Životnost quartz hodinek vs mechanických hodinek

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: ObecnéŽivotnost quartz hodinek vs mechanických hodinek
Jaroslav Chudý zeptal se před 2 roky

Dobrý den,

jaká je životnost quartzových hodinek oproti mechanickým? Vyplatí se pořídit si z důvodu dlouhověkosti právě ty mechanické?

Kdesi jsem totiž četl, že Quartz strojek vydrží okolo 20 let a mechanický / automatický je skoro nesmrtelný.

Přibližte mi to z pohledu odborníků.

Jaroslav

1 Odpovědi
Nejlepší odpověď
Jiří Štencek Personál odpověděl před 12 měsíců

Dobrý den, Jaroslave,

děkujeme za Váš dotaz. Ve své podstatě se dá říci, že s životností strojků je tomu tak, jak píšete. Bateriové strojky mají díky elektronické části životnost omezenou na ca 20 – 25 let. Výhoda mechanických hodinek tedy opravdu může tkvít v tom, že jsou poměrně snadno opravitelné a pokud jim majitel poskytne potřebnou péči v podobě pravidelného servisu, mohou sloužit po generace (netýká se všech strojků, v současné době jsou bohužel produkovány také neopravitelné mechanické strojky).

Nevýhodou bateriových strojků může být fakt, že ne všechny jsou opravitelné, případně se jejich oprava cenově nevyplatí a pak se mění kus za kus. Plusem tohoto přístupu naopak může být to, že je zajištěna životnost na dalších cca 20 let. Dokud má výrobce strojky k dispozici, hodinky lze samozřejmě vždy zachránit, dojde-li však k ukončení výroby strojků, má majitel hodinek bohužel smůlu.

Při pořizovaní nových hodinek doporučujeme zvážit, co od hodinek očekáváte a zda tedy pro Vás převládají výhody quartzu (přesnost, vysoká odolnost vůči nárazům, vibracím apod.), nebo mechanického strojku (historie a vývoj mechaniky, různé komplikace, dlouhá životnost).

Za Helveti.cz – Darina Vokrojová

Autorem publikovaného příspěvku je Jaroslav Chudý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek: