Hamilton Khaki Navy Scuba: Pořádný kus oceli pro náročné

Dnes se v recenzi podívám na hodinky, které bych pár slovy definoval jako nekompromisní a výrazné tooly. Co mě k tomuto označení hodinek Hamilton Khaki Navy Scuba Automatic GMT vedlo? Čtěte dále a dozvíte se více.

První dojem: Hmotnost, která budí respekt

Některé hodinky, obzvláště společenského ražení, jsou nenápadné, malých rozměrů a nízké, aby bezproblémově vklouzly pod manžetu košile. Zato v případě hodinek Hamilton Khaki Navy Scuba Automatic GMT (číslo reference: H82555150) nemůže být o nenápadnosti řeč.

Když jsem otevíral krabici s cestovním pouzdrem, zaujala mě její hmotnost. Když jsem Hamiltony s nezkráceným náramkem položil na kuchyňskou váhu, ukázala hodnotu bez dvou gramů celého čtvrt kilogramu! Na první pocit máte skutečně dojem, že v rukou držíte pořádný kus železa.

Nadprůměrná hmotnost má na svědomí velké ocelové pouzdro o průměru 43 mm s výškou téměř 14 mm včetně naprosto plochého skla. Takový kus je potřeba k zápěstí nějak ukotvit, a tak se ke slovu dostává kovový náramek s roztečí 22 mm.

Pouzdro a konstrukce: Ocelová pevnost s potápěčskými ambicemi

Pouzdro samotné je celé broušené a je třeba vyzdvihnout jemnost této povrchové úpravy. Skvělé detaily uvidíte na záběrech natočených pod mikroskopem. Na pozici 3 najdeme šroubovací korunku s logem výrobce, které je z obou stran chráněna vystouplou ochranou pouzdra. Pevné dýnko s motivem glóbu je pochopitelně šroubovací a spolu s korunkou se podílí na nadprůměrné hodnotě voděodolnosti – 300 M. Vodní živel zde skutečně nebude problémem ani nepřítelem.

Jednosměrně otočná Luneta hodinek je vybavená 24hodinovou keramickou GMT vložkou v černé barvě a typickým fontem. Na pozici 24 pak najdeme dokonce trojúhelník s luminiscenčním bodem.

Luneta je pro mě zdrojem lehkého zmatení. U GMT hodinek je běžné, že se točí oběma směry, aby uživatel lehce nastavil časové pásmo. Zde je však použita právě jednosměrná luneta s netypickými 60 kliky na celé otočení. Stejně tak lumibod je výsadou spíše potápěčských kousků a GMT modely jsou buď bez luminiscence nebo naopak svítí celé. Prostě a jednoduše mám pocit, že v Hamiltonu si nebyli zcela jistí, kterým směrem se u lunety vydat. Dobrou zprávou je, že její chod je příjemně výrazný a otáčení vyžaduje tu správnou míru síly.

Elegantní náramek v klasickém trojčlánkovém stylu

K hodinkám přiléhá již dříve zmíněný ocelový náramek. K jeho zkrácení je potřeba zkracovač článků (ale v Helveti vám jej zkrátí na rozměr vašeho zápěstí už při koupi). Z počátečních 22 mm se zužuje na 20 mm u spony.

Na první pohled se tváří jako klasická variace na trojčlánkový náramek, který vyrábí kde kdo. Př detailnějším pohledu si všimnete leštěných ploch prostředního článku, které celku dodávají velice elegantní vzhled bez nevýhod leštěných povrchů náchylných k poškrábání.

Hodinky si na zápěstí připnete pomocí klasické překlápěcí spony s dvojitým tlačítkem na uvolnění. Náramek sice nenabídne žádné půlčlánky nicméně rozteč třech dírek mikroregulace je o něco málo větší než délka dílků samotných, takže nalezení optimální délky náramku je jen otázkou času.

Sklo a ciferník: Plochý safír a luminiscenční show

Prohlídku exteriéru hodinek zakončíme plochým safírovým sklem s antireflexní úpravou. K modernímu pojetí hodinek se plochý safír hodí skvěle, a navíc zbytečně nezvyšuje už tak velkou tloušťku pouzdra. Bezbarvý antireflex vidím vždy rád a v tomto ohledu musím Hamiltony jen pochválit.

Pod safírovým sklem najdeme bílý strukturovaný ciferník. Po okrajích přechází bílá barva v černou stupnici, která napomáhá prostorovému efektu. Aplikované indexy vyplněné luminiscenčním nátěrem najdeme na všech hodinových pozicích. Orámování indexů je vyvedeno šedou povrchovou úpravou a vnitřní část je vybavena silným luminiscenčním nátěrem, který ve tmě září zelenou barvou a rozhodně patří ke kladům hodinek.

Hamilton Khaki Navy Scuba Automatic GMT H82555150

Tooly Hamilton v e-shopu

Obecně všechny plochy ručiček a indexů patří k tomu lepšímu, co jsem měl možnost pozorovat z blízka pod okem mikroskopu. Konec vteřinové ručky, stejně jako GMT ručka, jsou nabarveny červenou barvou. Nejen, že toto řešení napomáhá čitelnosti, ale zároveň je dalším charakteristickým prvkem hodinek. J

ednoduché datum s bílým podkladem najdete na klasické pozici tři. Jelikož jde o pravé GMT hodinky, tak zde nenajdete běžné rychlonastavovávání data, ale je potřeba hodinovou ručičkou přejíždět přes teoretickou půlnoc, dokud se v okénku neobjeví vámi požadované číslo.

Logo, stejně jako popisy na ciferníku, jsou vyvedeny prostým tiskem, který je však zde na velmi vysoké úrovni.

Uvnitř tiká Hamilton H-14: Spolehlivost a výdrž 80 hodin

Uvnitř hodinek tluče srdce kalibru Hamilton H-14, který má základ ve švýcarském strojku ETA C07.111. Nabídne frekvenci chodu 21 600 polokmitů za hodinu a rezervu nátahu v hodnotě 80 hodin. Jelikož se jedná o skutečné GMT hodinky (víc zjistíte v článku GMT hodinky přehledně, díl 1 – True and False GMT), můžete hodinovou ručičku nastavovat dle vlastní libosti a potřeb časového pásma.

Ruční nátah a možnost zastavení vteřinové ručičky při nastavování času jsou samozřejmostí. Jako u všech strojků od ETA, i zde se můžete těšit na dlouhodobou spolehlivost a dostupný servis.

Komu jsou tyto Hamiltony určeny?

Pokud máte rádi výrazné hodinky v potápkovém stylu a jako bonus využijete GMT funkci, tak budou přesně pro vás. Jejich velikost, hmotnost i přítomnost GMT komplikace je předurčují pro zkušenější nositele, kteří hledají výrazný doplněk s praktickým využitím.

Zpracování je skvělé a příjemně mě překvapily i při pohledu opravdu zblízka. V tomto případě bych se ale vyhnul doporučení pro útlejší zápěstí – vhodnějších hodinek zde totiž dostanete opravdu hodně jak po stránce rozměrové, tak i hmotnostní.

Zaujmou nejen svým technickým zpracováním, ale i kvalitou detailů, jako je čselník, náramek nebo přesný chod lunety. Díky strojku s 80hodinovou rezervou nátahu a precizní konstrukcí, jsou ideálním společníkem na cesty, ale i do běžného dne – pokud vám jejich velikost nebude překážkou. Pokud hledáte výrazné hodinky s osobností, které nejsou jen designovou záležitostí, ale také technickým nástrojem, pak si tyto Hamiltony rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Hamilton Khaki Navy Scuba pod mikroskopem

Nejen vodotěsnost. Co dělá z hodinek opravdové potápky?

Potápěčské hodinky pohledem aktivního potápěče
Avatar photo
Autor článku
Jaroslav Klos

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *