Jistě vás neminula největší hodinková akce, která se udála první dubnové dny v samotném srdci Švýcarské Ženevy, Watches & Wonders. Tuto akci jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít ani my, hodinkáři z Helveti. Pro ty, kterým se nepodařilo na akci dostat osobně, jsme připravili malé shrnutí toho, co si podle nás zasloužilo pozornost a trochu rozvířilo prach v tom hodinkovém světě. Rozhodně bylo na co se dívat, ale času (byť se jedná o jeho pojetí) málo, na shlédnutí všech skvělých novinek i zažitých stálic. Pojďte se teď s námi alespoň na okamžik vrátit do tohoto kouzelného světa.
Obsah článku:
Intro W&W 2025
Psát články ihned po akci je nevyzpytatelné. Na jednu stranu máte vše v živé paměti a jste schopni si vybavit detaily, na druhou stranu, jedná se o hodinky a největší hodinkový veletrh roku. A zde je právě kámen úrazu. Jistě se i vám několikrát stalo, že jste svůj pohled na nějaké hodinky časem změnily a z nudného kousku se stal váš daily beater, a nebo jste se rychle nadchly pro nějaký model, o to rychlejší však přišlo vystřízlivění.
Je tak dost možné, že za půl roku – rok, budu vychvalovat nějaký model, jehož přednosti jsem v minulém týdnu přehlédl. Ale to je přirozený vývoj a pokud by se naše preference neměnily, zůstali bychom trčet stále na jednom bodě. Pojďme tedy na to…
1. Tudor Pelagos Ultra
Mladší sourozenec Rolexu se vytasil hned s několika modely a rozšířil tak řady Black Bay, které pokryl ze všech stran, 58, 68, Pro a Chrono. Úpravy jsou vidět hlavně po té barevné stránce, a že se nebojí firma přijít s něčím výrazným již víme delší dobu. Kde se změny odehrály o něco větší, je oblíbená řada Pelagos, nyní s přídomkem Ultra. Nebojte, nejedná se o křížence chytrých hodinek s populární značkou s jablíčkem ve znaku. Ultra by měly být jakýsi ekvivalent a odpověď na slavnější Rolex Deapsea Challenge.
Tudor umí udělat ultimátní potápěčské nástroje, o tom nás přesvědčuje vlastně od svého vzniku. Nyní však dokázal, že umí potápěčské nástroje bez kompomisů, ať se nám to líbí, nebo ne. Přidávalo se zde hodně a to všemi parametry. Hloubkový limit je úctyhodných 1000 metrů, což si vyžádalo zvětšení pouzdra na 43 mm průměr. Pořád se tak jedná o skvělé hodnoty, přičtete-li, že se jedná o nástroj do rukou profesionálů. Luminiscence je nyní ještě přehlednější a využívá kontrast modré a zelené. Přepracovaný byl i titanový náramek, který má hiden gem v podobě luminiscenčního bodu na automatické mikroregulaci 😍.
U titanu ještě zůstaneme. Řada Pelagos, běžně využívající titan třídy 2 si polepšila rovnou na třídu 5. To samozřejmě přináší vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům pod vodou i na vrchu. Kompaktní heliový ventil je plně automatický a nenápadně umístěný ze strany pouzdra. Díky rozměrům lehce narostl i číselník a já osobně velice oceňuji to, že se zvětšily i časové ukazatele. Minutová ručka zde působí více symetricky než tomu bylo u předešlých modelů a je to přesně dle mého gusta. Samozřejmě už se nejedná o tak nositelný kousek, jako tomu bylo u FXD, ale čas od času si na podvodního průzkumníka může zahrát každý 🤿.
Parametry
- Reference: M2543C1A7NU-0001
- Materiál: Titan 5
- Rozměry: 43 mm x 52 mm x 14,5 mm
- Pohon: automatický in-house MT5612-U, Metas chronometer
- Rezerva chodu: 65 hodin
- Voděodolnost: 100 ATM, 1000 m
2. Alpina Tropic-Proof
Dvěma slovy, naprostá pecka! Jak miluji potápěčské hodinky, zde na W&W jsem zjistil, že mě to táhne i jiným směrem a nejsem naprosto zabedněn jen otočnými lunetami 🤔. Alpina, která spadá pod Frederique Constant, který spadá pod Citizen, není na trhu žádným nováčkem. To se nám snaží vzkázat i vintage inspirovaným kouskem, nazvaným Tropic-Proof!
Moje ruka automaticky sahala po černém provedení, na výběr však bude ještě bílá. Postupně začínám spatřovat i jisté výhody malého zápěstí. 34 mm hodinky se zdají opravdu malé, za tu pohodlnost na ruce to ale stojí. Jistě nám nahrává i trend zmenšování hodinek a snad už neuvidíme přerostlé šílenosti na hubených chlapech, jako tomu bylo v minulosti 😂.
Hodinky zobrazují to nejnutnější – minuty, hodiny a vteřiny. A díky ručně leštěným ručkám to dělají naprosto elegantně. Patinovaná luminova zde dostává názvu hodinek a člověk by hned měl náladu vypravit se do džungle za dobrodružstvím. Bohužel voděodolnost 3 ATM vás více podrží v parném létě při zahradních oslavách, než v blátivé džungli. Zde však mé výtky končí.
Parametry
- Reference: AL480B2H6
- Materiál: ušlechtilá ocel
- Rozměry: 34 mm x 9,25 mm
- Pohon: mechanický s ručním nátahem AL-480 (Sellita SW215)
- Rezerva chodu: 42 hodin
- Voděodolnost: 3 ATM
3. Jaeger LeCoultre Reverso Tribute Geographic
JLC je klasika, která je občas neprávem opomíjena. Reverso jsou hodinky, které měly od svého počátku plnit funkci toolů pro hráče Pola. Přestože mám moc rád jejich potápky, Reverso je pro JLC něco jako Tank pro Cartier – naprosto kultovní záležitost. Ty byly představeny hned v několika variantách, od jednoduších po ty nejsložitější, v různých barevných úpravách.
Reverso Tribute kloubí úctu k prvním modelům (z roku 1931!) a tu nejvyšší hodinařinu Grande Maison. Art Deco modrý číselník nabízí svou vznešenost a naprostou univerzálnost. O bezproblémové přečtení data se stará patentovaný Grande Date, které se tyčí pod 12. hodinou v oddělených výkrojích. Když datum přechází z jednociferného čísla, malý háček na disku jednotek se zachytí na druhý disk, čímž ho otočí a zobrazí dvouciferný údaj. Vteřinová ručka kmitá mimostředně ve spodní části ciferníku, a ten kdo hledá absolutní symetrii zde bude na vrcholu rozkoše.
Světový čas je umístěn na druhé straně hodinek a nabízí pohled na světadíly. Názvy měst jsou vyryty přímo do pouzdra a k odečtení času slouží otočný disk zeměkoule. Leštěné stříbrné kontinenty jsou doplněny o ručně malované oceány. To mají na starost tři zvolení mistři ve stáji JLC. K nastavení požadovaného druhého času slouží nenápadné tlačítko, zakomponované do pouzdra, které je dělané z 50ti komponentů. Eleganci zakončuje modrý kožený řemínek, dělaný opět samotnou manufakturou.
Parametry
- Reference: Q714845J
- Materiál: ušlechtilá ocel
- Rozměry: 49,4 mm x 29,9 mm x 11,14 mm
- Pohon: mechanický in-house s ručním nátahem 834
- Rezerva chodu: 42 hodin
- Voděodolnost: 3 ATM
4. Oris Big Crown Pointer Date
Naše nejnovější značka v Helvetím portfoliu nezahálí a na W&W si připravila slušnou zásobu novinek z řady Big Crown. Můžete se těšit na plno pohodových barviček a vybrat si, co bude vašemu srdci nejbližsí, nebo třeba jen nejbláznivější.
Big Crown je univerzální model, který se hodí ke všemu a díky Pointer Date zobrazení data budou zábavné, čitelné a respektující starou dobrou hodinařinu. Ze záplavy barevných kombinací by jeden nevěděl, kterou zvolit, proto jsem šel cestou neokoukaného. Omlouvám se dopředu, ale daný ciferník bych definoval jako modrý s nádechem fialové. Všemu dominuje datová ručka, která je zakončena petrolejově zelenou šipkou. Fialová barva má být v hodinářském světě v kurzu, ale Oris zvolil nenápadnější tóny a za to dávám palec nahoru 👍.
Přestože hodináři z Hölsteinu umí překvapit daleko komplikovanějšími vynálezy, zde se drží osvědčené klasiky. A vůbec to není špatně, protože příznivců má tato značka hodně a ti vědí, co chtějí. Jednoduchý, přímočarý Oris, u kterého dostanete za dané peníze fungující klasiku v čerstvém hávu. Protože barev se Oris rozhodně nebojí, což nám potvrdil rose goldový medvídek u vchodu do stánku Oris 🐻.
Parametry
- Reference: 01 754 7798 4068-07 8 20 06
- Materiál: ušlechtilá ocel
- Rozměry: 40 mm x 47,5 mm x 12 mm
- Pohon: automatický Oris 754-1
- Rezerva chodu: 41 hodin
- Voděodolnost: 5 ATM
5. Bell & Ross BR-03 Astro
Zpět ke kořenům. Tam kde jsme začali u Tudoru, tam skončíme u Rossu. Tato hodinářská značka mě poslední dobou baví stále víc, a jelikož jsem fanda vojenských hodinek, musel jsem si na ně posvítit i tam. O pořádné tooly se zde ale až tak úplně nejedná.
Jednoduchý název BR-03 Astro jistě napoví, že zde se opět podíváme do vesmíru. Hodinky které jakoby vypadly z nějakého scifi filmu (kde lze klasicky očekávat monopol Hamilton), zaujmou již na první pohled. Moc jsem se proto těšil, jak hodinky budou vypadat v reálu a zklamání se nedostavilo. Jsou originální, ulítlé a plní funkci doplnění sbírky, jelikož tento kousek rozhodně není na každodenní nošení. O zobrazení času se tu starají Mars a Měsíc, které obíhají kolem Země. Mise malého satelitu je jednoduchá – zobrazuje sekundy tím, že dokončí plný orbit kolem Země za 60 sekund.
Vesmírné obloze dodal tvář modrý Aventurín, s dostatečnou hloubkou k upoutání pozornosti. Země je zapuštěna do safírového skla, Měsíc a satelit jsou z kovu s laserovým gravírováním a Mars je zobrazen pomocí průhledné destičky. Své toolové kořeny ale nezapomínají, nabízejí totiž 100 m voděodolnost. No a přehledné jsou nakonec taky fajn 😉.
Parametry
- Reference: BR03A-EMM-CE/SRB
- Materiál: keramika
- Rozměry: 41 mm x 53 mm x 11,5 mm
- Pohon: automatický BR-CAL.327. (spolupráce se Sellitou)
- Rezerva chodu: 54 hodin
- Voděodolnost: 10 ATM, 100 M
Co úplně na Watches & Wonders nenadchlo?
Následující řádky berte jen jako čistě osobní názor a pohled na věc. Jistě s ním nebudou souhlasit všichni a je to zcela v pořádku. Proti daným značkám nejsem nijak zaujat, spíš naopak. Možná proto budou má slova tak upřímná.
Fronty tvořící se (obzvláště v dny pro veřejnost 😂) před vlastní „budovou“ Rolex nechaly tušit velká očekávání. Tento gigant představil několik novinek, včetně zbrusu nového modelu Land-Dweller. Nové hodinky s integrovaným tahem se objevily poprvé na ruce ambasadora Rogera Federera pár dní před oficiálním zveřejněním. Krom číselníků se strukturou včelích pláství přináší i zbrusu nový kalibr 7135. Jedná se o první high-beat strojek této firmy, pracující na frekvenci 5 Hz, respektive 36 000 úderů za hodinu. Kromě skvělého výkonu se můžete kochat i pohledem přes prosklené dýnko, které dává na odiv zlatý rotor a mosty, zkrášlené ženevskými pruhy. Kalibr je pro mě však to jediné, co si zaslouží takový humbuk.
Dceřinná společnost Tudor se vytasila s nečekanou karmínovou barvou u legendárních Black Bay 58. No, nečekanou ani tak ne, protože již na začátku roku leakla skupina Tudorwatchclub původní referenci 79190 z 90. let, což již lehce mohlo naznačit plány pro nový model. Burgundy tedy nyní spatřily světlo světa a to s klasickou snowflake ručkou, narozdíl od mercedesové, původního prototypu. Barva povedená, bohužel z hodinek už se pomalu stávají leštěnky. Black Bay 58 měl být hlavním tahounem, za mě to však vyhrává Pelagos Ultra, zmíněný výše. Na druhou stranu, ceny starších BB na sekundárních trzích to opět srazilo směrem dolů. Nechme se ale překvapit, protože u Tudoru již odpočítávali čas do uvedení dalších hodinek. O časomíru se v tomto případě staral Francouzský NixieFab.
Původně Italský Panerai měl velice originální stánek v podobě podmořského světa. Nechyběla historie s dobovými artefakty a představení nových modelů Luminor Marina. Zde je nejlépe vidět, že opravdové potápěčské hodinky ani nepotřebují otočnou lunetu. Stačí dobrá luminiscence a voděodolnost. Na mě bohužel hodinky nepromluvily, ba co víc, měl jsem smíšené pocity, jakože „tohle je ten Pam, o kterém všichni mluví„? Dle výstavky je však vidět, že marketing mají zmáklí dobře a značku silně tlačí do popředí. Pár let dozadu totiž věděli o Panerai jen zarytí fandové a božský Sly (Sylvestr Stallone).

Těšil jsem se na Tag Heuer a jejich formule. Výstavka byla super a zároveň dost nešťastná 🙁. Skutečné formule a tlačená reklama se Sennou a stejnojmenným seriálem na Netflixu (který se však hodně povedl!) ihned upoutala pozornost kolemjdoucích. To s sebou neslo to, že stánek byl v podstatě pořád plný, k příležitosti uvedení nového modelu Formula 1 Solargraph (kdo že měl problém a připomínky, když jsem si pořídil plastové Blancpain / Swatch? Přiznejte se kolegové 😆). Hodinky byly vedeny ve vytrinách po straně stánku a uprostřed byla odpočinková zóna v podobě všerůzných sedátek a promítání spotů na každé zdi. Důraz na samotné hodinky tu moc nebyl a spíš to působilo jako dětské hřiště pro unavené manželky akcionářů. Co já ale o tom vím 🤔?
Co si dále zasloužilo pozornost?
Zde nemá cenu rozepisovat jednotlivé další značky a jejich hodinky, protože seznam by byl rozhodně dlouhý. Vypíchnu zde tedy to, co si zaslouží pozornost alespoň ve vašem hledáčku webového prohlížeče.
- Vacheron Constantin – Solaria Ultra Grand Complication – nejkomplikovanější hodinky na světě, jejichž rozborka by vydala na celou knihu a sborka by si vyžádala několik zkušených hodinářů. Určitě se podívejte alespoň na videa, abyste věděli s čím máte tu čest. Hodinky, které se otáčely v samostatné výstavce a který obdivoval každý. Pýcha hodinářství Vacheron, bez debat!
- Vacheron Constantin – zde ještě zůstanu, jelikož se jedná o značku, kterou mám tuze rád. Možná o to radši, protože dívat se do jejich výstavních oken byla prostě pohádka 😍, uznejte sami.
- Cartier – jejich nové modely Guichets mi vyfoukl kolega Lukáš. Mě však jejich hodinařina a šperkařina baví stále víc. Jejich živočišné náramky jsou prostě skvosté, i když osobně bych se na ně raději díval v trezoru, než na svém zápěstí.
- H Moser & Cie – unikátnost a odvážnost dělají z této hodinářské značky very rare záležitost, obzvlášť pro konzervativní Švýcarsko. To, že přináší čerstvý vzduch do hodinářského světa předvedli již svou výstavkou, kterou doprovázely zapnuté ventilátory.
- Van Cleef & Arpels – pokud rádi sníte a jste romantické duše, Van Cleef vás provedou tématickou pohádkou od začátku do konce. Jejich automatony jsou překrásné a dokazují, že hodinářské fantazii se meze nekladou.
Celkový dojem z Watches & Wonders 2025
Mohu mluvit jen za dny organizované pro media a retail. Festival se vydařil na jedničku. Všechno bylo skvěle organizované, nikdo se na vás nikde nemračil (ani v Rolexu) a mé hodinkové srdce jen plesalo. Zároveň mi v mysli vyvstala otázka, jaké zaměstnání zvolit, abych si mohl dovolit alespoň těch pár kousků, které se mi zalíbily? Kde člověk udělal chybu?
To že Richemont platí za jeden z nejvýznamnějších a nejdražších konglomerátů na trhu zde bylo cítit z každého rohu (i z názvu). Zároveň to byla možnost potkat osobnosti, které můžete vidět jen na vašich oblíbených YouTube kanálech. Rozepisovat se ještě více o jednotlivých značkách už by vás unudilo k smrti, ale již teď můžu slíbit, že se můžete těšit na náš podcast Tik Talk Helveti, ve kterém s kolegou Lukášem probereme věci zase z jiné optiky.


Jsem rád, že jsem alespoň lehce mohl být součástí této významné události a už teď se teším na další rok! Hodinkám zdar 🙂.