How to: Jak vybrat 1. chytré hodinky a jak je zprovoznit?

V poslední době vidíme každým rokem stále větší nárůst popularity chytrých hodinek. Může jít o plnohodnotné a samostatně fungující „smartwatche“ a sporttestery nebo třeba jen náramky bez displeje, u kterých je pro zobrazení dat nutné připojení k telefonu. Každý si dnes zkrátka může najít právě to, co mu nejvíce vyhovuje.

Je ale velmi snadné se v tomhle každoročním návalu nových produktů a softwarových aktualizací ztratit. Především když se světem chytrých hodinek teprve začínáte. No a přesně z toho důvodu jsem se rozhodl sepsat tenhle článek. Rád bych totiž nováčkům ve světě chytrých hodinek první kroky usnadnil. Podíváme se na to, jak vybrat první chytré hodinky a rovnou si na příkladu z mé vlastní praxe ukážeme nějaké jejich základní funkce.

Obsah článku

Výběr prvních chytrých hodinek

Od jedné z prvních vln chytrých hodinek, která se zvedla v roce 2015 s příchodem Apple Watch, už jsme urazili poměrně dlouhou cestu. Dnes tyto produkty vyrábí valná většina společností zaměřujících se na elektroniku. To nám dává prostor si vybrat přesně to, co bychom na nošení potřebovali. Abychom měli naše rozhodování trochu lehčí, pojďme si tyhle chytré doplňky rozdělit do několika kategorií.

1. Chytré náramky & sporttestery

Do této první kategorie spadají typické fitness náramky, které uvidíte na zápěstí mnoha sportovců. Oproti konvenčním hodinkám jde o rozměrově menší kousky, které lze často pořídit za velmi příznivou cenu. Ostatně ty nejlevnější (ale i tak poměrně spolehlivé) se dnes pohybují v řádu stovek korun. Díky tomu může jít o ideální volbu pro někoho, kdo si zatím není jistý, zda takový chytrý doplněk vůbec unosí.

Co se týče funkčnosti, tak ani zde už dnes nebývá problém pokrýt v podstatě vše. A to od měření sportovních výkonů, přehrávání hudby až po upozornění na příchozí notifikace v telefonu. Nevýhodou je pak samozřejmě fakt, že displej těchto zařízení bývá velmi malý (a někdy chybí úplně), takže kromě základních údajů si na něm mnoho nepřečtete a je potřeba mít po ruce telefon. 

▶️ Náramky Garmin vívosmart® najdete zde.

2. Hybridní hodinky

Samostatnou kapitolu mezi chytrými zařízeními, které si můžete „přicvaknout“ na zápěstí, tvoří také hybridní hodinky. V porovnání s fitness náramky nebo klasickými smart hodinkami jde spíše o vedlejší záležitost, ale i tak si určitě najde své příznivce. Většinou se u těchto hodinek setkáme s mnohem přívětivějším designem připomínajícím analogové modely, což je pro mnohé příjemná změna oproti robustním hodinkám s masivním pouzdrem nebo tvarově atypickým sporttesterům.

Kromě fyzických ručiček na těchto hodinkách nezřídka nalezneme menší displej, který umožňuje zobrazení těch nejzákladnějších informací, a také několik senzorů sloužících na běžné funkce jako je měření kroků nebo srdečního tepu. Ve výčtu vymožeností se určitě klasickým chytrým hodinkám nemohou rovnat, ale pro zákazníky, kteří si potrpí na vzhled svých doplňků, to nemusí být krok vedle.

▶️ Příkladem analogových hodinek s rozsáhlými možnostmi konektivity jsou hodinky Tissot T-Touch. Řada hybridních hodinek, které ocení ženy, je Garmin vívomove.

3. Plnohodnotné chytré hodinky

Konečně se dostáváme ke třetí a zároveň nejrozšířenější kategorii. Klasické smartwatche zná nebo minimálně viděla už asi většina lidí. Do této skupiny bychom mohli zařadit jak všestranné kousky s uhlazenějším designem jako jsou třeba Apple Watch, tak i ryze sportovní modely vhodné na jakékoliv pohybové aktivity (typicky třeba Garminy).

Co se týče ceny a funkcí, tak zde se fantazii meze nekladou. Na trhu dnes najdeme všechno od extra levných kousků z dílny čínských výrobců, jejichž ceny začínají na několika tisících Kč, až po „luxusní“ kousky za desetinásobek.

▶️ Kromě hodinek Garmin (značka nabízí i další zařízení pro profesionály a zařízení, která lze zahrnout do širšího ekosystému smart domácnosti) máme dobrou zkušenost i se značkou Suunto. Ta může být pro začínající smart nadšence lákavá i cenou. Na blogu najdete více informací o Suunto zde.

Na jaké parametry koukat při výběru

Základní přehled v kategoriích těchto chytrých zařízení už máme a teď se pojďme podívat na to, co se hodí rozmyslet před nákupem. Vzhledem k tomu, že každý uživatel očekává od daného produktu něco trochu jiného, by bylo dost obtížné zde dát nějaký konkrétní návod, který by platil pro všechny. Abychom si to tedy zjednodušili, níže se můžete podívat na „Pět otázek k zamyšlení“, které určitě doporučujeme si zodpovědět před tím, než se rozhoupáte k nákupu jakéhokoliv kousku.

1. Na jaký účel hodinky budou?

  • Může jít o všestranný produkt na běžné nošení (vhodný třeba i pro seniory),
  • Pro někoho je vhodný ryze sportovní model se zvýšenou odolností proti nárazům a vodě
  • Jiní ocení jen elegantní doplněk pro zobrazování notifikací během schůzek v práci.

▶️ Článek zaměřený na sledování zdravotních funkcí: Hodinky se zdravotními funkcemi a detekcí nehod pro seniory

2. Jaký mám rozpočet?

  • Pokud se chci s chytrými hodinkami teprve seznámit, může být nejlepší volbou levnější sporttester.
  • Naopak při větším rozpočtu se vyplatí připlatit si za kvalitnější zpracování a vyladěný systém bez záseků.

3. Jaký operační systém má můj telefon?

  • U produktů od firmy Apple je jasné, že zůstat v jejich ekosystému přináší spoustu výhod.
  • Naopak pokud vlastníte telefon třeba od Samsungu, Apple Watch byste si v podstatě ani nenastavili, a tak se vyplatí koukat spíše po hodinkách disponujících třeba WearOS od Googlu apod.

4. Které specifické funkce vyžaduji?

  • Je asi jasné, že pokud je pro vás naprosto stěžejní, aby hodinky měli třeba pulzní oxymetr, musí daný model také disponovat příslušným senzorem.
  • I u základních modelů sporttesterů najdete sady funkcí, které velmi efektivně využijete ke sledování nejobvyklejších volnočasových aktivit, nechybí ani praktické funkce, jako třeba možnost bezkontaktní platby.
  • Naopak dražší sporttestery disponují funkcemi pro profi využití. Zvažte tedy, zda rozsáhlé sportovní diagnostiky využijete a zda má smysl si za ně připlácet.
  • Kompletní výčet funkcí vždy najdete u popisu produktů a není tak nic jednoduššího než se zaměřit na to, zda v daném seznamu nechybí právě ty vychytávky, které jsou pro vás nejpodstatnější.

▶️ Funkci EKG na hodinkách Garmin už je na území ČR a SR možné používat: Připravte se na sezónu, bude špičková! Garmin konečně spustil funkci EKG ELEVATE 5 v ČR a SR

5. Opravdu chytré hodinky využiji?

Všechny výše zmíněné body jsou individuální, ale u tohohle to platí dvojnásob. Chytré hodinky vyžadují oproti klasickým quartzům nebo automatům při každodenním nošení pravidelné nabíjení (řešením zde může být pomocník v podobě solárního napájení). Navíc je to stále elektronika, a tak je nutné počítat s tím, že během několika let se jejich hodnota výrazně propadne.

Na delším časovém horizontu pak většinou přestávají být použitelné, natož opravitelné. Znamená to, že byste se k nim měli za každou cenu stavět odmítavě? Určitě ne. Na druhou stranu, pokud je chcete nosit jen pro zobrazování času, analogové hodinky by ve finále mohly být lepší volbou.

Poslední připomínka se týká nutnosti se chytré hodinky naučit ovládat (což ovšem často klademe uživatelům na srdce i v případě obyčejných quartzů či automatů) a seznámit se s rozsahem možností použití. Což samozřejmě nemusí být pro každého. Ovšem v případě, že vaše touha po chytrých hodinkách a případném sledování výkonu, neochladla, čtěte dál.

Seznámení s funkcemi

Pokud jste článek dočetli až sem, už pravděpodobně víte, jaké jsou vaše preference. Pojďme se tedy podívat na to, jak může vypadat prvotní seznámení s chytrými hodinkami poté, co vám dorazí domů. Všechny informace sepsané v této pasáži budou vycházet z osobní zkušenosti s hodinkami Garmin Fenix® E, které jsem nedávno obdržel na testování jako můj vůbec první kousek od této americké značky.

Abyste si mohli zjednodušit proces počátečního nastavování, v následujících odstavcích najdete také dojmy a tipy, jak se se vším vypořádat. Hlavním záměrem je navíc všechny informace zobecnit tak, aby byly použitelné pro co nejširší skupinu chytrých zařízení.

V krabičce byste kromě samotných hodinek měli najít také napájecí kabel, návod a případně i záruční list. Hodinky bývají alespoň do nějaké míry nabité, takže se můžete hned pustit do nastavování. Některé outdoorové modely mají jako příjemný bonus i voucher na podrobnou českou mapu.

Po rozbalení

1️⃣ Prvním důležitým krokem je stažení aplikace do chytrého telefonu. Díky té se budete moci s hodinkami spojit a případně si v ní později i zobrazovat sportovní aktivity nebo upravovat uživatelské rozhraní.

Většina výrobců má pro své produkty naprogramovanou vlastní aplikaci. Třeba v případě Garminu nese příhodný název Garmin Connect. Samotný proces párování hodinek s telefonem je pak minimálně u produktů Garmin velmi jednoduchý a nezabere víc než několik minut.

2️⃣ Mezi hlavní kroky patří vytvoření účtu (pokud již nějaký nemáte). Následně se po spojení s hodinkami ještě systém ptá na doplňující informace jako například váha, výška, čas, kdy chodíte spát apod. Všechny tyhle věci pochopitelně slouží k tomu, aby vám hodinky mohly lépe počítat vaše sportovní výkony.

Přesné údaje jsou důležité pro správnou kalibraci hodinek. Například u sporttesterů Garmin pak ještě nějakou dobu trvá, než se hodinky „naučí“ vaše výkony vzhledem k vašim tělesným parametrům vyhodnocovat tím nejlepším způsobem.

Prozkoumání a nastavení uživatelského rozhraní

Řekněme tedy, že v dalším kroku už máme hodinky nastavené a připravené k použití. Určitě si v tomhle úvodním příspěvku nezvládneme podrobně popsat fungování celého operačního systému (a každé hodinky to mají pochopitelně jinak). Ale obecně vzato se můžete spolehnout, že ze základní obrazovky se potažením nahoru a dolů dostanete na většinu vymožeností.

3️⃣ Pokud si to uvedeme na příkladu Garminu Fenix E, tak zde je při posunutí prstu po obrazovce odshora dolů možnost zobrazení notifikací. V opačném směru se dostanete na upravitelný seznam stručných doplňků, ve kterém je k dispozici přehled počasí, srdeční tep, čas západu slunce a mnoho dalšího.

4️⃣ Tento model má také (podobně jako další Garminy) i několik postranních tlačítek, které vás dostanou do menu sportovních aktivit a map (pravé horní). Další rozsvítí a zhasnou obrazovku (levé horní) anebo jednoduše poslouží jako posuvníky nahoru a dolů v příslušné nabídce (levá spodní tlačítka).

Ovládání je do jisté míry intuitivní. Vzhled obrazovky a seznam toho, co chcete v těchto rychlých volbách zobrazit, se dá také na mnohých modelech navolit. Včetně přidání obrázku na plochu.

▶️ Existuje celkem podstatný rozdíl ve zobrazení všech informací na chytrých hodinkách, který popisujeme v článku: Typy displejů na sportovních smart hodinkách

Závěr

Pokud bychom se chtěli podívat na úplně všechny funkce, které moderní chytré hodinky zvládnou, asi by se z tohoto příspěvku stala nekonečná slohová práce. Sám jsem článek sepsal na základě skvělého prvního dojmu s hodinkami Garmin Fenix® E – 47 mm, AMOLED. A stejně jako ti, pro které píšu, jsem do dnešních dní žádné chytré hodinky nevlastnil. Doufám proto, že tento článek pomohl s úvodním seznámením se světem chytrých doplňků těm, kteří se teprve rozhlížejí.

Smartwatche určitě nejsou pro každého. Najde se spousta lidí, kteří budou i nadále preferovat klasické analogové hodinky. To je ale naprosto v pořádku, protože i ty dokážou nabídnout něco, co bychom u žádného produktu od Garminu, Applu a ostatních firem najít nedokázali. Ve finále je to tedy na každém, aby si rozhodl, jestli je pro něj tahle stále poměrně nová technologie zajímavá, nebo ne. Případně aby měl po ruce jak klasické hodinky, tak sportovní či pracovní nástroj v podobě těch chytrých – každé pro danou příležitost

Nemusíte totiž být hned vrcholový sportovec, abyste sledování svých tělesných funkcí ve spojení s pohybem a klidem naplno využili. Garmin je skvělou volbou pro jakýkoliv věk a tělesnou kondici. Stejně, jako sporttester využijí profesionální sportovci, jej mohou využít i lidé co chtějí zlepšit svou fyzickou kondici nebo třeba jen změřit některé základní metriky. Takže s chutí do toho, uvidíte, že vás chytré hodinky mohou velmi dobře namotivovat k vašemu lepšímu a zdravějšímu já 🙌🏻.

▶️ PS: Další článek, který chystám, bude dlouhodobá a plnohodnotná recenze Garmin Fenix 8 včetně fotek a výsledků ze sportovních aktivit, jako je třeba lyžování.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *