Hodinky měsíce prosince 2023 – Citizen a Casio

Letošní rok se pomalu chýlí ke svému konci. Co nevidět tu budou Vánoce a vzápětí za nimi také novoroční oslavy. A protože naše každoměsíční rubrika se stala tradicí stejně jako ozdobený stromeček nebo bramborový salát s kaprem na štědrovečerní večeři, ani o prosincový díl vás samozřejmě neochudíme.

Ať už ho pojmete jako drobnou inspiraci na dárky pod stromečkem, nebo naopak způsob, jak udělat radost sami sobě, v každém případě je na co se těšit. Tentokrát se společně podíváme na měsícem inspirovaný model Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium BY1010-81H a také spolehlivé sportovky Casio EFB-108D-7AVUEF za skvělý peníz.

Jak je u nás zvykem, ještě než se přesuneme k oběma recenzím, dáme prostor také autorům, kteří pro vás zajímavé počtení vytvořili. Měsíční fáze hodinek Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium BY1010-81H (a nejen je) pečlivě zkoumal Jirka Bareš, zatímco Samuel Švinger podlehl kouzlu sedmdesátek v podobě sportovního modelu Casio EFB-108D-7AVUEF. Čím vás jednotlivé modely budou bavit?

Obsah recenze

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium BY1010-81H

Další rádiáky Citizen, chtělo by se možná říct při pohledu na novinku Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium BY1010-81H. Jenže Citizen vždycky dokáže přijít s něčím novým, nebo s něčím navíc. No, a na to teď se podíváme v naší rubrice Hodinky měsíce!

Hodinky měsíce ve znamení Měsíce

Model Citizen BY1010-81H přináší do rodiny rádiem řízených strojků Citizen jednu zajímavou inovaci. Zcela nový strojek Citizen H874, který se v útrobách tohoto modelu nachází, má totiž místo obvyklých stopek funkci ukazatele měsíční fáze.

Citizen šel dokonce tak daleko, že tyto hodinky mají možnost volby, na které polokouli (severní, nebo jižní) se právě nacházíte a podle toho se také dané funkce měsíční fáze zobrazuje. A přesně to je jedna z věcí, které se mi na Citizenu líbí – preciznost tam, kde byste to možná ani nečekali.

Když je představena nějaká novinka, nebo inovace, je potřeba, aby to bylo náležitě vidět. V případě hodinek Citizen Tsukiyomi BY1010-81H se přesně tohle povedlo. Číselník na sobě totiž nese výrazné vyobrazení přirozeného zemského satelitu. Jakmile je na číselníku nějaký obrázek, nebo motiv, vždycky to trochu zavání problémem.

Zobrazit něco takového citlivě totiž není nic snadného, ale tady se to dle mého názoru povedlo zcela ukázkově. Měsíc do číselníku dokonale zapadá, a přestože je hlavně při bližším pohledu výrazný, tak nepůsobí nijak rušivě. Tento designový prvek na hodinkách skutečně oceňuji!

Obvyklá porce skvělých vlastností

Zatím jsem zmiňoval pouze to nové, ale nesmíme zapomenout, že hodinky Citizen Tsukiyomi BY1010-81H mají také staré dobré silné stránky, které jsou u japonského giganta už v podstatě samozřejmostí. Tím myslím například extra praktický a léty osvědčený solární pohon Eco-Drive. Žádné starosti, jestli vám v nevhodnou chvíli dojde baterie a to po dobu cca 10-15 let.

Další jistotou je řízení rádiem, které zaručuje v dosahu vysílačů naprosto přesný čas, nebo také automatické přenastavení letního či zimního času (v dosahu vysílačů v Evropě a USA). No a v tomto případě nesmíme zapomenout ani na titan Super Titanium™, který pouzdru a náramku propůjčuje mimořádnou lehkost, naprostou antialergičnost a v případě tohoto skvělého titanu také zvýšenou odolnost proti poškrábání.

Že je tohle u jiných značek nedostižná meta? Ano, pro hodinářský gigant jako je Citizen je to ale v dané cenové hladině takříkajíc brnkačka. Jako bonus praktická datumovka, ukazatel dne v týdnu, ukazatel stavu nabití akumulátoru a samozřejmě zmiňovaný ukazatel měsíční fáze na pozici šesté hodiny.

Pohodlnost a praktičnost

Že je model Citizen Tsukiyomi BY1010-81H mimořádně praktický už asi nemusím zdůrazňovat. Vše ale ještě umocňuje pohodlnost, která je také pro hodinky Citizen celkem běžnou záležitostí. Už dříve vychvalovaný titan Super Titanium™ má za následek hmotnost kolem 90 gramů, což je na model na kovovém náramku v podstatě zanedbatelné.

Pouzdro má průměr 43 mm, což je “papírově” řekněme takový větší průměr. Poměrně silná luneta v kombinaci s menším číselníkem s výrazným měsícem však způsobuje, že hodinky působí o něco menším dojmem. A právě proto jsou použitelné pro většinu pánských zápěstí, která výrazně nevybočují od průměru. Na tom svém o obvodu 18 cm si je dovedu představit zcela bez problému.

Do města, do vody, skoro všude!

Hodinky Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium BY1010-81H jsou univerzální model, použitelný téměř pro každou příležitost. Snad jen do divadla (a podobné společenské události) bych volil něco jiného, ale na běžné každodenní nošení se jedná o dokonalou volbu. Stejně tak se sportovnějšího vyžití se Citizen Tsukiyomi nezalekne. Voděodolnost 100 m postačí i na plavání, safírové sklíčko zase spolehlivě zamezí jeho poškrábání.

Několik tváří měsíce

Novinka Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsukiyomi Moonphase Super Titanium se nevyrábí jen v této šedé, takříkajíc měsíční variantě. Konzervativnější uživatelé mohou zvolit černou variantu BY1018-80E, nebo neméně povedenou modrou verzi BY1010-81L. No a rudý měsíc v podání červené varianty BY1018-80X? Nelehké, ale příjemné rozhodování! ?

  • za cenu 18 400 Kč pořádná porce funkcí a skvělých vlastností
  • solární pohon Eco-Drive
  • řízené rádiem
  • pouzdro a náramek z titanu Super Titanium™
  • pohodlné
  • atraktivní měsíční design
  • safírové sklíčko
  • voděodolnost 100 m
  • nositelné na většinu pánských zápěstí
  • ukazatel data a dne v týdnu
  • měsíční fáze s ohledem na to, jestli se nacházíte na severní, nebo jižní polokouli
  • ukazatel stavu nabití akumulátoru
  • abych nějaké za každou cenu uvedl, musel bych si je vymyslet

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.


Casio Edifice EFB-108D-7AVUEF

V posledních dílech naší rubriky Hodinky měsíce bylo možné nalézt převážně kousky s cenovkou mnohdy přesahující i třicet tisíc korun. Mohlo by to tak budit dojem, že pokud má člověk pouze omezené množství prostředků, musí se spokojit s modelem nízké kvality a od nějaké neznámé značky.

Opak je ale pravdou, a v této části naší rubriky jsem se rozhodl představit hodinky s referenčním číslem EFB-108D-7AVUEF, které spadají do kolekce Edifice od světoznámého výrobce hodinek a elektroniky Casio.

Cenovka, která jen mírně přesahuje tři tisíce korun by se dala nazvat přinejmenším ambiciózní. Parametry, které tento model za takové peníze nabízí, jsou však dle mého názoru naprosto skvělé. Pojďme se na to podívat blíže.

Historie Casia a design modelů Edifice

Na úvod si myslím, že by bylo příhodné si stručně připomenout historii značky Casio a popsat důvod, proč se z tohoto brandu stala naprostá ikona. Historie společnosti sahá až do roku 1946, kdy se Tadao Kashio rozhodl vstoupit do podnikatelského světa a začal vyrábět mimo jiné součástky do mikroskopů. Během padesátých let pak společně se svými bratry navrhl první kompaktní elektrickou kalkulačku. Tím však úspěch dnes velmi dobře známého výrobce elektroniky nekončí.

Už během sedmdesátých let patřilo Casio mezi první firmy, které začaly produkovat bateriové hodinky s využitím technologie LCD displeje a bohatou paletou funkcí. To vše zároveň za velmi slušné ceny. Jejich ikonickou řadu robustních hodinek G-shock pak pravděpodobně ani není třeba představovat. Model DW-5000C vydaný v roce 1983 se dle mého názoru stal ve své kategorii designovou ikonou a otevřel světu zcela nový pohled na to, co znamená pojem „odolné hodinky.“

Modelová řada Edifice je pak podstatně mladší než například výše zmíněné G-Shocky, ale i tak nabízí ve světě hodinek velmi zajímavou hodnotu. Byla představena na přelomu tisíciletí a jejím cílem mělo být spojení široké palety funkcí společně s elegantním a moderním designem. Pokud bychom se podívali na kolekci Edifice jako takovou, našli bychom tam velké množství kousků, které kombinují funkce stopek, budíku, světového času a mnoho dalšího.

Mnou vybraný model se pak řadí mezi jednodušší varianty a kromě klasické kombinace tří ručiček pro zobrazení hodin, minut a sekund už může nabídnout “pouze” ukazatel data. Jedná se tak spíše o kousek pro každodenní nošení, kdy pro majitele nejsou dodatečné funkce až tak stěžejní.

Hodinky pro všechny příležitosti

Když člověk slyší slovní spojení “hodinky do každé situace”, tak si pod tím každý jistě představí něco trochu jiného. V případě hodinek Casio EFB-108D-7AVUEF je to však trefný popis. Díky svému designu, u kterého je zjevná inspirace sportovními hodinkami sedmdesátých let, se jedná o model, který můžete nosit klidně denně a nemusíte se bát, že byste se ocitli v situaci, kam by se nehodil.

Integrovaný kovový řemínek sice nepatří mezi nejkvalitnější na trhu, avšak svou práci odvede bez problémů. Ciferník disponuje velmi nenápadným vzorem, který hodinkám dodává jistou míru elegance a dělá je o něco zajímavější. Díky výšce pouzdra pouhých 8,7 milimetrů jsou hodinky teoreticky vhodné i k formálnějšímu oblečení, protože se bez obtíží vejdou pod rukáv košile.

Tímto však výčet situací, do kterých si lze dnes recenzované hodinky Casio Edifice vzít, nekončí. Strach totiž nemusí mít ani majitelé, kteří rádi chodí plavat a nebo tráví letní dovolené u moře. Hodinky disponují velmi slušnou voděodolností do 10 ATM, proto jsou vhodné i pro povrchové plavání.

Jako další pozitivum by pak bylo možné uvést také luminiscenční materiál, který je aplikovaný na ručičkách a hodinových indexech. Přečíst čas je tak možné i za zhoršených světelných podmínek.

Opět je zde ale nutné uvést, že se stále jedná o cenově velmi dostupné hodinky, a proto nelze očekávat, že by luminiscenční vrstva byla schopna vydržet celou noc. V každém případě je to však velmi příjemný bonus k už tak dobrým specifikacím.

Bezkonkurenční hráč ve své kategorii

Výše zmíněné parametry však nejsou jediné, které u těchto hodinek stojí za zmínku. Jako další bych určitě vyzdvihl safírové sklíčko, které zajišťuje velmi dobrou odolnost proti poškrábání. Jeho použití je na hodinky v kategorii okolo tří tisíc korun dle mého názoru naprosto fantastickou věcí. Uvnitř pouzdra pak najdeme přesný bateriový strojek nesoucí označení 5359 s životností baterie okolo tří let. I zde je možné vidět, že hodinky od firmy Casio jsou za svou cenu skvělou volbou.

Jedná se sice o základní quartzový strojek, ale i tak bude spolehlivě sloužit a je díky němu možné dosáhnout výšky pouzdra necelých 9 milimetrů. Navíc je možné si při bližším pohledu na ciferník všimnout, že se vteřinová ručička téměř přesně trefuje do všech indexů po obvodu ciferníku. Jedná se sice o detail, avšak je nutno říci, že to nenajdeme ani u některých švýcarských značek, které se nachází v podstatně vyšší cenové hladině.

Kdo si je oblíbí?

Z celého článku je asi zjevné, že hodinkami Edifice EFB-108D-7AVUEF jsem osobně velmi nadšený. Někdo by mohl namítnout, že výše sepsaný text může působit trochu zaujatě, avšak i ze zcela objektivního pohledu mají tyto hodinky za svou cenu nepopiratelnou hodnotu. Safírové sklíčko a sto metrů voděodolnost se zkrátka nenajdou ani u většiny konkurenčních modelů. Oblíbí si je zajisté všichni, kteří hledají za své peníze spolehlivý a robustní kousek, který budou moci využít na téměř jakoukoliv příležitost.

Dále také ti lidé, u nichž je prioritou design inspirovaný érou sedmdesátých let a nechtějí za hodinky utrácet zbytečně mnoho peněz. Skvělou výhodou nakonec pak může být i to, že pro osoby s menší velikostí zápěstí je možné se poohlédnout i po velmi podobném modelu nesoucím označení EFR-S108D-7AVUEF. Ten se stejně jako jeho výše zmiňovaný protějšek prodává hned v několika barevných provedení. Vybere si tak opravdu každý!

  • safírové sklíčko
  • skvělá voděodolnost
  • dobrá čitelnost
  • populární design
  • přívětivá cena 3 290 Kč
  • o něco nižší kvalita řemínku a spony
  • pouze tři stupně mikroregulace
  • slabší luminiscence

Autor recenze: Samuel Švinger

Sam se řadí mezi nejmladší členy týmu a v Helveti pracuje od podzimu roku 2023. Vedle několika zájmů, jako je sport nebo hudba, patří hodinky mezi jeho hlavní vášeň, a proto Vám vždy rád ochotně pomůže s případným výběrem, ať už na prodejně nebo po telefonu. Jeho nejoblíbenější značky jsou Casio a Tissot, avšak rád nosí i modely od jiných výrobců a nepohrdne ani kouskem ze světa vintage hodinek.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *