Japonské hodinky dostávají na našem blogu obecně docela hodně prostoru. Určitě je to ale zaslouženě, protože mnohé z modelů, které zde recenzujeme, dokážou oproti zbytku konkurence nabídnout dost nevídaný poměr cena/výkon.
Dnes se sice budeme pohybovat ve vyšších patrech než je tomu u typických „cenově dostupných“ hodinek, nicméně ani tak to nebude kdovíjaký nápor na rozpočet. Model, který si představíme, pochází od japonského giganta Citizen, a konkrétně se jedná o poměrně nedávno oživenou řadu Series 8. Reference hodinek je NB6036-52N a už z fotek v tomto příspěvku je asi jasné, že to bude trochu o něčem jiném, než na co jsme u Citizenu zvyklí.
Historie modelu a kontext
Odlišnosti těchto hodinek s nekonečným názvem (viz popis produktu na našem webu) od zbytku sortimentu si rozebereme hned vzápětí. Na začátek se ale pojďme podívat, co vlastně za názvem Series 8 stojí.
▶️ Samotnou firmu Citizen asi nebude třeba představovat. Kdo by náhodou nevěděl, doplňující info o téhle značce najdete ve spoustě předchozích článků na našem blogu, jmenovitě například Hodinky pro každého? Citizen. O strojcích Eco Drive se dozvíte více v článku Solární strojky Citizen Eco-Drive jsou v podstatě bezúdržbové.
Celá tato kolekce už je mezi námi nějaký ten pátek, konkrétně byla ve své původní podobě představena už v nultých letech. Tehdy se však jednalo o řadu vyráběnou speciálně pro Japonský domácí trh a k zahraničním prodejcům se tedy ve své podstatě nedostala. V roce 2021 ale došlo k oživení celé kolekce a tentokrát ve větším stylu.
Citizen začal hodinky nabízet už od začátku na všech trzích a je jasné, že Series 8 byla navržena jako zástupce prémiového segmentu značky. Cenově se sice pohybujeme v rozmezí okolo 20 až 30 tisíc Kč, což oproti jiným konkurentům s mechanickými strojky mnohdy není žádná míra. Je ale třeba si uvědomit, že kromě některých specifických modelů se valná většina sortimentu Citizenu nachází v rozmezí začínajícím okolo 3 tisíc Kč, a co se horní hranice týče, tak tam se zřídka přehoupneme přes hranici 20 tisíc Kč. Oproti nim se tedy Series 8 mohou zdát jako hodinky za docela dost peněz.
Parametry
Je pravdou, že cenovka přes 30 tisíc Kč není u Citizenu tak úplně obvyklá, obzvlášť pak pokud se bavíme o celé kolekci. Bez debaty ale můžeme říct, že v tomhle případě za to dostaneme poměrně zajímavou hodnotu. Stejně jako všechny ostatní modely, i dnes recenzovaný kousek má v sobě totiž in-house kalibr, konkrétně s označením Citizen 9054.
Oproti nejzákladnějším hodinkám ze zbytku nabídky je to poměrně dobré přilepšení, protože strojek by měl díky systému Parashock a zvýšené odolnosti proti magnetismu relativně dobře zvládnout pády na zem i přítomnost různých elektrických zařízení nebo magnetů. Samozřejmostí v tomto segmentu je pak také možnost ručního nátahu korunkou a tzv. hacking, tedy zastavení sekundové ručičky při vytažení korunky ze základní pozice. Přesnost hodinek by měla být v nejhorším případě od -10 do +20 sekund za den a rezerva chodu činí až 50 hodin.
Parametry strojku jsou tedy solidní, o to víc pak potěší, že i u zbytku hodinek výrobce udržel krok. S tímhle kouskem se tedy nemusíte vzhledem k voděodolnosti 10 atmosfér bát ani plavání v oceánu a díky safírovému sklíčku opadá téměř jakákoliv starost ohledně poškrábání z čelní strany.
Když dáme všechny parametry vedle sebe, určitě se dá říct, že cenovka začíná být adekvátní. Tyhle hodinky však dokážou nabídnout ještě o něco více, a to jak „výbavou“, tak po designové stránce.
Něco navíc
Jednou z věcí, kterou určitě nemůžeme přehlédnout, je GMT komplikace v podobě čtvrté ručky a lunety ve čtyřiadvacetihodinovém formátu. Základní modely Series 8 toto vylepšení nemají, což znamená plusové body pro tyhle konkrétní hodinky. Přestože zobrazování druhé časové zóny není funkce, kterou budou využívat všichni majitelé, je to stoprocentně jedna z těch více praktických.
O to zajímavější je pak také fakt, že tyhle Citizeny jsou takzvaným True GMT, což je v dané cenové kategorii dost raritní. Oproti strojkům spadajícím mezi „Office GMT“ je hlavním a v podstatě jediným rozdílem nastavování času a data. Zatímco u prvních zmíněných si při vysunutí korunky do první pozice můžeme izolovaně upravovat hodinovou ručičku, druhá verze GMT strojků tuto vlastnost nemá.
Není to sice konec světa (obzvláště pro majitele, kteří třeba cestují jen zřídka), ale True GMT je podstatně lepší volba. Po příletu do jiné časové zóny stačí posunout hodinovou ručičku na nový čas, zatímco minutová a GMT ručka zůstávají na stejné pozici (čtvrtou ručičku si obvykle v základu stačí přednastavit na domácí časovou zónu, takže na cestách bude ukazovat vždy výchozí čas, zatímco rychlé posunutí hodinové ručičky nám zajistí přehled v lokální zóně). Citizen nám tímhle krokem opět dokazuje, že v množství hodnoty co za své peníze dostanete, je zkrátka jedním z předních hráčů na trhu.
Nositelnost a design
O parametrech jsme si toho řekli dost, teď se pojďme kouknout i na to, jak vlastně hodinky v reálu vypadají a jaké první dojmy z nich budete mít po nasazení na ruku. Hned zkraje je nutné počítat s tím, že se sice jedná o sportovní kousek s integrovaným řemínkem, který by dnes většina lidí unosila v podstatě na všechny příležitosti, ale u těchto Citizenů tomu tak asi nebude.
Jednak zde máme pouzdro o velikosti 41 milimetrů, což samo o sobě není až tak málo, nicméně hlavní roli přebírá výška a délka od nožky k nožce. První zmíněný rozměr je necelých 14 milimetrů a na délku (i při započítání koncového integrovaného článku) se hravě dostáváme přes 50 milimetrů. Je tedy nutné si uvědomit, že tohle zkrátka budou hodinky především pro větší pánská zápěstí. Na druhou stranu, pokud jsou velké hodinky vaše preference, odpadá vám jedna z mála nevýhod, které bychom na tomhle kousku našli.
Pár řádků výše jsem naznačoval, že tyhle Citizeny jsou poměrně specifické. Upřímně samotná Series 8 se přeci jenom docela vymyká tomu, na co jsme u tohoto japonského výrobce zvyklí. Zde je to ještě umocněné díky černé PVD úpravě pouzdra a náramku, která je doplněná hravým modrým číselníkem s velmi pěknou mother-of-pearl strukturou.
Kombinace těchto dvou barev je dost originální a není zase tolik hodinek, na kterých bychom našli něco podobného. Hezkým bonusem je také to, že černo-modré detaily jsou velmi vkusně zakomponovány jak do dvoubarevné lunety, tak především na celém řemínku, kdy prostřední dílek je v modrém provedení a zbytek náramku jde ruku v ruce s PVD úpravou pouzdra.
Závěr
Samotný náramek je solidní a při běžném nošení by vás neměl nijak omezovat, nicméně určitou nevýhodou je absence mikroregulace na sponě. Najít tak optimální délku pro dané zápěstí by mohl být trochu oříšek. Vedle už vzpomínané tloušťky a délky pouzdra je to ale jediná relevantní nevýhoda, kterou bychom na těchto hodinkách našli.
Vše ostatní zkrátka funguje velmi dobře. Celkový designový koncept je poměrně neotřelý a je pěkné vidět, že s tím, jak se nám posunuje cenovka směrem nahoru, tak se zvyšuje i kvalita zpracování a pozornost k takovým detailům, jako je třeba zdobení strojku, který je viditelný skrz průhledné zadní dýnko.
Pokud máte rádi něco trochu více speciálního a sportovněji laděné hodinky s integrovaným řemínkem jsou váš šálek kávy, určitě stojí za to na Citizen Series 8 kouknout – a to i kdyby to měl být jakýkoliv jiný zástupce z této kolekce. V případě dnes recenzovaného modelu s referencí NB6036-52N pak může posledním plusovým bodíkem být i to, že za cenovku 33 100 Kč dostanete kousek, který je součástí limitované edice dvou tisíc kusů k výročí 100. let od vydání prvních hodinek Citizen.