
V jednom z nedávných příspěvků jsme se podívali na několik švýcarských měst, která stojí za to osobně navštívit, protože se v nich nachází zajímavá muzea nebo továrny na hodinky. Dnes se budeme stejnému tématu věnovat nadále, ale posuneme se poměrně významně na východ. Většině čtenářů je asi jasné, že vedle Švýcarska je jednou z hlavních hodinářských velmocí také Japonsko. A právě do toho jsem během ledna tohoto roku zavítal a rád bych s vámi sdílel několik postřehů a tipů.
Obsah článku:
Ginza Flagship Store
Vedle firem jako Casio nebo Citizen hraje v zemi vycházejícího slunce jednu z největších rolí také společnost Seiko se svými dceřinými firmami. Přesněji řečeno jde o Grand Seiko a Credor, které cílí především na majetnější zákazníky a zaujímají na trhu pozici luxusních značek.

Pokud byste se o těchto hodinkách chtěli dozvědět více, určitě by vám neměla uniknout návštěva Tokijské čtvrti Ginza. Zde se totiž nachází historická budova firmy Seiko a dodnes slouží jako oficiální sídlo společnosti. Najdeme v ní několik pater věnovaných hodinkám, ale překvapivě i lifestylovým doplňkům a oblečení. Vedle japonského Seika zde má navíc zastoupení také několik švýcarských firem. Dalo by se tedy říci, že se jedná spíše o velký multibrandový obchod.
Není ale třeba mít obavu, že by bylo Seiko nějak upozaděno. Mezi ostatními značkami totiž dominuje. K prozkoumání jsou v obchodě kromě standardních kolekcí také modely Grand Seiko, King Seiko a samozřejmě i Credor. Výběr je obecně široký a leckdy se stává, že člověk narazí i na některé modely, které jsou na většině ostatních míst vyprodané. Mimo to pak v tomhle vlajkovém obchodě najdeme i několik speciálních edicí, které lze zakoupit pouze na této adrese a nikde jinde na světě.
Návštěva celé budovy vám může zabrat klidně několik hodin, protože počet modelů k vyzkoušení je takřka neomezený. Na druhou stranu pokud se stejně jako já o Seiko zajímáte spíše okrajově a pouze si chcete prohlédnout co je nového, zvládnete návštěvu klidně během jedné hodiny a můžete se přesunout dál.
Seiko muzeum Ginza

O několik bloků vedle vlajkového obchodu tohoto japonského výrobce se nachází budova s názvem The Seiko Museum Ginza. Na tomto místě si žádné hodinky vyzkoušet ani zakoupit nelze. Zato se návštěvníci mohou podívat hlouběji do historie samotné firmy. Na živo je tak k vidění mnoho modelů, které bychom asi jinde na světě nenašli. Celá budova má několik pater a je bezbariérová. Vstupné je zdarma, takže vedle nakupování na hlavní třídě určitě stojí za návštěvu.


Tipy na další místa
Pokud byste se někdy v budoucnu rozhodli Tokio navštívit, určitě existuje i řada dalších míst, která jsou spjatá s hodinkovou tématikou. Mimo výše zmíněných může stát za návštěvu také Grand Seiko Studio Shizukuishi, které se nachází v severní části Japonska.
Jízda z Tokia zabere několik hodin, takže se úplně nejedná o jednodenní výlet. Je nutné ho spíš rozplánovat na delší časový úsek. Zároveň je nutné dát pozor ohledně vstupenek na prohlídku, které jsou ve velmi omezeném počtu. Zakoupit se dají jen se značnou dávkou štěstí. Mně osobně se to nepodařilo, a proto mohu toto místo doporučit spíše na základě referencí od některých dalších nadšenců z mého okolí.
V případě, že se nechcete přesouvat z japonské metropole pouze kvůli jednodenní návštěvě manufaktury Grand Seiko, vyplatí se prozkoumat i nespočet hodinkových obchodů, které se nacházejí jak v Ginze, tak i v populárním nákupním centru Nakano Broadway. Díky slabému jenu a možnosti nakupovat za určitých podmínek „tax free“ (možnost odečtení daně z přidané hodnoty pro nerezidenty) se může nákup hodinek v některém z těchto míst jevit docela lukrativně.

Je sice pravdou, že výběr v místních obchodech je místy až nepředstavitelný, ale stále je potřeba počítat s určitými úskalími. Velká část obchodů totiž nejsou autorizovanými prodejci, nýbrž překupníky na sekundárním trhu. To je samozřejmě zcela legální a úroveň servisu se v mnohých obchodech rovná návštěvě některých butiků na pařížské, ale i tak je nutné mít na paměti, že stav hodinek a jejich historii je třeba si řádně ověřit.


Závěr
Pokud jste stejně jako já nadšenci do hodinek, návštěvu japonské metropole mohu jen doporučit. V samotném městě je pochopitelně k vidění nespočet dalších míst a i přestože se jedná o výlet na druhý konec světa, objevování nové kultury, památek a zajímavé přírody určitě stojí za to.
Fotografie zapůjčeny ze soukromého alba kolegy Samuela Švingera
Autor článku: Samuel Švinger

Sam se řadí mezi nejmladší členy týmu, ale i přesto se hodinkám věnuje již několik let. Vždy ochotně poradí s výběrem toho správného kousku a rád sdílí své dojmy i na blogu. Mezi jeho další zájmy patří sport nebo hudba. Nejoblíbenějšími značkami jsou Casio, Mido nebo třeba americký Ball, avšak nepohrdne ani kouskem ze světa vintage hodinek.
▶️ Díly miniseriálu:
#1: Co navštívit ve Švýcarsku?,
#2: 🎌Co navštívit v Japonsku?,
#3: Co navštívit ve Švýcarsku? Schaffhausen, Ženeva