
Dnešní čtení bude oproti ostatním příspěvkům poněkud neobvyklé. Hlavním tématem sice zůstávají hodinky, ale nebude se jednat o recenzi konkrétního modelu ani představení nějaké vycházející novinky. Tentokrát bychom se s vámi totiž rádi podělili o tipy na několik zajímavých míst, kam se můžete podívat, pokud byste někdy vyrazili na hodinkový výlet do Švýcarska.
Celkem nás v tomto článku čekají čtyři města, která jsou s hodinářským průmyslem neodmyslitelně spojená a která jsme zároveň osobně navštívili. Pojďme se na ně podívat.
La Chaux-de-Fonds a Le Locle
Jako první se podíváme do kantonu Neuchâtel na dvě z vůbec nejznámějších center hodinařiny. Řeč je o La Chaux-de-Fonds a Le Locle. Obě města se nacházejí v nadmořské výšce cca 1 000 m.n.m. nedaleko hranic s Francií, s tím že jedno od druhého je vzdálené pouze 5 kilometrů.




Hodinářský průmysl tu má již staletí dlouhou tradici a můžeme zde najít sídla značek jako například Tissot, TAG Heuer, Girrard-Perregaux a mnoho dalších. Do většiny z nich se však bohužel nelze podívat jen tak, ale najdou se i výjimky.
Jednou z nejvstřícnějších firem je v tomto ohledu určitě Zenith, který na pravidelné bázi nabízí komentované prohlídky, a to jak v rámci veřejných termínů, tak i pro soukromé skupiny. Obojí je samozřejmě nutné rezervovat dopředu a vstupné začíná na částce okolo 50 Franků. Pokud se ale cítíte připraveni na několik hodin zajímavých informací o hodinkách a jejich výrobě, určitě neuděláte chybu.




Vedle toho lze doporučit i Musée international d’horlogerie (mezinárodní muzeum hodinařiny). Tam se za relativně nízké vstupné můžete podívat na expozici věnovanou všemu od prvních pokusů měření času ve starověku až po moderní náramkové hodinky ze současné produkce.

Do obou měst se přitom dá vcelku pohodlně dostat vlakem a ani parkování s autem není příliš komplikované. Kromě běžných parkovacích domů je stání možné i na ulici, nicméně je třeba počítat s placenými zónami.

Biel – Bienne
Druhý tip nás posune necelých 40 km vzdušnou čarou na východ od La Chaux-de-Fonds do dvojjazyčného města Biel/Bienne. I toto místo je obecně považováno za jedno z největších center hodinařiny a už při příjezdu to na člověka dýchá na každém kroku. Najdeme zde nespočet továren renomovaných značek, ale i zde platí, že do většiny z nich se veřejnost nedostane.

Jako dobrá náhrada však poslouží muzeum značek Omega a Swatch, které se nachází ve stejné budově. V této expozici si zcela zdarma můžete prohlédnout stovky modelů, které obě firmy za dekády existence vyprodukovaly, a to včetně těch nejstarších.

Celý koncept muzea je vymyšlen prakticky, nejdříve si totiž vyjedete do patra věnovaného hodinkám Swatch a následně se stačí svést o poschodí níže do prostor vyhrazených pro Omegu. Otevřeno je téměř každý den a hned vedle muzea a továrny se zároveň můžete zastavit i v neobvykle navrženém Swatch butiku, který je koncipován jako drive-thru.




Aby toho nebylo málo, v samotném centru Bielu se pochopitelně nachází i několik obchodů. No a pokud by to bylo příliš hodinkové tématiky najednou, určitě stojí za to si projít i zbytek města, případně si udělat vycházku k jezeru.
Saint-Imier
Celý tento příspěvek zakončíme v malé vesničce Saint-Imier, která se nachází v podstatě na půli cesty mezi již zmíněnými La Chaux-de-Fonds a Biel/Bienne. Tato obec s pouhými 5 000 obyvateli se na první pohled nejeví nijak zvláštně, nicméně i zde najdeme silnou spojitost s hodinářským průmyslem. Hlavní dominantou v této vesnici je totiž továrna na hodinky Longines. Ta byla v Saint-Imier založena už v roce 1832 a od té doby se ani jednou z tohoto místa nepřestěhovala. V současné době vyrábí přes 1,5 milionu hodinek za rok a řadí se tak k těm největším značkám ve Švýcarsku.

Podívat se přímo na výrobu hodinek bohužel není možné, ale případné návštěvníky určitě potěší, že Longines nabízí prohlídku muzea, které se nachází ve stejné budově. Tu je třeba rezervovat dopředu na internetu a raději s dostatečným předstihem, každopádně pokud se na některý z nabízených termínů dostanete, určitě nebudete litovat.



Expozice je totiž hezky zpracovaná a pokrývá kromě historických modelů a milníků také rozsáhlý archiv značky, který je obzvlášť zajímavý. Už od druhé poloviny 19. století se totiž ve firmě vedla poměrně rozsáhlá evidence všech vyrobených a prodaných kusů a informace o nich si lze za poplatek i vyžádat.

Pokud byste tedy například byli vlastníky nějakého vintage modelu Longines a nejste si jisti, zda jsou originální, mohly by vám tyto informace přijít vhod. Mimo to se Longines zabývá i renovací starších hodinek a z celé prohlídky bylo vidět, že si dávají na svém odkazu hodně záležet. Vstup do muzea je totiž zcela zdarma, zaparkovat se dá bezplatně před vchodem, a navíc se vám během celé prohlídky bude věnovat někdo z personálu v angličtině, němčině nebo francouzštině (a to i kdybyste si rezervovali prohlídku sami).



Lehkou nevýhodou je, že Saint-Imier je relativně z ruky, nicméně pokud byste zavítali do některého z měst, která jsme rozebírali v předchozích odstavcích a měli času nazbyt, odbočka do této malebné vesničky určitě také stojí za to.
Závěrem
Na závěr je ještě třeba dodat, že tato města samozřejmě nejsou jediná, kde bychom našli takovou koncentraci hodinářských firem. Vedle několika dalších ale rozhodně platí za ta největší a pokud jste opravdovým nadšencem do hodinek, jejich návštěva by vás určitě nezklamala.