Casio G-Shock Mudman GW-9500MEC-1ER Emergency: Hodinky, které vás přežijí

Příznivci hodinek G-Shock od Casia se často dělí na dva tábory. Jedni „géčka“ vnímají jako fashion hodinky, které mají tolik verzí, modelů a barevných kombinací, že je můžete při nízké pořizovací ceně kombinovat každý den s jiným outfitem. Dříve jsme to například mohli vidět u rapové scény a hiphopové subkultury.

Druhý tábor pak zastupují ortodoxní příznivci, kteří preferují profesionální modely pro jejich široké outdoorové využití. Pravda leží někde uprostřed. My se dnes podíváme ze streetu více do přírody, a to konkrétně na model ze série Mudman. Přesněji na model Mudman Emergency Colours Series s referencí GW-9500MEC-1ER.

Obsah recenze

Mudman nejsou jen obyčejné digitálky

G-Shock už dávno nejsou jen obyčejné digitálky, byť v základu tyto hodinky mají stále stejné nebo velmi podobné funkce. Opakujícími se parametry jsou například:

  • dvousetmetrová vodotěsnost,
  • minerální sklíčko
  • nebo výčet funkcí jako stopky, datum, odpočet, alarm,
  • podsvícení displeje
  • či světové časy.

Často použitým materiálem pouzdra či řemenu je kromě celokovových modelů plast, přesněji řešeno pryskyřice Carbon Guard, jak tomu v Casiu říkají. Neodmyslitelnou částí je pak také nárazuvzdornost hodinek. To vše dostanete již u základních modelů s cenovkou okolo dvou a půl tisíce korun stejně jako u těch atakujících vyšší desítky tisíc.

Kde však vzniká pomyslný rozdíl a přidaná hodnota? Tu musíme tentokrát hledat v terénu u profesionálních outdoorových modelů, které používají i speciální záchranné nebo armádní jednotky. Právě ty čítají často desetitisíce či statisíce členů, a tak příznivá cena G-Shock hodinek v kombinaci s vysokou odolností jsou tím, na co se hledí. 

Vzhůru do terénu

Rangeman. Mudmaster. Frogman. Gravitymaster. Mudman.

To je hlavní výčet nynějších profesionálních modelů Casio G-Shock, které japonské Casio označuje jako modely Casio Premium. Ať už jste potápěč, hasič, vojenský lékař, průzkumník v terénu nebo zákopový voják, jistě jste se s těmito hodinkami setkal.

To, že ale nesplňujete ani jednu z těchto profesí, neznamená, že tyto hodinky nemohou zdobit vaše zápěstí. Po těchto hodinkách často sahají také lesníci, myslivci, stavbyvedoucí, lodní kapitáni, anebo „pouze“ a „jen“ milovníci přírody a outdooru, kteří požadují, aby je jejich hodinky nenechaly ve štychu. Tím si totiž u géček můžete být naprosto jisti. 

Blíž běžnému použití

Už je to nějaký ten pátek, co si v Casiu uvědomili, že G-Shocky nesmí být pouze jen klasické digitální hodinky, ale ani doslova a do písmene nabombený profesionální nástroj, jehož funkcím nebude většina běžných zákazníků rozumět.

Vzrůstající trend sporttesterů v čele s Garminem se tak dotkl i japonské konkurence. Jenže G-Shock to pojal tak trochu po svém, aby se nemusel předhánět s konkurencí a mohl si tak dál tvořit svůj vlastní segment s jejich typickou DNA.

Nečekejte tak AMOLED displeje s vysokým barevným vykreslením. Nic takového v nabídce nenajdete. Naopak dostanete robustní hodinky s dvoubarevným displejem, ale nepřekonatelnou výdrží baterie a odolností, o které se ostatním jen zdá. A funkce? Ty tam také najdete. Buď si totiž zvolíte čistě sporttestery od G-Shocku, nebo outdoorové hodinky. 

Nabušený základ jménem Mudman

Jedním ze základních outdoor modelů je Mudman. Konkrétně se dnes podíváme blíže na Casio G-Shock GW-9500MEC-1ER Mudman Emergency Colours Series. Když myslím základní, myslím tím udávanou cenovku pod deset tisíc korun. Takové Mudmastery totiž atakují až dvojnásobek ceny. 

V tomto základu dostanete obligátní výčet typických „géčkovských“ funkcí a vlastností, které jsem zmiňoval v úvodu, avšak jen s tím rozdílem, že tento model disponuje solárním pohonem. Ten zajišťuje přesnost času s odchylkou patnácti sekund za měsíc, a to i v případě, že nemáte příjem signálu! Jinak je stroj daleko přesnější. Rezerva chodu nabité baterie je poté 6 měsíců, kdy hodinky běží i bez zdroje světla. V úsporném režimu vám dokonce poskytnou výdrž až 26 měsíců.

Dále v tomto robustním balíčku dostanete strojek řízený rádiem, kompas, teploměr, výškoměr a barometr nebo ukazatel východu a západu slunce. Hodinky jsou tak ideálním parťákem pro ty, kteří tráví v divoké přírodě opravdu spoustu času a špatné počasí pro ně není důvodem si někam vyrazit. Hodinky dále mají pro tyto případy zvýšenou odolnost nejen vůči nárazům, ale také vodě, prachu, blátu a nízkým či vysokým teplotám. 

Možná vada na kráse

Jediným nedostatkem by tak mohla pro někoho být absence Bluetooth, kterou Casio nyní s oblibou přidává do svých prémiovějších modelů, a tedy možnost propojení s chytrým telefonem a nastavení funkcí pomocí mobilu. Rozumím řešení hodinek bez Bluetooth, jelikož to hodinkám dodává na esenci hodinek do nepohody, případně pohody bez telefonu.

Na druhou stranu, kdo má zkušenosti s G-Shocky, které mají vícero funkcí, mi dá jistě za pravdu, že nastavení je občas lehce komplikovanější. Úlevou a malou útěchou může být to, že oproti klasickým hodinkám zde máte pro nastavení až šest bočních tlačítek oproti běžným čtyřem. 

Malé, velké hodinky

A tak nám zbývá už jen jediné. Jak hodinky sedí na zápěstí? To jest u géček často otázkou, jelikož hodinky se řadí vždy mezi ty větší a uchycení řemenu k pouzdru není pokaždé úplně šťastné, což hraje v pohodlnosti velikou roli.

Když zmíním průměr 52,7 milimetru, lug-to-lug 56,7 milimetru a výšku pouzdra 14,8 milimetru, nedivil bych se, kdybyste se zděsili. Jenže víte co, lepší a měkčí řemen jsem na G-Shockách ještě nezažil, a to mi jich pod rukama prošly stovky. Až jsem sám překvapen, že hodinky, které mají rozměry větší jak půl decimetru, jsou vlastně z těch nejpohodlnějších sportovních hodinek, co jsem kdy na ruce měl


Kam dál?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *