Podcast Tik Talk Helveti 🔊 31. Jindřich Sýkora – Selský rozum vás z laviny nevytáhne

V dnešní epizodě se podíváme na to, jak se bezpečně pohybovat po horách – a to nejen s pomocí „selského rozumu” (který, jak zjistíme, v horách opravdu nestačí), ale třeba i s pomocí hodinek Garmin. Hostem dnešního dílu je Jindřich Sýkora, lavinový instruktor a horský průvodce z krokudy.cz. V průběhu kurzu na Dvorské boudě nám prozradil plno triků, které vás můžou v krizové situaci přiblížit ke zdárné záchraně.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 30. Martin Vymětal – Rolex je taková Oktávka středního managementu

Spolumajitel agentury Bomerang, chodec, vyučený cukrář, dobrý táta, milovník všeho povrchního a bulvárního a samozřejmě hodinek.


Jak se Martinovi míchá profese marketéra do záliby v hodinkách, a jak se dívá na příběhy a auru top hodinářských značek? Proč ve skutečnosti touží třeba po takových Silver Snoopy? A jak to má s treky?Většinu dnů tráví s „tamagoči” počítačem na ruce, ale když už se mu na ruku klasické hodinky dostanou, jaké to jsou?

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 29. Hodinky roku 2024 – Fanfáry pro Citizen a Mido

Dnes vám představíme hodinky, které získaly největší počet hlasů v žebříčku Hodinky roku 2024. Nejlépe umístěné modely se rekrutovaly z 24 modelů hodinek, které pravidelně vybírají a představují naši zmlsaní hodinkoví specialisté. Děje se tak v rubrice Hodinky měsíce, kterou najdete vždy v půlce měsíce na blogu. Které hodinky tedy letos nejvíce zaujaly hodinkáře z Helveti?

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 28. Provoke Watch – Kdo nemá velké sny, nedokáže velké věci

Strojař a konstruktér Jiří Šejna je nadšenec se skvělými nápady. Kromě EDC vybavení ho také zajímají hodinky. Hrdě nám proto představil svůj nejnovější projekt – fieldy Provoke naplněné olejem. Jak může hodinářský amatér vyrábět konkurenceschopné karbonové hodinky ve sklepě? To se dozvíte v nejnovější epizodě Tik Talk. (Tento díl najdete také ve video verzi na YouTube).

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 27. Oris – Dovést mechaniku k dokonalosti není jen tak

Oris jde víc než 120 let vytrvale svou cestou. Skoro bychom řekli, že jejich cesta vede přes růžovou zahradu. Mnohé hluboko zaražené ostny nepřízně osudu totiž značka přetavila v záplavu pomyslných květů. Proto hrdě nabízí výhradně mechanické hodinky, vlastní legendární strojky a modely, které poznáte na první pohled, a v současnosti i 2 světově unikátní profesionální modely. Jak toho Oris dosáhl a kam se posunul v současnosti?

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 26. Servis, nebo reklamace hodinek nemusí být nutně peklo

V Helveti hodinkami děláme radost. Co ale dělat, když se porouchají, nebo dojdou k úhoně? A jak je to s naší prodlouženou 5letou zárukou? Za tou si plně stojíme. Přesto musíme počítat s tím, že stoprocentní není ani kyselina, jak říká kolega Fanda, který u nás vede reklamační a servisní oddělení. Pro porouchané hodinky a hlavně jejich nešťastné majitele má velké pochopení a denně jim snáší modré z nebe.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 25. Hodinářské komplikace, aneb k paralýze stačí obyčejný chronograf.

Komplikací je obrovské množství – od běžných kalendářních funkcí, přes zvukové a astronomické, až po složitá inženýrská řešení, která jsou spíše raritou a odznakem nejvyšší hodinařiny. Takže to pojďme zjednodušit 😉 a představit si funkce mechanických hodinek.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 24. Kde leží hranice mezi neléčeným chronobundem a sběratelstvím?

Jedny hodinky nikdy nestačí! To asi sami víte 🙂. Jenže takové krocení hodinkové vášně vede ke spoustě otázek. Jak nepropadnout hromadění hodinek a jak přistoupit k vytvoření hodinkové sbírky? A k čemu je vlastně sterilní sbírka hodinek, které nebudete nosit? Na téma krocení příznaků chronobundu se dnes rozpovídali kolegové Darča a Patrik z Helveti.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 23. Po stopách Helveti

Hlavní je si to užít na obou stranách 🤭

Helveti spojuje bezbřehá láska k hodinkám. Naše nadšení nás často vrhá do situací, nad kterými by mnozí kroutili hlavou. O tom, jak se dá úspěšně vést firma bez jakýchkoliv plánů, zato s absolutním nadšením, se dozvíte v předvánočním dílu, kde vás provedeme cestou hodinkářů z Helveti.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 22. Speciál s Petrem Janem Juračkou

Z 8 tisíc pod hladinu a pak přes Vatikán na Antarktidu.

Představit Petra Jana Juračku jen jako fotografa, popularizátora vědy a horolezce, je vzhledem k jeho záběru naprosto nedostačující. V rozhovoru s ním jsme řešili třeba i to, jak se dá jít 8tisícovka „na otočku” a proč má psa Garmina. Co všechno tedy Petr provádí jen tak mimochodem kolem vlastního vědeckého výzkumu?

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 21. Ball – Hodinky co mají koule 🪇

Jak říká kolega a garant značky Jirka – Ball jsou hodinky, co mají koule, a proto je taky potřeba mít dvoje 😉. Čím si získaly automaty Ball naši pozornost? Není to jen bohatým zastoupením tritia, ale především jejich neskutečnou odolností. Bez úhony dají třeba rockový koncert… na ruce bubeníka.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 20. Ondřej Vislocký

Čím lze nasytit bezednou touhu po hodinkách?

Hodinkový nadšenec a fotograf hodinek Ondřej Vislocký je zakladatelem festivalu hodinkových microbrandů Micro Praha a české odnože spolku RedBar. Povídal si s námi nejen o festivalu, ale i o své cestě k hodinkám.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 19. Testování hodinek, aneb Kdo se bojí, nesmí do lesa

Kolegové Patrik, Jirka a Kuba se rozpovídali o tom, jak cíleně likvidují svoje milované hodinky. Před ostatními samozřejmě mluví o jejich testování 😉. Zásadní pro tento díl a pro zachování přízně všem hodinkám a hodinkářům je varování, abyste popisované testy a pokusy neprováděli. V očích profesionálů jde totiž o vědomé poškozování hodinek, za které neneseme odpovědnost, a která v žádném případě nespadá do běžného zacházení s hodinkami.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 18. Military hodinky – na co jsou Luminox a Traser připravené?

V dnešním díle vám kolegové Jirka a Kuba, garanti značek Luminox a Traser, představí military hodinky, které obstojí v náročných podmínkách. Jsou totiž dělané přímo na míru speciálním jednotkám a dalším profesionálům. To ovšem neznamená, že by nebyly běžně dostupné. Právě naopak…

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 17. Nejprodávanější hodinky „na lítačku“ v roce 2024

Jaké modely hodinek byly v tomto roce daleko nejoblíbenější? Do 1 dílu by se nám všechny nevešly, proto přinášíme výběr zajímavých modelů na každodenní nošení, neboli jak kolegové rádi říkají “na lítačku”.

Které bychom vám doporučili?

  • Bulova Lunar Pilot Chronograph 96A312 Meteorite Limited Edition – titanové hodinky odkazující na zajímavou historii s číselníkem z meteoritu
  • Mido Multifort TV Big Date M049.526.17.081.00 a M049.526.11.091.00 – hodinky s originálním pouzdrem, Big Date komplikací a 80ti hodinovou rezervou chodu
  • Hamilton Khaki Field Auto H70555533 a H70455533 – velmi odolné hodinky, designem vycházející z klasického military stylu s 80ti hodinovou rezervou chodu, které mimo jiné najdete na zápěstí Chrise Evanse coby Captain America
  • Seiko Presage SRPE45J1 Cocktail Time Mojito – oblíbený zelený číselník se zajímavě provedeným číselníkem, nejen v kategorii “Koktejlek”
  • Seiko SRPB41J1 – o něco klasičtější a společenštější Seiko Presage v porovnání s předchozím modelem
  • Tissot PRX Powermatic 80 T137.407.11.041.00 ve verzi s automatickým strojkem, nebo Tissot PRX 40 T137.410.11.041.00 v Quartzové verzi – hodinky s integrovaným tahem v oblíbeném sportovním designu ze 70. let, které zvládnou obchodní jednání i dovolenou na horách, dostupné v mnoha verzích, barvách a velikostech
  • Tissot Gentleman Automatic Silicium T127.407.11.091.01 – o něco univerzálnější verze Tissotů se strojkem Powermatic 80 s 25ti kameny
  • Festina Swiss Made 20024/3 – bezkonkurenční švýcarské hodinky co do ceny a designu
  • Casio Collection MTP – top model za dostupnou cenu v několika barvách na kovovém tahu
  • Casio Edifice EFR-S108D – Casio Edifice s 8mi bokým pouzdrem, 100M voděodolností a safírovým sklíčkem za skvělou cenu
  • Orient Contemporary Semi-Skeleton – zajímavé řešení každodenních hodinek s průhledem na strojek přes číselník se safírovým sklíčkem
  • Novinka Wenger City Sport 01.1441.130 a 01.1441.132 – odolné, sportovněji laděné hodinky

Podcast najdete na:

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 Speciál: O Garmin Fénix s Ivo Steinerem

Hostem dnešního speciálu je Ivo Steiner, obchodní a mkt ředitel Garmin Czech, s nímž jsme skrz naskrz probrali nové Fenix 8.

Celý příspěvek

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 16. Jak si vybrat hodinky, které vám budou dělat radost?

Vybírání hodinek probíhá nejčastěji podle vkusu. Často pak ale očekávání skutečnost nenaplní z pohledu funkčnosti. Jak předejít zklamání z nevhodného výběru? A jak se zorientovat v nepřeberném množství typů hodinek?

V dnešním díle mluvíme o výběru hodinek z naší každodenní hodinkářské praxe. Přidáváme i tipy na to, jak se rychle zorientovat a vybrat hodinky, které vám udělají radost.

Nejzásadnější body pro rozhodování jsou tyto:

  1. Na co budu hodinky používat? Udělejte si na výběr čas, přečtěte si recenze, hodinky vyzkoušejte a nechte si vše v klidu promyslet. A to zvlášť v případě, že nemáte hned od počátku jasno.
  2. Výběr správné velikosti pouzdra: Hodinky musí dobře vypadat, ale především musí dobře sedět. Věřte, že záleží na každém milimetru. Rozhodující může být kromě rozměru pouzdra i délka hodinek lug-to-lug. Více o hledání padnoucího rozměru hodinek zde v článku.
  3. Výběr strojku: Základem je zjištění, zda zrovna hledáte automaty, nebo quartz. Rozhodnutí se opět řídí tím, co s hodinkami chceme dělat, ani ne tak cenou – hodinky nestojí víc kvůli tomu, že na nich najdete vše, co očekáváte. V rozhodování vám pomůže tento článek.
  4. Tah, neboli kovový náramek: Pánské hodinky na tahu jsou zdaleka nejoblíbenější. Tedy ve chvíli, kdy víte, co čekat. V tomto případě obvykle naopak na ceně záleží. U dražších modelů můžete očekávat lepší zpracování, integrované tahy, patentní systémy zapínání, mikroregulaci a detailní povrchovou úprav. V současnosti je mnohem snazší najít tah takřka na míru.
  5. Hodinky jako dárek pro dámu: Připravte se, bude to hlavně o designu. Ženy totiž obvykle nehledají konkrétní funkčnost, spíše univerzální a bezúdržbové hodinky na každodenní nošení. Zorientovat se můžete v tomto článku.
  6. Funkce a komplikace – ano, nebo ne? Naše rada zní: méně znamená více. Tříručky s datumovkou jsou základ a v naprosté většině stačí. Když už si hodinky s komplikací či funkcí zvolíte, zjistěte, jak je ovládat. Rádi vás všechno naučíme.
  7. Materiály: Ocel je standard, ale titan vyšší třídy tvrdosti má své nesporné výhody. Celokovové hodinky odlehčíte koupí náhradního, například pryžového řemínku.
  8. Posvítili jsme si už na vše, až na luminiscenci: Možností je hned několik – Indiglo (Timex), SuperLuminova (převážná většina lumi na ručkách a indexech, výkon závisí na pokryté ploše), Lumibrite (výkonná luminiscence na hodinkách Seiko), Trigalight ( tritiové trubice bez potřeby osvitu), nebo led podsvícení (digitální hodinky).

Obecná rada na závěr: Nekupujte si zbytečně složité hodinky, pokud je nepotřebujete. A když už nějaké komplikace či funkce na hodinkách máte, zjistěte, jak se ovládají a alespoň jednou si to vyzkoušejte – nebudete litovat 🙌🏻.

Podcast najdete na:

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 15. Baume & Mercier – 5 dní rezervy chodu není sci-fi

Nedávno jsme v Helveti přivítali značku Baume & Mercier. Tématem tedy zůstaneme u zajímavé značky, jako v předchozích dílech, ale posuneme se až do luxusního segmentu. Baume & Mercier totiž za rozumné peníze nabízí dokonalou hodinařinu a šperkařské zpracování číselníků.

O čem byla řeč?

  • Baume & Mercier spadá pod uskupení Richemond Group a je považována za vstupní značka do luxusního levelu. Na své úrovni však nabízí relativně rozumnou cenu. Jde o 7. nejstarší hodinářskou značku na světě.
  • Základní řada Baume má charakteristický design – korunku na 12. pozici s odkazem na kapesní hodinky, pohyblivé nožky nebo uchycení řemínku přes knoflík.
  • Řada Classima: gilošované číselníky, detailní zpracování, nadčasový jemnější design
  • Kolekce Hampton je charakteristická obdélníkým pouzdrem. Jde o odkaz na Art Deco. Číselníky jsou vyrobené v Cartieru, quartz pochází z dílny ValFleurier a nabízí 8letou výdrž baterie nebo komplikace jako Big Date, ukazatel dne a noci či duální čas.
  • Kolekce Clifton nabízí klasické modely odkazující na design 50. let min. století a k tomu vrcholnou hodinářskou komplikaci – věčný kalendář.
  • Sportovně zaměřené modely kolekce Riviera z pera designéra Geralda Genty měly ve své původní verzi tehdy revoluční ladičkové strojky, které posouvaly přesnost hodinek významně kupředu. V aktuální nabídce najdete zase zajímavé funkce – např. ukazatel přílivu a odlivu, tzv. tideograf.
  • Zásadní technologií je pro B&M in-house strojek Baumatic s rezervou nátahu 120 hodin, tj. 5 dní(!). Zajímavé kromě délky rezervy je i to, že je jí dosaženo pomocí optimalizace jediného pérovníku, krokového ústrojí a použitím nového maziva. Servisní interval strojku je úžasných 5 – 7 let a přesnost chodu -4/+6 sec./den. Má také zvýšenou odolnost proti magnetismu.

Podcast najdete na:

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 14. Vulcain – Co mají společného prezidenti se Spockem 🖖?

Dnešním tématem je hodinářská značka, která si své místo na trhu vydobyla modelem s mechanickým budíkem. Hodinkový cvrkot, který slyšíte v úvodu epizody, dostal hodinky Vulcain do Bílého domu, ale i hluboko pod hladinu moře. A nakonec i na zápěstí emocemi nabitých fanoušků vulkánské disciplíny 😉.

O čem že to byla řeč?

  • Vulcain vznikl jako rodinná hodinářská značka už v roce 1858, která si své jméno vydobyla už na poli kapesních hodinek. Pro ty náramkové pak vyvinula vlastní in-house strojky V120, za něž obdržela mnohá ocenění.
  • Dodnes se tento strojek v moderní podobě V10 – s rezervou chodu prodlouženou na 52 hodin, v odolnější verzi a s patentem Exactomatic, těší velké oblibě zejména u nadšenců do hodinařiny.
  • Patenty Vulcainu přinesly mnohá ocenění: v roce 1889 – prvenství za grand komplikace, v roce 1893 – ocenění za vysoký hodinářský standard. Ten si značka drží doposud, důkazem může být i video hodinek Vulcain Grand Prix – Silver pod mikroskopem.
  • Vlajkovou lodí jsou modely s označením Cricket: tento model – tehdy se strojkem V120 dostal Harry S. Truman a natolik si je oblíbil, že Vulcain propojil s Bílým domem natrvalo.
  • Název Cricket („cvrček“) dostal model od mechanického budíku, což byla ve své době průlomová novinka. Dnešní strojek V10 najdete v řadách President, Tradition, Classique a Salute.
  • Potápěčské modely, v původní verzi Cricket Nautical, měly úpravu zesilující zvuk. Vznikla tak ve své době nenahraditelná pomůcka upozorňující potápěče na včasný výstup na hladinu. Dnes najdete věrné reedice pod názvem Nautical Heritage 2022, které vznikly na počest Hannese Kellera, který tento model ve spolupráci s Vulcainem vyvíjel.
  • Skindiver Nautique – skindiver design, tj. malé, tenké potápky, s užší lunetou, v minulosti určené na povrchové potápění, šnorchlování. Na ocelovém tahu mají Skindivery od Vulcain podobně crazy design, jako Depthmaster Pacman od Nivady. Přes všechna (ne)očekávání je ale tah pohodlný, jediné co bychom mu vytkli, je horší možnost microregulace, takže doporučujeme zkoušet…
  • V roce 1934 vyhrál světový šampionát tým Real Madrid díky oficiálním časomírám Vulcain Monopusher se stopkami a pulsometrem. Dnes jde o model Chronograph 1970’s 38mm(!) pouzdrem, které je předurčuje i ke každodennímu nošení.
  • Řada Grand Prix představuje decentní oblekovky.
  • Speciální edice Salute („pozdrav“), na které se podílel Guillaume Laidet a Seconde Seconde, spojuje (jak jinak než provokativně 🙂) model Cricket s Vulkánci a jejich ikonickým pozdravem 🖖🏻.

Podcast najdete na:

Podcast Tik Talk Helveti 🔊 13. Nivada Grenchen – Retro hodinky, které vybočují z řady

Aktuální produkce značky Nivada Grenchen je proslulá limitkami, které bývají během jediného dne vyprodané. Proč je tahle znovuobnovená retro značka tak oblíbená?

O čem jsme dnes mluvili?

  • Nivada Grenchen, kterou nově najdete na Helveti, od roku 2018 navazuje na legendární tool watche, které ve své době platily za průkopnické modely. Testovali je totiž tehdejší průkopníci v podmínkách překračujících uvažování leckterého dobrodruha. Odtud pak vzešly modely, které Nivada v moderních reedicích věrně kopíruje. Většina aktuální nabídky jsou přesné reedice původních modelů i co do velikosti pouzdra (většina 38 mm), nové jsou jen materiály a technologie.
  • Nivada Grenchen Antarctic – třebaže tento model ve své době (50. léta 20. století) připomínal spíš dnešní společenské hodinky, spojoval několik revolučních technologií.
  • Nivada Grenchen Depthmaster, alias Baby Panerai (hranaté pouzdro s velikostí 39 mm) – i v původní historické podobě měly WR 1000 m, a to celé 2 roky před Rolex Sea-Dweller. Tehdy hlubinám odolaly i bez heliového ventilu.
  • Ohlášené limitky od Nivady Grenchen vám rádi zkusíme objednat (stačí napsat na objednavky@helveti.cz, nebo zavolat na 252 252 307. Pokud vás zaujmou, vyplatí se si jejich dostupnost pojistit – například model Chronomaster Valjoux 23 byl v den natáčení tohoto dílu uveden a zároveň večer vyprodán.
  • Nivada Grenchen spadá pod Montrichard Group, kde jsou i další značky, na kterých se podílí Guillaume Laidet, který Nivadu vzkřísil.
  • Limitka Depthmaster s názvem No Baracuda vznikla ve spolupráci s magazíny Revolution a The Rake.
  • Nivadě a její populatitě pomohl také Teddy Baldassarre.
  • Základní modely portfolia, které jsou vhodné pro každodenní nošení: F77, Antarctic, Antarctic Spider.
  • Zajímavá kombinace extra odolných hodinek Chronograph Aviator Sea Diver vznikla jako „pilotní potápky“, které proslavil herec Brian Kelly a dnes je najdete v řadě Chronomaster. Hodinkové geeky pak potěší model s imitací tropical dial – vyšisovaného číselníku.
  • Nivady kromě průlomu ve voděodolnosti jako první pedstavila např. hloubkoměr u potápěčských hodinek Depthomatic a jedny z prvních automatů.
  • Velmi zajímavé jsou i další projekty Guillaume Laideta: Vulcain (o tom si řekneme příště), William L. 1985, Excelsior Park nebo futuristické Space One Watches.

Podcast najdete na: