

Jaké jsou ty nejlepší hodinky na každodenní nošení s cenovkou okolo dvaceti nebo dvaceti pěti tisíc korun? To je otázka, na kterou hledají odpověď takřka všichni hodinkoví nadšenci, kteří se zajímají o hodinky. A to buď v tomto segmentu, nebo v celém spektru možností a variant. Ani já nejsem výjimkou, a proto jsem se pro tuto recenzi rozhodl vytáhnout „z klobouku“ svého adepta. Je jím Tissot Gentleman Automatic Silicium. Co myslíte, přesvědčí vás tyto hodinky, že jsou tím správným kandidátem? Já se o to rozhodně pokusím.
Obsah recenze
Značku Tissot snad ani není potřeba hlouběji představovat. Tissot je jedním z nejznámějších výrobců švýcarských hodinek, který se pohybuje v cenové kategorii do 60 tisíc korun. Díky skvělému poměru cena/výkon a vysoké kvalitě zpracování si získal pevné místo mezi značkami. Významně k tomu přispěl také silný a hlavně efektivní marketing.
Tissot tak oslovuje široké spektrum zákazníků napříč celým světem. Ať už sledujete hokej, cyklistiku nebo basketbal, kontakt s Tissotem vás rozhodně neminul. A tak jak na masy cílí Tissot svojí reklamou, tak na stejnou skupinu cílí i s modely z kolekce T-Classic respektive Gentleman.
▶️ Jak se Tissot profiloval mezi hodinářskými značkami v průběhu času se dozvíte v článku Značka Tissot: hodinářský průkopník co naslouchá znamením času
Jak mají vypadat hodinky na každý den?
Modelová řada Gentleman patří mezi nejpopulárnější kolekce zaměřené na elegantní a univerzální hodinky vhodné pro každodenní nošení. Ty si já osobně představuji podle níže stanovaných kritérií:
- Kompaktní rozměry pro maximální pohodlnost po celý den.
- Safírové sklíčko pro odolnost za každé situace.
- Vodotěsnost aspoň 100 metrů, aby vás ani koupání nepřekvapilo.
- V případě automatického strojku rezervu alespoň 48 hodin, ideálně 72. Abyste mohli v pátek večer hodinky sundat a v pondělí je nasadit bez nutnosti natahovat strojek.
- Univerzální design.
- Pohodlný kovový tah, který lze ideálně zaměnit i s koženým, gumovým či látkovým NATO strapem pro větší možnost variace a stylů nošení.

Univerzální estetika vítězí
Tissot Gentleman Automatic Silicium s referencí T127.407.11.051.00 zaujmou už na první pohled svou univerzální estetikou, která naplno splňuje tento můj pohled na takzvané „daily watch“. Ať už jde o Rolex Oyster Perpetual či Datejust, Omega Aqua Terra nebo Conquesty od Longines, tento segment a styl hodinek si drží čistý elegantní design s nádechem sportovního ducha. Lze tedy říci, že díky němu jsou tyto modely vhodné doslova na každou příležitost.
Pouzdro z nerezové oceli o průměru 40 milimetrů a tloušťce 11,5 milimetrů je ideálně velké pro většinu zápěstí, čímž je opět jen podtržena univerzálnost těchto hodinek. Kombinace broušených a leštěných ploch poté dodává hodinkám sofistikovaný vzhled vhodný i pro formálnější příležitosti, například k obleku.

Powermatic 80 je pecka
Tissot se do tohoto modelu rozhodl umístit možná jeden ze svých nejlepších strojků, ne-li vůbec ten nejlepší, který momentálně pro své hodinky používá. Ten nabízí působivou rezervu 80 hodin, která je až dvojnásobná oproti standardu v této kategorii. Takže víkendové odložení hodinek na poličku vám nebude dělat žádný problém.
Strojek je postaven na základech ETA 2824, je osazen 25 kameny. Jeho frekvenci 21 600 kmitů je možné pozorovat průhledným dýnkem hodinek, které je za mě vítaným bonusem. K tomu všemu má setrvačka strojku navíc křemíkový vlásek, který kromě jiných unikátních vlastností jako například lepší přesnosti, velice dobře odolává působení magnetického pole.
▶️ Tento strojek je v rámci rodiny Swatch Group tak oblíbený, že jej najdete v několika verzích i u dalších značek. Více v článku Vše o Powermatic 80: rezerva, verze a technické perličky
Barevné varianty pro každého
Pro tuto recenzi jsem zvolil tu nejuniverzálnější barvu ciferníku, kterou je v tomto případě černá. Ta dělá zejména na přímém světle a sluníčku příjemné zrcadlení, které ale nesnižuje čitelnost. Kdo by chtěl přeci jen více experimentovat, Tissot tento model nabízí i s tyrkysovým číselníkem a zejména zeleným a modrým, který podle mě Gentlemanům na tahu sluší nejvíc.
Číselník s luminiscenčními indexy je poté opatřen i datumovkou na třetí hodině, která velmi vkusně a ergonomicky zapadá do celkového designu hodinek, přičemž to vše je chráněno safírovým sklíčkem a vodotěsností sto metrů.

Opravdu téměř dokonalé hodinky
Hodinky Tissot Gentleman Automatic Silicium T127.407.11.051.00 představují perfektní rovnováhu mezi elegancí, praktičností a kvalitou. Z výše zmíněných bodů jsme si mohli odškrtnout téměř všechny uvedená kritéria, až na to poslední.
Kovový tah je sice možné zaměnit za kožený či jiný řemínek, ale samotný celotah nepatří mezi ty nejlepší, přesněji řečeno nejpohodlnější. Z hlediska materiálu je zpracován velmi dobře, motýlková spona je také velmi příjemná, nicméně celý tah je velmi těžký, tlustý a hrubý. Hodnotím to také vzhledem k tomu, že se od pouzdra směrem ke sponě zužuje zcela minimálně. Tím hodinky působí na ruce daleko větší než například Oystery nebo Conquesty ve čtyřiceti jedna milimetrech, byť Gentlemany mají jen čtyřicet. A ano, po celodenním nošení je to opravdu znát.
Tento titěrný detail tak jen potvrzuje rozdíl mezi hodinkami s cenovkou okolo dvaceti tisíc a těmi za padesát, sto či dvě stě. Ďábel se tu totiž skrývá už jen v malých detailech jako právě ergonomie, design nebo použité materiály. I tak jsou ale tyto Tissoty tím opravdu nejlepším, co lze dle mého názoru za dvacet pět tisíc pořídit a pokud nemáte uživatelské srovnání s konkurenty z vyšší cenové kategorie, této volby rozhodně nebudete litovat.
▶️ Videorecenzi Gentlemanů najdete zde: Nejlepší Hodinky Tissot do 25 000 Kč?? | Recenze Gentleman Automatic