Q Timex 3-Time Zone Chronograph – kočkopes mezi hodinkami?

Všichni tak nějak víme, jak to tak asi může dopadnout, když pejsek s kočičkou začnou vařit. Něco podobného by se mohlo pak stát v hodinkovém světě, když se někdo rozhodne dát do jedněch hodinek téměř všechny základní hodinářské komplikace respektive funkce.

U digitálek se to děje běžně, aby taky ne. U klasických hodinek už to takovým zvykem ale není. Ano, máme tu sice velice raritní komplikované kousky od věhlasných manufaktur jako Vacheron Constantin, Patek Philippe nebo Audemars Piquet, ale například takový Rolex se do těchto vod vůbec nepouští. Jak tedy dopadlo takové „vaření“ v podání hodinářů budgetové značky Timex

Strategie Timexu

Značka Timex je typickou budgetovou značkou, která nabízí široké portfolio různých druhů a typů hodinek. Převážně u Timexu najdeme sportovní modely, ať už ty digitální či čistě analogové jako chronografy, potápky, fieldy nebo GMT.

Ani samotná cenovka hodinek nějak významně nezruinuje vaši peněženku. Současné nabízené modely se totiž pohybují v rozmezí od dvou a půl tisíce do sedmi tisíc korun. Nic na tom nemění ani fakt, že jde o americkou hodinářskou společnost, která tu s námi už přeci jen nějaký ten pátek je. Její počátek datujeme již od roku 1854. Nějakou souvislost v historii nebo portfoliu značky budete hledat nejspíš marně.

Timex ekonomicky stojí na masivní produkci hodinek, které prodává za příznivou cenu. Masový dopad na společnost proto značka odráží i ve svých marketingových aktivitách, kde je Timex oficiální časomírou světově populární MMA organizace UFC. Cenová politika tedy spíše stojí na kvantitě. Jak je na tom ale kvalita? Na tu se podíváme na tom v tuto chvíli nejpovolanějším a tím pádem nejdražším kousku, který je možné na tuzemském trhu zakoupit. S cenovkou 6990 Kč, respektive 6 490 Kč na silikonovém řemínku, to je celoocelový Q Timex 3-Time Zone Chronograph

Jít s trendy

Při pohledu na tento model je vám hned jasné, odkud vítr vane. Timex jednoznačně tímto modelem sází na trend integrovaných řemínků s pouzdry. Ať už jde o v úvodu zmiňované AP či Pateky designéra Geralda Genty nebo PRX od Tissotu, v každé cenové relaci je tento trend vyhledávaný, a to zejména mezi mladými.

U původně zmiňovaných modelů jde čistě o designérský rukopis a odkaz značky, v jiných případech je to ale proud a snaha naskočit za každou cenu na tento hype. Ani u Timexu to není jinak a vlastně se tomuto kroku ani nedivím, jelikož tato v Americe velmi populární značka jen dává mladé americké společnosti to, co má sama ráda – trendy. 

Kam dřív s očima

Jakmile se ale přesuneme na to, co je u hodinek nejpodstatnější, čímž je ukazatel času respektive číselník, zde už se o nějakém trendu bavit nemusíme. Timex se zde totiž pokouší o něco nevídaného a možná i nevydaného, minimálně v této cenové kategorii. Hodinky totiž kombinují zobrazení chronografu se zobrazením GMT a typickými potápkovými kulatými indexy. Aby toho pak nebylo málo, mezi čtvrtou a pátou hodinou se nachází datumovka. Luneta je poté klasická GMT otočná v obou směrech.

Na pouzdro s proporcemi čtyřiceti milimetrů to není málo. Za záchranný bod ciferníku bych tím pádem jednohlasně označil červenou ručičku druhé časové zóny, která v kombinaci s černým ciferníkem a bílými indexy působí velmi kontrastně. Díky ní ciferník dostává pomyslné rozdělení a zejména díky ní se po nějaké době nošení s hodinkami a jejími ukazateli celkem obstojně sžijete

Velmi kladně poté hodnotím tlačítka chronografu, korunku na třetí hodině i samotnou lunetu a její chod. Vše v tomto směru funguje, jak má a hodinky skvěle padnou na jakékoliv zápěstí. A ta luminiscence? Za tu by se nemuseli stydět ani v Luminoxu! 

Univerzálnost? Ne tak docela! 

Podíváte-li se na tyto hodinky jako na celek, vlastně se asi sami sebe ptáte, na co v tomto případě hodináři Timexu sází. Na jedné straně je to forma, a tedy trendy integrovaný tah s pouzdrem, na straně druhé obsah, kdy toho do hodinek chtěli dostat co nejvíce. Pokud tato kombinace má být sázkou na univerzálnost hodinek, které se mají stát každodenním parťákem na nošení, jak si pak vysvětlit pouze minerální sklíčko a vodotěsnost pouhých padesáti metrů?

Jediným argumentem tak může být pouze cena, jelikož s těmito upgrady bychom se pravděpodobně dostali na cenovku okolo deseti tisíc. Zde v této vyšší cenové kategorii bychom si ale mohli vybírat z celé řady jiných hodinek počínaje daleko kvalitněji zpracovanými Seiky, a to Timex rozhodně nechce. 

(Ne)spokojenost má 2 důvody

ento model by se tedy opravdu dal nazvat jako jediný svého druhu ve své kategorii. A pokud je váš budget omezený, chcete vícero funkcí naráz a digitálky vám nic neříkají, pravděpodobně to jsou hodinky pro vás. Byť jsem k nim byl z počátku skeptický a rozhodně to nebyl model, který by mě na první pohled nadchnul, při častějším nošením si k němu najdete svoji cestu. Ta totiž spočívá zejména v orientaci na číselníku. Ti, kteří jsou zvyklí na jednoduché zobrazení času, budou mít dobu adaptace stejně jako já delší. Z hlediska pohodlnosti nošení a kompaktnosti tvarů se totiž těmto hodinkám nedá nic vytknout.

Uvítal bych tedy něco podobného i u jiných značek? Upřímně bych se bez toho asi obešel, byť víme, že podobné modely se dají nebo daly najít v katalozích Omegy nebo Grand Seiko. Co bych ale uvítal, aby pro zájemce o tyto hodinky, a že jich nebude málo, zvýšil Timex jejich odolnost sklíčka a vodotěsnost. Za tohoto předpokladu by dostal zákazník absolutního univerzálního krále své kategorie, jelikož hodinky jako takové sednou doslova na každé zápěstí a jsou neuvěřitelně pohodlné a nositelné

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *