Přesně na přelomu listopadu a prosince se uskutečnil festival pro všechny milovníky hodinek, tentokrát z ranku těch méně známých a nezávislých značek, neboli microbrandů. Pod záštitou zakladatelů Ondry Vislockého a Bhanu Chopry se tato událost konala v renovovaném Fantově sále u Hlavního nádraží na pražských Vinohradech. Prostoru tak bylo dost jak pro vystavujicí, tak přihlížející a zvolené místo hodnotíme velmi kladně. Jak jsme ale po návštěvě zhodnotili celý 2. ročník Micro Praha?
Obsah článku:
Bylo na co se dívat
54. Toto číslo představuje množství prezentovaných micro značek ze všech koutů světa. Někteří vystavující dokonce dali přednost českému veletrhu před světovými, aby rozšířili povědomí o své značce v naší malé zemi, ležící v středu Evropy. Ve světě jsme totiž známí jako nadšenci do hodinek všeho druhu! Prodejní potenciál tu jistě tedy je. Jak to však v takové záplavě značek udělat, aby člověk nepotřeboval 5 úvěrů a 2 životy na ponošení a pořízení všeho, co se nám líbí?
Opravdu pestrý výběr
Velký výběr nemusí být vždy na škodu a otřepaná fráze, „Kdybyste měli dvě značky, tak si vyberu„, zde zcela neplatí. V takovém množství hodinek si člověk utvoří představu, co daná značka nabízí, může porovnat různé úrovně zpracování a nespočet všemožných designů. Prohlédnout si navíc lze ze všech kategorií něco. Byly vidět potápky, pilotky, oblekovky i futuristické designy – např. v podání německých Äonic.
Pozorní návštěvníci si po takové prohlídce mohli všimnout, že aby se microbrand udržel při životě, musí se něčím odlišovat od toho, co nabízejí ostatní. To lze vidět nejen na zpracování pouzder, které nabízí např. Belchengruppe, Serica, nebo Vario, ale i na originálních cifernících, které jsou dělané odlišnými metodami, než jsme běžně zvyklí.
Zde si jistě vybavíte Anordain, Arcanaut, AndoAndoAndo a mnoho jiných. Mezi jednorukými zde kralovala německá značka Botta. Kdo si myslí, že české luhy a háje obývá jen Prim, stačí se podívat na Robot Watch, ručně dělané Provoke s osobitým designem a materiály, no a kdo chtěl jedinečný, na míru šitý kousek, skočil k Beemanovi.
Helveti se svou troškou do mlýna
Za Helveti jsme měli čest představit švýcarskou značku Formex, bohužel bez majitele Raphaela, který řešil zdravotní komplikace. Krom stálic z řad Essence, Essence Leggera, Field a Reef, jsme představili nejnovějšího zástupce z řady Stratos, kterého bychom mohli označit za novodobé pilotky s pevností potápek, Stratos UTC.
Uvnitř hodinek Stratos UTC tiká ETA 2892, ovšem s nástavbou od světoznámých Dubois-Dépraz. Díky tomu je GMT strojek povýšen na zcela novou úroveň a ovládání duálního času je jednoduché a intuitivní. Podrobnější info jsme pro vás zpracovali zde.
Bylo tak milé potkat se s několika našimi zákazníky, jejichž zápěstí už Formex zdobí, a těm co značku neznali, zasít semínko do hlavy, o co že to vlastně přichází. Formex se totiž může chlubit jak precizním zpracováním, originálními a nadčasovými designy, tak unikátními číselníky z minerálů a meteoritů.
Třešničkou pak byl unikátní kus Essence Eisenkiesel, který nám Formex stihl dodat těsně před výstavou a nebylo vůbec lehké ho sem dostat. Jeho cesta od nás pak byla mnohem rychlejší – na našem stánku se ohřál sotva 2 hodiny 💪.
O co jde? Železný oblázek, jak zní překlad názvu, se vyznačuje tím, že textury jsou organické a každý číselník je tak originální svou kresbou a barevnými přechody. Není divu, že mimo svou značku Formex dodává číselníky i dalším velikánům na hodinkovém poli 🤫.
Hodinky jsou závislost
Celý festival by se dal popsat slovy přátelská atmosféra. Člověk to nezažije všude, ale zde je pro takové chronopacienty to správné místo. Aniž bych to kdy zažil, takto nějak si představuji sraz anonymních alkoholiků. Věděli jsme, že jsme všichni do jednoho posedlí chronobundem, a proto se chápeme navzájem. Málokterý milovník hodinek se však své závislosti zbaví, narozdíl od anonymních alkoholiků. Na obranu všech nás posedlých však musím říct, že abstinenční příznaky jsou zde v daleko umírněnější formě.
Pusťte si video s Ondrou Vislockým a možná najdete odpověď na to, čím lze nasytit bezednou touhu po hodinkách…
Na tomto festivalu nejde o to, kdo má lepší (rozuměj dražší) hodinky, ale o to, jaké budou ty další. Na co se těšit, na co šetřit, co případně prodat stejně posedlému jedinci. Zde je situace o to horší, že mnohdy máte možnost mluvit i se samotnými představiteli a tvůrci značek.
Vidíte tu vášeň (když vynecháme Venezianico), můžete nahlédnout pod pokličku, dozvědět se o budoucích plánech dané značky a že zde si opravdu každý najde to své. To už je těžké uskromnit se a nepořídit si nový kus. Já měl se svými kolegy výhodu v tom, že nám většinu času zabral náš vlastní stánek, jinak bych doma musel opět vysvětlovat další afektivní nákup z rozumu 😅.
Perfektní organizace
Krásné prostory Fantova sálu nabídly dostatek místa vystavujícím i okukujícím. I světla zde bylo dost, což ocenili zejména ti, kteří si své favority fotili, aby měli doma nad čím rozjímat. Předešlo se tak nechtěným tlačenicím a každý si v klidu mohl prohlédnout co chtěl. Byl zde prostor i pro diskuze, jak jinak než hodinkové. Já oceňuji zejména tu s panem Sirotou a jeho milou paní, kdy jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí a společně jsme se všichni zasmáli u našeho Helveti / Formex stanoviště.
To, že se hned za námi nacházel stánek s francouzskou značkou Serica, kteří nám tak kryli záda, Ondrovi odpustím 😁. Značku totiž sleduji již nějaký ten pátek, a tak jsem se mohl seznámit přímo s majiteli a dozvědět se něco víc o značce a francouzské hodinkové scéně. Nákupu hodinek jsem horko těžko odolal, nicméně vizitka v mé peněžence si koleduje o budoucí kontakt a nákup jejich originálních potápek, přestože hlavní hvězdou zde byl nový model Parade 1174.
Uvolněná atmosféra panovala po oba dva víkendové dny. Sobotu završil raut plný dobrot, kvalitního pití (Jirka už ví, že Gin pro mě nee 🙂 ) a společné klábosení s kolegy a organizátory, na které přes den nebyl dostatek prostoru. O čem že jsme se to bavili, zde nemá cenu zmiňovat, hádáte správně –> ⌚️.
Těšíme se na další ročník
Hojná účast, jako od Hujerů, značí jediné. Hodinky jsou stále oblíbenější a právem si drží své místo, které se před nedávnou dobou pokusil ohrozit svět chytrých hodinek. Tyto dva světy však dokáží koexistovat společně a každý si najde to své. Naopak, dost uživatelů chytrých hodinek přechází na ty klasické, ať už je to pro jejich osobitost, jednoduchost, nebo hezký design.
A festival Micro Praha je tu přesně proto, aby všem otevřel oči a ukázal, že to není jen o velkých značkách, které lze spatřit na billboardech a v reklamách, ale že hodinkový svět toho nabízí daleko víc. Stačí se jen porozhlédnout.
Za Team Helveti 😉 bych chtěl poděkovat za pozvání, účast, péči a neskutečný zážitek, kterého jsme mohli být součástí! Do příštích ročníků přejeme jen to nejlepší. Již nyní je vidět, že komunita se rozrůstá a festivaly tohoto typu zde získávají stále pevnější místo. Micro Praha dostála svému názvu, klobouček pánové 🎩.
▶️ Tip na další čtení: seriál Jak sestavit kolekci hodinek, Proč upřednostnit hodinkový microbrand před známou značkou?
▶️ Tip na poslech: 🔊 10. Klasické vs. chytré hodinky – Jde opravdu o 2 nesmiřitelné tábory?
O té Hodinkové závislosti i abstinenci by se dalo opravdu dlouho a dlouho ani ne tak diskutovat, jako mluvit…
Vy vždy uhodíte hřebíček na hlavičku 🙂 Pravda, pravda.
Přeji Vám krásný den!