Letos se nám v hodinářském světě sešlo hned několik velkých výročí. Namátkou: Breguet slaví naprosto neuvěřitelné 250. výročí od svého vzniku a Audemars Piguet slaví o něco méně – „teprve“ své 150. narozeniny… Oslava nemine ani několik legendárních modelů: Rolex GMT-Master je tu s námi už 70 let, Rolex Datejust 80 let a (mnohými nenáviděný) Hublot Big Bang zase 20 let.
V tomto článku se ale podíváme na jiné značky. Vacheron Constantin totiž už teď v lednu stačilo oslavit své 270. narozeniny představením modelu 222 v oceli. A MB&F – kultovní nezávislá hodinářská značka vedená Maxem Busserem, oslavila 20 let, a to dvěma nádhernými limitkami.
Obsah článku
Vacheron Constantin slaví 270 let: Historiques 222
Zdroj fotky Fratello
K tomu, abyste odhadli, že určitá značka brzy představí určitý model, nepotřebujete vždycky křišťálovou kouli. Představení některých hodinek prostě a jednoduše dává smysl. Jak z historického hlediska, tak samozřejmě i z toho komerčního. A jedním z takových modelů je právě „novinka“ od Vacheron Constantin: Historiques 222 v oceli. Moderní reinterpretace ikony 70. let.
Originální 222 z roku 1977
Původní model 222 představila jedna z nejstarších hodinářských značek na světě v roce 1977, a to k příležitosti oslavy svých – ano, hádáte správně – 222. narozenin. A hodinky se samozřejmě vezly na vlně trendu sportovně-luxusních hodinek s integrovanými náramky. Stejný trend koneckonců vládne i současnému trhu. Designérem tohoto modelu ale nebyl legendární Gérald Genta, nýbrž (upřímně také celkem legendární) Jorg Hysek.
Nalevo vintage model Vacheron Constantin 222, napravo předělávka z roku 2022 (zdroj MONOCHROME)
Hodinky vyšly v několika verzích: k dispozici byl jak kompletně zlatý model, tak i two-tone model a nakonec právě model v oceli. Na výběr bylo také ze dvou velikostí: 34mm verze sázela na quartzový strojek, zatímco 37mm (Jumbo) verze na ultratenký mechanický kalibr 1121. I přes svou skromnou velikost měly hodinky na svou dobu solidní 120m vodotěsnost.
V roce 2022 VC představilo první moderní reinkarnaci těchto hodinek, a to kompletně ze zlata.
Zdroj fotek Fratello
Nové Historiques 222 z roku 2025
Nové Historiques 222 nejsou sice předělávkou jedna ku jedné, ale rozhodně mají ke svým předchůdcům blízko. Jejich ocelové pouzdro má průměr 37 mm (stejně jako originál), lug-to-lug činí 45,3 mm a výška je příjemných 7,95 mm. Zpracování je – jak by se v této cenové kategorii dalo čekat, na prvotřídní úrovni.
Nejzásadnější rozdíl se týká konstrukce pouzdra: originál sázel na jednodílné (monobloc) pouzdro, zatímco pouzdro této novinky se skládá ze tří částí. Negativním následkem této změny je propad vodotěsnosti ze 120 metrů na 50 metrů. Takováto změna k horšímu v dnešní době celkem zamrzí…
Zdroj fotky Fratello
Všechny důležité designové prvky, které odlišují 222 od ostatních sportovně-luxusních kousků, jsou ale stále na svém místě. Najdete tu nejen typickou vroubkovanou lunetu, ale v pravém dolním růžku pouzdra také nemůže chybět maltézský kříž (z 18karátového zlata).
Největšího vylepšení doznal náramek
Je nejen pohlednější (skryté piny a celkově lepší zpracování) a ergonomičtější, ale díky nové motýlkové sponě také bezpečnější. Bohužel nám tu ale pořád schází jákákoliv mikroregulace.
Číselníky obou generací vám nejspíš připadají naprosto stejné. A z velké části stejné vskutku jsou. Modrý odstín moderní verze je ale přece jen nepatrně jasnější a sytější a datumovka se přesunula blíže ke středu číselníku. Zbytek zůstává ale fakticky beze změny.
Zdroj fotky Fratello
Mnohem zajímavější situace se odehrává na opačné straně pouzdra. Pevné dýnko bylo nahrazeno dýnkem průhledným a kalibr 1121 přenechal své místo in-house kalibru 2455/2. Nový strojek je nepatrně vyšší, ale s 3,6 mm rozhodně není vysoký. Tiká frekvencí 4 Hz, což je slušný nárůst oproti 2,75 Hz v kalibru 1121. Zklamáním je ale pouze 40hodinová rezerva chodu, což je dokonce méně než měl kalibr 1121…
Zpracování je nepřekvapivě bezkonkurenční, o čemž se můžete přesvědčit na fotce.
Historiques 222 se stane součástí stále kolekce, vyjde vás na 35 300 EUR a o pozornost bude válčit se svým (esteticky) modernějším sourozencem Overseas. Který z těchto modelů byste si vybrali vy?
Zdroj: vacheron-constantin.com
Tipy na další čtení: fratellowatches.com a monochrome-watches.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 37 mm (45,3 mm L2L)
- Výška: 7,95 mm
- Materiál pouzdra: ocel (maltézský kříž je z 18K zlata)
- Sklíčko: safírové
- Vodotěsnost: 50 m
- Strojek: Vacheron Constantin 2455/2
- Typ: automatický (22K zlatý rotor)
- Rezerva chodu: 40 hodin
- Frekvence: 4 Hz
- Cena: 35 300 EUR
MB&F slaví 20 let: Longhorns
Zdroj MB&F
20 let je v kontextu hodinářství celkem krátká doba. Stačí se podívat o pár řádků výš – Vacheron Constantin bylo koneckonců založeno už v roce 1755! Konzervativnějšího oboru byste se asi nedohledali. Očekávání, kolik toho taková průměrná hodinářská značka dokáže za 20 let stihnout, tak nebývají vysoká. I kdyby ale vysoká byla, MB&F je s maximální grácií dokázalo překonat.
Na kontě má totiž tato nezávislá ženevská značka nejen nespočet úžasných in-house kalibrů, ale i tolik unikátních modelů, že to snad ani není fyzicky možné…
Co je to MB&F?
Značku MB&F založil v roce 2005 (po zkušenostech v Jaeger-LeCoultre a Harry Winston) Maximilian Büsser. „MB&F“ je zkráceninou „Max Büsser and Friends“. A už od úplného začátku bylo zřejmé, že tohle nebude jen další mainstreamová hodinářská manufaktura honící se za zisky.
Ne, tohle bude značka, která bude posouvat hranice toho, co je v hodinářství možné. Tohle bude značka, která se nechá inspirovat netradičními zdroji – například sci-fi, retro-futurismem nebo podmořským životem. Tohle bude značka, jejíž díla rozhodně nebudou pro každého, a to nejen kvůli vysoké ceně, ale hlavně pro svou nezvyklou estetiku.
A jak si Max na začátku určil, tak se (po neuvěřitelném množství práce) i stalo. Už první hodinky této značky, Horological Machine 1 (HM1), si nebraly servítky. Nepřipomínaly žádné jiné existující hodinky a pyšnily se komplexním strojkem s několika světovými prvenstvími. A to byl prosím jen začátek! Od té doby se portfolio značky rozrostlo vedle spousty nezvyklých HM i o tradičnější (ale stále ne tak docela tradiční) LM neboli Legacy Machines.
Zdroj MB&F
Historie LM Perpetual
Jednou z těchto Legacy Machines se v roce 2015 stal také model LM Perpetual. A jak už napovídá jeho název, hlavním lákadlem těchto hodinek byl věčný kalendář. Ale ne jen tak nějaký průměrný věčný kalendář (jako kdyby snad něco takového vůbec existovalo), ale revoluční věčný kalendář, který se vyhnul mnoha tradičním problémům, které strojky s touto komplikací často sužují. Tedy věčný kalendář, který by byl spolehlivý a který by se dokázal vyrovnat i s ne vždy úplně citlivým používáním konečným uživatelem.
Za tímto revolučním strojkem stojí jeden z mnoha přátel Maxe Büssera (proto má značka v názvu přídomek „& Friends“), hodinář Stephen McDonnell. A ke kalibru samotnému: zatímco měsíce v tradičních věčných kalendářích mají 31 dnů (a v kratších měsících přebytečné dny o půlnoci přeskakují), výchozí měsíc věčného kalendáře MB&F má dní jen 28 a v případě potřeby dny přidává.
Vlastně se ale vůbec nemusíme nořit do těchto technikálií, protože tohle je strojek, který mluví sám za sebe. Stačí se podívat na jeho fotky!
Zdroj MB&F
LM Perpetual Longhorn
LM Perpetual Longhorn je nový výrazně limitovaný model (20 kusů), který značka představila k příležitosti oslavy 20 let od svého vzniku. Stejně jako jeho předchůdci, měří i tyto LM Perpetual 44 mm a jejich výška je závratných 17,5 mm (za to ale může z velké části extrémně klenuté sklíčko).
Co odlišuje tuto limitku od předcházejících verzí tohoto modelu, jsou v první řadě zahnuté nožičky ocelového pouzdra. Právě k nim totiž odkazuje výraz Longhorn v názvu hodinek. Další změny se dotkly číselníku. Rozložení subciferníků zůstává stejné, ale všechny mají nově černý lakovaný povrch, který silně kontrastuje s porhodiovanou základní deskou strojku a s modřenými ručičkami.
Střed číselníku okupuje poznávací znamení kolekce LM, a to masivní 14mm setrvačka, kterou drží na místě můstek ve tvaru V.
Zdroj MB&F
Historie LM Sequential Flyback
LM Sequential EVO se v roce 2022 stal vůbec prvním chronografem značky MB&F. A jelikož se bavíme o MB&F, tak to samozřejmě musel být chronograf, jaký nikdo z nás nikdy předtím neviděl. Fakticky jsou to vlastně dva chronografy v jednom, s celkem pěti tlačítky! A za tímto mechanickým divem nestojí nikdo jiný než Stephen McDonnell. Ano, zase…
Nebudeme vás nudit vším, co tyto hodinky umí. Je toho totiž hodně. Místo toho vám doporučíme zhlédnutí krátkého videa níže, které vám to osvětlí mnohem srozumitelněji než my.
LM Sequential Flyback Longhorn
O limitované edici LM Sequential Flyback Longhorn (omezené počtem 20 kusů) platí většina z toho, co jsme již zmínili o druhé limitce výše.
Hodinky jsou velice podobné předchozím verzím tohoto modelu. Důležité je snad jen zmínit, že zatímco první verze LM Sequential EVO nedisponovaly funkcí flyback, tato (a předcházející verze z minulého roku) už ano.
Nejdůležitější změnou jsou i v tomto případě podlouhlé nožičky (proto Longhorn) a velmi kontrastní číselník.
Zdroj MB&F
Zdroj informací: mbandf.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 44 mm (LM Perpetual) / 44 mm (LM Sequential Flyback)
- Výška: 17,5 mm (LM Perpetual) / 18,2 mm (LM Sequential Flyback)
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové
- Vodotěsnost: 30 m
- Strojek LM Perpetual: plně integrovaný věčný kalendář vyvinutý Stephenem
- McDonnellem
- Typ: manuální nátah
- Rezerva chodu: 72 hodin
- Frekvence: 2,5 Hz
- Počet komponentů: 581
- Strojek LM Sequential Flyback: plně integrovaný duální chronograf vyvinutý Stephenem
- McDonnellem
- Typ: manuální nátah
- Rezerva chodu: 72 hodin
- Frekvence: 3 Hz
- Počet komponentů: 619
- Cena: 168 000 CHF (bez daně)