
Na našem blogu dnes najdete už nespočet článků zabývajících se dopodrobna různými typy strojků. Z nedávné doby lze vyzdvihnout třeba příspěvek o Seiko 4R a 6R kalibrech, Eco-Drive technologii od Citizenu nebo například kratší psaní o vysokofrekvenčních strojcích od Bulovy. Všechny tyhle články se věnují japonským firmám a skoro by se mohlo zdát, že tím poněkud přehlížíme ty švýcarské.
Abychom to tedy vyvážili, podíváme se dnes na dva z největších výrobců švýcarských kalibrů a podrobněji si porovnáme jejich nejznámější modely. Řeč je pochopitelně o firmách ETA a Sellita. Silná konkurence mezi těmito dvěma společnostmi je dnes známá asi každému, nicméně pro někoho bude možná trochu překvapující, že tomu tak v minulosti nebylo vždy.
Obsah článku:
Historie ETA
Na úvod si pojďme obě firmy představit a začneme od té nejstarší. Společnost ETA, celým názvem ETA SA Manufacture Horlogère Suisse, je dnes v podstatě největším výrobcem strojků ve Švýcarsku. Kořeny firmy sahají až do poloviny 19. století, kdy byl založen podnik Eterna. Ten se zabýval i výrobou kompletních časomír, nicméně v průběhu 20. století byla vytvořena dceřiná firma ETA, která se měla zaměřovat pouze na samotné kalibry a základy hodinek.
Tato divize byla následně v 80. letech koupena koncernem Swatch Group, do kterého spadá dodnes. Dá se říci, že v posledních dekádách je ETA lídrem na trhu se švýcarskými strojky, což je dáno i tím, že pod její hlavičku spadá mnoho dalších historických firem jako například Peseux, Unitas nebo Valjoux. Ty byly v průběhu minulého století postupně připojeny a následně včleněny do struktury společnosti.
Mezi nejznámější výrobky tohoto konglomerátu patří určitě populární chronograf ETA Valjoux 7750, prémiovější automatický strojek ETA 2892 anebo také legendární tahoun celého segmentu automatických hodinek – ETA 2824-2.

Příklady slavných strojků Eta
Dá se říct, že poslední zmíněný model se za dekády své existence pravděpodobně stal tím nejznámějším a zároveň také nejpoužívanějším kalibrem v celém švýcarském hodinářském průmyslu. I z toho důvodu nám poslouží jako reprezentativní příklad při porovnání se strojky od Sellity. Ta totiž mezi svými produkty nabízí obdobnou verzi, která je konstrukčně téměř totožná.


Nenechte se však zmást, o žádný padělek se zde nejedná. Se svým kalibrem SW200 je dnes společnost Sellita vedle Ety jedním z předních švýcarských dodavatelů pro ostatní hodinkové značky. Její strojky využívá celá řada firem hlavně v segmentu střední třídy. Důvod je jednoduchý – jde o spolehlivé, relativně dostupné kousky a navíc dané firmě ušetří miliony, které by jinak musela investovat do vývoje vlastního kalibru.


Historie Sellita
Sellita byla založena na počátku 50. let a v průběhu 20. století působila na trhu jako jeden z partnerů Ety. Její hlavní činností byla produkce a kompletace strojků, které mezi sebou měli tyto dvě firmy nasmlouvané, avšak vývojem vlastních kalibrů se nezabývala. Na přelomu tisíciletí pak došlo k několika významným změnám. V roce 2002 totiž Eta oznámila, že chce v krátkém horizontu skončit s dodáváním strojků ostatním značkám, které nejsou pod společnou střechou koncernu Swatch Group.
Ve stejné době, konkrétně v roce 2003, společnost Sellita zároveň změnila majitele, kterému se díky krokům Ety naskytla jedinečná příležitost zamíchat kartami na trhu. Nově koupená firma tedy byla nasměrována k vývoji a produkci vlastních strojků, které následně začaly suplovat vysychající nabídku kalibrů pro společnosti, které si je nemohly nebo nechtěly vyrábět samy.
Stěžejním faktorem v této době bylo i to, že Sellita vyvinula své strojky na základě prošlých patentů Ety. Tím se z ní stala naprosto logická volba pro většinu výrobců, kteří při změně nového dodavatele nemuseli díky podobnosti obou kalibrů provádět příliš velké změny v konstrukci vlastních hodinek.


Příklady slavných strojků Sellita
Výše popsaným způsobem se u Sellity zrodily i další ikony, které dnes můžeme vidět u nespočtu hodinek ve středním, ale i luxusním segmentu. Mezi ty nejvýraznější se řadí třeba modely s označením SW300, SW500, ale také velmi dobře známý a již zmíněný SW200. Ten je postaven právě na základě strojku ETA-2824 a logicky tedy platí za hlavního konkurenta.




Porovnání obou strojků – 2824 vs. SW200
Pokud jsou oba strojky navrženy stejně, jaké jsou tedy mezi nimi vlastně rozdíly a který by případně mohl být lepší volbou? Tyto otázky jistě mohou vyvstat u spousty lidí, kteří si například vybírají první mechanické hodinky a na oba výše zmíněné strojky narazili. Krátká odpověď by byla vcelku jednoduchá – je to v zásadě jedno. Oba kalibry jsou totiž už roky prověřené, fungují spolehlivě a navíc na ně díky rozšířenosti existuje velké množství náhradních dílů.
Aby tento článek ale nebyl jen obecné povídání, pojďme si technické parametry obou strojků představit a porovnat trochu podrobněji.
ETA 2824-2
- Počet kamenů: 25
- Rezerva nátahu: 38 hodin
- Frekvence: 4Hz
- Přesnost udávaná výrobcem: +/-12 až +/-30 sekund za den
Sellita SW200
- Počet kamenů: 26
- Rezerva nátahu: 38 hodin
- Frekvence: 4Hz
- Přesnost udávaná výrobcem: +/- 12 až +/- 30 sekund za den
Z výše sepsaných základních parametrů je vidět, že papírově jsou rozdíly naprosto minimální. Oba kalibry se navíc vyrábějí ve čtyřech verzích (standard, Elaboré, Top, Chronometer), z nichž každá se od těch ostatních liší udávanou přesností, případně třeba materiálem použitým k výrobě vlásku setrvačky. Odchylky udávané výše platí pro základní varianty.

Další varianty a rozdíly
Kromě čtyř úrovní obou strojků se také můžeme setkat s lehce odlišnými „modelovými řadami“. Například u Ety jsme v průběhu tohoto článku zmiňovali pouze její nejnovější verzi s označením 2824-2, která se vyrábí od roku 1982. Pro úplnost je však dobré zmínit, že před touto iterací byla v produkci také varianta 2824-1 (1979-1982) a původní 2824 (1971-1979). Podobně je to i u Sellity, která se svým strojkem SW200 přišla okolo roku 2003, nicméně od druhé dekády tohoto století můžeme v některých hodinkách vidět také lehce vylepšenou verzi SW200-1.
Jak je vidět, podobnost obou kalibrů je opravdu nepřehlédnutelná. Pokud byste je dali vedle sebe a zakryli logo na rotoru, bylo by pro netrénované oko velmi těžké je od sebe rozpoznat. Existují však přeci jenom nějaké rozdíly? Pokud bychom hledali opravdu důkladně, tak samozřejmě na několik odlišností narazit můžeme. Obecně se ale dá říct, že se jedná spíše o marginální detaily a kosmetické úpravy.
Největší změnou u Sellity oproti Etě je určitě počet kamenů, kdy u kalibru SW200 můžeme najít údaj 26 jewels, zatímco 2824-2 jich má „pouze“ 25. Není se však třeba obávat, v praxi je vliv tohoto rozdílu v podstatě zanedbatelný. Pokud bychom oba strojky dali vedle sebe, určitě bude možné zaznamenat také rozdílné povrchové úpravy. To však opět neznamená nic jiného než změnu vzhledu a na funkčnosti se to neprojeví.
Závěr
Pokud se rozhodujete mezi několika hodinkami a ve hře jsou kalibry od Sellity i Ety, můžeme vás uklidnit. Ať už totiž zvolíte jakoukoliv variantu, v obou případech dostanete v podstatě totožný produkt. Tyhle strojky jsou už desítky let prověřené a za velmi příznivou cenu vám doručí pěknou hodnotu. K tomu všemu je navíc servis takovýchto strojků relativně jednoduchý, protože o náhradní díly není nouze a navíc si s oběma kalibry vzhledem k jejich rozšířenosti dokáže poradit v podstatě jakýkoliv solidní hodinář.