GPHG (Grand Prix d’Horlogerie de Genève) je jednou z nejočekávanějších hodinkových akcí každého roku. Porota složená z respektovaných osobností našeho hodinářského průmyslu se totiž na chvíli sejde v Ženevě a v celkem 20 kategoriích vybere ty nejlepší a nejodvážnější hodinky, které v daném roce vznikly.
Kdo si odnesl kterou cenu tentokrát? Na to podíváme v tomto našem krátkém průletu!
Obsah článku
“Aiguille d’Or” Grand Prix
IWC Schaffhausen Portugieser Eternal Calendar
Zdroj obrázků MONOCHROME Watches
Hlavní cenu letošní show si tentokrát odneslo zcela zaslouženě IWC za svůj neuvěřitelně komplexní model Portugieser Eternal Calendar.
A jak už napovídá název hodinek, nejde o klasický věčný kalendář, ale o kalendář sekulární. Zatímco hodinky s věčným kalendářem totiž budou potřebovat přenastavit v roce 2100, kalendář sekulární se bez manuálního přenastavení (pomineme-li nutný servis…) obejdou až do roku 3999 (zatím se totiž neví, jestli bude rok 4000 přestupný nebo ne)!
A to jsme ani nezmínili jejich ukazatel měsíčních fází. Ten totiž najdete v Guinessově knize rekordů – je tak přesný, že bude potřebovat manuálně přenastavit až po 45 milionech letech! To, jestli se toho hodinky (či lidstvo samo) dožijí, už je ale jiná otázka.
Bližší info: monochrome-watches.com
Men’s Complication Watch Prize
De Bethune DB Kind Of Grande Complication
Zdroj obrázků Hodinkee
Od jedněch ultrakomplikovaných hodinek se přesuňme k dalším, a to k DB Kind Of Grande Complication od nezávislé švýcarské značky De Bethune.
Ty zvítězily v kategorii nejlepších pánských hodinek s komplikací a vůbec se není čemu divit. Těch komplikací totiž mají doslova na rozdávání. V De Bethune jim proto dali do vínku hned dva masivní a nádherně zpracované ciferníky, aby se tam všechny ty komplikace vůbec vešly.
Co všechno tedy DB Kind Of Grande Complication za cenu 450 000 USD nabízí? Skákající vteřinovku, tourbillon, sférický ukazatel měsíčních fází, věčný kalendář indikující den, měsíc a datum, ukazatel rezervy chodu, ukazatel přechodného roku a dokonce i ukazatel věku Měsíce! A samozřejmě hodiny, minuty a vteřiny…
Bližší info: hodinkee.com
Iconic Watch Prize
Piaget Polo 79
Zdroj obrázku Fratello
Cenu pro ikonický design hodinek získala moderní předělávka osmdesátkové retro klasiky: Piaget Polo 79. Skrz naskrz zlaté hodinky na integrovaném tahu, které byly představeny k oslavě 150 let od vzniku Piaget.
Uvnitř jejich 7,45 mm tenkého pouzdra tiká ještě mnohem tenčí automatický kalibr 1200P1. Pyšní se 44hodinovou rezervou chodu, frekvencí 3 Hz a výškou oslňujících 2,35 mm!
Může vám připadat, že současný trh se sportovně-luxusními hodinkami je zcela přesycený a nic dalšího už se na vejít nemůže. Ale Piaget se přesto povedlo v něm s tímto remakem vyniknout. A to nejen zářivě zlatým zpracováním hodinek, ale celým jejich zmodernizovaným designem.
Bližší info: fratellowatches.com
Sports Watch Prize
MING 37.09 Bluefin
Nejlepšími sportovními hodinkami roku 2024 byl zvolený model MING 37.09 Bluefin, a to například na úkor senzačních (a senzačně drahých) potápek Singer Reimagined.
Čím si vysloužily výhru právě MING? Na prvním místě jednoznačně svým moderním a originálním designem. Všichni máme v hlavě víceméně stejnou představu o tom, jak by měly vypadat potápěčské hodinky. MING s touto představou také pracují, ale zároveň na ni nabalili spoustu svých vlastních nápadů a 37.09 Bluefin jsou esteticky své (stačí se podívat na lume shot výše).
Při designu ale tamní konstruktéři neopomenuli ani na schopnosti těchto hodinek. 37.09 Bluefin vás proto dost možná ohromí svou vodotěsností do 600 metrů, a to při zachování příjemné 38mm velikosti ocelového pouzdra a při zachování výšky rozumných 12,8 mm.
V souhrnu: MING 37.09 Bluefin jsou pěkné na pohled, schopné, odolné a zároveň snadno nositelné hodinky, kterým není co vyčíst. Oprava; je jim co vyčíst, a to jejich slabá dostupnost!
Bližší info: ming.watch
Challenge Watch Prize
Otsuka Lotec No.6
Challenge Watch Prize odměňuje nejlepší hodinky s cenou pod 3 000 CHF (cca pod 80 000 Kč). Zamhouříme-li jedno oko, dala by se tato kategorie označit jako Nejlepší cenově dostupné hodinky. A domů, do Japonska, si ji odnesl nezávislý hodinář Jiro Katayama stojící za značkou Otsuka Lotec.
Vítězné hodinky No.6 zaujmou už na první pohled. Nezvyklý industriální design pouzdra, ještě nezvyklejší design broušeného číselníku zkrášlený japonskými znaky a všemu na závěr dává na hlavu korunku retrográdní ukazatel hodin a minut připomínající tachometr v autě…
Je tu jeden jediný zádrhel: hodinky značky Otsuka Lotec jsou (zatím?) dostupné pouze v Japonsku.
Bližší info: monochrome-watches.com
Audacity Prize
Berneron Mirage Sienna
Zdroj obrázku Hodinkee
A na závěr můj osobní favorit: Berneron Mirage Sienna. Hodinky, které sice neuspěly v kategorii Time Only, ale vynahradily si to vítězstvím v kategorii Audacity (v překladu smělost nebo odvaha).
Proč je právě tento model mým favoritem a proč si právě Berneron odnesl domů svou vítěznou trofej? Odpověď je jednoduchá: asymetrický design. Ale nejen pouzdra, ale i samotného strojku!
Asymetrické strojky se v hodinářském průmyslu nevidí skoro vůbec a asi není nutné dlouze vysvětlovat proč. Jejich design vyjde draho, jsou extrémně komplikované na výrobu a nakonec je lze použít jen v jednom jediném pouzdru (a co teprve následný servis…).
O to více si pak ceníme Sylvaina Bernerona, který se do této výzvy pustil… a uspěl! A to jde o jeho vůbec první hodinky!
Bližší info: berneron.ch
Které hodinky byly vaším favoritem? A jste případně s nějakým výsledkem nespokojeni? Dejte nám vědět v komentářích!
Kompletní seznam vítězů
- “Aiguille d’Or” Grand Prix: IWC Schaffhausen, Portugieser Eternal Calendar
- Audacity Prize: Berneron, Mirage Sienna
- Eco-innovation Prize: Chopard, L.U.C Qualité Fleurier
- Chronometry Prize: Bernhard Lederer, 3 Times Certified Observatory Chronometer
- “Horological Revelation” Prize: Rémy Cools, Tourbillon Atelier
- Iconic Watch Prize: Piaget, Piaget Polo 79
- Tourbillon Watch Prize: Daniel Roth, Tourbillon Souscription
- Calendar and Astronomy Watch Prize: Laurent Ferrier, Classic Moon Silver
- Mechanical Exception Watch Prize: Bovet 1822, Récital 28 Prowess 1
- Chronograph Watch Prize: Massena Lab, Chronograph Monopoussoir Sylvain Pinaud x Massena Lab
- Sports Watch Prize: Ming, 37.09 Bluefin
- Men’s Complication Watch Prize: De Bethune, DB Kind Of Grande Complication
- Men’s Watch Prize: Voutilainen, KV20i Reversed
- Time Only Watch Prize: H. Moser & Cie, Streamliner Small Seconds Blue Enamel
- Jewellery Watch Prize: Chopard, Laguna High-Jewellery Secret Watch
- Artistic Crafts Watch Prize: Van Cleef & Arpels, Lady Arpels Jour Enchanté
- Ladies’ Complication Watch Prize: Van Cleef & Arpels, Lady Arpels Brise d’Été
- Ladies’ Watch Prize: Van Cleef & Arpels, Lady Jour Nuit
- “Petite Aiguille” Watch Prize: Kudoke, 3 Salmon
- Challenge Watch Prize: Otsuka Lotec, No.6
- Special Jury Prize: Jean-Pierre Hagmann
Gratulujeme všem vítězům! Více se o GPHG 2024 dozvíte na gphg.org.