Svěží retro jachtařské Tissot Sideral S jsou jako vánek

Venku stále zataženo, slunce nemá sílu a teplé měsíce jsou v nedohlednu. Co si zlepšit náladu, nebo alespoň zrychlit tep, při pohledu na Tissot Sideral S a jejich hravé kombinace? Ano, zní to provokativně, stejně jako Tissot vyprovokoval tímto počinem nejednoho nadšence do hodinek. Byla by však škoda, kdyby Sideral upadl do věčných lovišť. Na výběr máme žlutou, modrou a červenou, stačí vybrat barvu, která vám učaruje nejvíc! Pojďme se na tyto barevné orgie podívat detailněji.

Obsah recenze

Zase na vlně retra, jak jinak!

Není pochyb o tom, že retro styly se opakovaně vrací. Aktuálně dokonce nabývají díky své oblíbenosti na síle. Toho chytře využívají designéři a marketingoví odborníci naplno, ať už jsme v hodinářském segmentu, či v jakémkoliv jiném. Někteří to dělají prvoplánově, jiní zase jako poctu ke svým předešlým a kultovním počinům. Samozřejmostí je jak jinak, hlavně prodat. Pokud to ale uděláte chytře jako Tissot, budiž vám odpuštěno.

On takový krok není zase tak nelogický. Jako sběratel ne vždy seženete daný vintage kousek, a když už ano, může být rozhodující jeho nepřiměřená cena, či důvěra v daný kus a pravost jeho vnitřností. Nemluvě o těch později narozených jedinců, které hodinky zaujmou jen novým designem, bez znalosti předešlé historie.

Zpět do roku 1968

V tomto roce začaly vznikat první prototypy hodinek, které měly vnést čerstvý vítr do plachet tehdejším trendům. Tehdy značky soupeřily (a dělají to dodnes) o to, kdo bude více originální a inovativní. Hodinky měly být odrazem rebelie proti předchozí generaci a Tissot heslo v tomto smyslu znělo opravdu prvoplánově: „Moderní hodinky pro mladé“. Doba si holt žádala inovace a nové přístupy, za což mohl rozmáhající se filmový sci-fi trend a první lidské krůčky po měsíci, které volaly po revoluci.

Švédský sklolaminát

Technologický průlom přinesl právě materiál, kterému se říkalo švédský sklolaminát. Jednalo se o skleněné vlákno kombinované s ocelí. Tehdejší model Sideral byl tedy tzv. monoblok (v dané době velice oblíbená a používaná varianta odolných hodinek). Jinými slovy šlo o pouzdro z jednoho kusu, vyrobené právě z této látky.

Výhodou byla nízká hmotnost a odolnost. Skvělá kombinace pro hodinky, které vás provázejí na každém kroku a někoho i během spánku. Toto pouzdro se mělo zároveň díky své odolnosti vyznačovat dlouhou životností, bez ohledu na četnost používání.

Sklolaminát se nezalekne ani potu, či jiných nepříjemných kyselin a nekoroduje. Podobně jako třeba titan, není ovlivněn tolik okolními teplotami, takže v zimě nestudí a v horku nepálí. A teď si uvědomte, že jsme stále v roce 68 / 69.

Tehdejší slogan hlásal (volně přeloženo): „Moderní hodinky pro mladé. Zbavme se tradičního taťkovského stylu hodinek“

Lidem většinou stačil jeden typ hodinek a proto hledali něco odolného a univerzálního. Hodinky na všechno. Sideral řada pak vycházela pravidelně v mnoha provedeních, získala celosvětovou popularitu a hrála důležitou roli při růstu značky.

Opět v roce 2023, tentokrát v době karbonové

V letních měsících minulého roku Tissot vytasil na trh s moderním pojetím Sideral. Hlavním lákadlem měl být zde použitý karbon, přesněji mramorovaný tvrzený uhlík. Díky tomuto materiálu mimo jiné prodejní cena nezamířila do takových výšin (26 420,- včetně safíru, strojku Powermatic 80, Nivachronu a 300M voděodolnosti), na jaké jsme u karbonu zvyklí. Jedná se o sloučení malých kousků do kompozitního materiálu z uhlíkových vláken, který je pak lisován do požadovaného tvaru, během doby, co pryskyřice tuhne.

Na vlastní oči

Mramorování je věc, kterou na těchto modelech nepřehlédnete. Nejvýrazněji je to pak vidět na modré variantě, která jako rozbouřené moře lemuje karbonové pouzdro. Karbon je skutečně jakýsi kabátek, pod kterým se ukrývá ocelové tělo hodinek, ve kterém je uložen strojek.

Pokud by se přece jen nějaký ten škrábaneček povedl, lehce se tak ztratí ve struktuře materiálu. Přestože hodinky váží pouhých 90 g, díky zakomponované oceli nepůsobí jako úplná hračka. Ta je zde přiznaná v horní části pod lunetou a dodává retro nádechu autentický rozměr.

Z oceli je samozřejmě i výrazná korunka (jak se na jachtařské hodinky sluší), velice lehce se s ní manipuluje a vzhledem k uzpůsobení pouzdra nemá žádnou vnější ochranu. Na straně se vyjímá T, jako připomínka na Tissot. Značku ostatně nelze přehlédnout – ať už díky oldschoolovému logu v levé části ciferníku nebo díky tvaru vteřinového ukazatele. Vskutku krásná ukázka respektu k původním designům (více o Tissotu se dozvíte zde).

Nejobyčejnější modrá verze je paradoxně nejbarevnější.

Luneta pak mate svým vzhledem. Jedná se také o ocel, zde však s PVD úpravou v černé barvě. Je z jednoho kusu. Velmi praktické řešení pro hodinky, které by občas měly snést nějaký ten šťouchanec.

Čísla a zase čísla…, nebo ne?

Soudkovité tonneau pouzdro. Tím bychom to mohli zakončit. Sedne na většinu zápěstí, dokonce i na ta dámská, jak naznačují propagační materiály Tissotu a upozornění na to, že se jedná o unisex model. Příjemný jak svou hmotností, tak rozměry.

O lug-to-lug rozměru zde nemůže být řeč, protože pouzdro žádné nožky nemá (typické pro tonneau). Jen pro pořádek, šířka stěžejky je 20 mm, na délku naměříme krásných 46,4 mm, průměr pouzdra je 41 mm a do výšky se zastavuje na 14,6 mm. Právě výška by mohla trochu děsit svými rozměry, jak to už to ale u podobných tvarů bývá zvykem, jsou tu proto, aby byly pohodlné. A to je i výsada Tissot Sideral S.

Pochopení číselníku, aneb potřebuji ho?

Abych odpověděl hned, nepotřebujete. Číselník tedy ano, ale ne v takovém provedení, takže pokud je vám model sympatický a koukáte po něčem nevšedním, získáváte bonus navíc, který buď budete používat k tomu, k čemu byl určen, nebo si své využití najdete sami.

Původní určení ciferníku bylo totiž pro závody lodí, dnes obecněji Regat. Regata však znamená závod sám o sobě. Lodní a jachtařské závody mají dlouhou historii a stále si získávají na popularitě i dnes. Spojení časomír a závodů má svou pochopitelnou historii a úzce spolu souvisí.

Na vodě je pro tak velká plavidla težké začít start z místa. Je zde důležitých posledních deset minut do startu, kdy se plachetnice zařazují na výhodné pozice a závodník potřebuje mít přehled, kolik zbývá času do startu. Tento způsob se používá již od 50. let minulého století.

Měřit tento důležitý úsek můžeme jak pomocí lunety, tak podle značení číselníku, od 12. do 2. hodiny. A samozřejmě se hned nemusíte účastnit závodů. Odpočet poslouží k měření pauzy na kávu, tak třeba při intervalovém tréninku.

Světlušky kam se podíváte

Pokud máte rádi luminiscenci všeho druhu, zde si přijdete na své do syta. Bílé indexy na lunetě, ručky, minutové indexy a odpočítávač zde uvidíte i v noci. Celek je naprosto přehledný, díky barevnému rozlišení daných částí. To co vidíte za bílého dne, uvidíte i za šera, jen ve výraznějším podání.

Doteď jsem dokonce ještě neměl v ruce hodinky, které by zářily tolika barvami. Při přímém nabití světlem, či pod infra zářivkou je to skutečná diskotéka. Některé barvy sice skomírají rychleji, ale ten nejdůležitější údaj (přesný čas) vydrží nejdéle. I světélkování je rozlišeno podle barevného pojetí modelu a nejvýraznější je na modré variantě.

Starý dobrý Powermatic

Pokud bychom opomněli, že Tissot spadá pod Swatch Group, hojně využívající kalibr Powermatic 80, stačí se podívat na ciferník nad šestou hodinu, kde je tato informace vytištěna. Jde právě o spojení sil Ety s Tissotem, které dalo vzniknout této populární verzi spolehlivého kalibru.

Bohužel právě Tissot si zavařil tím, že do svých kalibrů začal používat krokové ústrojí (kotvu) z plastových součástek. Výmluva na nižší cenu možná nepůsobí férově u tak malé součástky, ale dejme tomu. Záleží na počtech kamenů a ten s 23 kameny = tento nešvar v podobě plastové součástky. Nejedná se ale naštěstí ani tak o poruchovost těchto strojků, jako o vědomí toho, že ve švýcarských hodinkách máte plast, basta.

Pokud byste se nad touto skutečností povznesli, čekají na vás už jen samé výhody. Tou hlavní je 80hodinová rezerva chodu. Jedná se tedy o víkendové hodinky, které můžete běžně nosit do práce, o víkendu hodit na ruku něco jiného, a v pondělí bez nutnosti nátahu a seřizování opět plně používat.

Další výhodou pak může být případný lehce dostupný servis (díky Swatch Group) u kterého nepřijdete na mizinu. Neopomíjejme také, že strojek je velice přesný a nabízí odchylku + – 15 vteřin za den. Jedná se o skvělé číslo, které může být pravidelným nošením ještě „doregulováno“ 🙂

Na čem je nosit?

Kontroverzi se nevyhnul ani řemínek. Je hezké, že Tissot přináší inovace a drží se dál od zaběhlých trendů, zde to ale může být zároveň kámen úrazu. O čem mluvím, hned rozepíšu.

Ne každému sedne, díky systému uchycení. Já mám výjimečně to štěstí, že na ruku mi ihned padl tak akorát (menší zápěstí cca 16,5 cm). V zápětí jsem však objevil další nepříjemnost, která zbytečně celé dílko komplikuje. A to sice uchycení držících kolíčků do dírek k tomu určených. Pásek si musíte podržet z druhé strany a doslova vtlačit do dírky, což jde dost ztuha.

Věřím, že jde o zvyk a časem si najdete způsob, který bude vyhovovat a pásek bude postupem času poddajnější. Díky celé té komplikaci se však naopak nemusíte obávat, že by vám hodinky během nošení nedopatřením sklouzly na zem, nebo ještě hůř na dno.

Řemínek je uchycený pomocí silných rychlostěžejek a není problém (pokud by jste nad dodávaným náramkem nakonec zlomili hůl) jej vyměnit za vhodnější pásek dle libosti. Pokud se vám však tento systém zamlouvá, Tissot řadu řemínků rozšířil (a věřím, že ještě rozšíří) o další barevné varianty, takže výměna není problém.

Pro koho jsou určeny?

Tissot by řekl, že pro mladé, já říkám, že dle libosti pro každého! Výhodou je neutrálnost modelu, tudíž i slečny, které hledají sportovně vypadající kousek, jenž bude na jejich ruce vyčnívat, směle do nich! Nemusíte se bát, že by jste ruku tahaly po zemi. Jedná se o hodinky, o kterých ani nebudete vědět, že je máte na ruce, zato si můžete být jisti, že se na ně můžete spolehnout! A pánům, kteří se nebojí letních výrazných barev a inovací a nechtějí zapadnout do šedi velkoměst, těm tento model také vřele doporučuji!

Ještě shrnu benefity

Za více než slušnou cenu 26 420 Kč dostanete karbon, 300M voděodolnost, 80hodinovou rezervu chodu s vynikající přesností, safírové sklíčko, odkaz na bohatou historii značky s velkým T a originálním designem a určitě také hodinky, které vyvolají mnoho debat. No a možná si k nim pořídíte nakonec i tu plachetnici 🙂. A hodinkám ahoj!

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

4 komentáře u “Svěží retro jachtařské Tissot Sideral S jsou jako vánek

  1. Váš článek o náramkových hodinkách TISSOT Sideral S mě velice zaujal. Nejvíce se mi líbila ta červená varianta, zajímavý je celý článek o uváděném modelu hodinek. Zaráží mě to jestli bude řemínek dostatečně dlouhý, mám obvod zápěstí 22,5 cm. A pak ještě cena – mám dojem že je tak trochu nadsazená – ale za ta funkce a schopnosti je to přijatelné. Sám vlastním dvoje TISSOTi, ale se zlatým pouzdrem a nádherným koženým řemínkem. Na společenské akce.

    • Dobrý den, Stefane,
      změřil jsem pro vás obvod hodinek a maximální možný obvod zápěstí bude cca: 22-23 cm. Nejde to takto přesně říct, ale rozhodně doporučuji je někde vyzkoušet (ideálně u nás) a budete vědět jestli přeskočila jiskra a sedí 🙂
      Ať vám hodinky Tissot dobře slouží.
      Zdraví, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *