U nás v Helveti jsme srdcaři, respektujeme historii a máme rádi originály. Snažíme se pro vás přinášet exkluzivní značky za rozumné peníze, i trochu toho luxusu, který si však může s trochou trpělivosti dopřát každý. Proto jsme v naší stáji přivítali rovnou dva zástupce historicky důležitých značek – Tropic Strap® a Isofrane® 💪.
Obsah článku:
Neochvějná historie a potápěčské kořeny
Již od počátků náramkových hodinek, které spadají do druhé poloviny 19. století (sic!) se hledalo to nejlepší a nejpohodlnější řešení. Hodinky totiž měly plnit funkci každodenního nástroje a pomocníka při určování času a musely být pohodlné. Rozšířením náramkových hodinek se zlepšovaly jejich parametry a jejich používání se neomezilo jen na každodenní nošení, ale i aktivity, či povolání s tím spojené. Díky tomu můžeme znát hodinky určené pro piloty, hasiče, strojvedoucí a zvláště oblíbené potápěčské.
Potápěči však kromě pohodlnosti vyžadovali ještě jednu důležitou vlastnost a to, aby řemínek vydržel nepříznivé vlivy slanné vody. A nejenže musel vydržet, ale zároveň si zachovat své vlastnosti po dlouhou dobu. Nechcete totiž před každým ponorem kontrolovat hodinky, zda je vše v pořádku a zda nemáte prasklý náramek, či řemínek. Ozbrojené složky nemají ani na takové „zbytečnosti“ čas, díky důležitým úkolům a náročným tréninkům. Prostě se musí na své tooly spolehnout a z vody se vynořit nejlépe se vší svou výbavou, včetně hodinek.
Tropic Strap®
Existuje mnoho modelů řemínků, ale když se vysloví slovo Tropic, znalci již vědí, která bije. A onen podivný název přípomínající exotické ovoce, asociuje právě odolnost vůči nepříznivým vlivům a vlhkému, dusnému počasí. Jak vystížný název, nemyslíte? No a pokud by přeci jen někdo hledal spojitost s ovocem, mrkněte na strukturu řemínku a hádejte, které plodině je nejvíce podobná 🍍.
Původní Tropic Strap byl uveden na trh již v roce 1955. Potápění (i to hobby) bylo na vzestupu a objevil se ve správnou dobu na správném místě, aby tvořil důležitou součást každého frogmana. Ve své době byl Tropic Strap standardní výbavou pro nejikoničtější potápěčské hodinky v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech.
Od roku 2023 je zpět, ovšem s novou a patentovanou směsí vulkanizované pryže. Ta je optimalizovaná pro bezkonkurenční pohodlí a kvalitu při nošení. Zachovává si však stejné designové prvky, včetně charakteristického texturovaného povrchu ve stylu „tapisérie“, díky kterému se původní verze stala milovanou ikonou napříč generacemi. Je navržen pro maximální pohodlí při nošení.
Zázrak jménem vulkanizovaná pryž
Patentovaná vulkanizovaná pryž ze které je strap vyroben má řadu super vlastností:
- je hypoalergenní
- odolná vůči UV záření
- odolná vůči negativním vlivům extrémního tepla a chladu
- optimalizovaná pro vysokou pevnost v tahu
a zároveň:
- nepřitahuje prach a nečistoty
- nebledne při vystavení slunečnímu záření
Tropic díky těmto vlastnostem nese odkaz svého průkopnického předchůdce z poloviny 20. století – zachovává ikonickou texturu, siluetu a výraznou retro estetiku, přičemž zároveň vylepšuje celkovou odolnost a pohodlí. Díky tomu se stal oblíbeným doplňkem sportovních hodinek po více než 50 let.
ISOfrane®
Tropic však nebyl jediný svého druhu a měl své následovníky. Mezi další masově vyráběné přibyl jeden s označením ISOfrane. Pro upřesnění, jednalo se o název značky, stejně jako Tropic – nikoliv model řemínku. Název je však natolik zažitý, že pod tímto označením si hodinkový nadšenci vybaví právě tyto specifické potápěčské strapy.
ISOfrane byl běžně dodáván na sportovní hodinky sedmdesátých let a nejvíce se proslavil na modelu Ploprof od slavné značky Omega. A jak jistě všichni vědí, jedná se o masivní, potápěčský nástroj a tomu musí odpovídat i příslušenství. Šlo o vůbec první použití syntetických pryžových směsí mimo automobilový průmysl. Oproti řemínku Tropic je ISOfrane již na první pohled masivnější, pevnější a obsahuje velké dírky, které krom uchycení spony slouží k odvětrávání a dýchání pokožky.
Materiál, kterého se netřeba bát
Před příchodem těchto inovativních řemínků byly často používány materiály, které nebyly vždy přívětivé k pokožce. ISOfrane na počátku šedesátých let vyvinul novou sloučeninu Isopren. Jednalo se o bezbarvý kapalný uhlovodík získávaný při zpracování ropy, nebo kameouhelného dehtu, který se využíval jako chemická surovina. Isopren byl mnohem odolnější než tehdejší pryžové výrobky.
Díky tomu se ISOfrane stal novým standardem a výrobci ikonických potápek se často obraceli na tuto značku. V osmdesátých letech však byla výroba ukončena, značka upadla v zapomnění a zásoby strapů se postupně vyčerpaly. Protože šlo o pracovní řemínky a svou funkci plnily po boku toolových hodinek, jen velmi málo se jich dochovalo do dnešní doby. Díky tomu se ceny těch přeživších vyšroubovaly na sekundárních trzích na maximum.
Rok 2010 však znamenal návrat a znovu uvedení značky na trh, tentokrát s ještě lepšími materiály. Nová směs pryže je měkčí, pohodlnější a odolnější než jaýkoliv jiný řemínek na trhu.
Najdeme zde podobné vlastnosti jako u Tropic Strapu:
- je hypoalergenní
- neobsahují silikon
- nabízí skvělý komfort při každodenním nošení
- odvětrávání a rychlé schnutí
- nepřitahují prach a neblednou
Za vším stojí jeden muž
Rick Marei zasvětil většinu svého života hledáním ztracených pokladů švýcarského hodinářského průmyslu. Stál za znovuzrozením značek jako Doxa, Aquastar, Aquadive a krom jiných právě za značkou Tropic a ISOfrane. V roce 1999 spustil první oficiální e-shop švýcarské hodinářské značky a vytvořil zcela nový způsob propagace a prodeje hodinek, který se následně začal ve velkém používat. Pojem mikrobrand předtím prakticky neexistoval.
Hodinky, které se spíše než v klenotnictví nacházely v potápěčských prodejnách a dodávané na pryžových strapech. To byla kouzelná šedesátá a sedmdesátá léta. Byla to doba, kdy sportovní potápění byl ještě mladý a nebezpečný sport a potápěč byl často odkázán jen na své hodinky. Právě toto období má pro sběratele vintage kousků zvláštní kouzlo. Po letech kdy tyto značky upadly v zapomnění, je Rick Marei jednu po druhé znovu přivedl k životu.
Který vybrat?
Přestože se jedná o legendy podvodního světa sedmdesátých let, oba mají svůj rukopis a jednoduchá poznávací znamení. Je však dobré si uvědomit, na jaké hodinky se hodí a kde už to nedává smysl. Dovolím zde jakousi sumarizaci, na co se zaměřit a doplním o osobní poznatky.
- vulkanizovaná italská pryž
- specifický vzor s menšími dírkami, které slouží k uchycení přezky a odvětrávání zápěstí
- waflovitý vzor na vnitřní straně pryže, podporující odvětrávání a schnutí
- rozměry ve velikostech 20 a 22 mm, tedy naprosto univerzální na většinu hodinek
- mnoho barevných variant
- již od začátku velice pohodlný a můj vůbec nejoblíbenější gumový strap
- zužuje se a ztenčuje ke koncům
- padne na většinu sportovních hodinek, nejen těch potápěčských
- snese i útlejší zápěstí
- speciální směs pryže bez obsahu silikonu
- specifický vzor s většími dírami, které slouží k uchycení přezky a odvětrávání zápěstí
- z druhé strany stejný vzor, jen s drážkami, díky kterým drží rovnováhu na zápěstí
- rozměry ve velikostech 20 a 22 mm, opět velice univerzální
- mnoho barevných variant
- zde je potřeba si zvyknout a pohodlnost ihned po zakoupení (jako u Tropicu) se nekoná, chce to čas
- je po celé délce stejně tlustý a nezužuje se
- sluší zejména na větší potápěčské hodinky, které jsou díky masivnosti strapu vyváženy na zápěstí
- doporučil bych spíše na větší zápěstí
Tak zde je zásadní srovnání těchto dvou ikon. Přestože můžeme vidět fotografie těchto strapů skoro na všech možných potápkách, je potřeba to brát s rozvahou a myslet na komfort při nošení. Zatímco Tropic používám velice rád a nemám s ním problém ani v zimě pod rukávem (ano, tak moc je pohodlný!), u ISOfranu se alespoň u mě jedná o vyloženě letní věc, zejména u bazénového a přímořského povalování. Seiko Monster je pak nejmenší model, který ještě ISOfrane snese a u mě se rozhodně nejedná o každodenní volbu.
Perfektně třeba padne na mé milované Certiny DS Super PH1000M. Pokud zvolíte nějakou vyloženě pozivitní, letní barvu, máte o potápky na léto vystaráno. Na lehkých a menších hodinkách to ani nezkoušejte, tam se projeví tuhost a pevnost ještě více a hodinky budou jakoby vyčnívat nad ruku. O komfort se v tom případě perfektně postará Tropic.
Ostatně, stačí se podívat na oficiální stránky Tropic Strap® a ISOfrane®, a z produktových fotografií máte nápovědu na jaký typ hodinek se který hodí 😉.
Vyplatí se?
Na trhu se objevuje spousta řemínků ve stejném stylu a cenové rozpětí je od pár korun až několik tisíc. Zde se nacházíme v té druhé cenové variantě. Nejedná se tedy o nic levného, i když…
Cena je vlastně velice férová, přihlédneme-li k vlastnostem a značce. Je tu nezpochybnitelný kus historie, který zůstal zachován a respektován, byl však povznesen na ještě vyšší úroveň. Lepší a nezávadnější materiály, vyšší odolnost a větší barevná paleta, kde si vybere skutečně každý. Pokud si budete chtít objednat pryžový náramek od značek jako Seiko nebo Tissot, cenovka bude dost podobná, leckdy i vyšší, než za kterou pořídíte Tropic Strap®, či ISOfrane®.
Jelikož gumové náramky jsou hned za ocelovými ty s nejdelší životností, určitě si připlaťte za originál. Poděkuje vám jak vaše peněženka, tak vaše zdravá pokožka. Bonusem vám může být i to, že design svých hodinek pozvednete na další level a každý nadšenec a znalec hodinkové historie bude vědět, co že to máte na zápěstí 💪.