Garmin Venu SQ: povedené smartwatche pro každodenní výzvy

Když se řekne Garmin, asi každý ví, co od takové značky čekat. Především sportovní a outdoorové hodinky, z nichž mnohé z nich zvládnou i náročnější túry nebo sportovní výzvy. A jeden takový sportovní model tu máme, a to Garmin Venu SQ, které svým vzhledem připomínají oblíbené hodinky z jablíčkové stáje. V čem je oceníte, jakými parametry se mohou chlubit a v čem tkví ta slabší stránka? Mrkněte se na naší nejnovější recenzi.

Obsah článku

Dobrý parťák pro nenáročné aktivity

Garmin Venu SQ

Jedná se o sportovní hodinky, které nejsou vhodné pro profesionální nebo náročnější sportovce, ale základní funkce mají v podstatě všechny. Pro někoho, kdo chodí několikrát běhat nebo na jednodenní výlety do přírody budou bohatě stačit.

Na několikadenní výlety bych volil nějaké dražší modely, a to hlavně z důvodu slabší baterie, která se musí po celodenní aktivitě dobíjet. Jak velká to je překážka, ať posoudí každý sám. Výdrž baterie Garmin Venu SQ je při zapnuté aktivitě chůze maximálně okolo 12 hodin.

V horách a dalších složitějších terénech může být časté nabíjení hodinek obtěžující a případnou powerbanku bych raději využil na nabíjení jiného zařízení. Pro delší pěší trasy, řekněme nad 30 km za den, nejsou z mého pohledu úplně vhodné. To ale neznamená, že nejsou vhodné pro jiné, méně náročné aktivity a pro každodenní použití. Pro ty jsou naopak naprosto ideální.

Potěší svým vzhledem a jsou lehké jak peříčko

Co se týče vzhledu hodinek, tak na tom jsou Garmin Venu SQ moc dobře. Garmin přišel se zajímavým hranatým tvarem hodinek, které mohou připomínat Apple Watch. Velkou předností je jejich hmotnost. Ta je pouhých 38 g a tak vám přijde, že je na ruce ani nemáte. I já sám si občas nejsem jistý a musím vyhrnout rukáv, zda je na sobě mám nebo ne.

Výměna řemínku zabere pár sekund. Co se mi na Garmin Venu SQ líbí ještě, je LCD displej, který je dost kontrastní a barvy vypadají fakt skvěle. Mají senzor, podle kterého se upravuje automatický jas. Jedinou nevýhodou je, že hodinky nemají transflektivní displej, takže jsou o něco hůře čitelné na přímém slunci.

Dotyk displeje funguje docela dobře, až na to, že občas reaguje i na tekoucí proud vody. Garmin se snažil u tohoto modelu šetřit baterii tím, že se displej rozsvítí jen když se chceme na hodinky kouknout a po uvolnění ruky zase zhasne.

Senzorově vybavený i schopný platby kartou

Funkční vybavenost je u hodinek Garmin Venu SQ dobrá. Senzorová výbava zahrnuje:

 • optický snímač tepové frekvence,
 • pulzní oxymetr (k měření okysličení krve),
 • kompas,
 • akcelerometr,
 • a jak už bylo zmíněno výhodou je i senzor okolního světla, který dokáže přizpůsobit jas displeje.
 • Hodinky mají funkci bezkontaktní platby pomocí aplikace Garmin Pay.

Velkou nevýhodou je, že tyto hodinky nemají barometr, který počítá počet nastoupaných a sestoupaných metrů. K vypočítání těchto údajů používají Garmin Venu SQ pouze data z map, což není vždy úplně přesné.

Hodinky nabízejí velké spektrum různých sportovních aktivit. V aplikaci je také možné i vytvořit nějaké další aktivity. Mezi ty v základní výbavě patří:

 • Chůze,
 • běh,
 • krytá dráha,
 • běžecký pás,
 • kolo,
 • lyže,
 • snowboard,
 • plavání v bazénu,
 • SUP (Stand Up Paddle),
 • veslování,
 • pilates,
 • jóga,
 • stepper,
 • eliptický trenažer,
 • kardio,
 • síla,
 • golf.

S GPS navigací je občas trochu kříž

Hodinky nabízí i navigaci, která v tomto případě funguje tak, že nás pomocí šipek, textu a vzdálenosti navede na místo, které jsme předtím zadali. Tato funkce se hodí třeba pro případ, pokud se ztratíte v lese.

Žádnou lepší navigaci od Garmin Venu SQ nečekejte. Co se týče GPS mám rozporuplný názor. Pokud jsem někde v přírodě, funguje skvěle. Ve městech, například v Praze, mám problém s načtením signálu, což někdy trvá i přes 10 minut. To čekání je prostě nepříjemné.

Kromě klasické GPS nabízí hodinky i připojení na družice GALILEO a GLONASS nebo kombinace GPS + GALILEO a GPS + GLONASS pro ještě větší přesnost. Za mě je nejlepší kombinace navigačních systémů GPS + GLONASS.

Z vlastních zkušeností je trasování docela přesné. S přesností stoupání/klesání je to horší, a to z důvodu absence barometru. Ovšem největší problém mám s měřením plavání. Jakmile hodinky při plavání ponořím do vody, ztrácí signál a ukazují nesmyslnou polohu. Tento problém mají hodinky Garmin obecně, a to i u dražších modelů.

Konektivita s aplikací Garmin Connect a telefonem

Propojení hodinek s mobilním zařízením funguje úplně bez problému. Přenos měřených aktivit probíhá pomocí aplikace Garmin Connect. Ta funguje i online ve webovém prohlížeči. Do hodinek tak chodí různé notifikace, které si v Garmin Connect nastavíte.

Samozřejmostí jsou i notifikace hovorů a SMS zpráv – ty můžete jen číst, nikoliv psát. Nefunguje ani volání přes hodinky. Dále na hodinkách můžete sledovat aktuální počasí a kalendář. Prohlédnout lze i historii aktivit, která ta se po týdnu automaticky smaže.

Pomocí aplikace Garmin IQ lze do hodinek instalovat i různé widgety a další vychytávky. A pokud hledáte svůj mobilní telefon, můžete ho pomocí hodinek prozvonit, tedy jen v případě, že je v dosahu pokrytí Bluetooth.

Co bych řekl po jejich vyzkoušení?

Celkově bych hodinky zhodnotil jako velmi povedené, i když zahrnu všechny nedostatky, které jsem uvedl. Každý uživatel sleduje jiný cíl, proto nemusí pokaždé jít o zásadní mínusy. Za největší výhody považuji hlavně nízkou cenu, skvělý design a nízkou hmotnost.

Největší nevýhodou je rychlá spotřeba energie a nedostatek kapacity baterie. Pokud ale neplánujete časté náročné treky, tak to opět nemusí být vůbec na škodu. Tento problém Garmin vyřešil zdvojnásobením výdrže baterie u novějšího modelu Garmin Venu SQ 2, který ještě kromě AMOLED displeje vybavil několika dalšími funkcemi.

Venu SQ bych tedy doporučil sportovním nadšencům, kteří nechtějí do hodinek investovat vysoké částky, ale pro své pohybové aktivity potřebují spolehlivý snímač, který umožní efektivnější trénink a celkové sledování výkonu. Garmin Venu SQ za mě spadají do kategorie hodně muziky za málo peněz.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *