivého do letních dnů, PRX powermatic 80 T137.907.97.201.00 z karbonu může být tou volbou.