Nechcete číst celý článek a zajímá vás odpověď? Ano, naše nejkvalitnější* hodinky jsou japonské (podle statistik reklamací na počet prodejů). Mezi absolutní špičku u nás patří Citizen, Seiko a Casio. Chybu neuděláte ani u švýcarských hodinek Tissot a Certina. Ale japonci mají v kvalitě před švýcary mírný náskok. Citelně slabší je to pak u levnějších švýcarských značek následovaných značkami na pomezí fashion segmentu. Ani se neodvažuji odhadovat, jak musí vypadat poruchovost u značek, které nám do obchodu „nesmí“.
Už dlouho mi podobný článek leží v hlavě. Kamarádi, známí, ale nejčastěji zákazníci na prodejně se mě často ptají, které hodinky jsou u nás ty nejkvalitnější. Nemám rád jednoduché generalizování, ale stejně tak nemám rád, když lidé žijí v omylu.
Češi jsou historicky velkými fanoušky švýcarských hodinek a je to dobře. Jsou to ale ty nejkvalitnější? Naopak velmi často slyším negativní reakce na hodinky japonské. Oprávněně?
Nejsou švýcarské hodinky, jako švýcarské hodinky. Toto označení zahrnuje jak hodinky Patek Philippe, tak Swiss Military by Chrono. To bychom ale porovnávali neporovnatelné. Takže zapomeňte na jednoduchou poučku: „chci hodinky a hlavně aby to byly švýcary“. Spíš se ptejte na konkrétní značky a zjišťujte, jak je to u nich s kvalitou.
Naopak časté opovrhování japonskými hodinkami mě docela zaráží. Jestli si je lidi náhodou nepletou s hodinkami nakoupenými na holešovické tržnici v 90. letech. To ale byly z pravidla hodinky čínské. Naštěstí se u nás zastavují i zákazníci, kteří si po 25 letech jdou koupit zase Seiko, protože ty jejich sice ještě fungují, ale už by chtěli novější vzhled. Tak se pozná kvalita!
A proč nelze jednoduše generalizovat? Jednoduše proto, že ke každým hodinkám se zákazníci chovají jinak. Když si u nás člověk koupí Wenger nebo Traser, dostávají hodinky obvykle hodně zabrat, když si koupí Tissot, chová se k nim majitel lépe.
Znamená to tedy, že zbylé naše značky jsou nekvalitní? Nikoliv. Velmi často převyšují kvalitou hodinky ve své cenové relaci. Například Swiss Military Hanowa = švýcary se safírem za hubičku, Boccia Titanum = titanové hodinky často taky se safírem a tak bych mohl pokračovat. Do Helveti se vždy snažím vybírat jenom ty, se skvělým poměrem cena / výkon (i když jsem za dobu historie firmy pár chyb udělal). Ale pokud naše značky statistiky porovnám, vždycky musí být jeden vítěz a druhý poražený.
Závěrem tedy jedna rada. Nechcete řešit reklamace, poruchy či servis hodinek? Kupte si japonské hodinky z trojice Seiko, Citizen, Casio a dle našich rozsáhlých statistik máte nejmenší pravděpodobnost jakýchkoliv problémů s hodinkami. Chcete za každou cenu hodinky švýcarské? Sáhněte po osvědčených značkách Tissot nebo Certina. Chcete české hodinky, kupte si český Prim. Nechcete mít s hodinkami problémy? Kupte si radši svetr Tommy Hilfiger, tričko Guess, tenisky Adidas nebo kabelku Michael Kors, ale s výběrem hodinek se obraťte k tradičním značkám*.
Poznámky k metodice
- Měřeno statisticky počet reklamací na počet prodejů (zohledňujeme pouze závady na hodinkách, nikoliv výměnu vybité baterie).
- Značky, které máme krátce nebo dosahují nižší prodejnosti, jsem ze statistiky vyřadil.
- Článek platí pouze pro naše značky. Nejsou zahrnuty švýcarské značky jako Omega, Rolex, které by jistě mohly být na podobné úrovni těch japonských. Ovšem už vysoce překračují cenový segment. Což je mimochodem další výhoda japonských hodinek. Jejich cena je oproti srovnatelným švýcarským hodinkám často zajímavější.
- U značky Casio nemáme data o poruchovosti nejlevnějších hodinek, protože nabízíme pouze segment od 1690 Kč. Je možné, že v nižší cenové relaci by se celková poruchovost mírně navýšila.
- Čísla jsou interní a u jiných prodejců se mohou mírně lišit.
- U značek, které neprodáváme, jde o můj subjektivní názor. Jednoduše k nim nemám data, ale pouze zkušenosti z oboru od jiných prodejců / hodinářů a zákazníků.
Snad bude moje doporučení pro někoho užitečné a rozhodne se s výběrem hodinek správně. Pokud stále váháte, ozvěte se nám do Helveti a my vám rádi poradíme.
Kvalitním hodinkám zdar! Váš Jiří Štencek
Další zajímavé články na toto téma:
- Hodinky bez zmrdího sádla – D-fens (už skoro kultovní článek, který si nebere servítky)
Zajímavé komentáře odjinud:
- Jakub Sivek, Chronoshop: „Pro mě je důležitý parametr kvality hodinek jejich dlouhodobá servisovatelnost. To statistikou reklamací nepodchytíš.“
- Odpověď: „Pravda. Diky za doplneni Kubo. Chtel jsem spis sepsat doporuceni pro zacinajici zajemce o hodinky a pro ty je myslim fajn vedet, ktere hodinky se ti v zarucni dobe s nejvetsi pravdepodobnosti nepokazi. Ale chapu tvuj nazor a nemuzu nez souhlasit.“
- Odpověď: „Pravda. Diky za doplneni Kubo. Chtel jsem spis sepsat doporuceni pro zacinajici zajemce o hodinky a pro ty je myslim fajn vedet, ktere hodinky se ti v zarucni dobe s nejvetsi pravdepodobnosti nepokazi. Ale chapu tvuj nazor a nemuzu nez souhlasit.“
- Petr Holuša: „V nizsi cenove skupine (do 20-30k) jsou japonske hodinky rozhodne kvalitnejsi a casto i designove povedenejsi. Pokud se ale bavime o relaci alespon min. Rolexu (a co teprve PP nebo AP), neni o cem. Mne celkem mrzi, ze se opomiji nemecke znacky, ktere jsou specificke a vzhledove zajimave (Laco, Meistersinger, Damasko apod.), byt to jsou vetsinou jen ETA strojky. A na zaver – i kdyz vis, ze je Honda spolehlivejsi, jezdil bys radeji Hondou nebo Maserati? 🙂“
- Odpověď: „Jasne, nechci se “poustet do vetsich akci”. Drazsi svycary nedelame (ani obecne vyssi segment hodinek), takze to nehodnotim. Nemecke znacky opomijim velmi nerad, ale u nas je treba Junghans strasne kratce a prodali jsme jich malinko, takze jsem ho zaradit ani nemohl. Junkers a Zeppelin bych mohl doplnit treba za pul roku za rok. Presto v nasi cenove hladine asi na japonce mit nebudou. A na tvou otazku: jezdil bych Hondou a snil o Maserati. Pokud jde o emoce, tak by Ital vyhral, ale ja uz potrebuju spolehlivy vuz, do ktereho sbalim kocarek, krosnu a veci na vikend.“
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. A jak často budeme publikovat? Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.
Jiří, díky za hezký článek o hodinkách na vašem blogu. Nicméně ti musím důrazně oponovat v bodě:
U značky Casio nemáme data o poruchovosti nejlevnějších hodinek, protože nabízíme pouze segment od 1690 Kč. Je možné, že v nižší cenové relaci by se celková poruchovost mírně navýšila.
Jak bys pak vysvětlil prodejní úspěch a provozní spolehlivost takových typů, jako F91W, CA53W, AW 48 a pod.?
Ahoj Honzo,
děkuji za komentář. Jak píšu v článku, tenhle segment neprodáváme, takže je to z mé strany jenom odhad. A ten je na základě dat, že levnější hodinky Casio mají trošku vyšší reklamovanost než ty dražší Casia. Ale cokoliv bych tady o hodinkách Casio v ceně nižší než 1690 Kč napsal by bylo zbytečné, protože to nemám podložené daty. Takže věřím, že jsou úspěšné a kvalitní, ale data o tom nemám.
Navíc moje hypotéza zněla, že hodně opatrně: „Je možné, že v nižší cenové relaci by se celková poruchovost mírně navýšila.“
Jirka
Docela bych uvítal seznam typů a procenta chybovosti s vyšším procentem reklamací. Předem díky
To jsou bohužel interní data, která zveřejnit nemohu. Díky za pochopení.
V tom případě je tvůj komentář zcela irelevantní a postrádá jakýkoli smysl.
Super článek Jirko,
nemoho nic než souhlasit. Po letech na všem známém foru 🙂 a x desitkach hodinek jsem se zasekl u TH aqua a už se chystak jit zase o level dál. Pak přišel zlom a řekl jsem si „proč?“. Vše prodal, sobě koupil SKX007, ženě SKX013 a jsem maximálně spokojený. Nebojím se, že je někde oboucham a šlapou lépe než všechny Švýcary předtím (s cenovkou di cca 50tis).
A ke komentáři Petra Holusa – taky bych volil Hondu, ze stejného důvodu jako Jirka. Tím chci jen říct, že každý z nás má jiné požadavky a touhy.
Díky za tvůj komentář Jakube 🙂
Mam jen dotaz proč jsou hodináři porad tak mizerně placeny ve části mi nabídli 18 hrubého a to mam 10 let praxe v autorizovaném servisu oslovil jsem i jiné firmy a je to samý. Tak dělám pneuservis a mám dvojnasobek
Dobrý den,
možná jste neoslovil správná místa. Z mých znalostí by měl mít takto zkušený hodinář pracující v autorizovaném servise podstatně více (samozřejmě se to odvíjí od města, poptávce, atd).
V Praze, Brně, Plzni .. bych neřekl, že jde o špatně placenou pracovní pozici.
Držím vám palce při současné či budoucí práci.
S pozdravem Jiří Štencek
na Seiko nedám dopustit. Mám pátým rokem „military“ automaty SNZG17K1 a vydržely neskutečné věci. Nezaleknou se ničeho. Jízda na horském kole? Čajíček. Štípání dříví? Zívačka. Práce s kladivem? Ani, to že jsem levák a hodinky tedy nosím na aktivní ruce, kde schytávají nejvíc rázů je nerozhodí. Otloukání zdi sbíječkou? No, kdybych si s nimi nerejpnul o zeď, tak to ani nepoznaly. Sauna a pak skok do studené vody? Ani se nezamlžily.
Jediné, co mě na nich štve je slabá resp. krátká luminiscence a tak uvažuji o Traseru P68 – ale zase se bojím, aby to proti Seiku nebyly „chcípáci“ co nic nevydrží.
Děkuji za váš komentář. Seiko jsou skvělí držáci a to samé si troufám tvrdit i o Traseru. Tam byste také neměl sáhnout vedle. Máte-li možnost, zastavte se k nám na prodejnu a moc rádi vám k Traseru řekneme víc, porovnáme jednotlivé modely podle odolnosti a vhodnosti použití. Traser Pathfinder je zrovna velmi odolnou záležitostí a navíc jim má přijít hned 2x novinka (modrá a zelená verze).
Zdraví, Jirka z helveti.cz
Dobrý den všem!
Nejsem hodinářem, jsem pouze informovaným sběratelem časoměrných zařízení. Předně náramkových mechanických hodinek s minimalistickým designem. Specialitou jsou potápěčské modely. Disponují jak investičními kousky vysoké hodinařiny, tak spotřebními. Místopisně z celého světa. Tolik úvodem pro základní informaci přispěvatelům do diskusního fóra.
K předmětu článku: souhlasím s tím, že japonské kalibry jsou naprosto nejspolehlivější v rámci spotřebních hodinek. Zcela a bezvýhradně. Osobní zkušenost za cca 45 let sběratelství. Navíc nebyly zde vůbec zmíněny Grand Seiko a Credor, což je kategorie vysoké hodinařiny s cenovou relaci přesahující většinu švýcarských značek. Ke všemu je to pouze Seiko, které vyrábí 100 % segmentů do svých kalibrů a vše montuje v domovském závodě. Zvládá i výrobu vlastní setrvačky.
A rovněž souhlasím s tím, že německé hodinky jsou nejen plnohodnotně srovnatelné se švýcarskými, ale leckdy jsou kvalitně lepší. Glashute nabízí exemplární příklady.
Závěrem mohu konstatovat, že japonské hodinky jsou skvělé a mají vysokou užitnou hodnotu a nejlepší poměr cena – výkon. Technologická špička. Mou srdeční záležitostí jsou však Rolex a Panerai. V poslední době pak Breitling Super Ocean 2. Ale to už je jiná kategorie, ale nikterak to nedevalvuje.kvalitu japonských značek. Vždy je budu používat a příklady s Hondou a Ferrari jsou zcela irelevantní. Každý má možnost pořídit si takový výrobek, na který má zdroje a který mu přináší uspokojení.
Ať vám to říká, přátelé!
MT
Dobrý den, Marku,
mockrát děkuji za váš obsáhlý a přínosný komentář. Nedá se než souhlasit.
Přeji vám úspěšnou cestu k dalším hodinkám a ať vám tikají 🙂
Zdraví, Jirka z helveti.cz
dobrý den.když mi bylo 14 let dostal sem japonske hodinky pulsar.stále jdou dokonce i presne.je mi 58 let.
Dobrý den, pane Šmídle,
ano, Pulsar teď patří pod značku Seiko a kvalitou jsou na tom velmi dobře.
Takže doporučuji a gratuluji zároveň!
Zdraví, Jiří Štencek
Je pravda, že existuje spousta kvalitních hodinek. Bohužel je stále méně kvalitních hodinářů. Před pětadvaceti lety jsem si koupil hodinky Orient, automaty. Byl jsem s nimi spokojený. Protože jsem je nosil na ruce neustále, tak se mi občas stalo, že se pružinka pohonu „slepila“, tak mi to alespoň tvrdil hodinář a hodinky přestaly jít. Po návštěvě v hodinářství bylo vždy po problému. Před sedmi roky jsem byl opět nucený navštívit známé hodinářství. Když jsem si hodinky převzal, tak nešlo nastavit datum. Na místě opraveno, další den pršelo a najednou jsem měl v hodinkách vodu. K tomu se již nikdo nehlásil. Že je to můj problém. Při návštěvě jiného hodinářství jsem se dozvěděl, že moje hodinky měl v ruce mladík, který se na hodináře jen zaučil u vyučeného hodináře a že se mu podařilo zničit pouzdro. Když jsem se ptal, kolik by stálo nové, tak jsem se dozvěděl, že se údajně již tento model nedělá. Nyní mám Citizeny Eco-Drive a když jsem se v obchodě, kde jsem je koupil, zeptal kde mi případně mohou vyměnit akumulátor (hodinky mám již téměř sedmý rok), tak jsem se dozvěděl, že si mám vybrat nové hodinky, že se to nevyplatí.
To je bohužel mylná informace. Výměna akumulátoru stojí 500-700 Kč, takže se dle mého vyplatí vyměnit a hodinky budou zase dalších 10-15 let bez problémů fungovat.
Dobrý den, na Vánoce 2011 jsem si koupil CasioMTP1229D. Dodnes jdou, pracoval jsem s motorovou pilou, bouracim kladivem, prakticky pořád na ruce. Tak můžu potvrdit kvalitu. Příště zase Casio, pokud nepůjde vyměnit baterie na dalších deset let. Zdeněk