Značka Formex patří mezi hodinářskými manufakturami k těm mladším – první hodinky si mohli zákazníci zakoupit v roce 1999. Za tak krátkou dobu se jí ale podařilo dostat se do podvědomí hodinkových nadšenců. Na trhu dostupných modelů si začíná ukrajovat větší a větší díl. Naprosto právem, protože její modely si drží napříč řadami charakteristický rukopis, jsou originální a zároveň špičkově zpracované.
Aby také ne – název Formex je převzat z francouzského slovního spojení „Forme Extréme“, což je ve volném překladu extrémní tvar. Velký dík za to patří Raphaelu Granitovi, kterému se povedlo oživit značku v roce 2016, dát ji nové logo a vlastně kompletně nový směr a identitu (více zde). A jak se ono oživení povedlo v praxi, bych rád demonstroval na modelu Formex Reef 42 Automatic Chronometer Bronze Dial 2200.1.6382.100. A možná vám budou stačit fotky, protože i na těch je jasně vidět, čím vás tyhle časomíry uhranou…
Obsah recenze
Formex Reef – praktičnost v každém směru
Reef je další úspěšnou modelovou řadou Formexu, která tentokráte cílí na svět potápěčů. Nabízí solidní voděodolnost 300 m, tradiční jednosměrnou lunetu, šroubovací korunku a celkově robustní pouzdro. To si jde tak trochu svojí vlastní cestou – stejně, jako celá produkce této manufaktury ze švýcarského Bielu.
Řada Reef nabízí napříč všemi modely možnost vybrat si to správné barevné provedení lunety a hned si ji vyměnit bez nutnosti použít nářadí. To samé pak platí i u výměny náramku nebo řemínku. Patentovaný systém výměny alá „quick release“ vám to rovněž umožní v řádu vteřin. Jsou to detaily, které ale tvoří fantastický celek.
Osobně oceňuji, že se zde vývojáři opravdu zamysleli a nabídli nám nadšencům, ale i uživatelům bez chronobundu, trochu pohodlí a hlavně méně stresu, který je vždy s výměnou náramku spojený (ano, škrábance způsobené vlastními zákroky, které ke všemu měly vést k vylepšení, bolí nejvíc). Tento konkrétní model jde ale ještě dále, co se týká propracovanosti…
60 odstínů bronzu
Co mě na první pohled zaujalo, je netradiční barva ciferníku. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že jde o variantu vyrobenou z bronzu, na jejíž povrch byla ještě aplikována tenká vrstva unikátního laku, který má zamezit oxidaci. To totiž měď velmi ráda dělá. Přiznávám, že hodinky v bronzu jsem již viděl, dokonce vlastnil, ale bronzový ciferník nikoli.
Samotný Formex se netají tím, že produkční verzi předcházelo hodně testování a pokusů, aby byli naprosto spokojeni s výsledkem. Ten je totiž skvělý a pod každým úhlem nabízí číselník novou a novou paletu barev. Hloubku cifru navíc dodává vertikální broušení a je to opravdu pastva pro oči. Plochu číselníku naruší jen minimum nápisů – takhle se mi to líbí! Je na co koukat a pohled nic neruší, naopak celý zážitek umocňuje.
Detaily, které tvoří celek
Ciferníku dále pomáhá zvolená černá keramická luneta s černými plastickými indexy. Nebudí pozornost a svojí barvou s jemným vzorem jasně dává najevo, kam mají oči směřovat. Komu přijde nevýrazná, ten si může vybrat jinou. Za mě zde je ale vybrána naprosto skvěle.
Aplikované a výrazné indexy nabízí solidní plochu pro luminescenci, kterou zde obstarala Super-LumiNova. Svítící nátěr je samozřejmě i na hodinové, minutové a vteřinové ručce. Chybí jen na lunetě, kde by určitě byl praktický, ale narušil by její vzhled. Zde holt vyhrál design nad účelem.
Logo Formexu je také plastické je to opět další detail, který hodinky posouvá do vyšších pater. Běžné to není. To stejné mohu říci i o krásně provedeném datumovém okně, které je dobře začleněné do ciferníku, a to i díky zkoseným stranám a také barevnému podkladu datumového věnce. Jiné manufaktury se tu mohou s radostí přiučit. Abych nezapomněl, vše je skvěle čitelné díky safírovému sklu s antireflexní úpravou.
Dobře nositelných 42 mm
Reefy hned putovaly na mé zápěstí, protože jsem byl zvědavý na nositelnost pouzdra o průměru 42 mm. Jsou překvapivě pohodlné díky krátkým nožkám a celkové délce pouzdra 47 mm. Opticky pouzdro zvětší pouze výstupky na obou stranách. Na té pravé mají za cíl chránit mohutnou korunku, na té levé pak mají vyvážit proporce. Proč ne, je to vlastně zajímavý detail a charakteristický rukopis modelové řady Reef.
Masivní ocelové pouzdro nabízí mně osobně velmi oblíbenou vertikálně kartáčovanou povrchovou úpravu s minimálním množstvím lesklých ploch. Ty jsou pouze na hranách pouzdra. Opticky tak hodinky také působí subtilnějším dojmem.
Do hlubin s COSC
Nápis Chronometer ve spodní části cifru jasně říká, že zde máme hodinky splňující přísnou certifikační normu COSC. O to se stará strojek Sellita SW300-1 s rezervou chodu 56 hodin. Jde tedy o nejvyšší verzi tohoto kalibru, který má navíc upravený rotor automatického nátahu. Může se pochlubit i modřenými šroubky. Možná je trochu škoda, že ho za plným dýnkem není možné vidět. Ale to už tak nějak k potápěčským hodinkám patří.
Jako malé plus vnímám, že pouzdro je i díky použití strojku řady 300 vysoké přijatelných 11,4 mm. Oproti řadě SW200 je tento mechanický stroj s automatickým nátahem o 1 mm nižší a nabízí integrovaný pohlcovač nárazů.
Mikroregulace na jedničku
Hodinky jsem měl možnost otestovat na ocelovém náramku. V této kombinaci byly docela těžké, ale trojřadý náramek byl na zápěstí velmi pohodlný. A navíc nabídl jemnou a precizní mikroregulaci délky – ta je opět patentem Formexu.
Hodinky lze během minuty „přezout“ na kaučukový řemínek, který také nabízí přezku s mikroregulací – opět zlepšovák made in Formex. Za mě jim kaučuk sluší o trochu více a jeho černá barva skvěle doplní barvu lunety. Dobré je, že si může vybrat každý a jakákoli varianta nebude ochuzena o super systém doladění velikosti náramku nebo řemínku.
Závěrečně uhranutí cifrem
Pečlivé balení hodinek zpět do krabičky znamená jediné – je čas bilancovat a napsat recenzi. Ta má pak svůj závěr, ke kterému jste dospěli i vy, věrní čtenáři blogu Helveti. Model Reef Radiant Bronze COSC 300M zůstal naprosto věrný filozofii Formexu.
Je originální, místy provokativní, ale drží si jasný formexovský rukopis. Za přijatelné peníze nabízí spoustu příplatkové výbavy, za kterou se už ale nemusí nic připlácet. COSC certifikace je jednou z nich. Pokud bych měl ale vyzdvihnout pouze jeden charakteristický prvek tohoto modelu, pak to bude naprosto jednoznačně ciferník. Je skvělý a věřte mi, naživo a na denním světle z něj nespustíte oči.