Oris – švýcarský hodinářský klenot z Hölsteinu nově v Helveti

Frederique Constant, Mido, Fortis, nebo Ball – to je malá ochutnávka našich švýcarských značek vysoké úrovně (pravda u Ballu s americkými kořeny, ale to je teď vedlejší). Je libo další? No tak dobře, máte ji mít! Dámy a pánové, máme tu pro vás další možnost, pokud byste si náhodou z naší nabídky nevybrali. Představuji vám prvotřídní manufakturu ze švýcarského Hölsteinu – značku Oris! Čtěte dál a uvidíte, že se vám na naši další hodinářskou delikatesu seběhnou sliny.

Obsah článku

Už 120 let…

Historie značky Oris se začíná psát už roku 1904, kdy ji založili pánové Paul Cattin a Georges Christian ve městě Hölstein poblíž Basileje. Právě tam sídlí, od té doby značně rozšířena, až dodnes. Už za 7 let měla firma 300 zaměstnanců, ale nikdo možná netušil, jak zajímavý vývoj ještě značku čeká. 

Pilotky Big Crown z roku 1938. Zdroj: oris.ch

S hlavou (i tělem) v oblacích

V roce 1925 pak značka představila svoje první náramkové hodinky. Ve třicátých letech společnost dále roste, vyrábí vlastní strojky, zaměstnává vysoce kvalifikované hodináře a jako jedna z prvních dává stejnou pracovní příležitost mužům i ženám. V roce 1938 pak vzniká první ikonický model, a to ryze pilotní model Big Crown, pojmenovaný podle výrazné korunky. Ta měla umožnit pilotům snadnou manipulaci v rukavicích, navíc měli k dispozici také ukazatel data. Na tuto historii dnes navazují řady Big Crown, ProPilot a ProPilot X.

Oris pod hladinou

Následovalo období, kdy Oris vyvinul například mechanický budík s osmidenní rezervou chodu a v roce 1952 pak svůj první strojek s automatickým nátahem. Roku 1965 však přichází další legenda – potápěčské hodinky s jednosměrně otočnou lunetou, voděodolností 100 m a luminiscencí na ručkách a číslicích. Tento model vyšel s velkým úspěchem o 50 let později pod názvem Sixty-Five a je jedním z klenotů další stěžejní řady Divers.

Potápková současnost značky Oris se však nese ve znamení dnes již ikonické řady Aquis, která přináší typické Orisovské DNA a díky několika velikostem pouzdra i skvělou nositelnost. Nejnovější verze už mají také faceliftované pouzdro, což není na první pohled vidět, ale po přiložení na ruku je jeho ještě větší pohodlnost již jasně patrná.

První hodinky Oris se stopkami přinesl rok 1970. Ikonický model, zvaný Chronoris, byl vstupem značky do světa motorů. 

Quartz a závislost na někom? Ne, děkujeme!

Během tzv. “Quartzové krize” v sedmdesátých letech byl Oris prodán společnosti ASUAG holding, což je dnešní uskupení Swatch Group. Nový vlastník striktně definoval požadavek na výrobu levných hodinek. Na prahu let osmdesátých, přesněji řečeno v roce 1982 však tehdejší management odkoupil firmu ORIS zpět. Navíc se rozhodl pro v té době velmi odvážný krok – Oris bude vyrábět výhradně mechanické hodinky!

Tehdejší předseda společnosti je ohromen kvalitou japonského hodinářství a uvědomuje si jeho vliv na hodinářský průmysl. Z toho vzniká nový hlavní cíl značky, a to je vyrábět speciální in-house strojky za konkurenceschopné ceny. Výsledkem toho je například první mechanický alarm z roku 1988, později přichází i vlastní modul měsíční fáze.

V roce 1996 je položen základ dnes již nedostupné řady Culture, a to spojením značky Oris s Londýnským jazzovým festivalem. Spojení hudby a prvotřídních hodinářských strojků, to může být doslova symfonie, nemyslíte? 🙂 

Technika kam se podíváš

Oris dál pokračuje v inovacích svých mechanických strojků, důkazem čehož je strojek s funkcí GMT z roku 1997. A ne tak ledajaký – druhou časovou zónu lze snadno nastavovat pomocí tlačítek. A to včetně reakce datumovky na toto nastavení (i směrem dozadu).

Červený rotor – registrovaná známka od roku 2002. Zdroj: oris.ch

V roce 2002 pak společnost registruje svůj poznávací znak – červený rotor automatického nátahu, který používá jak u svých vlastních in-house strojků, tak u upravených strojků od jiných výrobců (v dnešní době převážně Sellita).

Musím zmínit i další vynález, který může nejednomu hodinkovému fanouškovi zamotat hlavu. U hodinek Oris se lze totiž setkal se šroubovací korunkou, která jde zašroubovat jen na jeden závit. Nejedná se však o závadu, ale naopak o průkopnický systém Quick Lock Crown, u nějž stačí k bezpečnému zašroubování právě jedno otočení. 

Oris Aquis Depth Gauge – hodinky s mechanickým hloubkoměrem. Zdroj: oris.ch

Hodinářská vyspělost

I v dnešní době má Oris samozřejmě spoustu vlastních vynálezů a patentů. Například mechanický hloubkoměr. Největší demonstrací hodinářské vyspělosti značky jsou však vlastní in-house strojky s více než zajímavými vlasntostmi.

K výročí 110 let značky byl vyvinut unikátní strojek Calibre 110, který má manuální nátah a především úchvatnou desetidenní rezervu chodu a nelineární ukazatel rezervy chodu. Ten byl později vylepšen na verzi Calibre 111, který má navíc ještě ukazatel data.

Další verze přinášely například:

  • kalendář (Calibre 113),
  • druhé časové pásmo (Calibre 114),
  • verze Calibre 115 pak uchvátí svojí skeletonizací a zdobením.

Pro běžného uživatele je pak velkou lahůdkou strojek Oris Calibre 400, který nabízí dechberoucí rezervu chodu 5 dnů v kombinaci s automatickým nátahem. Za zmínku stojí také jeho zvýšená odolnost vůči magnetickému poli (díky použití více než 30 antimagnetických součástek) a především desetiletý doporučený servisní interval (doplněný desetiletou zárukou po registraci uživatele).

Oris Artelier Calibre 111 s ukazatelem rezervy chodu

To vytváří nový standard pro mechanické strojky, jejichž běžný servisní interval je cca 5 let. Také Calibre 400 už má dnes více verzí. Za zmínku stojí například manuálně natahovaný Calibre 473, doplněný o mimostřednou sekundovou ručku, ručku ukazatele data a především ukazatel rezervy chodu na zadní straně.

Dnešní filozofie spojená s dlouhověkostí

Oris je od roku 1982 opět nezávislou značkou. Nespadá pod žádné uskupení a může tak činit vlastní rozhodnutí. Stejně jako každý z nás, když dá přednost spolehlivým, dlouhověkým časomírám před elektronikou, která už za několik let bude ležet nefunkční na skládce.

A protože je dlouhověkost pro Oris tak důležitá, věnuje spoustu úsilí do udržitelnosti a ochrany přírody. Oris je jednou z mála hodinářských společností ve Švýcarsku, která je zcela uhlíkově neutrální. Již mnoho let investuje do projektů ochrany životního prostředí v rámci kampaně „Change for the Better“.

Ochraně přírody věnuje Oris i speciální, nebo limitované edice. Za zmínku stojí například spolupráce s organizací Billion Oyster Project, jejímž cílem je obnovit kdysi ztracenou populaci ústřic v newyorském přístavu. Společnost #tide, která zabránila vniknutí 15 milionů PET lahví do oceánu, zase stojí za modely Upcycle s číselníkem, vyrobeným z plastů z oceánu. Každý kus je díky tomu naprostým unikátem. 

Ať už si vyberete model s některým z in-house strojků, odolný potápkový model, pilotní klasiku, nebo eleganci řad Rectangular, či Artelier, jedním si můžete být jisti. Se značkou Oris vždy dostanete hodinky s excelentním zpracováním, na které bude radost pohledět a které vám díky své spolehlivosti budou přinášet radost po generace!

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

2 komentáře u “Oris – švýcarský hodinářský klenot z Hölsteinu nově v Helveti

  1. Moc vás všechny v helveti týmu zdravím a děkuji za zajímavý článek, u kterého mi ukápla slza. Oris byly totiž moje první hodinky, které jsem dostal v roce 1959, když jsem šel do první třídy. Pamatuji si jak jsem se chlubil, že “svítí”.
    Mám je pořád, jdou, ale jizvy dětských bitev jsou na nich znát.
    Ještě jednou pozdravy a díky.
    Váš věrný zákazník Tomáš

    • Dobrý den pane Poláčku,
      moc děkujeme za pochvalná slova. Příběhy jako je ten Váš, jsou nejlepší, protože to by mimo jiné měly hodinky také plnit, citové pouto. A jizvy na hodinky patří především 🙂
      Přejeme ať vám všechny Vaše kousky dělají takovou radost.
      Hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *