🆕 O novinkách v hodinkách: Ztřeštěný tourbillon od Jacob & Co.

Tourbillon? Pche! Nuda! To dneska člověk vidí na každém rohu.“ Tak takhle nějak asi musel probíhat brainstorming v sídle značky Jacob & Co., když je napadlo, že vyrobí ne klasický, ne dvouosý a dokonce ani ne tříosý tourbillon. Oni vyrobí tourbillon, který se otáčí celkem po čtyřech osách! A to samozřejmě jako první na světě. A ano, čtyřosý tourbillon v hodinkách Jacob & Co. Astronomia Revolution je přesně tak šílený jak zní.

Obsah článku

O značce Jacob & Co.

Příběh značky Jacob & Co. je těsně svázaný s příběhem jejího zakladatele, Jacoba Arabo. Ten vyrostl z drobného designéra šperků v newyorské diamantové čtvrti v zakladatele jedné z nejznámějších hodinářských značek na světě (minimálně u celebrit toho nejvyššího kalibru).

Jeho úspěch je ještě o to zajímavější, že Jacob Arabo se narodil v dnešním Uzbekistánu a do USA se dostal až ve věku 14 let.

Hodinky Five Time Zone představené v roce 2002 (zdroj Jacob & Co.)

Největšího skoku v popularitě se přitom dočkal v 90. letech, když jeho originálním šperkům přišla na chuť rapperské smetánka té doby – mezi Jacobovy klienty patřili například Notorious B.I.G., Jay-Z, Drake, 50 Cent a další…

A jak se pak dostal Jacob Arabo k hodinkám? Šlo o celkem přirozený vývoj. Vše přitom odstartoval dnes už legendární model Five Time Zone v roce 2002. Nic takhle odvážného a barevného (a se 47 mm i celkem masivního) v té době totiž neexistovalo (moc pěkný článek si o příběhu této kolekce můžete přečíst na Hodinkee).

Moderní modely Jacob & Co.

A dnes? Dnes je značka Jacob & Co. proslavená hlavně tím, jak neustále posouvá možnosti vysoké hodinařiny do takových výšin, kam se nikdo jiný neodvažuje. Rozhodně nejde o hodinky pro každého – jejich modely často balancují na hraně nevkusu – ale můžeme vám říct, že mít jednu z těch jejich ztřeštěností na ruce je zážitek na celý život…

Co je to vůbec tourbillon?

Než se pustíme do toho nejnovějšího hodinkového díla od Jacob & Co., pojďme si v krátkosti připomenout, co je to vlastně ten tourbillon za hodinářskou komplikaci a k čemu je dobrý.

The Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon

Tourbillon regulující Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon

A začněme hned zostra: tourbillon je na moderních náramkových hodinkách víceméně k ničemu. Tedy, k něčemu přece jen je – ke kochání se. Ale z praktické stránky? Kdepak. Tak tomu ale nebylo vždy. Abraham Louis Breguet jej v roce 1795 vynalezl proto, aby tourbillon svým otáčivým pohybem kompenzoval vliv gravitace na setrvačku a zlepšil tak přesnost celého strojku.

Tourbillon byl v té době určen samozřejmě pro hodinky kapesní, ne náramkové. Kapesní hodinky se totiž nosívaly – hádáte správně – v kapse. A většinu dne proto strávili v té stejné vertikální poloze. Otáčející se setrvačka s krokem pak skutečně zlepšila jejich přesnost.

Ale hodinky náramkové? Ty během dne svou polohu neustále mění a s gravitací zas až tak pomoct nepotřebují. To ale nic nemění na tom, že výroba tourbillonu je nesmírně složitá a že výsledek je opravdovou podívanou!

První čtyřosý tourbillon na světě

Zatímco se většina těch největších hodinářských značek tlačila začátkem letošního dubna v Palexpu na akci Watches & Wonders 2025, značka Jacob & Co. již tradičně ve stejnou dobu obsadila celé jedno patro hotelu Four Seasons v centru Ženevy a své novinky prezentovala právě tam – s výhledem na Ženevské jezero.

A hlavní hvězdou večera (a i celkem asi 5 následujících dnů) se stal nový model Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon: masivní 47mm horologická kreace, od které není úplně snadné odvrátit zrak. Nejen kvůli samotné velikosti těchto hodinek, ale hlavně kvůli jejich rotujícímu číselníku a tourbillonu (a spoustě malých zrcadel, ve kterých se to všechno odráží).

Nalevo nové Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon, napravo Jacob & Co. X Concepto Watch Factory Astronomia Revolution 4th Dimension pro Only Watch 2023

Hodinky navazují na Astronomie z let předcházejících (které jsou minimálně stejně tak ztřeštěné jako tyto, viz třeba Astronomia Regulateur z minulého roku) a ač je Jacob & Co. ve svých materiálech pro novináře označuje jako „první čtyřosé tourbillony na světě“, tak to není tak docela pravda.

Tím skutečně prvním byl totiž piece unique Jacob & Co. X Concepto Watch Factory Astronomia Revolution 4th Dimension pro Only Watch 2023. Ale to je jen taková technikálie.

Pouzdro, číselník a vše kolem

Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon jsou hodinky, které není zrovna snadné uchopit. A teď myslím v textu, ne v ruce (to díky jejich 47mm pouzdro s výškou 27 mm snadné naopak je!).

Začít můžeme třeba u safírového sklíčka. Spíš než o sklíčko jde ale o masivní kupoli s antireflexní úpravou, pod kterou se odehrávají divy. Safír přitom nenajdete jen nad číselníkem – pokrývá také strany pouzdra, aby vám nic nebránilo ve výhledu na tourbillon uvnitř.

Asi jste si právě teď všimli, že hodinkám chybí klasická korunka. K jejich nátahu a nastavení času (jako kdyby je někdo snad nosil kvůli tomu, aby věděl, kolik je hodin) slouží dva nenápadné „klíče“ uložené v dýnku.

Zdroj Jacob & Co.

Pak je tu samozřejmě číselník. I když – samotný číselník z červeného polykarbonátu je celkem malý a snadno přehlédnutelný. Rotuje totiž spolu s tourbillonem jako takové jeho protizávaží. Pod tímto kolotočem se nachází plocha pokrytá spoustou drobných zrcadel v růžovém zlatě, z nichž každé je perfektně lesklé a uložené vždy v odlišném úhlu. Výsledný efekt lze jen těžko popsat, ale asi bych to přirovnal k jeskyni plné drahokamů? Raději vás odkážu na fotky a video kolem…

Hlavním lákadlem hodinek je už několikrát zmiňovaný čtyřosý tourbillon. Kolotoč, který s tímto tourbillon (a číselníkem) cestuje kolem ciferníku se otáčí jednou za 60 vteřin. Pro kontext můžeme zmínit, že Astronomia z roku 2015 se také pyšnila podobným otáčecím mechanismem, ale tuto kompletní rotaci zvládla „jen“ jednou za 20 minut! A pak že se hodinářství nikam neposouvá!

Co ale všechny ty osy?

  • První osa: klasická horizontální rotace jako u běžných tourbillonů (1 rotace každých 60 sekund),
  • Druhá osa: klec s tourbillonem je v úhlu ke svému připevnění (1 rotace každých 18 sekund),
  • Třetí osa: vertikálně se otáčí celé připevnění ke kolotoči (1 rotace každých 15 sekund),
  • Čtvrtá osa: nakonec se otáčí celý kolotoč uprostřed ciferníku (1 rotace každých 60 sekund).

Pokud se vám z toho točí hlava stejně jako mě, tak nezoufejte a raději se mrkněte na video, které vám to osvětlí mnohem lépe než my.

Ne, tohle u nás v Helveti nenajdete... Hodinková šílenost od Jacob & Co. #hodinky

Na závěr ještě zmíním, že celý mechanismus udržuje v chodu inovativní remontoir („constant-force“ mechanismus), který uvolňuje energii ne každou jednu vteřinu (jak je u této komplikace časté), ale každou šestinu vteřiny! Právě díky tomu dokáže kolotoč otáčet tourbillonem (a číselníkem) tak rychle, aniž by se celý strojek pod tlakem extrémně silného pera zničil…

Co taková sranda stojí?

Jacob & Co. Astronomia Revolution Four-Axis Tourbillon je limitovanou edicí o celkem o 18 kusech. A jeden kus by vás vyšel na solidních 700 000 USD (v přepočtu něco málo přes 15 milionů korun). To je o 100 000 USD více, než kolik stál tříosý tourbillon z roku 2023. Jedna osa navíc tak zřejmě není zrovna tou nejlevnější záležitostí…

Zdroj: Jacob & Co.

Tip na další čtení: MONOCHROME

Parametry

  • Velikost pouzdra: 47 mm
  • Výška: 27 mm
  • Materiál pouzdra: 18K růžové zlato
  • Sklíčko: safírové s AR
  • Voděodolnost: 30 m
  • Strojek: JCAM54 (vyrobený s Concepto)
  • Typ: manuální nátah (s tourbillonem a constant force mechanismem)
  • Cena: 700 000 USD

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *