Reportáž z hodinkových muzeí #3: Co navštívit ve Švýcarsku? Schaffhausen, Ženeva

V dnešním příspěvku navážeme na naši minisérii reportáží z předních světových míst zaměřených na hodinářský průmysl. V minulých článcích jsme se věnovali například tokijské čtvrti Ginza anebo některým místům v hodinkami proslulém Švýcarsku. Dnes se do této malé alpské země sýru a čokolády podíváme znovu s tím, že naším hlavním zájmem budou tentokrát dvě větší města.

V posledním příspěvku jsme se věnovali místům jako Biel, St. Imier a La-chaux-de-fonds, nicméně je potřeba si přiznat, že zajímavých center s hodinkovou tematikou je ve Švýcarsku ještě mnohem více. Přestože obě města, o kterých bude dnes řeč, od sebe leží dost daleko, tak mají jedno společné – sídlo mezinárodních firem vyrábějící (nejen) luxusní hodinky. Které to jsou?

IWC v Schaffhausenu

Jako první zavítáme do německy hovořící obce poblíž hranic s Německem. Řeč je samozřejmě o Schaffhausenu, který je hlavním městem stejnojmenného kantonu a čítá přibližně 37 tisíc obyvatel. Vedle několika nezávislých značek, jako je například H. Moser & Cie. se zde nachází také továrna hodinek IWC. Plným názvem International Watch Company (v překl. Mezinárodní Hodinková Společnost).

Tato firma vznikla roku 1868 a příhodný název nese z toho důvodu, že jejím zakladatelem byl americký inženýr Florentine Aristo Jones, který se usadil v Schaffhausenu. Zde začal vyrábět hodinky, které následně z velké části exportoval do Ameriky.

Dnes jde o jednoho z předních hráčů na poli luxusních švýcarských časomír, což ostatně společnost dokazuje svými ultra komplikovanými výtvory, jako jsou třeba věčné kalendáře. Během své historie se ale firma zaměřovala třeba i na letecké hodinky, které za druhé světové války dodávala pilotům německého Luftwaffe.

Muzeum v sídle značky

Všechny tyto informace jsou hezky zpracované v malém muzeu, které se nachází přímo v továrně samotné značky v centru Schaffhausenu. Hned zkraje je nutné podotknout, že se jedná spíš o kratší zastávku, která je tak na hodinu, maximálně dvě. Prostory přístupné veřejnosti totiž nejsou zase tak rozsáhlé a přímo do továrny není přístup povolený.

I tak se ale vstup za nějakých 6 franků určitě vyplatí, protože k dispozici je vhled do celé historie firmy od jejích počátků až po současnost. V jednotlivých sekcích jsou tedy na výstavce například kapesní hodinky z počátečních let produkce, historické časomíry pro piloty, ale také moderní kousky z kolekcí Portugieser nebo Ingenieur.

Obzvlášť zajímavá byla také vitrína věnovaná modelům Da Vinci, které se vyráběly především v druhé polovině minulého století. Tyto mechanické hodinky byly totiž často vybaveny velmi komplikovanými strojky, a přestože je jejich design dnes už přinejmenším trochu zastaralý (což má však také svoji hodnotu), jedná se o velmi zajímavý kus historie, který zůstává neprávem tak trochu zapomenut.

Mimo samotné muzeum je také možné si v případě zájmu zakoupit některé reklamní předměty jako třeba pouzdro na hodinky, hrnečky a podobně. Na všech samozřejmě najdete logo IWC, což může být pro fanoušky této značky určitě pěkné, ale je potřeba být připraven na to, že ceny jsou jemně řečeno vysoké.

Vedle omezené nabídky firemních předmětů na recepci je ale k dispozici i butik s hodinkami IWC, který je na muzeum přímo napojený. Pokud byste tedy nad nějakým konkrétním kouskem uvažovali, v zásadě můžete prozkoumat historii firmy a vyzkoušet na ruce nějaké modely při jedné návštěvě.

Ženeva

Další zastávka bude v podstatě na opačné straně Švýcarska, a to konkrétně ve francouzsky mluvícím městě a stejnojmenném kantonu Ženeva. Zde se nachází nespočet továren a workshopů, kde značky přímo své hodinky vyrábí, ale samozřejmě také spousta obchodů, včetně těch vlajkových. Mimo procházení muzeí se tedy určitě vyplatí i do nějakého butiku zajít a třeba si hodinky osobně prohlédnout, protože výběr je zde skutečně široký.

Ženeva je elegantní město, ležící na břehu stejnojmenného jezera a není jen sídlem mezinárodních institucí a luxusních značek, ale především jednou z historických kolébek švýcarského hodinářství. Například Patek Philippe zde sídlí již od poloviny 19. století a jeho manufaktura je dodnes považována za symbol dokonalého řemesla. V Ženevě však najdeme i další velikány – Rolex, Vacheron Constantin, Piaget nebo třeba Franck Muller.

Patek Phillipe Museum

Když ale zůstaneme u muzeí, tak jedním z nejzajímavějších je určitě Patek Phillipe Museum. Nachází se relativně nedaleko městského centra. V celkem třech patrech jsou k vidění stovky historických kousků z celé 180leté historie značky.

Samozřejmě se zde bavíme o ryze luxusních časomírách, které asi nejsou pro každého. A to jak cenou, tak vzhledem a komplikovaností. Na druhou stranu je nutné uznat, že ve svém oboru je tahle společnost opravdu na špičce. K prohlédnutí je v komplexu velká spousta modelů, které v reálném životě není možné vidět a to včetně kousků jako jsou třeba Patek Phillipe Grand Master Chime s referencí 5175.

Vstupné do muzea je okolo 10 Franků, což upřímně řečeno za ten zážitek jednoznačně stojí. Oproti výše zmiňované expozici hodinek IWC v Schaffhausenu se tady ale určitě vyplatí vyhradit na návštěvu dostatek času. Je sice pravdou, že se celé muzeum dá projít relativně rychle, ale i tak se bavíme minimálně o půl hodině. I tak byste museli okolo každého modelu opravdu jenom proběhnout a příliš se nezdržovat.

Pro zarputilé nadšence se návštěva může protáhnout klidně na několik hodin. Lze si prohlédnout rozsáhlou sbírku více než 2 000 exponátů mapujících vývoj měření času. Také historii značky od první poloviny 19. století až po současnost, včetně zajímavostí o původních zakladatelích. Těmi byli polští emigranti Antoni Patek and François Czapek. Druhý zmíněný má dokonce české kořeny.

K vidění jsou také mimořádně vzácné mechanické přístroje, automatony (mechanické figurky). Zajímavé jsou i emailové miniatury a mistrovská díla z období renesance a baroka. Součástí expozice je také technická knihovna a místnosti věnované hodinářskému řemeslu, které odhalují složitost a krásu tradiční ruční výroby. Celé muzeum je uspořádáno tak, aby návštěvník pochopil nejen technologický vývoj, ale i umělecký a kulturní kontext hodinářského umění napříč staletími.

Návštěva stojí za to

Pokud se chystáte třeba během léta navštívit Švýcarsko, využijte našeho tipu. Určitě doporučujeme mimo výše zmíněná místa také prohlédnout hodinářské Mekky jako Biel nebo La Chaux-de-Fonds. Podrobnější info o těchto městech najdete v článku, na který jsme odkazovali už v úvodu.

Do budoucna se zároveň určitě můžete těšit i na další místa, které jsme doposud nepokryli. I když se to nemusí na první pohled zdát, tak hodinářských center je opravdu spousta. Nejen v těch známých zemích jako je Švýcarsko nebo Japonsko. Například v německém městě Glashütte, domově značek jako A. Lange & Söhne, Nomos nebo Glashütte Original, najdete Deutsches Uhrenmuseum Glashütte. To je moderní muzeum věnované saské hodinářské tradici. Expozice propojuje historické artefakty s technickými detaily a často zde probíhají i interaktivní výstavy.

Na své si přijdete i v Rakousku – v městečku Karlstein an der Thaya se nachází Uhrenmuseum Karlstein. Zde je zmapována historie rakouské hodinářské výroby, včetně školních hodin a starých nástěnných strojů.

Ani Česká republika nezůstává pozadu. Muzeum hodin v Novém Městě nad Metují, které sídlí v prostorách historické manufaktury značky PRIM, nabízí pohled na kompletní historii výroby českých náramkových hodinek od 50. let až po současnost. Výjimečná je možnost nahlédnout i do výroby – v rámci prohlídky lze vidět skutečné dílny a stroje, na kterých se hodinky dodnes ručně montují. My jsme byli nadšení: Výrobu hodinek PRIM byste měli vidět!

▶️ Díly miniseriálu:
#1: Co navštívit ve Švýcarsku?,
#2: 🎌Co navštívit v Japonsku?,
#3: Co navštívit ve Švýcarsku? Schaffhausen, Ženeva

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *