Oris Divers Sixty‑Five Chronograph perfektním zpracováním ani pohodlím nešetří

Dnes bych vám rád představil hodinky Oris Divers Sixty‑Five Chronograph a to jak slovem, tak obrazem.

Jak jistě víte, do portfolia Helveti se značka Oris dostala poměrně nedávno. Jedná se o švýcarského výrobce, který se může pochlubit více než 120 letou historií a nezávislostí na ostatních hodinkových kolosech.

Když jsem dostal možnost vybrat si další hodinky na recenzi a focení, byla tato chrona jednoznačnou volbou. Hodinky jsem znal jen z produktových fotek, ale po otevření krabice (k té se za okamžik vrátím) byla realita ještě lepší a hodinky na mně udělaly jednoznačně silný dojem.

První dojem nic moc

Recenzi začnu trochu netradičně právě krabicí. Ne vždy se ke mně dostanou hodinky i s originálním balením, tady se to však povedlo a já musím začít rovnou výtkou. Samozřejmě, že podobně jako u člověka záleží na tom, co je uvnitř, ale u hodinek s maloobchodní cenou se šesti číselnými figurami bych očekával lepší první dojem.

Hodinky se schovávají v modré papírové krabici, která svým povrchem ani rozměry nenaznačuje, jaký poklad se schovává uvnitř. Na druhou stranu toto balení je ekologické a skladné a stejně končí většina krabic v hloubkách šatních skříní a jiných úložných prostorech. Výtka je to tedy malá, možná až nepodstatná, ale cítil jsem potřebu ji zmínit.

Základní proporce

Nyní k hodinkám samotným. Pouzdro o průměru 40 mm je vyrobeno z oceli 316L. Boční strany jsou leštěné, stejně jako šroubovací dýnko bez průhledu, z horního pohledu se pak hodinky mohou pochlubit rovným brusem. Výška pouzdra je i při započtení vysoce klenutého skla 15,4 mm, nicméně díky poměrně tenké střední části dokáží Orisy svou tloušťku dobře maskovat.

Slušná výbava

Signovaná korunka hodinek je šroubovací a hodinky se tak mohou pochlubit vodotěsností s hodnotou 100 m, což je hodnota více než dostatečná na každodenní používání. Na klasické pozici 2 a 4 pak najdeme ovládací tlačítka chronografu. Exteriér hodinek doplňuje plně cejchovaná 120 kliková potápěčská jednosměrná luneta s hliníkovou vložkou a lumi bodem. Spolu se stopkami tak dokážete kromě běžného času měřit i trvání další události.

Detailní pohled

Sklo hraje jednoznačně na vintážní strunu. Jedná se o krásně vysoký klenutý kus safíru s vnitřní modrou antireflexní vrstvou. Okraje sklíčka dokáží vykouzlit různě deformovaný obraz a vzdáleně může připomínat historické plastové kusy. Osobně mám výhrady jen k použití modrého antireflexu. Raději bych zvolil bezbarvý, který by nijak nenarušoval monochromatické téma hodinek, ale to je věc čistě jen osobního vkusu.

Pod sklem se dle mě nachází hlavní protagonista těchto Orisů a tím je krásně lesklý ciferník. Nepodařilo se mi zjistit, z jakého je vyroben materiálu, ale výsledek připomíná krásně temnou čerň, která odráží světelné paprsky i ručičky.

Když kontrast hraje prim

Díky bílé luminiscenci na ručičkách i uvnitř indexů je tak zajištěn dokonalý kontrast a prvotřídní čitelnost. Již zmíněné ručičky hodin a minut jsou vyvedeny ve stříbrné barvě s vrstvou nátěru SuperLuminova. Na dvanácté hodině najdeme aplikovaný index ve tvaru štítu s 5 stranami. Na pozici 6 mu pak sekunduje obdélník, a to vše je doplněno 8 kruhy.

Všechny indexy mají stříbrné ohraničení. Díky použití dvou sčítačů chronografu na pozicích 3 a 9 a absentujícímu datovému okénku je ciferník perfektně symetrický. Ručičky sčítačů jsou částečně pokryté luminiscenčním nátěrem, takže lze pozorovat jejich chod i za horších světelných podmínek. Co se výdrže luminiscence týče, tak se samozřejmě nejedná o specializované potápky, nicméně modrou záři ručiček i indexů dokážete pozorovat i několik desítek minut po nasvícení. 

V duchu retra

Logo Oris je stejně, jako údaj o vodotěsnosti, na ciferníku natištěný bílou barvou. Jsem rád, že se výrobce rozhodl pro černo-bílou kombinaci namísto béžové, která se často u vintážně působících hodinek používá. Celek tak působí mnohem svěžejším a modernějším dojmem, ale přitom si hodinky zachovávají historický nádech.

Srdce hodinek

Uvnitř hodinek tluče srdce kalibru Oris 771, který má svůj původ ve strojku Sellita SW510. Tento automatický chronograf se může pochlubit frekvencí 4 Hz a nadstandardní rezervou chodu v délce 62 hodin. Ruční nátah, i zastavení vteřinové ručičky při nastavování, jsou samozřejmostí. 

Dotaženo k dokonalosti

Rozteč pro uchycení náramku činí standardních 20 mm. Hmotnost na nezkráceném originálním náramku pak dosahuje poněkud překvapivě jen 138 g. Samotný třídílkový náramek má po bocích ozdobné nýty a z 20 mm u pouzdra se sužuje na pouhých 14 mm u spony. Spona je překlápěcí s 5 dírkami mikroregulace, ke které však budete potřebovat nástroje. Otevírá se dvěma tlačítky po stranách a úzkým provedení opět hraje na retro notu celých hodinek.

Verdikt

Hodinky na ruce sedí naprosto parádně. Dle udávaných parametrů by leckoho mohla odradit udávaná výška, nicméně promyšlené pouzdro se štíhlou prostřední částí dokáže papírový nedostatek elegantně skrýt. Hodinky jsou na automatické chronografy s ocelovým náramkem překvapivě lehké a vypouklé sklo dokáže vytvářet zajímavé optické klamy na nádherně černě lesklém ciferníku. Model potěší milovníky zlatých časů mechanických chronografů, ale přitom působí dostatečně svěže a moderně.

Děkuji Helveti.cz za zapůjčení těchto hodinek k recenzi a focení. Budou se mi vracet skutečně těžko. 💔

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

2 komentáře u “Oris Divers Sixty‑Five Chronograph perfektním zpracováním ani pohodlím nešetří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *