Nejspíše se vám bude zdát pošetilé vyslovit v jedné větě jména Casio G-Shock a Rolex Submariner, nicméně není zbytí. Tyto hodinky mají společného více, než by se mohlo zdát, přestože na první pohled by nemohly být více odlišné.
Jedny jsou nekompromisní, účelový nástroj, na který našinec finančně snadno dosáhne, zkrátka quartzový, digitální, plastový. Ty druhé jsou epitomem aspirativního luxusu od značky, kterou zná téměř každý, ale jen málokdo její výrobky vlastní, jsou mechanické, analogové, ocelové. Nebo dokonce zlaté. Když se ale podíváme pod povrch, do jejich DNA, v něčem si přeci jen podobné jsou. O čem konkrétně že se to budeme při pokusu o srovnání nesrovnatelného bavit?
- Vážně tyhle 2 modely?
- 1. Začaly jako nástroj bez ozdob a sloužily se ctí
- 2. Vzdálily se původní účelovosti
- 3. Hustě popsané ciferníky
- 4. Mají drobnosti, které někteří nemůžou vystát
- 5. Jejich výrobci dominují trhu
- 6. Jsou k dostání ve více barvách, ale základ je černá
- 7. Jsou ikonické
- Zbytek už jsou jen rozdíly
- Autorova volba
Vážně tyhle 2 modely? 🤔
Na jedné straně máme chronometr značky Rolex, celým modelovým jménem Oyster Perpetual (Date) Submariner. Ve výrobě již od raných padesátých let, v různých variantách a obměnách. Referenční čísla se měnila, ale název je zastřešuje všechny. Je možno zvolit bez datumovky nebo s datumovkou, materiál a i různé barevné varianty.
Na straně druhé pak hodinky Casio G-Shock. První reference z roku 1983 se jmenovala DW-5000C (s ocelovým pouzdrem) a stejný design a skoro stejné funkce mají celoplastové DW-5600E, které se vyrábí od devadesátých let dodnes. Získaly přezdívku „Square“, přestože tvar jejich pouzdra je obdélník s obloukovitě zkosenými hranami.
V tomto článku se budeme věnovat hlavně těmto a pomineme jiné modely s přezdívkou Square, jako blátuvzdorné DW-5500 či moderní GBD-200, nebo modely s kulatým pouzdrem, jako pozdější DW-6900, Mudman, Mudmaster, Frogman (minulý rok G-Shock oslavil čtyřicátiny touto limitkou), Rangeman a podobně.
Takže v čem se mi zdají srovnatelné?
1. Začaly jako nástroj bez ozdob a sloužily se ctí
Po prvotním vychytání much sloužily Submarinery potápěčům rekreačním, profesionálním, a dokonce i vojsku – to byly slavné Milsub s mečovitou hodinovkou namísto typické mercedesové. Nebylo na nich zbytečné čárky a věrně sloužily až do nevyhnutelného nahrazení ekonomičtějšími značkami a nakonec quartzovými hodinkami.
G-Shocky byly vyvinuty jako vysoce odolné hodinky a hned se jich chopili záchranáři, policisté i vojáci. Dodnes slouží všem, kdo potřebují odolné hodinky na cokoli. Také je často potkáme ve vesmíru, a to mnohem častěji než populární Omega Speedmaster Moonwatch. Není divu: Jsou odolnější, cenově dostupnější a především se nemusí natahovat.
2. Vzdálily se původní účelovosti
Kdo by si koupil zlaté Submarinery? Vždyť Rolex nabízí i společenské hodinky, které nebudou vypadat na zápěstí jako zlatá cihla. Ale, jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Zájemců o Submarinery ze žlutého či bílého zlata není nouze. Stejně tak zlaté nebo platinové Yacht-mastery (které byly původně zamýšleny jako nová generace Submarinerů), či jiné profesionální Rolexy.
G-Shocky s leštěným kovovým pouzdrem? Ty vypadají doslova jako kovová cihla! Ty zlaté sice ze zlata nejsou, ocelovou lunetu a náramek mají pokovené procesem PVD, ale výsledek je stejný: nástroj nevhodný ke své původní funkci a tudíž nesmyslný. Ale nemohu se ubránit pocitu, že to je tak trochu cool… 😎 A nejsem sám.
➡️ Kovové G-Shocky, stejně jako Suby z drahých kovů, si sice žádají o řád vyšší cenu, ale v obou případech to je stylovka pro ty, kdo ví, co chtějí.
3. Hustě popsané ciferníky
Dýnko měly Submarinery vždy pusté, tak se veškeré potřebné údaje musely vejít na ciferník. I první modely měly kromě značky ještě dva řádky na název a jeden řádek na údaj o voděodolnosti. Později přibylo ještě označení chronometru, které postupem let narostlo na „superlative chronometer, officially certified“, takže dnes na nich nalezneme až pět řádků textu, a to nepočítám drobné SWISS MADE na obvodu a opakovaný nápis ROLEX na vnitřním zkosení pouzdra.
G-Shock, na druhou stranu, má sice nápisů více, ale z dobrého důvodu. Pro množství funkcí, které mají i nejzákladnější modely, by se v tom člověk snadno ztratil. Tak hodinky disponují šikovnými nápisy, co které tlačítko umí. Navíc také různé jiné vlastnosti, jako nárazuvzdornost, voděodolnost, schopnost přijímat radiový signál nebo solární panel – jak co která varianta umí.
➡️ Ciferníky těchto hodinek prostě chudé nejsou, i když zrovna jsou čistě černobílé.
4. Mají drobnosti, které někteří nemůžou vystát
Příznivci Submarinerů se nemohou shodnout, zda na ně datumovka patří či ne. Odpůrci data argumentují, že potápěč nepotřebuje datum, že na takovém nástroji to je zbytečná komplikace (v obou významech). Naopak příznivci data říkají, že Submarinery dávno nástrojem být přestaly a že datumovka jejich design patřičně doplňuje.
K hádkám o datum se navíc váže druhý bod neshod: kyklop. Drobná lupa s 2,5násobným zvětšením, která je přilepená na sklíčko nad datumovkou a usnadňuje její čtení. Také sklízí kritiku, protože vyčnívá nad profil hodinek, drží se kolem něj špína a vůbec, vypadá jako dodatečné řešení. Ovšem, ti se slabším zrakem si ho nemohou vynachválit. Také je už tradiční, tak tam prostě být musí. Nebo zvolte masitější Seadweller, na kterých kyklop není.
Původní G-Shocky měly funkcí více a dnes je k dispozici řada vychytanějších možností (řízení rádiem nebo pomocí bluetooth, solární panel…). Na DW-5600E se datum vytrvale drží v americkém formátu MM. DD, stejně jako podsvícení na 1,6 sekundy. Modely s více funkcemi (GW-M5610U, GW-B5600, GW-5000U) dávají možnost volby formátu i délky svitu, ale mezi nimi zase není tak široká nabídka barevných provedení.
Také tlačítko A je snadno stisknutelné, jen je třeba ho podržet. Modul původních G-Shocků nerozlišoval délku stisku, tak ho proti nechtěné aktivaci zabezpečili zapuštěním. Výsledkem je nutnost použití nehtů, jinak nemáte šanci. A stejně to má nejpočetnější řada DW-5600E. Proč? Opět tradice.
5. Jejich výrobci dominují trhu
Když zastavíte na ulici kohokoli a zeptáte se ho na to, jaké zná značky hodinek, určitě zmíní Rolex. Pokud to upřesníte na digitální, pravděpodobně se rozpomene na Casio. Ty první díky marketingu, díky všudypřítomnosti ve filmech a ve sportu. Ty druhé pak ve všudypřítomnosti obecné.
Rolex ve své oblasti, přes jistou nedostatkovost, stále prodává milion hodinek ročně. U Casia je ono číslo mnohem vyšší. Zeptáte-li se znalců, jaké jsou nejlepší laciné hodinky, všichni svorně odpovědí Casio.
➡️ Mnozí možná hudrují na dominanci Rolexu, ale Casio dominuje stejným způsobem a málokdo se nad tím pozastaví.
6. Jsou k dostání ve více barvách, ale základ je černá
Samozřejmě, že černou to začalo. V případě Subů černým ciferníkem, G-Shocky zase příšly na svět zahalené v černém polyuretanu.
Ale už od začátku s nimi nějaká barva byla:
- Původní DW-5000C měly kolem displeje nenápadný pletený vzor orámovaný červeným proužkem.
- První Submarinery byly sice černobílé, ale některé modely měly nápis Submariner červený. Navíc během několika let radioaktivní radium přítomné v luminescenčním barvivu vypálilo bílý fosfor do okrova.
Po nějaké dekádě přešel Rolex na méně agresivní tritiovou barvu a konečně na neradioaktivní barviva Superluminova a současné Chromalight, která jsou barvostálá. Již nesvítí zeleně, nýbrž modře.
Ale to už dávno nebyly k mání jen v černé:
- Zmiňme například populární zlatoocelové Bluesy s modrou lunetou. Model k padesátému výročí získal zelenou lunetu a přezdívku Kermit (podle žabáka z Mupetů),
- následoval Hulk se zelenou lunetou i ciferníkem (podle postavy od Marvelu)
- a Smurf neboli Šmoula s modrou lunetou a ciferníkem. Ten byl navíc z bílého zlata.
A mohli bychom ještě doplnit, že staré modely mají nejen zežloutlé indexy a ručky, ale kdysi černé ciferníky u některých vybledly dohněda (tzv. tropický číselník).
Oč měly G-shocky méně barvitých přezdívek, o to více měly barev. Už od začátku Casio produkovalo pryže v šedé nebo bílé, ale v průběhu osmdesátých let přibyly i zelené, červené, modré, oranžové… Dnes je najdete ve všech barvách duhy, i různě vzorované.
I podsvícení displeje doznalo barevných změn. První G-Shocky používaly slabou zelenou žárovku, potom se přešlo na modrou elektroluminescenci a konečně k silné bílé LED. U oblíbených limitovaných edic ze spoluprací s nehodinkovými značkami či osobnostmi obsahuje podsvícení i tematickou grafiku (třeba zde, nebo zde).
➡️ Když ale jdete pro základní modely, u obou značek dostanete černou.
7. Jsou ikonické
A to není přehánění. Submarinery jsou, ať už byly prvními potápkami s otočnou lunetou nebo ne, skutečnou ikonou. Rozložení ciferníku s trojúhelníkovým indexem na dvanáctce, obdélníky na 3, 6 a 9 a kruhy na zbývajících, mercedesové ručky a mnohé další – vše hojně kopírováno, ale originál je jen jeden: Rolex. (Nebo Rayville/Blancpain, ale to je jiná debata.) I po sedmdesáti letech přehledný a čitelný.
A G-Shock? Těžko si představit jiné klasické digitálky. Leda tak Casio F-91W, jejichž design také pramení z původních G-Shocků. Obdélníkový displej vsazený do obdélníkového pouzdra, čtyři tlačítka, ochranné výstupky, tvarovaný řemínek. I po čtyřiceti letech vypadají stejně a z dobrého důvodu: je to prostě funkční design.
Oboje si zahrály ve filmech a obou si všimnete, ať je má na ruce Sean Connery (Dr. No, Submariner 6538) nebo Keanu Reeves (Nebezpečná rychlost, DW-5600C).
Zbytek už jsou jen rozdíly 😉
Samozřejmě je mezi nimi více rozdílů, než co mají společného. A také krásně ukazují, co všechno se změnilo na poli pracovních hodinek během třiceti let, které jejich zrody oddělují. Rozdíl nejdůležitější? Na Submarinery musíte buď dlouho čekat, nebo je koupit z druhé ruky od důvěryhodného prodejce – abyste měli jistotu, že nekupujete falešné. A v obou případech zaplatíte sumu, kterou má nazbyt opravdu nemnoho lidí.
Na druhou stranu G-Shocky jsou snadná odpověď na otázku, jaké hodinky si koupit, když potřebujete takové, které vydrží hrubé zacházení a nestojí bambitku. Jistě, existují alternativy od značek jako Citizen Promaster nebo Timex Ironman, ale Casio G-Shock byly první a stále jsou z nejlepších.
Autorova volba
GW-M5610U (například Casio G-Shock GW-M5610U-1ER nebo Casio G-Shock GW-M5610U-1BER) se vizuálně od původních DW-5000C neliší, dokonce je přímo napodobují. V nepatrně silnějším pouzdru se ale skrývá modul se solárním nabíjením, anténou pro synchronizaci s atomovými hodinami a dokonce detektor náklonu, který ve tmě automaticky rozsvítí displej. Navíc nemají zapuštěné tlačítko A, takže vaše nehty zůstanou ušetřeny 🙌🏻.