Japonské hodinky hodinky jsou u nás jako doma (zvláště o naší oblibě hodinek Seiko a Citizen snad nemusíme ani psát), proto jsme se rozhodli ke značkám Seiko, Citizen a Casio přidat dalšího japonského velikána – značku Orient. U Orientu se, jak je to ostatně u japonských značek zvykem, můžete spolehnout na vysokou kvalitu za velmi přijatelnou cenu.
Historie hodinek Orient
Historie japonské značky Orient se začala psát již roku 1901, kdy zakladatel firmy Shogoro Yoshida otevřel v tokijské čtvrti Ueno velkoobchod s importovanými hodinkami. Firma postupně přešla od pouhého prodeje přes výrobu hodinkových pouzder až k první výrobě hodinek ve třicátých letech dvacátého století. Ani výstavba nové továrny však nezabránila krachu společnosti v roce 1949.
Ke znovuzrození této značky došlo v roce 1950 (který je označován jako rok založení) ve městě Hino na periferii Tokya založením nové společnosti a využitím již dříve postavené továrny. Hned následujícího roku vypustila firma do světa náramkové hodinky Orient Star s mimostřednou sekundovou ručkou a došlo také na změnu názvu na „Orient Watch“.
Od té doby Orient prošel vývojem, který zahrnoval například přechod ze strojku s mimostřednou vteřinovkou k tříručkovému modelu, zavedení strojku s automatickým nátahem, nebo potápěčských hodinek, což dokazuje, že se značka nikdy nebránila inovacím a držela krok se zbytkem hodinářského světa. Důkazem budiž například model „Fineness“ z roku 1967, který byl svého času nejtenčími hodinkami na světě. Za zmínku určitě stojí také dnes už ikonické modely Orient Bambino, Orient Mako, nebo Orient Multi-Year Calendar (disponující velice zajímavou komplikací víceletého kalendáře), které jsou populární dodnes.
Filozofie Orientu
Po celou dobu své existence až dodnes je Orient známý svou filozofií, že není potřeba investovat hromadu peněz do marketingu, ale naopak snížit dostupnou cenu a zvýšit kvalitu. Díky tomu dosahují hodinky Orient ve své cenové relaci na pomyslnou kvalitativní špičku. Své výrobky označuje Orient jako „hodinky hodinářů“, nesoustředí se na přílišné zdobení strojků, ale na kvalitní provedení a funkčnost.
To ovšem neznamená, že by Orient nabízel hodinky ve špatného či laciného vzezření, naopak v dané cenové kategorii patří designy, nebo například provedení číselníků k tomu nejlepšímu a z nabídky si může vybrat fanoušek mechanických, či quartzových strojků, milovník společensky laděných hodinek, tak i třeba kousků inspirovaných potápěčskými modely.
Podívejte se sami, jestli vás některé z hodinek Orient nezaujmou. Rádi vám v Helveti.cz s výběrem poradíme.
Autor: Jiří Bareš