Bezdůvodně opomíjený Japonec: Field watch Citizen Eco-Drive BM8470-11EE

Když se řekne japonská hodinářská škola, to první, co většinu z nás napadne je Seiko, případně Grand Seiko. Není divu, tato značka kombinuje vysokou kvalitu na hranici dostupného luxusu, který je už léty prověřen. Tím druhým brandem bude pravděpodobně Casio respektive G-Shock. Dostupnost v kombinaci s ohromnou odolností udělaly z této značky kult. Jako další nás asi napadne Orient. Ať už se jedná o modely Ray II, Mako nebo Bambino, tato značka boduje na poli entry level automatů jako málokterá.

Ale co dál? Za těmito mohykány stojí ještě jedna značka. Často opomíjená, přičemž si s žádnou dříve zmíněných ve své kvalitě či dostupnosti nezadá. Tou značkou je Citizen. A zaměříme se na jeden z nejprodávanějších modelů Citizen Eco-Drive BM8470-11EE. Co na ně říkáte na první pohled? Asi nic zvláštního. Tak se pojďme podívat znova…

Obsah recenze

Být vidět není vše

Potkal jsem již spoustu lidí s japonskými hodinkami na ruce. Jak jsem již v úvodu napsal, Seiko či G-Shock na zápěstí z pohledu „Japonců“ jednoznačně dominují. Proč se k nim nedokáže přidat i Citizen?

Značka Citizen rozhodně není marketingově tak silná jako ony dvě zmiňované. Seiko i Casio případně G-Shock můžeme vidět jako sponzory na těch největších eventech. Ať už z hlediska spoluprací či kultu daných modelů či značek jsou do jisté míry jakousi pop kulturní záležitostí.

Být veřejně vidět je tak tím asi největším rozdílem, proč hodinky Citizen tak často na zápěstích nepotkáváme. Přičemž momentální portfolio značky by si naopak zasloužilo mnohem více prostoru. Dost možná jsou totiž některé modely daleko před těmi od Seika či případně Casia. 

Nejprodávanější hodinky na světě

Historie značky Citizen sahá do japonského Tokia a roku 1918. Nicméně první modely začíná společnost vyrábět až v roce 1924, kdy posléze v roce 1930 vzniká holding Citizen Watch. V průběhu dvacátého století začala firma díky quartzové bateriové technologii dominovat. Její hodinky se dokonce zařadily globálně mezi ty nejprodávanější na světě.

Dnes je tržní pozice této společnosti přeci jen o něco slabší. Nevidíme u ní až takovou dominanci z pohledu podílu na trhu jako dříve. I tak má ale značka stále silnou pozici a vliv na chod světového hodinářství. Citizen totiž dal světu mimo jiné i společnost Miyota.

Jde o značku strojků Citizen, které najdete u jiných výrobců hodinek. Nemají-li své strojky in-house, nesou právě název Miyota. Dnes holding Citizenu kromě svých původních značek vlastní i společnosti, které podléhají jejich byznysových akvizicím. Patří mezi ně americká Bulova a švýcarský Frederique Constant

Eco-Drive

Citizen jako značka boduje i na poli technologickém. Kromě hodinek se totiž zabývá také výrobou jemné mechaniky či elektroniky. Mezi ně patří i výroba křemíkových krystalů a následných produktů, které tyto krystalky využívají. Jde například o kalkulačky nebo různé další čipy a senzory.

Právě tento vývojářský a technologický směr dal vzniknout tomu, čemu v Citizenu říkají Eco-Drive. Jedná se o důmyslnou technologii solárního napájení hodinek. Přesněji dobíjení quartzové baterie pomocí světla. Tato technologie pak zbavuje majitele a nositele hodinek nutnosti výměny baterie. Přičemž rezerva chodu, kdy hodinky nemusí jít na světlo, aniž by byl přerušen jejich chod, je většinou udávána okolo šesti měsíců. 

▶️ Tip na další čtení: Solární strojky Citizen Eco-Drive jsou v podstatě bezúdržbové

Značka Citizen tak v porovnání s Casiem ani Seikem v tomto ohledu není nikterak pozadu. Je totiž velkým zvykem, že zejména u japonských hodinek je solární napájení baterie velmi populární. I obecně platí, že právě japonské společnosti mají technologii solaru zvládnutou nejlépe. 

Field watch jak se patří

Právě Eco-Drive má i dnes testovaný model Citizen Eco-Drive BM8470-11EE. Osobně bych tyto hodinky zařadil po krátkodobém testování okamžitě mezi špičku takzvaných „field watches“. Tím myslím jakýchsi víkendovek do nepohody, přírody, na myslivectví a na řadu podobných outdoorových aktivit. Splňují totiž téměř všechny vlastnosti, které by dle mého fieldy měly mít. Zde je jejich výčet:

  1. Přehlednost a čitelnost číselníku
  2. Skvělá luminiscence (pravděpodobně nejlepší lume, který jsem letos měl na ruce) 
  3. Vodotěsnost 100 metrů
  4. Pohodlné nošení (v tomto případě průměr 42 milimetrů, výška pouzdra 11 milimetrů)
  5. Skvěle šroubovatelná korunka, se kterou si poradíte i v rukavicích
  6. Pohodlný látkový khaki řemen
  7. Pohon Eco-Drive

Právě pohon je u fieldů extrémně důležitou funkcí. Od takových hodinek totiž chcete, aby vám vydržely. Právě proto je solar za mě tím nejlepším řešením. A dokonce lepším než mechanika, u které hrozí vlivem nárazů poškození. Tento model má pak navíc i indikátor nabití baterie. Hodinky dále disponují funkcí ukazatele data a dne v týdnu na třetí hodině. Toto umístění je velmi typické pro japonské hodinky. Osobně bych se bez něj ale konkrétně na tomto modelu obešel. 

Tyto fieldy tak mají jen jediné ale. Z výše zmíněných důvodů a charakteru hodinek mi přijde minerální sklíčko zkrátka málo. Argumentem sice může být cena pod čtyři tisíce korun. Jak ale Citizen dokáže argumentovat případ, že Casio safír nabízí i u některých modelů v téže cenové hladině? 

Příjemné překvapení

Obecně vzato ale o těchto hodinkách a obecně o Citizenu musím mluvit pouze v superlativech. Konkrétně tento model je pro mě úplným překvapením a za necelé čtyři tisíce opravdovou výhrou pro budoucí majitele. Osobně bych je dokonce zařadil mezi výběr těch nejzajímavějších hodinek, co mi letos prošly rukama a zápěstím.

Kdo by se pak chtěl dívat na Citizen dále a značka ho zaujala, tak model Citizen Tsuyosa je například něčím, co mi v portfoliu Seika docela chybí. Opomenout nesmím ani modely, které jsou rádiem řízené, titanové nebo ty z kolekce Series 8, které oku doslova lahodí. 

Citizen toho může rozhodně hodně nabídnout, jen se o tom možná až tak moc neví. Proto se budu těšit v budoucnu u další recenze hodinek této značky. Opravdu, klobouk dolů, co značka v mírném závěsu za Seikem v Tokiu tvoří! Co myslíte, vyplatil se ten druhý pohled, ke kterému vás recenze svedla?

▶️ Zaujala vás značka Citizen? Další modely na záběrech pod mikroskopem nebo v recenzi najdete zde:

🔬 Hodinky Citizen AT8234-85L pod mikroskopem,
🔬 Hodinky Citizen Fujitsubo Promaster Marine NB6026-56L pod mikroskopem

📝 Recenze: Citizen Promaster BJ8059-03Z za dupotu Godzilly 🦖
📝 Dostupná plnotučná GMT od Citizenu: NB6030-59L z řady Series 8
📝 Recenze: Limitka Citizen Fujitsubo Promaster: parádní potápění s lehkou rukou

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *