
Svět náramkových hodinek je velice tradičním odvětvím a něčeho nového a progresivního, co vás vyloženě překvapí, tak toho je jako šafránu. Proto jsem vždycky rád, když se něco objeví na scéně cokoliv originálního. Byť to třeba může mít ještě menší znaky nedokonalosti. Snaha a kroky vpřed jsou totiž to, co se cení, když značky chtějí přivést ke svým hodinkám nové příznivce či mladší publikum.
Jeden z takových pokusů tu dnes máme od americko-japonské manufaktury Bulova. Nejde sice o novinku, ale poprvé jsem měl možnost zkusit ergonomii pouzder řady Curv na vlastním zápěstí. Konkrétně na modelu Bulova Curv Progressive Sport Chronoghraph s temně modrým koženým řemínkem. Jak vypadá strojek zahnutých hodinek? A co dalšího jim dodává nadmíru luxusní vzhled?
Obsah recenze
Hodinky Bulova Curv Progressive Sport Chronoghraph 98A232 mohou být vším na světě, jen nebudou tradiční. Jak už název napovídá, jde rozhodně o velmi progresivní pokus uvést na trh moderní a sportovně laděný chronograf, který bude splňovat nejen technické parametry, ale hlavně moderní standardy pro estetiku a nadčasový vzhled.
To hodinky splňují přímo dokonale, jelikož jakmile je máte na zápěstí, okamžitě poutají pozornost. Na první pohled totiž vypadají daleko dráž, než by reálná prodejní cena pod dvacet pět tisíc mohla napovědět. Stojí tedy tyto hodinky za to, abyste si je za takovou cenu pořídili?
Pozn. redakce: Aktuálně je tento model ve slevě za 19 600,-.

Designový tahák
Hodinky lákají zejména na moderní design, který v této konkrétní testovací referenci s černým pouzdrem s tmavě modrým číselníkem nemá chybu. Díky atypickému uchycení řemínku směrem k pouzdru působí hodinky spíše oktagonálním tvarem, avšak opak je pravdou, jelikož zde máme tu čest s klasickým kulatým ciferníkem.
Na pouzdro nenásilně navazují z boku pravé strany dva chronografové pushery a korunka. Osobně musím podotknout, že toto pouzdro se Bulově povedlo mistrovsky zpracovat, což oceňuji i použitím safírového sklíčka. Byť je číselník velmi tmavý, rozhodně nemáte při pohledu na čas problémy s čitelností ani orientací na něm. Dále také kvituji absenci datumovky, která by hodinkám v této konkrétní specifikaci jen uškodila.

První strojek svého druhu na světě
Natočíme-li hodinky z boku, zjistíme, že název Curv ve jménu hodinek tu není jen tak náhodou. Toto zahnutí je umožněno díky strojku Curv, který je prvním zahnutým strojkem pro chronograf na světě. Konkrétně jde o quartzový strojek, ale ne jen tak ledajaký.
Bulova se do toho totiž pustila se vší parádou a konkrétně jde o vysoce výkonný quartzový UHF stojek (Ultra-High Frequency), který pracuje na frekvenci 262 kHz, což prozrazuje i nápis na číselníku hodinek. To je mimochodem až o osmkrát větší frekvence než u běžných quartzek. Díky takové frekvenci bylo možné dosáhnout neuvěřitelné odchylky pouhých deset sekund za rok. Tuto zahnutou parádu je pak možné sledovat i průhledným dýnkem hodinek. A vězte, že průhledů na quartzový strojek také mnoho nenajdete.
▶️ Vysokofrekvenční strojky od Bulovy mají kromě přesnosti třeba také plynulý chod sekundové ručky, takže svůj quartzový pohon tak trochu maskují. Více o těchto strojcích se dozvíte v článku: Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz.
Jde tedy o velmi jemné zařízení, které chtěla Bulova podpořit i náhledem na strojek. Stejně tak bylo žádoucí maximálním způsobem ohnuté pouzdro pro zvětšení míry pohodlí při nošení. To ale nese jedno menší omezení – hodinky disponují pouhými třiceti metry vodotěsnosti, což stačí na pouhé mytí rukou. To značně omezuje nošení hodinek u akčnějších uživatelů nebo například u obyvatel deštivého Londýna 🤔.

Řemínek a velikost můžou být problém
Tento konkrétní model je dodáván na koženém řemínku z velmi široké a hrubé kůže. Ta už na první pohled musí pro maximální pohodlí hodinek na zápěstí o něco změknout. Naopak dobrým řešením je motýlová spona, která řemínek ochrání před rychlým opotřebením. Hodinky je pak možné s tímto krásným modrým číselníkem zakoupit i ve verzi s ocelovým tahem, který působí o něco pohodlněji. Avšak tato verze (ref. 96A205) je z klasické oceli, a tedy bez černé PVD úpravy jako u verze na koženém řemenu.
Řemínek je poté s dvaceti šesti milimetry poměrně dost široký. Což díky integraci s pouzdrem předurčuje i velký průměr hodinek, který čítá čtyřicet čtyři milimetrů. A tak lze tvrdit o těchto hodinkách to, že rozhodně nejsou pro každého. Zaoblený tvar dává ale velký prostor pro zápěstí, která bojují s malou horní plochou. Jinými slovy – máte-li obvod zápěstí dostatečný, ale tvar příliš kulatý na to, aby vám padly větší hodinky s rovným pouzdrem, které pak „odstává“.
▶️ Přemýšlíte, jestli by vám tyto Bulovy padly? A co délka lug-to-lug? A tvar zápěstí? Nezoufejte, stačí najít pár rozměrů, které vám jednou pro vždy umožní bezchybný nákup i po internetu. Kdo se prokousá článkem Jak najít správnou velikost hodinek, má vyhráno.
Ještě váhám s jednou věcí. Nevím, zdali je to mechanikou strojku a typem zakřivení, na které si v Bulově nyní troufají pouze při větším rozměru hodinek, respektive stroje. Ale zdá se mi, že pro větší popularitu, ale i prodeje, by hodinkám určitě slušel menší a hlavně populačně univerzálnější rozměr okolo čtyřiceti milimetrů.

Řešení s velkou budoucností
Hodinky Bulova Curv Progressive Sport Chronoghraph jsou pro svět náramkových hodinek důkazem, že převratných a progresivních věcí se nemusíme dočkat jen od nejvěhlasnějších švýcarských manufaktur. Obecně lze ale říci, že vlastnosti a prvky jako velikost pouzdra, vodotěsnost či materiál kůže řemínku by jistě stály za větší pozornost a úpravu.
Pak by se tyto úžasné hodinky staly nositelnými nejen pro muže s velkým a silným zápěstím, ale i pro „běžné smrtelníky“. A to opravdu nepřeháním, jelikož kvůli ergonomii zakřivení musíte mít zápěstí ještě o něco silnější než u běžných hodinek se čtyřiceti čtyřmi milimetry průměru, aby vám tyto Curvy byly na zápěstí příjemné. Případně, jak jsem naznačil, mít zápěstí kulaté.
Osobně v nich vidím pro Bulovu obrovský potenciál, který je podtržen úžasným strojkem a opravdu krásným sportovním designem. I tak však přes určité nedokonalosti tuto manufakturu cením za to, že šla po stránce vývoje do něčeho nového a neotřelého. Že pouze jen nečekala, jaký nový trend se objeví, ale sama se jej snaží vytvořit. Klobouk dolů!
Pokud jste majitelé většího zápěstí, napište nám do komentářů, zda by vám model Progressive s delšími nožkami dával smysl. V řadě Curv totiž najdete i verzi Classic ve stejné velikosti, ale se subtilnějšími nožkami.

