
Tissot mě tak trochu míjí. Nechápejte mě špatně, respektuji jejich postavení na trhu, obdivuhodnou historii plnou inovací a jsem hokejový fanda, co víc si přát. S jejich výrobky je to však pro mě na moje zápěstí horší. Tissot je velikán a bohužel se to týká i jejich hodinek.
Všechno je velké. Velké chronografy, velké nožky, velké chytré hodinky, velké oblekovky (až na pár výjimek) a jako potápkový nerd nemohu zmínit jejich kolekci Seastar. Jako fakt? Děláte si srandu? Pokud budu chtít masivní nástroj na zatloukání hřebíků do domečku na stromě, zvolím Edox, či Vostok, které mají alespoň originální designy.
Kde se tento trend vzal? Nejikoničtější modely, které byly určené potápěčům, Blancpain a Doxa byly v porovnání se Seastary trpaslíci. Nikdo si tehdy nestěžoval, že v hloubce nejsou vidět a že nejsou dost robustní, aby nevydržely nárazy do sklalisek skrývajících se pod vodou. A kancldiving? To už asi ani dál nebudeme komentovat…
Obsah článku
Takže pořádné chlapáky máme vyřešeny, a pak jsme tu my. Takzvaní Napoleoni mezi hodinkovými zápěstími 😁. Hodinkoví nadšenci. Dnes už je to beztak jedno – kdo jde pod vodu, má počítač a hodinky jen z nostalgie a respektu k dobám minulým a taky kvůli těm pár autentickým škrábancům od výstroje.
Potápěčské hodinky chceme hlavně nosit, a to každodenně. A nyní konečně můžeme hrdě zvednout ve svých drobných napoleonských rukách vlajku za všechny poctivé vodonoše. Je tady konečně to, na co jsme čekali. Brutální potápky s průměrem pouzdra 40 mm!
Od oblekovek k potápkám
I zde je historie delší, než by se mohlo zdát. Tissot s jejich Seastary šel do prodeje již v šedesátých letech. Na hodinkách by to dnes již nikdo nepoznal, ale jméno bylo jasně dané. Vesměs se jednalo o hodinky s in-house strojky 2482 (které byly používány i Omegou) a jejich produkce byla celkem masová. Design byl platný tehdejší době a poptávce po každodenních hodinkách.
Některé modely byly svými pouzdry výrazně větší, nikdy se však nejednalo o takové obry, jako v letech současných. Převážně se jednalo o oblekové hodinky, avšak s dostačující 100m voděodolností. Seastar si získal snadno oblibu a není divu, že tato řada pokračuje dodnes.


Starý design, moderní nošení
Z prvního setkání jsem byl nadšený, proto jsem si nemohl odpustit ten úvod článku. První pocit ve mě vyvolal, „wow, Tissot se Seiko feelingem“. Nevěřil jsem tomu, že v ruce držím produkt, který nese název Seastar.
Hledal jsem, v čem je zakopaný pes. Kde Tissot ubral na parametrech, krom pouzdra, voděodolnosti, kalibru, sklíčka? Nic z toho se k mému překvapení nedělo. V ruce se mi „schovávaly“ hodinky s diver’s parametry a mému nadšení ještě přidalo to, že jsou na nejpohodlnějším gumovém řemínku, jakým jen Tropic může být (u černé verze).
Po „vystřízlivění“ jsem se na hodinky podíval detailněji a nacházel místa, která mě bavila ještě víc.
Úchvatné toolové pouzdro
Pouzdro by mělo být funkční, dobře nositelné a v tomto případě je i líbivé. Zde je krásný příklad toho, že i klasické, suby inspirované pouzdro, lze pojmout originálním způsobem. Onu podobnost pouzder nemůžeme mít výrobcům za zlé. Proč měnit to, co funguje na jedničku. Na druhou stranu takto ostře sledované značky s historií jsou i lehce konzervativní v návrhu nových tvarů, což je zcela pochopitelné.
Tissot nepatří mezi nejprodávanější značky pro nic za nic a jejich zákazník očekává „klasiku“ za dobré peníze a ne inovativní design, který zahýbe zbytkem hodinářského světa. Na druhou stranu, co pořád vymýšlet. Pokud ale osvědčený tvar hodíte do moderního kabátku a přispěje to i k lepší nositelnosti, úspěch se dříve, či později dostaví. Věřím, že tento trend se ujme i u Tissotu a jejich zákaznické řady se rozšíří.


Vybrané boky jako správný muleťák
Aneb zeshora byznys, po stranách párty, pokud bych parafrázoval popis ikonického účesu. Tento krok u hodinek určitě ubírá i nějaké ty gramy na hmotnosti, aniž by však narušil odolnostní parametry nových Seastarů. A co víc, přidává na designu a vypadá neskutečně stylově!
Matné hrany, jakoby si říkaly nás nic nerozhází a zbytek pouzdra si koleduje o vlásečnice, které by přidaly na charakteru již tak stylových hodinek. K dokonalosti mi chybí už jen provrtané nožky. Je to ale jen čistě moje preference. Koncovým zákazníkům je výměna řemene usnadněna rychlostěžejkami, nehledě na materiál náramku.


Nejen genderově vyvážený Tissot
Moderní svět nabízí vícebarevné řešení pro všechny, a proto jde s trendem i Tissot. Černá barva zeštíhluje (v tomto případě to nebyl úplně nutný krok) a po designové stránce se to povedlo naprosto na jedničku. Samozřejmě nechybí ani dospělejší stříbrné provedení i blyštivý bicolor pro otrlé.


I na dámy se myslelo a k dispozici je speciální edice ve spolupráci s WNBA, ligou dámského basketbalu. Dámské hodinky zůstávají lehce v pozadí s výmluvou, že ženy mají dostatek šperků a z čeho vybírat, jako bychom omlouvali, že muži mají leckdy jediný šperk v podobě hodinek. Nyní je situace vyrovnaná. A věřte, že i na drobném dámském zápěstí jsou tyto hodinky sexy, to mohu potvrdit přímo z bojiště prodejny.


Lahodící barvičky
Strukturovaný číselník nalezneme převážně v řadě Seastar a ani zde nebyl vynechán. Barevný odstín pak od středu přechází ve tmavší nádech, aby byl opět rozbit světlejší barvou na armovacím kroužku. Jedná se však o cílený a nenásilný přechod a je to spíš taková hra barev. Struktura na číselníku by šla nejlépe přirovnat k padajícímu dešti. Ničím neruší ani datové okénko, kde datový věnec je vyveden v černé barvě s bílými číslicemi. Zde si dovedu představit i klasickou bílou, takto však okénko ladí s vložkou lunety.

Vložka lunety je saf… safra?! Minerální? Ano, luneta má vložku z minerálního skla. Odolnost je tedy vyšší než klasický hliník, ale. Pokud dáte safírové sklo s antireflexní úpravou, o moc dražší není vložit ani safírovou vložku lunety. Tento krok od Tissotu moc nechápu a rád bych vysvětlení!
Na číselník by byli hrdí i v Rolexu, je totiž stejně ukecaný 😬. Dle mého by zde postačil bohatě nápis Tissot 1853 a hezky provedené Seastar logo. Powermaticem se netřeba chlubit, jelikož v portfoliu Swatch Group se používá nejčastěji a úctyhodná voděodolnost 300 m by také mohla zůstat jen na dýnku.
Pokud budu úplný šťoura, nápis Tissot bych trochu odlepil od indexu na 12. hodině, směrem ke středu. To abyste netvrdili, že všechny naše produkty jen chválíme a snažíme se prodávat horem dolem, takže tady to máte 😉.


Skvělé parametry
- Zde mé výtky končí. Ručky jsou perfektně viditelné, masivní, vteřinová ručka neopomněla luminiscenční lízátko a vy můžete pozorovat i za temné noci, zda hodinky fungují, či nikoliv.
- Luminiscence je dostatek, odstín modrozelený a nebyl vynechán ani bod na 12 hodině lunety, která je jednosměrná, potápěčská.
- Luneta má jistý chod o 120 bodech a minimální zpětný chod. Vše naprosto sedí tak jak má (křivé armováky a nesedící lunety se zde nekonají) a i uchycení lunety v prstech je návykové.
- Stejně pohodlně se pracuje i se šroubovací korunkou, která ač je menšího vzrůstu, působí velice pevným dojmem a najdeme zde logo T.
- Dýnko je šroubovací s průhledem na již zmíněný Powermatic 80.
I přes průhledné dýnko se zde bavíme o 300 m voděodolnosti. To Tissot umí a jsme na to zvyklí. Někdo by mohl namítat, že na potápky to nepatří. Mám stejný názor, ale má to i praktický dopad. Případnou vlhkost lze totiž spatřit dříve, než dojde ve strojku k závažnějšímu problému. Na to jste nepomysleli, že?


Tissot je nejen o prodejních číslech
Průměr pouzdra 40 mm a rozměr lug-to-lug 45 mm. Co víc dodat, snad jen výška skvělých 12,5 mm a máme zaděláno na dovolenkové hodinky jak vyšité. Je však dost pravděpodobné, že z ruky neslezou ani po dovolené a přistihnete se, že se vám snadno vlezou i pod péřovou bundu.
Pokud bychom chtěli rozebírat Powermatic 80, což si myslím, že už opravdu netřeba, tak ten pracuje na 21 600 polokmitech a nabízí prodlouženou víkendovou rezervu chodu 80 hodin. Více v našem podcastu, kde najdete 3. díl o Powermaticu a hned následující 4. o voděodolnosti. Vlásek setrvačky ze slitiny Nivachron dodává větší odolnost vůči magnetickému poli a teplotním změnám, díky tomu má vliv na lepší přesnost hodinek.
Jak to vidí konkurence u Swatche?
1. Hamilton Khaki Navy Scuba Auto
Hamilton se vytasil s ne tak typickým barevným provedením a připravil nám letní osvěžení v řade Khaki Navy Scuba. Žlutá, oranžová, růžová, jak je libo. Tyto barvy rozzáří minutový kroužek a jsou chytře doplněny o výrazný silikonový řemen. Přestože se také jedná o 40mm hodinky, trochu je přidáno na výšce a Navy Scuba působí masivněji, než Seastar. 100 m voděodolnost je dostačujicí, ovšem u takového pouzdra a názvu modelu bych přeci jen očekával klasiku v podobě 200 m. Určitě to jde.

▶️ Tissot : Hamilton – 1:0
2. Mido Ocean Star Tribute Gradient
Ocean Star je klasika a stálice v Mido řadách. Nenápadné 40,5 mm potápky jistě potěší svou nositelností, skvělým zpracováním a vypouklým, safírovým sklem, které ukazuje, jak se hodinky nosily dříve. 200 m voděodolnost nedovolí zatopení hodinek a pohodlný Tropic z nich dělá další celoročky -dovolenky. V provedení alá konzerva, voják, nebo romantik 🙂. Zde už je souboj se Seastary vyrovnaný.

▶️ Tissot : Mido – 1:1
3. Certina DS Action Diver
U Certiny bychom mohli vybrat hned několik zástupců, pokud se však budeme držet přijatelných rozměrů (jak pro pány, tak pro dámy), DS Action Diver je jasnou jedničkou. I přes své menší rozměry (38 x 12 mm) nabízí Certina 300 m voděodolnost. Přesto tyto vzdálené sestřenky BlackBayů (já to tam prostě vidím) neurazí ani ve společnosti. Pokud by i přes své rozměry vadilo ocelové zpracování v modré a černé verzi, lze sáhnout po titanové variantě, což krom skvělé váhy přináší naprosto antialergenní vlastnosti. Na krále večírku pak čeká speciální edice v bicoloru.

▶️ Tissot : Certina – 1:1
Zcela osobní názor
Odskočme na chvíli k původnímu zamyšlení v prvním odstavci. Tissot udělal velký humbuk, když znovuoživil původní PRX. Volba to byla skvělá jak výrobkem, tak prodejními čísly. Díky nespočtu prodaných PRX Powermatic, či quartz, však lehce zanikly dle mého skromného názoru ty nejpovedenější, a to chronografy. Bohužel opět na úkor mohutnosti a také ceny. V tomto případě je však obojí ospravedlnitelné.

Vítr do plachet neokoukaných hodinek rozfoukal Sideral. Super letní barvy, variabilita v podobě měnitelných řemínků a karbonové pouzdro. Své příznivce si jistě najdou, ale bořit prodejní rekordy jistě nebudou, nejsou totiž pro každého.

Ničím nevyčnívající nová řada Gentleman překvapila svou jednoduchostí a nespočtem variant a zcela právem se dají označit jako hodinky pro každého, nebál bych se použít i označení GADA watch (hodinky na každou příležitost).

Takže jak?
Nyní konečně můžeme prohlásit, že jsou na trhu potápky od Tissotu, které mohou nejen hrdě zdobit dámská i pánská zápěstí, ale které nabízejí i opravdu skvělý poměr cena / výkon. Zcela jistě nebudou tak prodávané, jako například PRX, oblíbené jako Gentleman, nebo unikátní jako Sideral. O to ale přeci jde ne? Zaplnit tu důležitou a velkou díru na trhu. Takže Tissotu patří za nové, normálními smrtelníky nositelné modely Seastar 1000 velké díky!