Baume & Mercier je značka s velmi dlouhou tradicí sahající až do roku 1830. Snadno si tak spočítáte, že zanedlouho oslaví dvousté výročí. Co je zajímavé – řadí se mezi 10 nejstarších hodinářských brandů na světě. Vícekrát v historii změnila majitele, avšak nikdy nepřestala fungovat. Proto jsme v Helveti nadšení, že jsme jejich hodinářské skvosty mohli uvítat. A proč jsme o Baume & Mercier tolik stáli?
Obsah článku
„Přijímáme pouze dokonalost“
Zrod značky Baume & Mercier se váže ke švýcarské vesnici Les Bois v regionu Jura. Stojí za ním dvojice bratrů Louis-Victor a Célestin Baume. Ti se věrni svému mottu „přijímáme pouze dokonalost, vyrábíme pouze hodinky nejvyšší kvality„ pustili do výroby výjimečných hodinek. Po skromných začátcích se jejich hodinky poměrně rychle proslavily, přičemž skvělou pověst si značka drží dodnes. Hodinky Baume & Mercier v sobě snoubí důraz kladený na inovace a technický pokrok, vytříbený design a detailní zpracování. A dodnes jsou stále synonymem nejvyšší kvality.
Prodejně hodinek v Les Bois se dařilo a bratři vycítili příležitost. Rozhodli se expandovat na trhy mimo Švýcarsko. První pobočku, která nesla název Frères Baume otevřeli už v roce 1851 v Londýně, odkud mohli šířit své výrobky v rámci celého tehdejšího britského impéria. I na britském trhu se potvrdila vysoká kvalita hodinek Baume.
Výroba pod značkou Baume & Co. se soustředila především na kapesní hodinky s tourbillonem a chronografy. Společnost rychle rostla a zakrátko si ve Spojeném království a Commonwealthu vydobyla pověst výrobce velmi přesných a spolehlivých hodinek. Což dosvědčuje i připsání řady rekordů a zisk celé řady mezinárodních cen. Například se to týká deseti Grand Prix a sedmi zlatých medailí z mezinárodních výstav a soutěží např. v Paříži, Curychu, Melbourne, Chicagu a Amsterdamu.
V roce 1892 vyhrála značka v té době historicky nejvyšším bodovým ohodnocením 91,9 bodů soutěž v přesnosti hodinek pořádanou londýnskou Kew Observatory. Jednalo se o kapesní hodinky s chronometrickým strojkem vybaveným tourbillonem, jejichž přesnost nebyla na soutěži následujících 10 let překonána.
Spojení Baume a Mercier
Představitel třetí generace v čele značky Baume – William Baume spojil na počátku 20. století své síly s Paulem Mercierem (původním jménem Paul Čereditčenko). Společně v roce 1918 založili v Ženevě společnost pod současným názvem Baume & Mercier. Začali se specializovat na výrobu náramkových hodinek a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1919 totiž značka obdržela povolení používat na svých hodinkách speciální označení špičkové kvality v podobě Poinçon de Genève, tedy Ženevské pečeti.
Punc Ženevské pečeti je jedním z nejuznávanějších certifikátů ve světě haute horlogerie a mohou ho používat pouze ti nejlepší výrobci. Je totiž označením nejvyšší kvality a zároveň symbolem vynikajících ženevských hodinářských zkušeností, kvalitního řemeslného zpracování a vysoké spolehlivosti.
Tato certifikace vznikla v roce 1886 a mohou jí být označené pouze hodinky dosahující nezbytných kvalit a splňující přísná kritéria. Kompletace stejně jako sestavení strojku musí probíhat v ženevském kantonu. Samozřejmě je nezbytné, aby zde byla registrována i samotná značka.
Ve jménu Art Deco
Paul Mercier si byl vědom toho, že další rozvoj a úspěch jde ruku v ruce s přijetím změn a požadavků, které přinášela doba. Proto začaly ve 20. letech pod značkou Baume & Mercier vznikat tvarově zajímavé hodinky inspirované velmi populárním stylem Art Deco. Brzy na to, v reakci na emancipaci žen, také speciální kolekce určené jemnějšímu pohlaví. I díky tomuto kroku značka rozšířila svou distribuci do celého světa a nesmazatelně se vepsala do historie designu hodinek.
Už v rámci prvních kolekcí zaměřených na ženy se zúročily šperkařské znalosti Paula Merciera, který se před spojením s Williamem Baumem živil jako klenotník. Na konci 40. let se značce podařilo navrhnout velmi úspěšný dámský model Marquise. Šlo o spojení elegantních hodinek a náramku, tedy o propojení hodinařiny a šperkařství.
Značka model Marquise vyráběla od roku 1946 ve více provedeních. Mimo jiné také z 18k zlata, s pouzdrem osazeným diamanty, číselníkem skrytým pod ozdobným víčkem, který sama značka označuje za jeden z nejúspěšnějších v poválečné éře. Až do 60. let byl totiž nejprodávanějším dámským modelem B&M. Tento dámský model byl následován i dalšími tvarově zajímavými moderními a zároveň elegantními modely vhodnými pro městské prostředí.
Kde se vzala klasická podoba hodinek?
Vedle zajímavých designových kreací je značce také možné připsat položení základů podoby svých klasických hodinek s kulatým pouzdrem. Nesoustředila se však pouze na jednoduché tříručkové modely. Také vyráběla modely s funkcí stopek, zobrazením měsíční fáze, anebo trojitého data (datum, den, měsíc). To vše definovalo zaměření výroby během 50. a 60. let 20. století, ale přesah je zřejmý i do současné kolekce.
Zajímavostí, kterou se na stránkách značky nedočtete, je fakt, že v 60. letech se stal většinovým vlastníkem Piaget. Díky tomuto spojení se Baume dostalo k ultratenkým strojkům a dosáhlo také na některá prvenství v rámci nejtenčích hodinek.
Piaget se také rozhodl Baume v 70. letech využít pro uvedení modelu Tronosonic s ladičkovým strojkem nazvaným Mosaba (zkratka z francouzského montres sans balancier) vyvinutým společností Ebauches SA. Zde si neodpustím zmínit, že strojek pro uskupení nevyvinul nikdo jiný než Max Hetzel, který stál za zrodem slavného ladičkového strojku Bulova Accutron. Do období převzetí značky Piagetem spadá také začátek používání loga značky v podobě symbolu řeckého písmene fí, které je také symbolem pro zlatý řez.
Nový symbol úspěchu 70. let
Ani v 70. letech společnost neusnula na vavřínech a může si připsat vytvoření dalších ikonických a populárních modelů, mezi něž se řadily například dámské šperkové hodinky B&M Galaxie připomínající náramek a kterým ve své době mělo patřit prvenství v rámci nejtenčích automatických hodinek.
Dalším slavným počinem té doby je dámský model Stardust, který měl číselník z onyxu a pouzdro osazené 138 diamanty. Oba modely získaly krátce po uvedení prestižní ocenění Golden Rose v rámci International Watch and Jewelry Show Baden-Baden.
K 70. letům se váže také představení modelu avant-garde ve dvou velikostech pro muže a ženy, které designem také nezapřou dobu vzniku. Modely spojovaly eleganci a technickou preciznost, podobně jako původní modely Piaget Polo. Modely avant-garde používaly netradiční spojení materiálů zlata a wolframu a byly poháněné quartzovými strojky. Sama značka je v rámci reklamy prezentovala jako „nový symbol úspěchu“.
Vedle mnoha jiných značek přišla i Baume & Mercier jako jedna z prvních v 70. letech s luxusním ocelovým sportovním modelem s dvanáctibokou lunetou a integrovaným náramkem, navíc poháněným tehdy inovativním ladičkovým a později bateriovým strojkem. Tím nebylo nic jiného, než model Riviera, z jehož základů čerpá značka a stejnojmenná kolekce do dnešních dní.
B&M_riviera1973_watchfinder.jfif (obr.)
Za designem modelů nestojí nikdo jiný než Gérald Genta. Už v 70. letech se staly modely Riviera vlajkovou lodí značky a byly jí po další dlouhá léta. Zajímavostí je, že představení modelu se váže k roku 1973, světlo světa spatřil tedy pouze rok po představení hodinek Audemars Piguet Royal Oak uvedených na trh v roce 1972.
Luxus střídá luxus
Dalším důležitým milníkem je rok 1988 kdy značky Piaget a Baume & Mercier získává Cartier. V roce 1993 se značky stávají součástí skupiny Vendôme Group. V této době, konkrétně v roce 1994, Baume představuje svou novou vlajkovou loď v podobě řady Hampton, která je poctou období a stylu Art Deco. Její modely se dnes vyznačují propracovaným obdélníkovým pouzdrem s mnoha efektními zakřiveními a oblými rohy. Proporce jsou štíhlé a harmonické.
V roce 1998 se stává novým majitelem značky uskupení Richemont Group. Novými stájovými kolegy Baume & Mercier se tak vedle Cartier a Piaget stávají takoví velikáni jako Jaeger-LeCoultre, IWC, Van Cleef & Arpels, Vacheron Constantin, A. Lange & Söhne, Montblanc a Officine Panerai.
V rámci skupiny Richemont platí Baume & Mercier za dostupnou značku z odvětví luxusních hodinek se skvělým poměrem úrovně zpracování, kvality a ceny.
In-house strojek Baumatic
Velkým krokem pro Baume byl vývoj a uvedení vlastního strojku, který byl poprvé představen v roce 2017 v limitovaném modelu Baume & Mercier Clifton Manual 1830. Tehdy se jednalo o strojek s manuálním nátahem BM12-1975M, který byl pro Baume navržený ve spolupráci s dílnou Horlogère ValFleurier, vlastněnou také skupinou Richemont.
Tento strojek dosahoval rezervy chodu 90 hodin a mohl se pochlubit novým křemíkovým vláskem setrvačky Twinspir. Vlásek se skládá z unikátní kompozitní struktury kombinující dvě vrstvy křemíku orientované v opačných směrech a spojené vrstvou oxidu křemičitého. Díky novému materiálu dokáže vlásek odolávat magnetismu, korozi a do značné míry také teplotním změnám.
Strojek Baumatic odolá magnetismu o síle 1 500 Gaussů, což je 25krát více než požadavky pro běžné hodinky stanovené normou ISO 764 (odolnost vůči magnetismu 60 Gaussů při zachování přesnosti +/- 30 s/den).
5denní rezerva chodu a přesnost chronometru
V roce 2018 představuje Baume opět v řadě Clifton svůj nový strojek Baumatic také s automatickým nátahem. Tento strojek nově nabízí rezervu chodu už celých 5 dní a svou přesností v rozmezí -4/+6 sekund za den se vyrovná chronometru. To už jsou velmi zajímavé hodnoty.
Prodloužené rezervy chodu bylo dosaženo využitím nových materiálů a technologie PowerScape v krokovém ústrojí a Twinspir u setrvačky. Konkrétně pero z nového materiálu Nivaflex Plus zvýšilo rezervu chodu o 30 hodin oproti standardu (nárůst ze 42 na 72 hodin). Vlásek setrvačky Twinspir přidává dalších 25 hodin a nové krokové ústrojí PowerScape dalších 33 hodin.
Co každého majitele a případného zájemce o hodinky s Baumaticem jistě potěší, je pak záruka na strojek až 8 let. Klasickou dvouletou záruku je možné prodloužit registrací hodinek na stránkách výrobce. Neméně významným je také doporučený servisní interval 5 – 7 let. Dlouhodobým cílem značky je však prodloužit jej až na 10 let, což může být pro uživatele velmi praktické.
A poslední zajímavostí je, že lehce upravený strojek najdeme také například v mnohem dražších hodinkách od IWC.
Co víc si přát?
Jak vidno, historie značky je velmi zajímavá a je škoda, že o některých úsecích nenajdeme na jejích stránkách žádnou zmínku. Baume & Mercier se může pochlubit skoro 200 lety kontinuální výroby hodinek. I v současné době si drží svou pověstnou vysokou kvalitu a je zárukou spolehlivosti a dlouhé životnosti.
I dnes tak platí heslo bratří Baumeových: „Přijímáme pouze dokonalost, vyrábíme pouze hodinky nejvyšší kvality„. Ať už se jedná o základní modely anebo vrcholné kousky, u všech je kladen velký důraz na kvalitu a zpracování, to vše při zachování přijatelné ceny v rámci své konkurence.
Aktuální řady
Baume
Řada, která na první pohled zaujme v rámci značky výrazně odlišným designem. Pohledem do historie mnohé může napadat spojení s avantgardními modely značky, kterými bylo B&M v minulosti známé. Jedná se o cenově nejdostupnější modely v rámci značky.
Kolekci Baume spojují tři charakteristické prvky:
- Korunka na pozici 12. hodiny jako připomínka kapesních hodinek
- Pohyblivé části, na nichž je uchycený řemínek pro komfortnější nošení a větší pohodlí na zápěstí.
- Řemínky bez klasického systému stěžejek, ale uchycené knoflíky
Classima
Řada Classima je ztělesněním jednoduchého klasického a nadčasového designu. Hodinky nabízí celou řadu designů číselníku, včetně těch s ikonickým gilošovaným vzorem. Kombinují nenápadnou dokonalost s technickou zdatností. Classima je perfektní kolekce pro všechny, kdo ocení nadčasové hodinky s elegantním a jemným designem.
Clifton
Kolekce Clifton byla představena v roce 2013. Kořeny této řady však sahají mnohem hlouběji a její designové prvky vyvěrají z archivu značky a modelů z 50. let minulého století. Hodinky řady Clifton mají klasická kulatá pouzdra doplněná efektními liniemi a zkoseními. Číselníky vynikají detailním zpracováním a doplňují je decentní alfa ručky a jehlové aplikované hodinové indexy.
V řadě Clifton se poprvé představil strojek vlastní výroby Baumatic. Kolekce nabízí různé hodinářské komplikace od data, přes měsíční fázi až po věčný kalendář.
Hampton
Hampton je ikonická kolekce značky, která vzdává hold stylu Art Deco, jímž se inspirovaly mnohé hodinářské značky. Obdélníková pouzdra ve tvaru písmene H osloví svými typickými jednoduchými, avšak propracovanými křivkami.
Modely Hampton jsou k dispozici v několika velikostech pouzder a oslovují jak dámské, tak pánské zákazníky. V pánských modelech nabízí funkci velkého zobrazení data v kombinaci s ukazatelem dne a noci.
Riviera
Kolekce Riviera se vrátila do nabídky značky v roce 2021 jako již pátá generace. Svým sportovně elegantním designem se řadí po bok mnoha dalších luxusních ocelových modelů s designem čerpajícím v 70. letech. Původní modely z roku 1973 pochází z pera geniálního designera Geralda Genty, jehož rukopis je na původních i dnešních hodinkách nepřehlédnutelný.
Typickými prvky dnešních modelů jsou 12boká luneta se čtyřmi šrouby, 8boká korunka a integrovaný náramek. Také v této kultovní řadě najdeme strojek Baumatic s rezervou chodu 120 hodin. Také tato kolekce nabízí rozmanité hodinářské komplikace od data, GMT přes stopky a měsíční fázi až po věčný kalendář. Modely Riviera jsou sportovní, zároveň elegantní, odolné, ikonické a autentické.