Garmin Tactix 7 AMOLED – nadupaná pecka od Garminu

Když jsem zasedl za počítač a přemýšlel, jak nejlépe popsat nové Garmin Tactix 7 AMOLED, tak jsem upřímně byl chvilku v rozpacích. Už tak skvělé hodinky s drsným „military lookem“ dostaly nově AMOLED displej a lepší čidlo srdečního tepu Elevace 5. Ale, bylo to vůbec zapotřebí? 

Obsah recenze

Garmin Tactix 7 AMOLED

Řada Tactix 7 s námi již nějakou dobu je. Tactix 7 AMOLED mají stejně jako Tactix 7 s MIP displejem voděodolnost do 10ATM (100m), splňují vojenský standard MIL-STD-810, tedy odolnost vůči prachu, otřesům, pádům, extrémním teplotám a mnohem víc. Titanová luneta má diamantovou úpravu, displej je chráněn safírovým sklíčkem a tělo z tvrzeného polymeru dělá z hodinek opravdové tvrďáky. 

Disponuje jak funkcemi z Fenix 7 a Epix gen.2 (recenze Garmin Epix™ Pro 42mm (Gen 2) Sapphire Edition zde), tak funkcemi zaměřenými pro vojáky a piloty letadel:

  • Meteoradar NEXRAD, pro zobrazení barometrického tlaku, rychlosti větru a viditelnosti.
  • Dále disponují funkcí STEALTH MODE, která po spuštění vypne BT, WI-FI, GPS pro dokonalé utajení.
  • KILL SWITCH pro okamžité vymazání veškerých údajů v hodinkách.
  • A na závěr oproti standardní červené led svítilně mají zelenou.

Když bych měl porovnat vzhledově hodinky Tactix 7 Pro a Tactix 7 AMOLED tak velikost těla hodinek je naprosto shodná, hmotnost 89 g / 96 g, jen pohledově varianta AMOLED má světlejší lunetu.

Rozdíl AMOLED x Transflektivní MIP

Největším rozdílem a asi i zásadním je, jak název napovídá, v displeji.

Technologie OLED panelů v dnešní době má opravdu široké užití, od telefonů až po lednice. Nicméně díky perfektnímu zobrazení je čím dál více oblíbený i v sektoru sportovních/chytrých hodinek. Ale jaký je vlastně rozdíl mezi AMOLED a transflektivním MIP panelem?

AMOLED – Active Matrix Organic Light Emitting Diode

Největší výhoda tohoto panelu je především ve schopnosti vypínat jednotlivé pixely a tím docílit úspory baterie v rámci OLED panelů a zároveň dosáhnout absolutní černé, tedy potom kontrast a čitelnost displeje je opravdu fantastická, ale… pouze za určitých podmínek. Tak jako každý panel má své výhody, tak má i nevýhody. Jednou takovou je horší čitelnost displeje na přímém slunci oproti MIP displeji.

TRANSFLEKTIVNÍ MIP displej

Tento displej bohužel nenabízí tak hezký zážitek z barev a rozlišení. Oproti AMOLED displeji je ale fantasticky čitelný na přímém slunci a nevypíná se (stále zapnutý), díky schopnosti displeje využívat světla k vlastnímu rozjasnění displeje je tato varianta vhodná především pro lidi, kteří tráví několikadenní túry v přírodě. 

Osobní zkušenost s oběma typy displejů je u mě převažující na stranu AMOLED, kde opravdu u těchto hodinek je displej krásně čitelný, mapové podklady mají jemnější zobrazení a celková obnovovací frekvence displeje je příjemnější.

Velkým pozitivem v této variantě hodinek je pak přítomnost nightshiftu, nastavení AlwaysOn funkce, nebo nastavení jasu, kde díky těmto funkcím můžete značně prodloužit výdrž hodinek.

Nový snímač srdečního tepu ELEVATE 5

Vylepšený snímač srdečního tepu ELEVATE 5 nabízí oproti ELEVATE 4 více diod a tedy dochází k většímu prosvícení kůže a přesnějšímu měření srdečního tepu. Dále tento nový snímač nově dokáže měřit změnu teploty ruky během spánku.

Sportovní monstrum

Hodinky nabízejí opravdu pestrou škálu sportovních aktivit. Tak jsem je vystavil mým několika oblíbeným činnostem, které jsem v průběhu testování hodinek měl čas absolvovat.

36 km na běžkách

Jednou z těchto aktivit, a v zimním období jednou z mých nejoblíbenějších, jsou běžky. Tactixy jsem vytáhl do hor, konkrétně do Harrachova, kde jsme spolu absolvovali trasu Harrachov-Studenov-Dvoračky-Rezek a zpět. Na této 36 km dlouhé trase jsem hodinky používal opravdu hodně, hlavně během návratu za tmy, kde jsem si říkal, že přeci jen se nebudu vracet na chatu přes Zátiší, ale střihnu si to ještě přes Krakonošovu snídani a Mumlavu.

  • Skvělé mapové podklady, kde se člověk opravdu rychle zorientuje, najde správnou odbočku, popřípadě zkratku, byly super a čile jsem jich využíval.
  • Dále jsem použil výkonnou LED diodu jako baterku, když se mi vybila čelovka, a musím říct, že opravu svítí hodně i v porovnání s Tactixy s MIP displejem.
  • Překvapila mě i odchylka nadmořské výšky, kde na Ručičkách na mě svítilo z hodinek 973 m a rozcestník ukazoval 975 m, tak to prostě má být a v tomto je Garmin skvělý.

Bezchybný caddy na golfu

Další takovou aktivitou je golf. I když se nejedná o čistě golfové hodinky, které u Garminu zastupují hodinky řady Approach, tak Garmin i do těchto hodinek přidal metriky pro Golf, což z hodinek dělá opravdu neskutečného pomocníka při hře.

Funkce Playslike je opravdu dokonalá. Na bázi vlhkosti vzduchu, teplotě, tlaku, větru a převýšení vám ukáže, kolik metrů vám v danou chvíli rána přidá, nebo ubere a dokonce i jakým směrem. Díky AMOLED display je vykreslení jamek naprosto detailní a přehledné, takže vidíte přesně jak jsou posazeny různé nástrahy na jednotlivé jamce.

V porovnání s hodinkami Approach S70 je ovládání trošičku kostrbatější, nicméně úlohy bezchybného caddyho zastanou poctivě, až jsem se na hřišti cítil, že trochu podvádím.

Kvalitní spánek = efektivní regenerace

I přes nepřeberné funkce hodinek, je pro mě hlavní a zásadní funkcí měření kvality spánku. Spánek je velkým činitelem ve sportu a kvalita spánku se pak odráží na efektivní regeneraci po výkonu nebo na výkonu samém.

Garmin sleduje různé metriky během spánku:

  • bdělost,
  • fáze spánku (lehký, hluboký, REM),
  • SpO2,
  • variabilitu srdečního tepu,
  • délku spánku,
  • ale třeba i stres

Každé ráno vás pak na kvalitu upozorní, řekne vám, jak moc jste připraveni na další aktivitu, popřípadě vám i délku aktivity doporučí, nebo řekne, ať si daný den odpočinete.

Závěrem

Osazením řady Tactix 7 AMOLED displejem je skvělé rozhodnutí. Drsné hodinky s nepřeberným množstvím funkcí, poutavým vzhledem a superjemným displejem využije opravdu každý a já konkrétně jsem si je zamiloval!

Je to takový superpočítač na zápěstí v kompletním balení, kde nemusíte už nic doinstalovat, aby údaje získané z hodinek byly dostačující. Takže odpověď na mou otázku, kterou jsem položil na začátku článku – jestli to bylo vylepšení AMOLED displejem zapotřebí? Jednoznačně ANO.

Garmin Tactix 7 AMOLED 010-02931-01 z recenze seženete na Helveti.cz za 32 990 Kč.

A úplně na závěr nabízím porovnání vzhledu a velikosti s Apple Watch Ultra:

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

5 komentářů u “Garmin Tactix 7 AMOLED – nadupaná pecka od Garminu

  1. Zdravím, věnoval se někdy někdo z vás seriózně problému přesnosti zobrazení času hodinek Garmin (mám Tactix 7 Pro)? Pro 99.99% populace je to asi jedno, ale nedokážu pochopit, proč hodinky, které v sobě mají všechny ty funkce, GPS+Galileo+BT data a pod., prostě nedokážou správně zobrazit přesný čas, i když ho v signálu přijmou. Nedávno jsem si uvás udělal radost a koupil si SEIKo Astron, ty s tím problém zjevně nemají (ale krom času nic navíc neumí). I těsně po GPS synchronizaci ukazují všechny hodinky Garmin čas posunutý o +-1-2sec vůči referenční hodnotě, třeba NTP serveru nebo DCF77. Vyjádřil se k tomu Garmin někdy? Nebo je to vlastnost, která nikomu nevadí? A mimochodem – znalci zatracované Apple Watch to dokážou.

    • Dobrý den Hynku, je to skvělý a celkem zajímavý dotaz, tak jsem šel se této problematice kouknout na zoubek. Udělal jsem hned několik testování a to jak Garmin (Epix Pro/Samsung/iPhone), tak Apple Watch 7 s iPhonem. Dospěl jsem k závěru, že bohužel hodinky jsou vždy sesynchronizovány s telefonem, který je nějakým způsobem nadřazený synchronizaci času GPS. Tedy, když odpojíte hodinky od telefonu vypnutím Bluetooth, půjdete do nastavení hodinek Garmin, dáte systém – čas a zvolíte synchronizaci času, tak dle kontroly zjistíte, že hodinky mají odchylku 0 sec. Jakmile se hodinky následně sesynchronizují s přístrojem, tak mají odchylku -1 až -2 sekundy. A je jedno jestli se jedná o Garmin (v jednu chvíli -2s) tak o Apple Watch (mezi -1 a 0 sec). Tento dotaz samozřejmě pošlu i na Garmin a počkáme na vyjádření, nicméně si myslím, že aplikace Garmin Connect bude zase řízena časem systému iOS, nebo Android a tedy Garmin nebude moci odchylku odstranit. Honza

  2. Díky za reakci,
    iOS si čas bere z NTP serverů providera sítě (O2, T-Mobile, VF) a tedy jej lze považovat za přesný. Bohužel i po odpojení od telefonu synchronizace pomocí GPS nevede na přesný čas. Vždycky je tam nějaký – byť malý – posun, možná hodinky potřebují chvilku na odbavení informace a její zobrazení.

    • Dobrý den, Pavle,
      to se musíte ptát jinde.
      A asi budete mít ale problém s více produkty a statky na našem světě.
      Proč jsou domy tak drahé, když postavit je nestojí tolik peněz? 🙂
      Proč jsou telefony tak drahé, když vyrobit je stojí zlomek peněz?
      Zdraví, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *