Suunto Race S UTMB World Series SS051034000

Není to až tak dávno, kdy finská značka Suunto patřila mezi mohykány a vládce segmentu sportovních hodinek a sporttesterů. Jenže doba pokročila a vývoj ještě víc a v krátkém čase se na trhu vyrojili silní konkurenti v čele s Garminem a v posledních letech také Corosem.

Jako by příběh Suunta do jisté míry připomínal osud finské Nokie, po které dnes není ani vidu ani slechu. Suunto na tom však ani zdaleka ještě není jak někdejší telefonický gigant, nicméně i tak se musí o své místo na výsluní prát. Pomůže mu k tomu model Suunto Race S

O krok blíž k běžeckému grálu

Když se v dobách ne až tak dávných řeklo sporttester, finské Suunto bylo automatickou asociací. Značka vycházející z bohaté historie výroby buzol pro válečné účely a poté pro orientační běh se skvěle dokázala díky svým přesným datům a metodikám adaptovat na dobu sportovní digitalizace. Modely pro potápění jsou dodnes výkladní skříní značky. S jejich výrobou Suunto začalo již v roce 1987.

Finské sportovní hodinky se poté staly velice populárními i na opačné straně spektra, a to i v těch nejvyšších výškových bodech naší planety. Dnes jako i dříve je Suunto předním výrobcem sportovních hodinek a počítačů pro potápěče, nicméně v segmentu chytrých sporttesterů jako by Finům postupně začal ujíždět vlak.

Přeci jen technologickému pokroku z pohledu hardwaru, který nastavil Garmin a softwaru, s jakým pracuje Coros, se konkuruje velmi těžce. Obzvlášť pokud Suunto v jisté době tak trochu usnulo na vavřínech. Snaha o návrat je veliká a pomoci by jim k tomu měla velká partnerství a model, na kterém chtějí budovat nebo obnovit zašlý vztah ke značce.

Marketing jako recept k úspěchu

Podíváme-li se na kroky, které Suunto podniklo v posledních letech, aby se zpátky dostalo na vrchol, tak nezbývá než smeknout nad finským marketingovým oddělením. Vezmeme-li totiž v potaz, že sporttestery jsou v dnešní době populární zejména v endurance sportech, tak navázaná partnerství s dvěma světově největšími organizacemi, které pořádají trailové běhy po celém světě, se zdají být jako klíčová. Suunto je nějakou tu sezónu oficiálním časoměřičem Golden Trail Series a od letošního roku také svatého grálu mezi trailovými běžci a ultramaratonci UTMB

Značka jde tak cestou maximálního zásahu počtu účastníků závodů skrze kontakt s brandem, čímž se odlišuje například od amerického Corosu. Ten svůj marketing naopak staví na silných běžeckých osobnostech. Například legendárním Kilianu Jornetovi, světovém rekordmanovi Eliudu Kipchogehovi nebo olympijském vítězi Jakobu Ingebrigtsenovi. 

Klíčový produkt

Pomoci k expanzi by měl model Suunto Race S. Nikoliv nejdražší, nikoliv největší, ale ten, který má být kompromisem mezi tím nejlepším a nejlevnějším, co kdy značka pro svět výkonnostních sportů vyvinula. Model láká zákazníky cenovkou nastavenou jen něco málo přes devět tisíc korun, což v segmentu sportovních testerů je spíše střední cesta, než prémiová hranice.

Nedávno navázané partnerství s UTMB se pak odráží i na samotném designu hodinek. Ty je možné si koupit právě ve speciální edici UTMB World Series, jejíž odkaz se nese na líbivém modrém gumovém řemínku hodinek, který je mimochodem velmi pohodlný. Nicméně Race S jsou k dostání i pro ne úplné fanoušky trailových běhů, a to v klasičtějších barevných provedeních a kombinacích. Pro dámy třeba v růžové variantě.

Stěžejní vlastnosti

Hodinky jako takové jsou nabušené takřka vším, co si dnes výkonnostní sportovec žádná. Nemá proto asi smysl jít úplně do detailu s výčtem funkcí, které jsou všude dostupně dohledatelné. Krokoměr, barometr, výškoměr či teploměr jsou tak samozřejmostí. Co ale může pomoci českému zákazníkovi je určitě české menu, které například konkurenční Coros nemá.

Coros ale naopak disponuje daleko větší výdrží baterie. Přímým konkurentem je totiž nově model Coros Pace Pro, jehož cenovka je také stanovena pod deset tisíc korun a také disponuje AMOLED displejem. Nicméně jejich výdrž při spuštěné GPS je až 38 hodin, zatímco Suunto vám dá pouze 27 hodin života. Při běžném nošení vám pak Suunto vydrží až 13 dní, zatím Coros ještě o týden navíc. Nicméně nezoufejte, pokud vás tyto hodinky zaujaly, z hlediska výdrže baterie se s Corosy nemůže rovnat ani takový Garmin. 

Kde Suunto drží trend je pak zapojení umělé inteligence do softwaru hodinek. Takzvaný Suunto Coach dohlíží na vaše cvičení a poskytuje rady, jak si udržet motivaci a správný směr. Zajímavou „fíčurou“ je pak jistě také sledování vaší regenerace a spánku pomocí HRV. Dnes jde již o jakýsi standard v této cenové relaci, který se hodí, nicméně z pohledu dat spíše očekávejte jen nějaký základní přehled o svém těle. Rozhodně vám Race S nedají o vašich návycích takový přehled jako zařízení typu Whoop či Oura. To ale neočekávejte ani od Garminu či Corosu. 

Osobně vítám až 95 sportovních režimů či předpověď počasí, což se při jakékoliv outdoorové aktivitě může hodit. Ženy pak jistě ocení doporučení na trénink z pohledu jejich menstruačního cyklu. 

Konektivita cestou k jednoduchosti 

Suunto Race S jsou na první pohled velmi intuitivní hodinky a pokud jste zvyklí na ovládání chytrých hodinek jiné značky, celkem rychle si na ně zvyknete. Nastavení je velmi rychlé a senzor tepového snímače takřka okamžitě reaguje na vaše aktuální srdeční rozpoložení. Opakem však bylo občasné čekání na spojení s GPS. Problém v tomto ohledu ale rozhodně nebyl zapříčiněn místem, jelikož jiné chytré hodinky mi reagovaly okamžitě. Důvodem nicméně může být ne úplně dostatečné spřátelení s hodinkami, jelikož šlo spíše o krátkodobou recenzi.

Při samotné aktivitě pak hodinky reagují dobře, hlavní důvodem pak jistě bude i plynulost a chod systému v kombinaci se skvěle čitelným AMOLED displejem. Navíc jsou hodinky na ruce i díky řemínku, ale hlavně kompaktnímu pouzdru extrémně pohodlné. Z hlediska jejich charakteru bych je, jak už napovídá název Race S, směřoval více jako sportovní hodinky pro běh, kolo, plavání či triatlon. Vyloženě outdoorovky to úplně nejsou. 

Co mě pak zklamalo asi nejvíce, je aplikace. Ta je přeci jen prodlouženou rukou hodinek a zde z mého pohledu Suunto za konkurencí v podobě Garminu a Corosu zaostává. Dlouhodobí uživatelé na ni jsou asi zvyklí více, nicméně na mě aplikace působí nedotaženě a spíš bych jich označil jako testovací beta verzi nikoliv jako to, co má uživatele oslnit.  

Opravdový klíč k úspěchu?

Z mého pohledu Suunto udělalo vše správně. Partnerství s globálním seriálem běhů i sázkou na model Race S. Za mě je tento model přesně tím, co by mohlo přivést k Suunto kromě nových zákazníků zpět i ty, kteří před lety od Finů odešli ke konkurenci. Technologicky i technicky na to má tento produkt parametry, ale víme, jak to je při přechodu na nové chytré hodinky jiné značky. Kdo si totiž libuje v datech, bude ho jejich ztráta a absence porovnávání bolet a mrzet. Porovnání je totiž z hlediska sportu a metrik z dlouhodobého hlediska klíčové. 

Bude-li tento model tím, díky kterému byste chtěli za každou cenu přejít od konkurence i za cenu ztráty dat, ukáže až čas a možné upgrady. Nyní to tedy neberme jako totální deal breaker, ale jako novou éru Suunto, která se prokáže až s příchodem prémiovějších modelů, co by měly konkurovat Fenixům od Garminu či Apexům od Corosu.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *