Recenze Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.00

Tissot. Švýcarský hodinářský obr z Le Locle, který je součástí největšího hodinářského uskupení světa – Swatch Group. Můžete ho milovat, můžete ho považovat za mainstream, můžete ho klidně i nenávidět (i když objektivní důvod podle mě není), ale jedno je jisté. Pokud jste hodinkový fanoušek, tak Tissot znáte a pokud ne, tak ho s velkou pravděpodobností znáte také. Tissot je zkrátka, hlavně díky svému marketingu a partnerství s mnoha významnými sportovními podniky, hodně vidět.

Jeho produkce většinou nijak zvlášť nevyčnívá, jak to tak u velkých výrobců někdy bývá. Pak ale v roce 2021 přišla řada PRX, která je dodnes po zásluze velkým hitem. A díky tomu, že se nám v Helveti s Tissotem hodně daří a díky tomu, že nás za to distributor Minuta také náležitě odměňuje, vám dnes, po asi roce a půl používání, mohu blíže představit svoje skvělé Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.00!

Obsah recenze

Nadčasovost v hlavní roli

Hodinky Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.00 spadají do řady PRX, která navazuje na úspěšný model z roku 1978, tehdy označovaný jako Seastar. Jedná se o odkaz na průkopnickou práci designéra hodinek Géralda Genty. Za všechny jeho ikonické designy zmíním pouze Audemars Piguet Royal Oak a Patek Philippe Nautilus, což myslím k pochopení jeho velikosti bohatě stačí.

Když jsem si tedy vybíral Tissot, tak jsem měl hned jasno, že to budou PRX a otázka zněla jen které. A protože jsem fanoušek dobré mechaniky a dlouho jsem chtěl nějaký “panda” číselník, volba padla právě na modré Tissot PRX T137.427.11.041.00.

Celá řada PRX se vyznačuje svým retro duchem konce sedmdesátých let a zároveň poskytuje atraktivní design pro moderní dobu. U mých PRX Chronograph Automatic tomu není jinak a jsem přesvědčen, že tomu tak ještě dlouho bude. Vlastně si spíš myslím, že tomu tak bude navždy. Tomuhle modelu je prostě jedno, v jaké době se nachází – vždycky to jednoduše funguje!

Tvrdá data jen podpoří umělecký dojem

Zkratka PRX v sobě skrývá toto poselství:

  • „P“ jako Precise (přesný),
  • „R“ jako Robust (bytelný)
  • a „X“ značí římské číslo deset a voděodolnost 100 metrů, čili 10 bar. Plavání tedy není problém, což jsem osobně otestoval v bazénu.

Safírové sklíčko poskytuje maximální ochranu proti poškrábání. O vlastnosti týkající se odolnosti se dále stará především ocelové pouzdro a integrovaný ocelový náramek. Tyto dvě části hodinek jsou v dokonalé symbióze a když svoje PRX nasadím na ruku, několikrát za den se musím těmi tvary pokochat.

Broušené pouzdro s leštěnou lunetou má tak poutavý soudkový tvar, že se od něj jen těžko odtrhává zrak. Broušený tah je připevněn rychlostěžejkami (k dispozici jsou i jiné řemínky) a jeho návaznost k pouzdru a poměr zužování směrem ke sponě považuji tak trochu za umělecké dílo.

Bez pohodlnosti by to nešlo

Spona u tohoto modelu je motýlová a přiznám se, že obecně jsem spíše fanouškem spon překlápěcích. Nicméně zde je všechno provedeno velmi dobře a jediná “komplikace” byla, že jsem po chvilce nošení musel přidat jeden dílek tahu. Stejnou zkušenost měli i moji kolegové, kteří také mají tu čest vlastnit stejný model. Přičítáme to tomu, že motýlová spona zasahuje směrem do ruky a proto může být první nastavení délky náramku trochu zkreslené.

Co je ale důležité – po správném nastavení je spona velmi pohodlná a během užívání jsem s ní neměl sebemenší problém. Dokonce je to asi nejpohodlnější motýlová spona, kterou jsem kdy měl. K pohodlnosti rozhodně přispívá i to, že články náramku jsou poměrně malé a proto se skvěle přizpůsobí ruce. Díky menším článkům a ještě zmenšeným koncovým článkům u spony také není problém to, že spona nemá mikroregulaci. Malé a ještě zmenšené články poskytují dostatečnou citlivost nastavení délky náramku

▶️ Na mém zápěstí se zcela průměrným obvodem 18 cm sedí tento model dokonale. Pouzdro Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.00 je trochu větší, než u běžných tříručkových verzí (40 mm). Má průměr 42 mm. Přesto se pořád jedná o průměrnou velikost pánských hodinek, a proto jsem si jistý, že na většinu pánských zápěstí sedne skvěle, jako na to moje.

Ostatně ze čtyř majitelů tohoto modelu v Helveti má každý z nás jinak velkou ruku – od cca 17 cm až po 20 cm, a tyto hodinky každému z nás náramně sluší. Ano – jsme sice švarní, mladí a pohlední hoši, ale to zase automaticky neznamená, že nám sedne úplně všechno :-).

Pohled do nitra

Na začátku jsem zmiňoval, že jsem Tissot T137.427.11.041.00 vybral mimo jiné proto, že jsem fanouškem kvalitních mechanických hodinek. Strojek ETA A05.H31 (chcete-li Valjoux 7753, ze kterého tento strojek vychází) tuto moji potřebu bezpochyby naplňuje. Jedná se o kvalitní, spolehlivý, desítkami let prověřený švýcarský mechanický strojek s chronografem, tedy stopkami.

  • Automatický nátah (s možností manuálního nátahu korunkou),
  • 27 kamenů,
  • klasická moderní frekvence 4 Hz (28800 polokmitů za hodinu)
  • a hlavně rezerva chodu slušných a nadprůměrných 60 hodin.

Když jsem tento odstavec nazval “Pohled do nitra”, tak to nebylo jen tak. Dýnko těchto hodinek je totiž průhledné – strojek lze tedy při jeho práci pozorovat. A pohled je to skutečně krásný. Zdobení je poměrně bohaté, jediné co bych trochu vytknul je naopak absence zdobení rotoru. Jako celek to ale funguje a vypadá skvěle!

Trochu to roztočíme!

Co mě při reálném užívání hodinek Tissot PRX Chronograph Automatic trochu překvapilo a hlavně vyděsilo, je chování rotoru strojku ETA A05.H31. Při určitých pohybech se totiž rotor roztočil tak, že se celé hodinky rozvibrovaly.

Ačkoli se o hodinky zajímám dlouho, tak o tomto jevu jsem z nějakého důvodu nevěděl a sám jsem žádnou verzi strojku Valjoux 7753 nikdy předtím nevlastnil. Při bližším studiu jsem však s úlevou zjistil, že toto je u Valjoux 7753 zcela běžný jev, způsobený tím, že tento strojek má jednostranný automatický nátah.

Pokud se tedy rotor roztočí po směru hodinových ruček, je “brzděn” tím, že zabírá do nátahu pera. Jakmile se ale roztočí opačným směrem, tak mu žádný odpor v pohybu nebrání a rotace je o poznání rychlejší.

Jak už jsem zmínil – v Helveti je nás majitelů těchto hodinek několik a u všech se tento jev v určité míře vyskytuje. Na některých hodinkových fórech jsem dokonce našel uživatele, kteří toto chování legendárního strojku ETA/Valjoux 7753 dokonce přímo zbožňují. No a já, když jsem zjistil, že se nejedná o žádnou závadu, to vlastně nakonec mám rád také :-). 

Stopky k ničemu? Ale kdeže!

U hodinek se stopkami panuje častý mýtus, že jsou na hodinkách v dnešní době vlastně k ničemu. Jasně, je mnoho uživatelů, kteří je skutečně nevyužijí, ale já pro hodinky se stopkami důležité role mám. Na aktivní sport používám výhradně sporttester Garmin, i když moji florbaloví spoluhráči by vám možná řekli, že až tak aktivní zase nejsem :-).

Jsem ale také velký fanoušek sportu na stadionech a zde hrají moje PRX významnou roli. K té nejvýznamnější se ještě dostaneme, ale jakožto permanentkář na Bohemce využívám stopky každý zápas. Po uplynutí 90 minut (nebo 45 v poločase) se totiž na stadionech neukazuje plynutí času nastavení, aby si diváci nemohli tak snadno vyvíjet tlak na sudí, aby ukončili zápas (nebo-li “pískej konec”).

Na fanoušky s hodinkami s chronografem včetně mě si však nepřijdou – úderem konce normální hrací doby totiž spouštím stopky a o délce nastavení mám tak dokonalý přehled! Pravda, někdy to vede spíše k většímu vzteku, ale to k tomu zkrátka někdy patří :-).

▶️ Jednou jsem také nechtěně vyzkoušel hodinový čítač stopek v plném rozsahu – to když jsem zapomněl stopky zastavit a vynulovat před spaním. Když už stopky běžely přes noc, nechal jsem dojet celý cyklus 12 hodin. Zajímalo mě co se pak stane, hlavně jestli se stopky zastaví. Nezastaví – běží pak dál.

Panda estetická, panda praktická

Jak už jsem naznačil, “panda” styl provedení číselníku se mi moc líbí esteticky, ale má to i praktické výhody. Čítače minut a hodin jsou díky tomu lépe čitelné. Stopky nevyužívám jenom na fotbale, ale také třeba i na florbalových zápasech mých dětí. Některé haly jsou řešeny tak, že není vidět na časomíru. I když se ve florbale hraje čistý čas a v přerušení stopky nezastavuji (to zase nejsem takový úch… pardon, nepotřebuji to vidět tak přesně), tak pro přibližnou orientaci o zbývajícím hracím čase poslouží skvěle.

Další důležitou roli hrají stopky v okamžiku, kdy doma s hrůzou zjistím, že sice mám pivo, ale není vychlazené. Chmelový nápoj Bohů tedy obratem míří do mrazáku, kde je stopování času životně důležité. Málo času = teplé pivo, hodně času = prasklý lahváč. A ani jedno nechcete! Stopky jsou tedy v této nelehké životní chvíli skvělým pomocníkem.

Modrá a bílá k sobě patří

Když už jsme na stopkách, tak se konečně mohu dostat k číselníku – další věci, kterou mám na svých Tissot PRX Chronograph opravdu rád. Pro mě oku lahodící odstín modré krásně hraje na světle díky sunburst efektu.

Jsem Kladeňák, takže k modré pro mě automaticky patří bílá. Ta se nachází na již zmíněných subčíselnících stopek a mimostředné sekundové ručky, ale také na vnějším okruží číselníku s indexy, nebo na ručkách. Co se týče ruček, tak tady se mi líbí jejich provedení a měl jsem ho rád už na svých quartzových Tissot Quickster T095.417.16.047.00.

Tyto ručky vnímám jako typické pro Tissot a z nějakého důvodu mi prostě sedí. Drobná nevýhoda je jen v menším prostoru pro luminiscenci, která není nejsilnějším článkem tohoto modelu. Na druhou stranu ve tmě svítí poměrně dobře a pokud ji nesrovnáváte s potápkami, nebo pilotkami, lze ji označit za dostatečnou. Tedy pokud nepotřebujete stopky – jejich ručky totiž luminiscenci nemají.

Datumovka – výhoda, ale také prostor ke zlepšení

Bílou najdeme na číselníku také v podobě datumovky, přičemž možná už víte, že jsem velkým příznivcem této hodinářské komplikace. Jak už jsem zmínil, modrá a bílá k sobě z mého pohledu patří a bílé pole datumovky mi prostě na tento číselník vizuálně sedí.

Patřím také k těm, kterým nevadí umístění datumovky mezi 4. – 5. hodinou, naopak se mi toto řešení často líbí. Co ale vnímám jako lehkou slabinu je rychlé nastavení data. U strojku Valjoux 7753 totiž neprobíhá v první poloze korunky (tam je rovnou nastavení času), ale tlačítkem na pozici desáté hodiny. Designéři toto tlačítko zapustili a k jeho stisknutí je potřeba mít po ruce stylus, nebo nějaký jiný ostřejší předmět, jako třeba špendlík.

Osobně mi toto řešení až tak nevadí. Zvykl jsem si mít stylus na nočním stolku a když nasazuji stojící PRX ráno na ruku (střídám více hodinek), tak jej rovnou využiji pro rychlou korekci data. Hodně bych se ale přimlouval za to, aby místo zapuštěného tlačítka bylo regulérní tlačítko řekněme “mačkací”. Jsem přesvědčen, že designově by to nebyl díky sportovnímu ladění tohoto modelu problém a praktičnost by byla o parník lepší. 

Tissot = hokej

S hodinkami Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.00 jsem toho zažil už docela dost. Samozřejmě nejvíce bylo běžného denního nošení, ale o tom vám vyprávět nebudu. Jsem Kladeňák a fanoušek sportu, a proto je u mě na prvním místě hokej. Za 25 let co chodím na Kladně pravidelně na stadion jsem toho ale moc pozitivního neviděl.

Odměna ale přišla na MS v ledním hokeji, konaném v roce 2024 v Praze. Tissot je dlouhá léta hlavním partnerem a časoměřičem, takže když se řekne Mistrovství světa v hokeji, napadne mě tato značka doslova ihned. Díky distributorovi Tissot – společnosti Minuta, mělo několik z nás v Helveti týmu možnost navštívit zápas ČR – Finsko. Tissoty na našich rukách samozřejmě nechyběly. To nejlepší ale mělo teprve přijít!

Mezi legendami

Společnost Minuta si mě totiž vyžádala kvůli zkracování náramků u hodinek PRX, které sloužily jako prezent legendám světového hokeje, uvedených do Síně slávy IIHF. Měl jsem tedy tu čest po boku pana Čerepkaie ze společnosti Minuta nejen vidět samotný ceremoniál, ale předávat pamětní hodinky legendám jako Kenny Jönsson, Petteri Nummelin, Ryan Smyth.

Coby legendy československého hokeje byli uvedeni pánové Jaroslav Pouzar a Igor Liba, ženský hokej zastupovaly Natalie Darwitz a Mel Davidson. No a zlatým hřebem bylo samozřejmě rozšíření Síně slávy IIHF o ikonu z největších – Jaromíra Jágra! Toho jsem už jako Kladeňák viděl mnohokrát jak na ledě, tak mimo něj, ale přeci jen takto osobní setkání je zajímavé – na pivo spolu běžně nechodíme :-).

Samotné zkracování náramků hodinek Tissot se neobešlo bez komplikací, ale jelikož už jsem takových náramků zkrátil možná tisíce, přišel jsem zcela připraven a vše se nakonec zvládlo úspěšně. Odměnou mi bylo příjemné setkání s hokejovými legendami, ale také s nejvyšším vedením značky Tissot.

Univerzální!

Na této výjimečné události jsem měl možnost si vyzkoušet, jak moc jsou hodinky Tissot PRX univerzální. Odolnost, a v tomto případě stopky, je řadí spíše do kategorie sportovních, ale s košilí a oblekem (byť tedy v mém případě trochu barevnějším) jsou také zcela kompatibilní.

Výška pouzdra 13 mm by mohla říkat, že se Tissot PRX Chronograph nevejde pod rukáv košile, ale… Za prvé se pod rukáv košile tyto hodinky vejdou a za druhé já si prostě nemůžu pomoct, ale i v obleku nastavuji hodinky tak, aby pod rukávem nebyly. Chci totiž, aby byly vidět, bonton nebonton 🙂

No a málem jsem zapomněl zmínit, jaké že hodinky hokejové legendy vlastně dostaly. No přece PRX 🙂 V tomto případě tříručkové automaty s lunetou z 18 karátového zlata!

Zlatá tečka!

Uvedení do Síně slávy IIHF se konalo dopoledne ve finálový den MS v hokeji. Pan Čerepkai ze společnosti Minuta byl tak laskav a vzal mě také na utkání o bronz. Ve VIP O2 areny jsme měli možnost vidět pohár pro mistry světa a potkat další legendy – maskoty Boba a Bobka.

Poté už se naše cesty rozešly a já mohl své Tissoty vzít na svůj největší sportovní zážitek ve svém životě. V kapse mě totiž hřála vstupenka na finálový zápas, kterou jsem si koupil dávno před začátkem mistrovství, když ještě nebylo jasné, že se tam hokejové reprezentace ČR dostane. Kdo chce tohle vidět, musí to risknout předem, jinak už není prakticky možné lístky sehnat.

Jak to dopadlo asi nemusím připomínat, takže jsem se rozhodl, že svoje Tissoty obdařím památečním gravírováním (viděli jste nahoře), které v Helveti už dlouho provádíme. Vyhrát doma Mistrovství světa, to je nejvíc a ještě teď, když si na to vzpomenu, mi běhá mráz po zádech.

Tedy během finálového mače mi běhalo po zádech mimo jiné i pivo z kelímku švýcarských fanoušků (nehoda, žádné násilí), ale víte jak to myslím :-). Abych neodbíhal – přesně toto je jeden z okamžiků, které si zaslouží na hodinky zvěčnit, pokud byly u toho s vámi!

Tentokrát bez medaile, ale s přesností

Tissot je partnerem nejen mužského, ale i ženského Mistrovství světa v ledním hokeji. To se tento rok (2025) konalo v Českých Budějovicích a díky společnosti Minuta jsem byl opět u toho a to s celou rodinou. Aktivní fanoušci jsme totiž u nás všichni. Tentokrát to sice medailově nevyšlo, ale díky mým Tissot PRX Chronograph Automatic T137.427.11.041.0 jsme byli vždy všude včas. Odchylka mého kusu je totiž cca +8 sekund za den, což je na mechanické hodinky velmi slušná hodnota. 

PRX – společník pro každou příležitost

Jak jste už poznali, Tissot PRX vás nezklamou při běžném nošení, ani při zásadních životních událostech. Nezklamou dokonce ani jako doplněk k formálnějšímu oblečení. Nezklamou ve vodě, kde jsem je také několikrát testoval.

A díky nadčasovému provedení vás budou bavit hodně dlouho, dost možná pořád. Tak, jako mě :-). Model Tissot PRX Chronograph se může někomu zdát drahý. Ono se řekne – 52 130 Kč za Tissoty? Cena je ale vzhledem k vlastnostem naprosto obhajitelná. Komu by to ale přišlo přeci jen hodně, je tu celá řada tříručkových modelů, ať už automatů s rezervou chodu 80 hodin, nebo cenově nejdostupnějších quartzů. K dispozici jsou dokonce i digitální PRX. Tady si prostě může vybrat každý!

Klady

  • Ikonický a nadčasový design
  • I přes sportovní zaměření velmi univerzální
  • Osvědčený a spolehlivý mechanický strojek ETA A05.H31 (Valjoux 7753)
  • Stopky
  • Safírové sklíčko s antireflexem
  • Voděodolnost 100 m, dostatečná i na plavání
  • Rezerva chodu 60 hodin
  • Skvělý “panda číselník”
  • Velmi pohodlné i přes vyšší pouzdro
  • Datumovka
  • Přehledné
  • Průhled na hezky zdobený strojek
  • Dostatečná možnost nastavení délky náramku i přes absenci mikroregulace na sponě
  • Za danou cenu skvělé vlastnosti
  • Když s nimi půjdete na finále Mistrovství světa mužů v hokeji, ČR vyhraje – vyzkoušel jsem 🙂 

Zápory

  • Absence tlačítka rychlého nastavení data, které by bylo možné stisknout bez použití nástroje
  • Trochu slabší luminiscence a na stopkách žádná luminiscence
  • Na MS světa žen s jistotou nefunguje, že když je máte v utkání o bronz, tak ČR vyhraje – vyzkoušel jsem 🙁 
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *